ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Cavushan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
07 Ekim 2021 20:01
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
18 [0.95 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
17 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mehmet Oğuzhan çavuş
Doğum Tarihi:
12 Temmuz 1993
Yaş:
28
İl:
Gaziantep
Meslek:
Zabıt Katibi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mehmet Oğuzhan çavuş

SON 10 MESAJI

Akvaryumum Sizce Nasıl Olmuş?
[QUOTE=omerali06]

Bırakmak için acele etme gayet güzel akvaryumun var benim ilk akvaryumum bunun yarısı kadardı eleştirilere açık ol kötü diyende iyi diyende her zaman olur senin balıkların sana mutlu görünüyorsa renkleri siyaha dönmüyor ve yuzmelerinde problem yoksa mutludurlar devam et.[/QUOTE]
Teşekkür ederim yorumunuz için. Eleştiri noktasında tabii ki de eleştiri olacak eleştiriler olmasa belki de ben hala 10 litre akvaryum ile devam edecektim. Eleştiriler sayesinde bu noktaya getirebildim akvaryumumu. Renklerinde bir problem yok şu anlık 3 farklı yem ile besliyorum, yüzmeleri de gördüğüm kadarı ile normal günlük olarak yaklaşık 2 saatimi akvaryum ile geçiriyorum dip çekimi vb haftalık yapıyorum.
Akvaryumum Sizce Nasıl Olmuş?
[QUOTE=BeyzPl]Yalnızca bir öneride bulunacağım,
Bi hobi yapacam diye maddi imkanlarınızı zorlamanıza gerek yok. Bütçeniz ne ise ona uygun bir akvaryum kurabilirsiniz. Çok düşük ise biriktirip biraz bekleyebilirsiniz.
Ama bi hobim olacak diye balıkları yok da saymayın. Yaşama haklarına saygı duyun, sonuçta onlar da bir canlı. Bir hobi edinip, akvaryum kurmak istiyorsanız bunu kendi isteklerinizle değil balıkların isteklerine uyarak kurun.

Akvaryum gayet büyük, dekorasyon olarak ilerletilebilir belki. Balık seçimi ise, çok yanlış olmuş. 9 tane malawi cichlidi için en az 200 litre civarı hacim gerekir genel olarak. Ve gördüğüm kadarıyla 300 litreye ihtiyaç duyan mavi prenses de var. Halbuki akvaryumunuz bunlar hariç birçok tür için yeterince büyük. Tavsiyem bu türler yerine 100 litrede beslenebilecek başka bir balık türüne yönelin. [/QUOTE]

Yorumunuz için teşekkür ederim. Ancak şöyle bir husus var bu balıkları ben kendim seçmedim geldiğim evde buldum bunları bulunduğum yerde balık vb ile bilgili ve ilgili petshop yok olsa direk olarak balıkları oraya veririm, elimden gelen imkanları zorlayıp birşeyler yapmaya çalışıyorum ilk bulduğumda pislik içinde bir 10 litrelik akvaryumda vardı bu yavrular 20 litreye çıkardım filtre aldım hani imkanım dahilinde onlara uygun bir yaşam alanı oluşturmaya çalışıyorum normalde aklımdan bile geçmezdi balık bakımını üstlenmek. Onlara iyi bakacak birini bulsam o akvaryumda şu anki mevcut balıklardan 1 erkek 3 dişi beslerdim balık başı 25 litre olacak şekilde ama imkanım bu kadar oluyor toptan versem çok iyi biliyorul ki bu balıklar 3 katı balıklar içinde vurdum duymaz petshopcularda ölüp gidecek. Herhalde bu hobiyi burada bırakmalıyım artık...
Akvaryumum Sizce Nasıl Olmuş?
Bugünkü yorumlara istinaden sehpa yerine böyle bir bilgisayar masam vardı sizce nasıl oldu?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232554/251020212100231.jpg[/IMG]
Akvaryumum Sizce Nasıl Olmuş?
[QUOTE=brigantes]90'lar akvaryumları gibi olmuş. Gençken benim de böyle akvaryumlarım olmuştu ama ozaman İnternet yoktu, bilgiye ulaşmak zordu. Şimdi İnternet var insanlar bilgiye anında ulaşabiliyor. bence doğal olmayan her şeyi çıkar ve tek renk fon kullan. Ha birde o sehpayı değiştir yoksa bir gün bir bakmışsın akvaryum kırılmış yerde balıklar ve sular. [/QUOTE]

Bunu babamda söyledi bana:) yeşil büyük olan dışında hepsini çıkaracağım çünkü onun içinde saklanıyor balıklarım seviyorlar.sehpa için ise araştırmaya devam ediyorum biraz hazırlıksız yakalandım balık hobisine aslında böyle bir niyetim yoktu tuttuğum evde balıklar küçük bir akvaryumur içinde idi onları kurtarmak için giriştim bu işe dediklerinizi yapacağım teşekkür ederim.

[QUOTE=EmirhanTuncel]Balıklar ne kadar süredir akvaryumdalar? Bakteri kültürü oturmuştur bence. Bakteri kültürü gereksiz olmuş gibi geldi. Sehpa biraz dayanıksız gözüküyor.[/QUOTE]

Yaklaşık olarak 15 gün oldu ancak dün akşam %40 su değişimi yaptım. Bakteri kültürünü maalesef oturtamıyorum forumdan takip ettiğim kadarı ile 1 aya yakın bir süre buluyormuş bakteri kültürünün oturması.
Akvaryumum Sizce Nasıl Olmuş?
Merhaba arkadaşlar elimdemi imkanlar ile bu şekilde bir akvaryum kurdum. 2 tane iç filtre kullanıyorum,buhar camı yerine buzdolabımdan bir raf fazla idi onu akvaryum üzerine koyuyorum açık kalan kısmı streç film ile kapatıyorum.105 litre bir akvaryumum var içerisinde 9 ciklet birde vatazum var. Bugün internetten silis kum siparişi dip çekimi pompası bakteri kültürü ve sera elyaf siparişi verdim. Sizce akvaryumum nasıl görünüyor?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232554/241020212117191.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232554/241020212117241.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232554/241020212117301.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232554/241020212117351.jpg[/IMG]
Akvaryum Kaç Kg Kum Kullanmalıyım?
Bitkisiz akvaryumda hangi kumu kullanmamız gerekir peki, birde iki farklı kum aynı akvaryum içinde kullanılabilir mi?
Canlı Petsop Pişkinliği

Yazıda tam göremedim ama hangi firma bu uzak duralım bari bu tip canlı tacirlerinden.
105 Litre Akvaryum İçin Hangi Filtreyi Almalıyım?
[QUOTE=pekozgur]Mehmet bey ikinci iç filtre yerine biyolojik olarak daha etkili olacak askı, şelale ya da dış filtre öneririm size.

Diğer konularınızı da gördüm chiclid besliyorsunuz.

İzmir'de iseniz size elimde boşta duran bir şelale filtreyi (HBL-701'di modeli yanlış hatırlamıyorsam) hediye edebilirim. Biraz şırıltısı olur ancak içine eklediğim malzemeler ile herhangi bir iç filtreden çok daha iyi filtrasyon sağlar.[/QUOTE]

İzmir kemalpaşalı'yım ancak görev sebebi ile gaziantep de yaşıyorum çok teşekkür ederim inceliğiniz için.[:nazar:]
105 Litre Akvaryum İçin Hangi Filtreyi Almalıyım?
Mevcut akvaryumumun105 litre, içinde 1 tane 5w bir iç filtre var, buna ek olarak bir iç filtre daha almak istiyorum. Sizce görselini paylaşmış olduğum bu ürün yeterli olur mu?

özellikleri:
Aquawing AQ701F-AQUAWING Akvaryum Iç Filtre 20W 1200L/H

[IMG]https://productimages.hepsiburada.net/s/102/500/110000044993886.jpg[/IMG][EDIT]Cavushan,2021-10-14 11:22:24[/EDIT]
Normal Sehpa Akvaryum Taşır Mı?
[QUOTE=pekozgur]Erhan hocam, arkadaş bir soru sormuş ben de görüşümü paylaştım. Tecrübeli uzun süredir de yazılarını okuduğum forumdaş bir abimizsiniz ancak cevabınız biraz aşırı olmuş, Bir de sadece ilk ve son cümlelerimi cımbızlamışsınız, tam gazeteci işi olmuş. Orada yazmıştım siz çıkartmışsınız ama biraz daha açarak sizin de tekrar okumanız için yazayım.

Ben şahsen bu riski almam ki daha önce denedim, oldukça da sağlam bir sehpa üzerinde (ben 95 kiloyum üzerine ayaklarımla çıktığımda beni taşıyordu) 40lt akvaryumu 1 yıl gibi uzun sayılabilecek bir süre baktım. Ama artık temizlikçi ablamız mı, o zaman küçük olan kızım mı yaptı ya da zeminde hafif eğrilik vardı da üzerinde ağırlık ile geçen uzun sürede oldu bilmiyorum ama sehpanın bir ayağı yana doğru çok az açılmıştı, hafifçe oynatmak istediğimde bacak elimde kaldı, güç bela akvaryumu tutup altına destek koyup kurtarabildim.

Arkadaşın sorusunda 100lt su+akvaryumdan dan bahsediyoruz. Muhtemelen salonda ya da odasında duracak, kırılma ve dökülme durumunda parke varsa parke, halı varsa halı ıslanacak. İşin kötüsü siz evde yokken kırılırsa alt kata da su geçer daha önemlisi içinde canlı bakılıyor, kırılan sehpadan sonra bu canlıların hayatları da gidiyor. Şimdi riskin gerçekleşmesi durumunda tablo bu.

Elde ettiğim kar ne? 200tl'lik bir dolaptan kaçınmak. Hatta eli testere ve tornavida tutan birisi için 80-90tl'lik 5x10cm'lik 2 boy keresteden kaçınmak.

Sehpa dediğiniz şey yük taşıma amacı ile yapılmadığı için basit geçişli eklemler ve tutkal ile ayakta durur, estetik durması için de vida kullanılmaz. Üzerine 110-120kg koyacağım bir şeyin de tutkalla bir arada duruyor olmasını ben istemem.

Siz ekmek yemek ile kıyaslamışsınız, klasik örnek sokağa çıkmaktır, başınıza saksı düşebilir neden sokağa çıkıyorsunuz der insanlar genelde. Yemek yine zaruri ihtiyaç sokağa çıkmak biraz daha keyfi algılandığı için daha bir ad hominem olurdu.

Niye bu kadar sağlamcısın derseniz...

Ben İzmir'de yaşıyorum, geçen seneki depremde evimiz çok şükür zarar görmedi ancak biri akvaryum dolabı üzerinde duran 100lt'lik diğeri 40lt'lik iki akvaryumumdan da su taştı. Birinin yanındaki duvardaki elektrik pirizi içine su girdi ve sigortalar attı.

Çok daha küçük artçı sarsıntılarda akvaryum içindeki suyun camlara çarptığını gördüm. O günden sonra hiç bir akvaryumumu show akvaryumları gibi cam sınırına kadar doldurmuyorum mesela.

Siz adına aşırı sağlamcılık diyebilirsiniz.

Lütfen olayı evirip çevirip "deprem olursa bina yıkılırsa altında kalırsınız o zaman o riski de almayın çadırda yaşayın"a getirmeyin. 12 yaşında Erzincan depremi 40 yaşında da İzmir depremini yaşadım, biraz sağlamcı olmak gerektiğine karar vereli çok oldu, bu yüzden zaten uzattım daha da uzatmak istemiyorum.

Özetle sadece deprem değil, çocuk, temizlikçi, belki kendiniz bile buna neden olup sehpa ile birlikte akvaryumu devirebilirsiniz. 2 boy 3mt'lik 5x10cm'lik çam kerestesi, bir parça sunta ve bir avuç 8cm'lik vida ile çözülebilecek bir şey için risk ben almam, arkadaşa da önermem. İsteyen koli içine kum doldurup üzerine akvaryum da koyar çok da umurumda olacak bir şey değil açıkçası, at ağanın akvaryum ağanın...[/QUOTE]

Öncelikle çok geçmiş olsun 99 depremini yaşamış birisiyim bende umarım bundan sonra bir daha bu tip felaketler yaşamayız.
Daha anlaşılabilir yorum için resmini ekliyorum yanıt veren herkese teşekkür ederim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232554/131020212204541.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.