ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
furkanatt
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
8
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Aralık 2015 23:36
Son Ziyaret:
4 Saat 16 Dakika önce
Toplam Mesaj:
9 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
6 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Furkan CAN
Doğum Tarihi:
13 Eylül 1993
Yaş:
25
İl:
Samsun
Meslek:
Acil Tıp Teknisyeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

...Başkasının ızdırabıyla huzur bulandır mutsuz insan...

SON 9 MESAJI

Lepistes Hastalık Tedavisi
Tekrar merhaba. Bir adet Bemiks ampul uygulaması, günlük su değişimlerini %40-45 oranında yapmanız durumunda 72 saat boyunca yetecektir. Her bir ampul saydığım şartlarda 3 gün etki edecektir. [:iyi:]

Ancak yanlış görmediysem herhangi bir filtre kullanmamışsınız. En azından iç filtre kullanın derim. Süngerini günlük olarak ve basitçe tuzlu su ile yıkayın. Unutmayın suda devir daim hayattır. (Maalesef geçici olarak bakteri kolonilerine zarar verecek ancak bu dönem amacımız da biraz bu, tüm mikroorganizma kolonilerini etki gösteremeyecekleri kadar azaltmak istiyoruz)

Sarımsaklı yem veya herhangi bir yem ile hala ilgilenecek kadar iştahlılar ise sindirim sistemi hastalığını şimdilik eleyelim derim. Fotoğrafta da balık pullarında solukluk ve azalma görünüyor. Deri parazitinin ileri seviyede yaygınlaştığı varsayımı üzerine yoğunlaşalım. Bu sebeple bir sonraki durum balıkların kendilerini yerlere sürtmeleri ve sonrasında solungaçları tutan parazitin ölümcül son darbesi olan oksijen yetersizliği olacaktır. Oksijen kaynağını akvaryumda son güçte çalıştıralım. Hava taşı ne kadar ince gözenekli olursa o kadar iyi olur. Sarımsaklı yem yapabilirsiniz. Ama (eğer koku sorun değil derseniz) bir diş sarımsağı suya da atabilirsiniz. Cilt üzerinde daha kısa sürede etkisini görürsünüz. Ama sarımsak tüm gün su içinde durmasın. En fazla 10 saat sonra sarımsağı almalısınız.[EDIT]furkanatt,2019-06-19 23:43:06[/EDIT]
Nano Akvaryum
Çok hoş görünüyor.[:3]
Eminim sizde dikkat etmişsinizdir ama ben yinede hatırlatmak mahiyetinde belirtmek isterim. Taşın boyasının suya az değil asla geçiş yapmayacağından emin olmanızı tavsiye ederim. Nano akvaryumların hacimleri düşük olduğundan su dengesi çok çok küçük değişikliklerde dahi değişebiliyor. Bu durum da tabi çoğunlukla ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Birde Beta için fazla aydınlık bir ortam. Bitkileriniz için ışığı kısmamanızı, Betalarınız için saklanacak alanlar tasarlamanızı öneririm.

Sağlıklı hobiler dilerim.
Lepistes Hastalık Tedavisi
Geçmiş olsun. Deri hastalığı gibi görünüyor. Ama yinede akvaryumunuzun herhangi bir yerinde (filtre reçine üzeri, ısıtıcı veya dekorlarda) demir metali olmadığından emin olunuz. Gizli pas suyu zehirler ve deri hastalıkları ile ölümler başlatır. Daha dayanıklı balıklarda Tetanos a kadar gidebiliyor. Kum olarak doğal dere kumu kullanıyorsunuz. Dere kumu bakteri tutuculuğu bakımından zengin olduğu için kullandığınız kimyevi ilaçların etkisini en aza indirir. En az 2 (dekorsuz, kumsuz) karantina tankı yapıp (eğer çöpçü ya da vatoz yok ise) 10 litreye 1 gram kaya tuzu ve 30 litreye bir ampul Bemiks ampul ilave edilmiş suda, mümkünse 29 30 derecede balıklarınızın 3 gün geçirmelerini sağlayın. Karantina tanklarında havalandırma olmalı ancak ışık olmamalı. Işık Bemiks ilacını bozmaktadır. Ve bu tankların su değişimi günlük genel tankın %40-45 i oranında yapılmalıdır. Ek olarak su değişimlerinde (musluk suyu şebekenize ve borularınıza güveniyor iseniz) 20 litre suya 400ml oranında direkt musluk suyu da eklemeniz klor un yararlı etkilerini görmenize neden olacaktır.

Devamı sorularınıza göre aktaracağım. Tekrar geçmiş olsun.
Sağlıklı hobiler dilerim.[EDIT]furkanatt,2019-06-19 00:03:22[/EDIT]
Görsel Açısından Sizce Hangi Balık Türleri ?
Merhaba. Öncelikle hobiye hoşgeldiniz. Akvaryumunuzun yüksekliği standartların üstünde gibi görünüyor. Melek balığı bu minimal dekor ile uyumlu olur diye düşünüyorum. [:iyi:] Şimdiden sağlıklı hobiler dilerim.
Tetra Mi Eheim Mi
Tetra HT100 ısıtıcıyı yaklaşık 1 senedir kullanıyorum. Isıtıcı işlevini kusursuz şekilde yerine getiriyor. Ama eklemek lazım; iki ayda bir dış yüzeyini ve vantuz aralarını temizledim. Camının üzerinde bir katman oluşmasına engel oldum. Isıtma fonksiyonundaki başarıda bunların etkisi olmuştur. Ek olarak elektrik faturamda da bir sürpriz ile karşılaşmadım. Görüntüsü de çok güzel. Eheim sektörde kraldır, ama ben Tetra'yı şiddetle tavsiye ederim. [;)] İyi hobiler dilerim.
Balıklar Neden Bu Sol Köşede Toplanir
Merhaba. Akvaryumunuzda yetişkin çöpçü balığı, özellikle [B]Frenatus[/B] cinsi çöpçü balığı var mıdır?
Akvaryum Bulanık
Hocam merhaba.
Çok sık karşılaşılan bir durum ile karşı karşıyasınız. Kısaca durgun sular berraklığını çok büyük ölçüde bakteri kolonileri ile sağlar.Siz tankınıza her reset atışınızda kolonileri öldürüyorsunuz. Size tavsiyem sabırla beklemenizdir. Yavaş yavaş ama oturaklı bir şekilde kolonileriniz partikülleri absorbe edecektir. Ama beklemek uzun sürebilir ve bazen de koloni oluşması için gerekli şartlar olmadığı için iyi bir sonuç alamayabilirsiniz. Bu yüzden su berraklaştırıcı kimyasallar (karbon,aktif kömür kullanmıyorsanız) kullanmanızı da öneririm. Başka bir seçenekte 10 Litreye 10 gram gelecek şekilde kaya tuzu ilave etmenizdir. Bu seçenekte de tankta yer alan canlılarınızın tuzlu su dirençlerini kontrol etmeli ve dikkatli olmalısınız. Ek olarak yemlerinizi toz, pul ve/veya suya salınım yapan (tablet yemlerden vs) tercih etmemenizde işinizi kolaylaştıracak olan diğer bir faktördür.

Kolaylıklar dilerim.
Karma Altıgen Hem De Betalı
[:iyi:]
Akvaryumunuz çok başarılı olmuş. Tebrik ederim. Ama gördüğüm kadarıyla iç filtre sistemi henüz dahil etmemişsiniz. Ben size en az 3 katmanlı dış filtre kurmanızı ve filtre içine karbon ve seramik yerleştirerek uzun vadeli bakteri oluşumunu desteklemenizi öneririm. Birde amonyak ve nitrat seviyelerinizi de dengelemeniz gerekecektir. Frenatus konusunda arkadaşlara katılıyorum. Bu akvaryuma koymak hiç iyi bir fikir olmamış doğrusu. [:cik:] Rasbora gibi hızlı hareket eden türlere bulaşmaz ama yetişkin bir frenatus ağır hareket eden türleri çok rahatsız eder. Aydınlatmanız da gayet yeterli görünüyor. Belkide 10 saat/gün hesabına uymalısınız. Ancak düşük ışıkta boyu uzatılmış su yoncası ekmenizi de tavsiye ederim. Işık şiddetinin (varsa) etkilerini azaltabilir.

Akvaryum kenarında görünen yaramazında burnundan öpüyorum. [:)))] Kendinize iyi bakın [:)]
Japon Balıklarım Ve Gelişimleri
Çok teşekkürler.[:iyi:]
Hem tecrübelerinizi aktarmışsınız hemde bilgilendirmişsiniz. Ancak bir sorum var. Japon balıklarının hastalıkları işle mücaddele konusuna değinmemişsiniz.
Beyaz benek veya mantar hastalığı ile alakalı kimyasal olmayan bir yöntem sunabilir misiniz?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.