ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
an1l
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
241
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Şubat 2011 11:39
Son Ziyaret:
13 Saat 16 Dakika önce
Toplam Mesaj:
284 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
68 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
anıl saldıran
Doğum Tarihi:
04 Mayıs 1982
Yaş:
34
İl:
Izmir
Meslek:
ressam
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Anıl S.

SON 10 MESAJI

Nilüfer Denemesi
Konuyla alakasız ama; Tolga o yosun tutmuş beyaz kayalar devrilirse bil ki gözüm kaldı.
Infuseria
Yukarda yazılmış, ben de kendi yöntemimi yazayım. Öncelikle bu kültürün ismi paramecium kültürü. Paramecium sudaki bakterilerle beslenen ve çıplak gözle görülebilen, silindir şeklinde beyaz bir canlı.

Çürümekte olan herhangi bir bitkisel malzemeyi alın - lahana veya muz öneririm şahsen - ufak bir parçasını (tercihen en çürük kısmını) bir kavanoza atın. Bu kavanozu akvaryum suyuyla, filtre suyuyla veya filtre süngerini sıkıp çıkardığınız suyla doldurun. Üzerini bir tülbentle örtün, lastikle sabitleyin ve ev içinde en çok güneş alan yere koyun.
Önce çürüyen kısımlarda yoğun bir pamuksu yapı ve koku oluşacak (bunlar bakteri), sudaki bulanıklık ve koku gittiğinde paramecium'ların yeterince çoğalıp bakterileri yemeye başladıklarını anlamış olacaksınız. Kavanozu ışığa tutup açıyla oynadığınızda parameciumları rahatlıkla görebilirsiniz.

Sistemi eski bir suyla kurarsanız (akvaryum, filtre, sünger vs), 2 hafta gibi kısa bir sürede kültürünüz hazır olur. [EDIT]an1l,2017-02-27 12:07:58[/EDIT]
Su Bahçeleri
Levent bey teşekkür ederim, beğenmenize çok sevindim. Bu akvaryum bitki gelişimi ve genel sağlık açısından en başarılı akvaryumum oldu. Öte yandan su dünyasında hiç görmediğim bilmediğim hastalıkları bu akvaryumla gördüm; ama bunlar dış etkenlerle geldi, konuyu saptırmamak için şimdilik girmiyorum. Kısacası hem çok mutlu etti hem çok üzdü.

Alg akvaryumun sadece en çok güneş alan kısmında oluştu ve hep orayla sınırlı kaldı. Ordaki papyrus köklerini iyice kaplamaya başlamıştı ki son birkaç hafta içinde yokolmaya başladı ve şu an nerdeyse bitmiş durumda.

[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/akv1_zpsyui7lpeq.jpg[/IMG]

Bunu birkaç şeye bağlıyorum; salyangozların çoğunu başka yere aldım (ciddi bir nüfus oluşmuştu), su değişimini aksatmadan yapmaya başladım (haftada sadece 5-6 litre kadar), düzenli gübre vermeye başladım (haftada sadece 1 ml) ve java fern'leri (mecburen) çıkartıp birçok ceratopteris ekledim.
Bu arada ceratopteris uzun zamandır gördüğüm en hızlı fern, günde 2-3 cm uzuyor desem abartmış olmam.
Bunların neticesinde şimdilik hâlâ alg problemi yok. Kalanları çıkarmaya niyetlendim ama içlerinden birkaç gammarus yavrusu kaçışınca orda bıraktım.

Akvaryumda 3 tür bucephalandra var; "wavy green", lagoon ve brownie ghost. Bunlardan wavy green ve lagoon oldukça iyi gelişiyor, ikisi de çiçek açtı. Fakat brownie ghost çok yavaş. Diğerleri 10 yaprak çıkarttıysa o 2 çıkartmıştır. Şimdi ısıtıcı ekledim ve ısıyı 24 C'ye sabitledim, bakalım neler olacak.

Simpsonichthys Margaritatus
Mort olma hakkımı kendimde saklı tutmak üzere; 2 erkek 8 dişi görüyorum.
Su Bahçeleri
Bu sabah bucephalandra güzel bir sürpriz yaptı.


[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/buce01_zpsthzou4qv.jpg[/IMG]

[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/buce02_zpscnd2ftj2.jpg[/IMG]
Hyalella Azteca / Meksika Tatlısu Karidesi
Bazı kaynaklarda erkeğin dişiyi sırtında taşıdığı gibi yanlış bir bilgilendirme var. Bu hata "erkek dişiyi taşıyor" cümlesini yanlış anlamaktan kaynaklanıyor; aslında erkek dişiyi kucağında tutuyor uzuvlarıyla, yani büyük olup üstte duran canlı erkek.

İnternette okuduğum bir tavsiyeyi uygulamaya karar verip kuru ısırgan otu yaprağı vermeyi denedim ve gerçekten bayıldılar. Bu tepkiyi bir de haşlanmış salatalığa ve kabağa veriyorlar.
Yine bazı kaynaklarda etçil ve otçul olduklarını okudum ama bitki çürükleri ve bitkisel besinler hariç hiçbir şeyle ilgilendiklerini görmedim.


[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/gamm01_zpsse2ufslc.jpg[/IMG]

[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/gamm02_zpspsentbsp.jpg[/IMG]
Gardnerilerde Varyete Karmaşası
Çok güzel bir yazı olmuş Tolga, eline emeğine sağlık.
Simpsonichthys Margaritatus
Teşekkürler arkadaşlar, umarım üretebilirim.

Killi ailesi çok geniş ve tatlı suyun tartışmasız en renkli ailesi, daha ne güzellikler var burda henüz paylaşılmamış. Umarım ilgilenenlerin ve emek vermek isteyenlerin sayısı arttıkça daha çeşitli türler görmeye başlarız.

Can bey'e de katılmamak elde değil, ayrı bir forum hiç fena olmazdı. Gerçi bir yandan "Diğer Balıklar" tarafında olmaktan memnunum, killi yanısıra sevdiğim birçok tür bu gruba giriyor ne hacetse.

Bu arada bunlar Nigripinnis gibi serin su balığı değiller, hatta ben ısıtıcı kullanmayı sevmediğim için bu gruptan uzak durmuştum daha önce. 24 C'de bakıyorum.
Hyalella Azteca / Meksika Tatlısu Karidesi
[QUOTE=Abksn]Böyle olmadı özür dilerim. :)
Şöyle tekrar sorayım; bizlerinde temin edebileceği bir yer varmı? Kültür fiyatı nekadardır? Eğer bulamazsak sizin üretiminizden bizede verirmisiniz? [/QUOTE]

Rica ederim, sorun yok.

Ben yurtdışından bir yakınımın ziyareti sayesinde almıştım, hatta ilan da şuydu;

[URL]http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/auction.cgi?foodl&1487886844[/URL]

Sadece yetişkinleri satmak mantıklı olur diye düşünüyorum, o yüzden biraz daha zamana ihtiyacım var şahsen dağıtıma sokabilmem için.


[EDIT]an1l,2017-02-22 20:11:31[/EDIT]
Hyalella Azteca / Meksika Tatlısu Karidesi
Hayır Baki bey, tam tersine su piresi gibi ne kadar sıcaksa o kadar çok ve hızlı ürüyorlar. Benim en çok çiftleşen çift ve yavru gördüğüm su 26 C.


GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,400,765 Mesaj
  • 354,865 Konu
  • 91 Forum
  • 120,239 Forum Üyesi
  • 1,348 Özel Forum Üyesi
  • 26 Kıdemli Akvarist
  • 2,500 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.