ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
an1l
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
110
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
22 Şubat 2011 11:39
Son Ziyaret:
4 dakika önce
Toplam Mesaj:
247 [0.11 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
33 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
anıl saldıran
Doğum Tarihi:
04 Mayıs 1982
Yaş:
34
İl:
Izmir
Meslek:
ressam
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Anıl S.

SON 10 MESAJI

Akvaryumda Tanımsız Bir Yaratık Var
Bu canlı bu ara akvaryumlara çok giriyor, ana sayfada sık sık "tanımsız yaratık" vb başlıklarda görüyorum.

Kızböceği larvası, "damselfly larvae" diye google'dan aratabilirsiniz. Başarılı bir avcıdır, uzun süre yaşar kızböceğine dönüşmeden evvel ve balık yavruları dahil tutabildiği her şeyi yer. Youtube videolarını izlemeyin cidden ürkütücü.
Şu an göremeseniz bile çok büyük ihtimalle ordadır, biran önce kurtulun derim.
Sjoestedti Günlüğü
3 haftalıklar ve renklenmeye başladılar, gerçekten çok heyecan verici. Postayla alınan yumurtadan balık yetiştirmek çok özel bir his, özellikle daha önce görmediğiniz bir tür ise; çünkü büyüyünce neye benzeyeceğini tam olarak bilmiyorsunuz (malum fotoğraflar yanıltıcı olabiliyor) ve bu yüzden her aşaması sürprizli. Tabii her şeyiyle ilgilenip kendinizin yetiştirmiş olması gururu da var.
Killi gerçekten bambaşka bir dünya, keşke daha çok insan onlarla ilgilense - ama cikletler kadar yaygın olsalar şimdiki kadar zevkli olur muydu, onu da bilmiyorum.

[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/funge01_zpsisryqx4k.jpg[/IMG]

[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/funge02_zpsw9pt44iz.jpg[/IMG]
Türkiye'de Killifish Besleyenler
Ben de büyük hacimli ve bol bitkili ortamlar tercih ediyorum yavru yetiştirmek için, hem daha hızlı büyüyorlar hem de daha gürbüz oluyorlar. Bunu diapteron'da bile denedim ve harika verim aldım.
Ama gelişimini özellikle gözlemlemek istediğim yavrular varsa onları ayrı bir yerde büyütüyorum, çünkü o zaman hastalandıklarında erken farkedip kurtarma şansı oluyor. Postayla yumurta alınca malum zaten azı ulaşıyor, onları da kaybetmeyi göze alamıyor insan.
Paramecium kültürümü yeni bozmamış olsam hemen yollardım, o da işe yarar. Kavanozda akvaryum suyu içinde birkaç su bitkisi yetiştirirseniz kısa zamanda ostracod ve cyclops naupli'leri de çoğalır; özellikle pistia ve salvinia başarılı bu konuda.
Türkiye'de Killifish Besleyenler
Tolga'nın dediklerine ek olarak ilk zamanlarda su seviyesini 2-3 cm tutarsanız yeme daha kolay ulaşırlar. Yavrular geliştikçe kademeli olarak derinliği arttırırsınız. Mikrokurt gayet yeterli ama suyu kirletmemek adına dozunu kaçırmamaya dikkat edin derim.

Bu türün yumurtalarının ve yavrularının çok ufak olduğunu okudum, doğru mudur ?
Türkiye'de Killifish Besleyenler
Çok tebrikler ! Yumurtaları ne zaman topladığınızı ve su sıcaklığını not etmiş miydiniz ? Kuluçka süresini merak ettim.
Fotoğrafları bekliyoruz, bakalım erkek/dişi oranı nasıl olacak.

[QUOTE=karahan_]...
yarın inşallah bir çift daha alıp eklemek düşüncem var,hatta bir çift amieti de eklesem aynı akvaryuma acaba sıkıntı çıkar mı?[/QUOTE]

Çoğu killi kavgacıdır. Erkekler birbirlerinin kuyruk uçlarını ısırmaya çalışır. Biraz daha hacim varsa aynı türden grup olarak yumurta alabilirsiniz veya erkeği tek tutup dişileri fazla tutabilirsiniz; ancak o zaman da dişiler birbirlerinin yumurtalarını yemeye çalışabilir. En azından tür aynı olsun, başka türler karıştırmayın derim tabii ki amaç yumurta almaksa.
Güvenilir Ve Güvenilmez Akvaryumcular
[QUOTE=hilcioglu]
...
[B](Gittigidiyor) drpetshop[/B], zamanında göndermez, sizi oyalar, gerçek dışı beyanda bulunur, "kargoladım" der takip numarası göndermez, takip numarası gelir "20000000000000", aldığınız ürünün yerine çok çok aşağıda bir ürün teklif eder, siz reddedince "Sen anlamıyorsun bu işten." der vs. vs... Uzun zamandır internetten alışveriş yaparım böyle bir satıcı hiç görmedim. Bu satıcıdan floresan almıştım. Aldığım ürünler "aynı gün kargo" olarak satıştaydı. Satın aldığım zaman akşam saatleri olduğu için bir gün sonra kargo yapılması gerekiyordu; yapılmadı. İkinci gün kendisine mesajla ulaştım ve kargonun neden çıkmadığını sordum. Cevap yok. Aynı gün akşam saatlerinde yine mesaj gönderdim. Bu sefer cevap verdi ve kargonun çıktığını, kargo bilgilerinin ilerleyen saatlerde girileceğini söyledi. Sonuç? Kargo ikinci gün de çıkmadı. drpetshop (gittigidiyor) ürünü ikinci gün çıktı demesine rağmen göndermedi ve yarın kesin gönderiyoruz dedi. Ürün üçüncü gün de çıkmadı ve bu sefer satıcı ürünün çıkmadığını kabul etti. O gün bayramdan bir gün önceydi, floresanların bana ulaşması 9 gün sürecekti ve iadeyi kabul etti. Tam 3 (üç) gün oyaladı ve iade etti.

Güncelleme 11.01.2017 23.30
...[/QUOTE]

Ne ilginç, bu satıcıyla ben de benzer birşey yaşadım. Ürünleri aldığım gün beni aradı kargoya verdiğini söyledi, ben de dedim ne güzel çalışıyor bazı insanlar. 4 gün geçti gelen giden yok. Kargo firmasıyla geçen birçok telefon konuşmasından sonra anladık ki birşeyler yollanmış ama başka bir şehre yollanmış, orda bekleyip geri dönmüşler, şimdi tekrar yollanacaklarmış vesaire vesaire. Bu arada satıcıdan ses seda yok, ben kendi kendime çırpınıyorum olayı çözmek için.
Nihayetinde gittigidiyor'dan iademi aldım ama bir haftamı yemiş oldu, bıraktığı stres de bana hediye.

İnsanlar para alırken hemen almak istiyorlar ama paranın karşılığını beklediğinizde "problem müşteri" oluyorsunuz. Bu laçkalığı hiçbir zaman anlayamadım, anlayamayacağım.
Türkiye'de Killifish Besleyenler
Şimdi n'oldu bilmiyorum ama yakın zamana kadar bu sizlerdeki Bitaeniatum, Chromaphyosemion grubundaydı. O da küçük bir killi grubu, 7-8 tür var içinde. Ben bu gruptan Volcanum ve Splendopleure yumurtaları almıştım, istisnasız tüm yavrular dişi çıkmıştı. Dolayısıyla benim için orda kapanmıştı olay.
Bu yüzden ekstra merak ediyorum sizin yavruları.

Biraz araştırma yaptım da Bitaeniatum yüzer moplarda daha çok yumurtluyormuş. Mopu dipte mi kullanıyorsunuz bilmiyorum ama panchax grubunda olduğu gibi yüzeye asmayı deneyin derim. Suda kuluçka öneriyorlar ve 2 hafta kadar diyorlar kuluçka süresi için.
Hadi bakalım ben de heyecan yaptım.
Channa Bleheri- Gökkuşağı Yılanbaş Tankım
Rica ederim. Birzamanlar başımı ağrıtmıştı hydra, o yüzden iyi tanıdım kendisini.

Bu arada aslında ben akvaryumunuzu beğendiğimi söylemek için yazıyordum, hydra kelimesini görünce oraya kaydım. Çok tebrik ederim. Birzamanlar ben de yılanbaşların cüce türleriyle ilgilenmiştim, Bleheri de sanırım o dwarf türler arasında. Hatırladığım kadarıyla daha küçüğü de vardı. Yurt dışına gittiğimde tekrar bakmak istiyorum ne bulabilirim diye; benim için ne kadar ufak, o kadar iyi.

Gerçekten nadir bir tür, üremeleri herhalde daha da nadirdir. Keşke bir bilgim olsaydı ve yardım edebilseydim. Umarım bir sonraki sefer zincirin kırıldığı sefer olur.
Bitkili Melek Akvaryumundaki Bu Canlı Nedir?
"Springtail" türlerinden biri, bizde sanırım "yay kuyruk" diye geçiyor. Evde birçok saksı bitkisi olanların çok aşina olduğu bir canlı. Topraktaki bazı türleri köklere zarar verebiliyor ama akvaryumda hiçbir zararları yok, merak etmeyin. Bitkilerin çürüyen kısımlarını yerler ve nem severler, bu yüzden akvaryumunuza geliyorlar.
Facianın Eşiğinden Döndüm , Katili Yakaladım
Arkadaşlar ayrıntılarda boğulmak gibi olmasın ama merak edenler için doğrusunu yazayım; bu bir kızböceği (damselfly) larvası.
Yusufçuk yani "dragonfly" larvası farklıdır, google'dan karşılaştırabilirsiniz. Çoğu kimse sadece yusufçuğun böyle bir larva aşaması olduğunu zannettiği için gördüklerinin hepsine yusufçuk larvası diyor; oysa birçok böceğin larvası var.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,376,003 Mesaj
  • 351,705 Konu
  • 91 Forum
  • 118,780 Forum Üyesi
  • 1,342 Özel Forum Üyesi
  • 26 Kıdemli Akvarist
  • 2,519 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.