ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
greaturk
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Ekim 2021 21:52
Son Ziyaret:
24 Kasım 2021 22:14
Toplam Mesaj:
6 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
6 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
R.D
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

R.D

SON 6 MESAJI

Balıkların Sebepsiz Yere(!) Ölmeleri
[QUOTE=engin045]Daha önceki mesajımda belirttiğim gibi balıklarınız zehirlenmiş. En zayıf balıklar ilk günlerde ölür, daha sonra sıralı ölümler başlar. Tüm balıklar aynı anda etkilenmez, zehirlenmenin etkisi bazı balıklarda bir hafta sonra bile görülebilir. İlk farkedildiği andan itibaren günlük su değişimlerine başlanmalıdır. Bu süreçte direnci yüksek olan balıklar kurtarılabilir. [/QUOTE]

Gübreden mi olmuştur? Zehirlenmenin sebebini neyde aramalıyım?

Bugün cüce kalan tek cüce vatoz da öldü, balığın karın bölgesi simsiyahtı. Sabah canlıydı bu balık, dolayısıyla kararmanın epey hızlı geliştiğini düşünüyorum.

Ek bilgi: Su değişimine başladım. Her gün 1/3 oranında su değiştiriyorum. Umarım toparlanır. Yavrular var yeni doğan, onların da ölmesi epey canımı sıkar.
Balıkların Sebepsiz Yere(!) Ölmeleri
[QUOTE=SonOfWolf]Bakteri çakışması denen bir olay var ama sizdeki durum bu mudur bilmem. Ic filtrenin suya verdiği hava kabarcıkları suya yeterince oksijen sağlamayabilir. Çünkü su oksijeni büyük oranda yüzey dalgalanmasından alır. Motordan çıkan kabarcıklar daha suda çözünemeden büyük oranda atmosfere karışır. Vatozunuz bir dekorda saklanıyor olabilir ama kaşla göz arasında akvaryumdan atlamış da olabilir.[/QUOTE]

Ne olduğunu anlamış değilim hocam, baştan beri ölmüyor dediğim yavrular da bugün öldüler. 3'ü birden. Akvaryumun dip tarafında bir açıklık fark ettim, zemindeki gübre açığa çıkmış sanırım. Gübre böyle bir şeye sebep olmuş olabilir diye düşündüm. Su değiştirdim 1/3 kadar. Yarın aynı miktarda bir daha değiştireceğim.

Lapistesler dayanıklı balıklardır diye biliyorum, lapistese bunu yapan akvaryum, başka balıklara neler yapmaz.
Balıkların Sebepsiz Yere(!) Ölmeleri
[QUOTE=fate] Reeflower ZStones tuzlu su akvaryumu için diye biliyorum.[/QUOTE]

Kutusunda hem tatlı su hem de tuzlu su için kullanılabilir yazıyor.

[QUOTE=engin045]Akvaryumda balık sirkülasyonu olmuş, böyle durumlarda zehirlenme (nitrit, amonyak, nitrat) söz konusu olabiliyor. Kısa sürede hızlı ölümler buna işaret ediyor. Belli bir süre günlük su değişimleri yapılabilir.[/QUOTE]

Aldığım balıkların suyunu kendi akvaryumuma karıştırmıyorum ancak yine de gelen balıkların en başta bir hastalığa sahip olduğunu düşünmeden de edemiyorum. Eminönü'nden 2 farklı akvaryumcudan aldığım balıkların tümü öldü bugün itibariyle. Ama bir AVM'den aldığım balıklar yaşamaya devam ediyor, üstelik 1 tanesi hamileymiş doğurdu, akvaryumun her yerinde tatlı tatlı yavrular yüzüyor.
Balıkların Sebepsiz Yere(!) Ölmeleri
Suya bir şey karışmasına ihtimal vermiyorum, kapağı sürekli kapalı duruyor akvaryumun. Ve bahsettiğiniz gibi balıklarda bir kızarma durumu söz konusu değil. Suyun üstünde de gezmiyorlar. Baya her yerindeler akvaryumun, o konuda sıkıntı yok. Suda da sağlam bir akıntı var bu arada. Filtre o anlamda işini iyi yapıyor. Bol bol hava kabarcığı da çıkartıyor.

Doğru aşılama ne demek bilmiyorum. Aşılama konusu nedir onu da bilmiyorum hatta. Biraz açar mısınız?

Bendeki co2 kiti basmalı tip. Ben kendim basmam gerekiyor. Difüzörün içindeki co2 miktarı azaldıkça basıyorum. Bir süredir yarının altına inmiyor gerçi, bu yüzden basmayı da bıraktım. Kendi kendine fazlaca salınması olası değil yani.

En son filtrenin içine Reeflower ZStones eklemiştim. Acaba bundan mı diyeceğim fakat yavrulara neden bir şey olmadı? Bu mesajı ilk gönderdiğim günden bu yana 1 balık daha öldü. Yavrular sapasağlam, maşallahları var.
Balıkların Sebepsiz Yere(!) Ölmeleri
Açıkçası bitkilerin türlerini bilmiyorum. Ama 10-15 kök kadar varlar. Oksijen azalmış olabilir mi bilemiyorum. Suyun içerisinde uçuşan baloncuk gibi bir şeyler var, bunlara bakarak filtrenin işini başarıyla yaptığını düşünüyordum.

Oksijeni kontrol etmemin bir yolu var mı?
Balıkların Sebepsiz Yere(!) Ölmeleri
Merhabalar,

başlık çok açıklayıcı olmayabilir, burada açıklayacağım.

Yakın zamanda akvaryumdaki balıklarımın tümünü Lapistes'e çevirmeye karar verdim ve akvaryumdaki balık sayısını 2 dişi 1 erkek lapistes olmak üzere 6 lapistes yaptım. 2 tane cüce vatoz ve 1 de vatoz ekledim bu balıklara.

Ayrıca yavrulukta da 3 tane yavru lapisteslerim duruyordu.

1 hafta içerisinde yeni aldığım lapisteslerin 4 tanesi ve önceden beri bende olan çöpçü öldü. Bu ölümler 1 gün içerisinde gerçekleşti. Yani, sabah gayet sağlıklı ve hareketli olan balık, akşam ölmüş oluyordu ya da akşamdan sabaha...

cüce vatozların 1 tanesi kayboldu, akvaryumun hiçbir yerinde bulamıyorum.

Geri kalan balıklar gayet sağlıklı görünüyorlar.

Su sıcaklığı 26 derece,
Seachem Ammonia Alert ve PH alert var onlarda da sorun görünmüyor, pH 7.4 civarında.

Akvaryumda ISTA starter kit co2 sistemi mevcut. Bir kaç tane de bitki.
Haftalık düzenli su değişimlerini de yapıyorum.

Sizce bu balık ölümlerinin sebebi ne olabilir?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.