ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
axi_ruzgar
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
38
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Ocak 2011 22:00
Son Ziyaret:
24 Eylül 2017 19:19
Toplam Mesaj:
105 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Burak BAYAR
Doğum Tarihi:
06 Ekim 1988
Yaş:
29
İl:
Istanbul
Meslek:
Gıda Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Burak BAYAR

SON 10 MESAJI

Tropheus Siyah Nokta
Bence hastalık sadece göz zevkini bozmakta. İştah ve sosyallik yönünden sıkıntı hiç görmedim.
Gözlemlediğim bazı balıklarda tedaviye başlamadan noktalarda azalmalar olurken bazılarında artışlar mevcut. Ayrıca balıklar için üretilmiş ilaçlar dışında ilaç kullanmak pek mantıklı gelmiyor. Çünkü insan bünyesi için bile birçok yan etkisi olan ilaçları bizden çok farklı sisteme sahip olan balıklara uygulamayı doğru bulmuyorum. Eğer tedavi süreci başarılı olursa buradan paylaşırım. Kafamdaki bu konuyla alakalı en büyük soru tedavi ettiğim balığı hastalık yaşadığı akvaryumda bıraktığımda tekrar bulaşma olur mu?
Tropheus Siyah Nokta
Dün akşam benek miktarı fazla olan 2 balığımı ve 1 tane az benekli balığımı ayırdım ve Mikofish ile Metilen Mavisi ilave ederek karantina ortamı oluşturdum sonuçları yakında gözlemlemiş olurum.
Tropheus Siyah Nokta
Merhaba Mesut Bey,
Tuz ilavesi yaparak 10 gündür gözlem yapmaktayım. Balıklarım hiçbir düzelme belirtisi olmadı. Hala benekli sağlıkları yerinde ve yeme iştahlılar.Bu nedenle ilaç tedavisini uygulamaya başlayacağım.Yalnız balıklarımın hemen hemen hepsinde bu benekler olduğundan filtrelemeyi durdurarak tüm akvaryuma uygulamayı düşünmekteyim. Tüm balıkları alacak bir karantina akvaryumum mevcut değil. Önerdiğiniz Sera Baktopur ilacını incelerken Direk ve Tablet formlarına rastladım. Sizce Costapur ile birlikte hangi formunu uygulamalıyım.
Son olarak ilaçları incelerken
Sera Omnipurun
sera med Professional Protazol
İlaçları içerik olarak deri parazitleri ile ilgili olduğunu gördüm. Bunların etkiliği siyah benek üzerinde varmıdır?
Tür
Bence ikola daha güzel durmakta
Tropheus Siyah Nokta
Mesut Bey,
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Yalnız yaralanmalardan kaynaklı olduğunu düşünmemekteyim. Bu kanıya varmamın en büyük nedeni ise oluşan siyahlıkların benek halinde ve benzer şekillerde olmaları. Yaralanmalarda yara yerler farklı şekil ve boyutlarda olabileceğini düşünmekteyim. Akşam suyuma biraz kaya tuzu ilave ederek bir süre gözlemleyeceğim. Geçmezse ilaç kullanmayı düşünüyorum. Ama bu ilacı tüm akvaryuma nasıl uygulayacağım konusunda fikrim yok
Tropheus Siyah Nokta
Fotoğraf: Balıklar çok hareketli olduğundan net görüntü yok
Hastalık Belirtileri: Siyah 1-2mm çapında vücudun çeşitli yerlerinde noktalar. Bazılarında 1 adet bazılarında 10-15 adet
Akvaryum Kapasitesi (litre): 460LT
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: Cüce Vatoz ve Çöpçü
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 25
Filitrasyon: 250ML Purigen, 4LT Sera Siprax, Mavi Sünger, Elyaf, İnce sünger malzemelerinden oluşan sump
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Henüz kullanmadım
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.): Günlük 15-20Lt su değişimi

Arkadaşlar akvaryumu kuralı 1ay kadar oldu. Bazı balıklarım da gördüğüm siyah noktalar diğer balıklarımda da gözlemlemeye başladım toplam 24Trop 4çöpçü 4vatozdan 10Tropta bu mevcut. Balıkların iştah durumları ve akvaryumdaki aktivitelerinde olumsuz hiçbir şey yok. Sitede ve internette konuyla ilgili araştırma yaptığımda 2012 yılına ait bilgiler mevcut ve genel olarak stresten olduğu söylenmekte. Sitedeki siyah benek hastalığına dair Sera Costapur ilacı önerilmiş.
Öğrenmek istediğim
1- İlaç kullanmalımıyım veya hangi ilacı kullanmalıyım
2- İlacı tüm akvaryuma mı uygulamalıyım. Karantina tankı oluştursam bu sefer balık sağlığına kavuşsa dahi akvaryuma koymam doğrumu.
3- İlacı tüm akvaryuma uygularsam sump çalışmalı mı? Sump çalışmazsa burda hastalık etkenlerini nasıl yok edebilirim?
Timer (zaman Ayarlı) Priz
Merhaba Arkadaşlar,
Aşağıdaki ürünün siparişini AliExpress üzerinden verdim ve 25gün içinde elime ulaştı. Dün kurulumunu yapıp ilk denemesini yaptım.
Ürün kargo dahil 17,63$ (65TL) gelmiş oldu. Üründe 3 priz kontrol etme şansınız mevcut yani 3 adet CATA almaktansa bu daha karlı görünmekte. Kullanımı CATA prizler gibi basit ve anlaşılır. 1 adet kalem pille çalışmakta. Gördüğüm tek olumsuz yanı (Belki bulamamış olabilirim) her girişi ayrı ayrı manuel açıp kapatamıyorsunuz tüm sistemi açık kapalı veya otomatik modda çalıştırabiliyorsunuz. Şuanda otomatik kısımda çalışması ile ilgili bir sıkıntı yaşamadım. İlerleyen günlerde problem olması halinde buradan sizlerle paylaşıyor olurum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/105103/170320171302181.jpg[/IMG]
Yavru Canary Cheek
Merhaba Arkadaşlar,
Akvaryum kurduktan sonra 1ay olduğundan yeni resim eklemek istedim. Şuanda balıkların iştahları ve formları iyi gözükmekte. Fakat 2 balığımda siyah noktalar görmekteyim 1mm çapında özellikle Mutant Chipimbi olanda bu alay bariz fazla ve üst yüzgecinin de %30-40 lık kısmı bu şekilde. Sitede yaptığım araştırmada önemsiz diyende var balıklarım öldü diyende. Stres kaynaklı diyende var hiç geçmiyor diyende bu nedenle kafam baya karıştı. Balıkların iştah ve formları yerindeyken sizce bu problem olur mu ? Bu balıkları ayırmaya gerek var mı? Diğer balıklarıma bulaşma olur mu sizce
100x50x60 Tropheus Yeni Başlangıç
Öncelikle Hayırlı olsun.
Siyah arka fon akvaryumunuza derinlik katacaktır. Tavsiye ederim
Kaya olarak Gnays alıp çok paralar ödemeyin etrafınızdan bulduğunuz güzel kayaları iyice temizleyip kullanabilirsiniz. (Salınım yapmayanları)
Besleyeceğiniz balık türü önemli. Tropheuslar güzel ve çok cinsi olan balıklarıdır. Kendinize uygun bir tür bulacağınızı düşünüyorum. Dubosilerin görüntüleri bana hoş gelmemekte.
Filtre konusu ve su değişimi çok önemli. Özellikle bu türlerde güçlü filtrasyon şart.
Yavru Canary Cheek
[QUOTE=KadiR]Merhaba . Ben bu tablet konusunda hep problem yaşadım bir türlü alıştıramamıştım. Yavruluktan yetişkinliğe kadar baktığım bembalarım bir türlü tablete alışmadılar. Ama Sera nın tabletlerinden ziyade Tropicalin tabletleri daha iyi diye biliyorum.[/QUOTE]

Tropical marka tablet alırken içeriğindeki Spirulina oranı en fazla olduğundan tercih etmiştim. Fakat dediğiniz gibi balıklar bunlara ilgisiz kaldı. Bu nedenle daha önce damızlık altı ikola beslerken deneyimlediğim Sera tablet aldım. Bunu denedikten sonra yavruların ilgisini buradan paylaşırım.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,529,017 Mesaj
  • 371,787 Konu
  • 91 Forum
  • 127,481 Forum Üyesi
  • 1,371 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,117 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.