ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Serhat.Kaymak
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
450
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Ocak 2019 10:52
Son Ziyaret:
4 Saat 45 Dakika önce
Toplam Mesaj:
406 [0.33 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
23 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Serhat Kaymak
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Serhat Kaymak 80x40x50 Tanganyika Altolamprologus Compressiceps Neolamprologus pulcher (Daffodil)

SON 10 MESAJI

Tetra Ex 800 Plus Yeni Seri Hangisi
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212096/060420220926191.jpg[/IMG]

Merhaba

Bu kutu güncel en son çıkan kutular yani son paketlenen kutudur.
Piranalarım Korkuyor
Merhaba

Bulundukları ortam dekor olarak mümkünse silis kum ve kökler ile dekore edilmiş saklanma alanı bol sağlanmış olması ve ışığın ciddi anlamda loş olması çok önemli bazen adaptasyon süresi uzun sürebilir. Pygocentrus nattereri türleri genel yapısı itibari ile ürkek bir yapıya sahip ve büyüdüğünde bile ani hareketlerde ve tanka müdahaleler de bu devam etmektedir. Bulundukları ortam mümkün olduğu kadar loş ışıklandırma ve bol saklanma alanı olursa kendilerini daha rahat hissederler ve akvaryumun çok ayak altında bulunan bir yerde ve yüksek sesin olduğu bir ortamda olmamasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Ciddi anlamda sabır isteyen bir tür ürkeklik konusu can sıkıcı piranha forumlarindan bu konu ile alakalı daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bende de akrabaları silver dolar türleri var aynı sorunu yaşadığım için kullandığım armatüre kumanda dimmer alarak ışığın ayarını kısarak kullanıyorum ancak bu sayede daha sakin kalıp daha fazla yüzmeye başladılar. Ayrıca 350 litrede belirli bir zaman sonra yetersiz gelecektir bunu büyüdüklerinde anlayacaksınız. Gerçekten uzun ve geniş tanklara ihtiyaç duyuyorlar. 200x60x60 200x70x70 gibi hacimlerde ancak rahat hareket edebiliyorlar.

Atman 3338s Dış Filtredeki İç Sepetim Kırıldı
Merhaba

İthalatçısı https://bayi.pelagos.com.tr/ bu firma diye biliyorum.
Fluval Flex 57 Lt Bitkili Akvaryum Kurdum
Merhaba Mustafa Bey

Bence gayet güzel olmuş özellikle yeni ışıklandırma ile görüntü çok daha güzel maşallah kullanılan malzemeler profesyonel tebrik ederim güncelleme oldukça takip edeceğim.
Dış Filtre Tavsiyesi / 100 Lt.
Merhaba

Piyasadaki bütün filtreleri nerdeyse saymış sayılırsınız bu sebepten alacak birşey kalmamış gibi gözüküyor [:)]

İşin şakası bir tarafa 100 litre için saydığınız filtrelerin çoğu olur. Ses konusuna gelecek olursak sessiz olarak Tetra Jbl Eheim Fluval gibi düşünüyorum kendi fikrim kullandığım modellerden varsayarak söylüyorum.

Akvaryum hightech demişsiniz bu sebepten dolayı çok yüksek debili bir filtre almanın çok doğru olacağını düşünmüyorum. Tetra ex 600 plus, eheim 2213 veya Jbl Cp e701 702 uygun olur. Tetra filtrelerde sızdırma şikayeti çok ama artık kullanıcı hatası mı yoksa ürün hatası mı bilmiyorum. Ben 60 litrede Tetra ex400 kullanmıştım hiçbir sorun yaşamadım ve inanılmaz sessizdi. Şuan da aktif brüt 325 litrelik akvaryumda Jbl Cp 901 kullanıyorum. Dolap içinde sesi hiç duymuyorum hatta kapağı açtığımda dahi rahatsız edici bir ses yok debi olayına gelirsek firma kullanma kılavuzunda zaten içi dolu halde iken debilerini yazmış e901 filtre malzemeli ve hortumların maksimum seviyede olduğu varsayarak saatte 350-450 litre arası bir değer vermiş bir alt model yani e701 içinde 300-400 litre değer veriyor. Eheim 2213 te saattlik performansı bu şekilde daha önce 100 litrede kullanmıştım. Tetra ex 600 plus da yine maksimum saatte 300 350 litre verecektir. Tetra marka filtrenin Jbl ve eheim yanında debisi daha düşük kalır. Debi olayına fazla takılmaya gerek yok siz haftalık düzenli su değişimlerini yaptığınız zaman dış filtre biyolojik filtreleme olarak kullanılır herhangi bir sorun yaşanmaz.

Bitkili akvaryumlarda zaten bildiğim kadarı ile düzenli su değişimleri yapılmakta sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Hacime göre çok yüksek debili bir filtre almak sorun yaratır filtre içerisinde biyolojik döngünün oturması daha uzun süre alır. Akvaryum dolaplı ise filtre dolap içerisinde duracak ise ses olarak Tetra Jbl Eheim Fluval şeklinde sıralama yapacak olursak bu markalardan tercih edebilirsiniz. Bu modellerin sesinin sizi aşırı derecede rahatsız edeceğini düşünmüyorum. Diğer markaları yazmadım çünkü şikayet olayı onlarda belirli bir süre sonra çok daha fazla oluyor sızdırma vsvs....

Tetra Ex600 Plus
Jbl CristalProfi e701-702
Eheim Classic 250 ( 2213 )
Fluval 106-107
Aquael ultra filter 900 ( bunuda bir inceleyin tavsiye ederim şuan piyasada aktif bir marka ve sizin akvaryumunuz için fp ürünü sayabiliriz.)
Oase markasının modellerini de incelenebilir.

Performans olarak sıralamada 1. Sıra tetra olmaz bunu düşünerek filtre tercih etmelisiniz. Daha büyük bir modeli seçip flow lily pipe ürünleri tercih edip sirkülasyonu azaltabilirisiniz akvaryumun ileride büyütmeyi düşünürüm derseniz bu seçenek daha doğru olur.
Tetra Ex 800 Plus Debi
Merhaba

Dış filtre kutu üzerindeki verilen değerler marka farketmez hortumsuz ,filtre sepetsiz ve içi boş hâli yazılır. Tetra ex 800 plus youtube da bir kaç debi testi mevcut saatte 300 ile 400 lh gibi bir debisi var. 200 litre için düzenli su değişimleri ve kaliteli Filtre malzemeleri ile işinizi görür diye umuyorum. Kaliteli substrat ve substratlar ekleyerek bunu sağyalabilirsiniz.

100 Cm Akvaryumda Oscar
[QUOTE=Foae]Cichlid türleri sosyal canlılardır. Kendi zevkimiz veya imkansızlıklarımız yüzünden canlıların ihtiyaç duyduğu şartları pazarlık konusu yapmamalıyız. [/QUOTE]

Merhaba Caner Bey

Katılıyorum 1 adet hususunda sitenin verdiği değerlere bakarak konuşacak olursak ve yine yurt dışı kaynaklı bazı sitelerde bir balık için (75+ gallons for 1 full-grown adult) verilen değerin 75 gallon = 285 litre ve üzerinde 1 yetişkin balık için önerilen minimum değeler olduğunu varsayarak yorumluyorum. Ayrıca sizin youtube kanalınızı ve burada açtığınız konuları vs.. verdiğiniz bilgileri ve hususi olarak cep telefonunuza whatsapp üzerinden Leptosoma ile alakalı sorduğum sorularda geri dönüşleriniz olduğu için siz hem yaş olarak hem de bilgi birikimi olarak sayan birisiyim. Ama burada benim söylediğim yanlış anlaşılmasın tabi ki yazının başında 120 cm ve 150 cm üzeri tanklarda daha sağlıklı olacağını söylediğim gibi bize kaynakların verdiği değerler dahilinde 100 cm olan bir akvaryum için minimum derinlik ve yüksekliğin belirttiğimiz seviyede olması halinde 1 adet astronot balığının bakımı için en azından yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi ve uzun süreli bakılması açısından uygun olduğunu bilgilere bakarak yorumladığımız için söylemiştim. Her zaman bu çiklit türlerini ve özellikle büyüyen amerikan türlerinin bence de büyük tanklarda bakılması lazım. Evet kesinlikle (Kendi zevkimiz veya imkansızlıklarımız yüzünden canlıların ihtiyaç duyduğu şartları pazarlık konusu yapmamalıyız).

Birçok kişi aslında bu siteye üye olup buradaki balık hakkında ki bilgilere bakarak akvaryum dekor su şartları olarak bilgi birikimi sağlamakta eğer sizin de söylediğiniz gibi astronot türü için bir çoğumuz hem fikirsek en azından akvaryum.com da imkanımız var ise astronot balığına yazılan en az akvaryum hacmi bilgisini güncelleyip daha yüksek hacim ve akvaryum uzunluğu belirterek güncellemek bence faydalı olacaktır.

Teşekkürler
100 Cm Akvaryumda Oscar
Merhaba

Aslında 120 cm veya 150 cm akvaryum uzunluklarında daha sağlıklı olacağı doğru fakat 100 cm uzunluktaki bir akvaryumda erkut bey`in de söylediği gibi 100x50x60h veya 100x60x50h ölçülerinde 1 adet olmak şartı ile beslenebilir diye düşünüyorum. Buradaki asıl olay şu astronot balıkları 25 cm boya eriştiğinde artık yetişkin olgunlaşmış bir balık olmuş oluyor. Yani bu türün aslında akvaryum ortamında nadir de olsa 35 cm+ gibi boylara ulaştığını okudum fakat genel anlamda çoğu balık 25 ile 30 cm arası bir boyda kalmakta tabi burada balığın genetik faktörü su şartları yemleme şartlar vsvs... durumu değiştirmektedir. Daha önce astronot beslemiştim fakat o zaman akvaryumum ufaktı 80x40x50 160 litre ölçülerinde beslediğim red lutino astronot balığım 10 ayda 3-4 cm boydan 20 cm+ boya gelmiştir. Tabi bu doğru bir durum değildi 1 sene dolmadan balığı elden çıkartmak zorunda kalmıştım çünkü o dönemdeki imkansızlık ve bilgisizlikten ötürü beslemiştim. Çok fazla dekor kullanmadan silis kum ve 1 adet kök ile yüzme alanı geniş bir 300 litre tankta 1 adet beslenebileceği görüşündeyim.

Aşağıya 2015 senesinde beslediğim ve sevdiğim balığımın fotoğraflarını bırakıyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212096/240120212303121.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212096/240120212303131.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212096/240120212303141.jpg[/IMG]
Fluval Flex 57l Led Yükseltmesi
Suya dayanıklı olacağını düşünüyorum. Kendimde wolfmar markasının armatürü var 2 3 kez çalışırken kaza ile akvaryum içine düştü hiçbir problem yaşamadım. Mygosta birşey olacağını sanmam fakat alacağınız firmadan suya neme dayanıklılığı hakkında bilgi almak daha doğru olur. Silikon olarak akvaryum silikonu kullanmak mantıklı olur diye düşünüyorum en azından zehiri diğerlerinden daha az eğer kapak üstünde delikler mevcut ise kablo bağı ile de bağlama şansınız var ise daha kolay olur. Şimdi bir eleştiri gibi olacak fakat fluval flex serisi nasıl rakamlara satıyor fakat ışığı bitki için yetersiz yani insanlar bunu ışık ve filtre sistemi içinde olduğu için alıyor ama işe yaramadıktan sonra bu fiyatlara satması saçma flex 123 şuan 7000 küsür tl gibi bir fiyatlara satılmakta
Fluval Flex 57l Led Yükseltmesi
Merhaba

Mygos piyasadaki en iyi bitki armatürlerinsen birisi hatta bence şahsi fikrim en iyisi dimmer ayarı da mevcut işinize yarar. Arkadaşım 60 cm lik bitki akvaryumunda kullanmakta ve çok memnun tavsiye ederim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.