ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
an1l
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
401
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Şubat 2011 11:39
Son Ziyaret:
24 Nisan 2017 21:24
Toplam Mesaj:
315 [0.14 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
99 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
anıl saldıran
Doğum Tarihi:
04 Mayıs 1982
Yaş:
34
İl:
Izmir
Meslek:
ressam
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Anıl S.

SON 10 MESAJI

Düşük Destekli Bitkili Omurgasız Akvaryumu
[QUOTE=sina cen]

Hocam yosun yiyicilerle olacak iş değil bu, anladığım kadarıyla çok iyi oturmuş bir bakteri kültürü var ve bitkiler alg lere besin bırakmıyor.[/QUOTE]


Akvaryumda şu an 4 filtre çalışıyor. Ek olarak hava çıkış yerlerine süngerler ekledim bakterilere yüzey sağlamak için. Çekiş boruları zaten karides yavrularının güvenliği için külotlu çorapla kaplı, bu çorap da başlı başına bir yüzey oluşturuyor. Son olarak filtrelerin akıntılarını da bitki kökleri, lav taşları gibi bakteriler için bol yüzey sağlayabilecek noktalara doğrulttum. Kısacası akvaryumda bakteri kültürleri için hem filtrelerde hem de filtreler haricinde çok geniş bir ortam mevcut.

Bununla birlikte geçenlerde nitrifikasyon bakterilerinin sudaki amonyak için bitkilerle yarıştıklarını okudum. Bu tarz bir akvaryumda bu kadar çok filtre kullanarak muhtemelen bitkilerin ayağını kaydırıyorum, bu yüzden önümüzdeki günlerde filtreleri ve bakteri kültürlerini azaltmaya çalışarak denemeler yapmayı düşünüyorum. Ama evet şimdilik akvaryumda hiç yosun yok.
Düşük Destekli Bitkili Omurgasız Akvaryumu
Hidayet bey ben akvaryumdan önce bitkilerle ilgiliyim, birçok tür baktım bugüne dek, şimdiki koleksiyonum daha ufak ama yine özel bitkilerden oluşuyor. Benim şansım bu akvaryum gibi denemeleri yapabileceğim kadar çok türün elimden geçmiş olması, yoksa ayrıca konu açacak denli özel bir bilgim veya tecrübem yok.
Levent bey benden çok daha bilgili ve tecrübelidir diye düşünüyorum. "Su Bahçeleri" diye bir başlığı var henüz görmediyseniz, onun haricinde ben de paylaşımlarını her zaman takipteyim ve fırsatım oldukça katılıyorum.
Düşük Destekli Bitkili Omurgasız Akvaryumu
[QUOTE=sina cen]Camlardan yosunu mekanik olarak temizliyor musunuz yoksa salyangoz ve karidesler mi sadece yardımcı oluyor ?[/QUOTE]

Haftada iki defa su değişimi hariç hiçbir bakım yapmıyorum. Camlarda veya içerde herhangi bir yerde yosun yok.

Miraç bey hangisini sorduğunuzdan emin olamadım. Son paylaşımımda su dışına çıkmaya başlayan hemianthus micranthemoides var. İlk fotoğraflardakileri soruyorsanız onların sadece kökleri su içinde; japon şemsiyesi, pothos, dracaena, orange prince philodendron ve bambu var orda.
Düşük Destekli Bitkili Omurgasız Akvaryumu
Nerden geldiğini anlamadım çünkü çok uzun süredir bitki alışverişi yapmamıştım, ama akvaryuma Wolffia bitkisi girmiş. Su mercimeğinden çok daha ufak olan bu türe bayıldım. Akvaryumda amonyak hemen tüketildiğinden nitrat fazlası kalıyor, onu da bu türün tüketeceğini umuyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/107494/140420171202291.jpg[/IMG]

Hemianthus su yüzeyinin sınırlarına dayanmış durumda. Diğer bitkilerin ışığını azalttığı için budamak istiyorum ama henüz kıyamadım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/107494/140420171205141.jpg[/IMG]

Pellia için güzel bir nokta buldum nihayet, burda fotosentez yapmaya başladı. Aşağıdan gelen kabarcıklar da najas'a ait...

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/107494/140420171205591.jpg[/IMG]
Emerse Çalışmalarım
Levent bey echinodorus'u dışarda görünce çok şaşırdım. Nepenthes'lerden sonra şaşırmamam gerek aslında ama onların yaprakları kalın ve tüylü olduğundan nemi yine nispeten muhafaza edebiliyorlar, echinodorus'un İstanbul ikliminde böyle yetişebileceğini bilmiyordum.
Taban malzemesi olarak vermikülit mi kullandınız sadece ? Bir de hangi türlerini denediniz dışarda öğrenmek isterim; bende de birkaç tane echinodorus var ve submersten ziyade böyle bir yol çok daha cazip görünüyor.
Su Bahçeleri
Yazın kurmayı planladığım büyük paludaryum için bitkilerimi hazırlamaya başladım; bunlar bir kısmı.
Taban malzemesi olarak sadece sphagnum lifi kullandım. Düzenli olarak spreylemek suretiyle gübre veriyorum. Hepsi iyi gelişiyor, java fern'ler coştu ama beni en mutlu eden sağ üstteki yetişkin bolbitis oldu. Hiç nazlanmadan 3 yaprak verdi ve devam ediyor.
Bir de hydrocotyle verticillata için seviniyorum. Diğer düşük destekli akvaryumuma koyduğum örnekleri eridi ama burda emers olarak güzel gelişiyor.

[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/su01_zpswsx81lg3.jpg[/IMG]

Heyecanla beklettiğim diğer aday ise tabii ki ceratopteris cornuta. Ceratopteris'ler müthiş bitkiler; submers, emers veya yüzer olarak her şekilde gelişiyor ve her formunda farklı yapraklar çıkarıyor. Kaybettiği hiçbir durum olmayan süperbitki sanki...

[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/cornuta_zpscjkydv7n.jpg[/IMG]
Düşük Destekli Bitkili Omurgasız Akvaryumu
[QUOTE=-doctore-]Çok güzel görüntüler. Evde güzel ışık alan bir tek yer var, artık orayı da kullanamıyorum. Yine elimde patlayan bir hayal oldu. :)

Böyle sistemlerde nedense hiçbir bitki aynı anda sürekli istikrar gösteremiyor. Bir dönem biri coşarken sonra bakıyorsun erimiş, bir başka bitki coşmuş. Bazıları da hiç hoşnut olmuyor.
Japon şemsiyesi ve patos ise zamanla bulunduğu ortamdaki diğer türlere yaşama şansı bırakmıyor. Ayrı saksılama yaparak bir nevi bazılarını kurtarmışsınız aslında.[:)]

Bence her şeye rağmen bu tank balığı hakediyor. Isı aralığını bilmiyorum ama galaksi rasbora çok iyi gider gibi. Çok sakin ve dediğiniz gibi küçük ağızlı balıklar. [:)]

[/QUOTE]

Dediğiniz gibi güç dengeleri devamlı değişiyor. Bir ay öncesine dek najas koca bir öbekten birkaç dala düşene dek erimişti, gübreyi arttırmamla birlikte yeniden kocaman bir öbek oldu. İki adet pothos var; büyük olan büyümeye devam ederken ufak olan durdu ve sararmaya başladı. O kadar çok bitki var ki gübre az geliyor ama alglere fırsat veririm diye temkinli arttırmaya çalışıyorum. Ne demişler, bozuk olmayan birşeyi tamir etmeye çalışma...

Ufak ağızlı bir balık ararken birzamanlar su dünyasının en ufak omurgalısı olarak geçen balığı buldum: Danionella Translucida.

[URL]http://www.indiafish.net/galleryimages/fishcatalogue/general/Danionella-Species.jpg[/URL]

Yetişkinlerin boyu 1.1 cm. Tamamen şeffaf, hatta yumurtaları görülebiliyormuş vücudunda. Bu yaz kısmet olursa yurt dışına gidecem, gelirken getirmeyi umuyorum. Karides yavrularını bile yiyemiyormuş, çok sevimli :)
Bu olmazsa dediğiniz gibi rasbora ve özellikle mikrorasbora grubuna bakabilirim.
Düşük Destekli Bitkili Omurgasız Akvaryumu
[QUOTE=hatesli]Anıl bey kısa bir video alma imkanınız var mı?[/QUOTE]

Tabii Hidayet bey, uygun bir gündüz vakti çekerim. Şimdilik bu sabah çektiğim ufak bir fotosentez videosu paylaşayım;


[VID]https://youtu.be/z8Gm6-4PsWo[/VID]
Düşük Destekli Bitkili Omurgasız Akvaryumu
Fern hastası olduğum için benim en çok istediğim türlerdendi ama memnun edemedim birtürlü. Belki 20-30 yaprak vermişlerdir ama hepsi çürüyor, sanırım dediğin gibi yarışamıyorlar diğerleriyle.
Düşük Destekli Bitkili Omurgasız Akvaryumu
8. aya giriyorken her şey yolunda. Gammarusların nüfusu kontrolden çıktığı ve canlı bitkilere de dadanmaya başladıkları için artık canlı yem olarak kullanmaya başladım. Balıklardaki etkisi düşündüğümden yüksek oldu, renk ve formlarında büyük fark var.
Karidesler tam gaz üremeye devam ediyor. Her yer yavrularıyla dolu, ilk birkaç batından yavrular büyüdü ve yine birçok yumurtalı dişi dolanıyor.

Bitkilerden bolbitisler (baby leaf, asiatica) çok kötü performans gösteriyor. Gübreyi arttırmamla birlikte najas (guppy grass), demersum ve hemianthus patlaması yaşandı. Gündüz saatlerinde devamlı fotosentez gözlemlemek mümkün.


İlk defa gördüğüm demersum çiçeği,

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/107494/050420171240541.jpg[/IMG]

Demersum her yeri kaplamış durumda, son birkaç haftadır da birçok kolunda çiçekler var. Yakında azaltmayı planlıyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/107494/050420171241101.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/107494/050420171241411.jpg[/IMG]

Akvaryumun pencereye bakan arka cephesi. Buraya girmem zor olduğu için daha önce farketmemiştim ama hemianthus burayı tamamen ele geçirmiş. Hemianthus'u bir başka tür alışverişimde birkaç ufak dal hediye olarak almıştım, 3-4 ayda bu hâle gelmesine çok şaşırdım. Burayı da azaltmam gerekecek. (Yansımalar kötü ancak başka türlü fotoğraf çekemiyorum)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/107494/050420171241521.jpg[/IMG]

Şu anda bitki rekabetini açık ara farkla kazanan türler najas, demersum ve hemianthus.
Bolbitis'ler hariç diğer tüm türler de daha yavaş olmak üzere gelişmeye devam ediyor.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,438,254 Mesaj
  • 359,750 Konu
  • 91 Forum
  • 122,101 Forum Üyesi
  • 1,342 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,406 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.