ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
an1l
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
537
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Şubat 2011 11:39
Son Ziyaret:
10 Nisan 2018 11:38
Toplam Mesaj:
331 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
anıl saldıran
Doğum Tarihi:
04 Mayıs 1982
Yaş:
36
İl:
Izmir
Meslek:
ressam
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Anıl S.

SON 10 MESAJI

Düşük Destekli Bitkili Omurgasız Akvaryumu
Çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Bir türlü cevaplayamadığım ve beni giderek rahatsız eden etik problemlerinden ötürü akvaryum defterini yine kapatmış durumdayım. İlerde sadece bitkili/mikroorganizmalı olmak koşuluyla yeniden deneyebilirim, o zamana dek şimdilik benden bu kadar.
Hepinize sevgilerimle...
Simpsonichthys Margaritatus
Bu türün torf haricinde yumurta bıraktığını da duymuştum, kendim de şahit olmuş oldum. Bitkilerin içine hatta yapraklara ve taşlara da birçok yumurta bırakmışlar. Acaba şimdi onları oralardan kim toplayacak...
Demek ki en mantıklısı bir üçlüyü içinde sadece torf bulunan ayrı bir üretim akvaryumunda birkaç hafta tutmak, sonra balıkları ordan alıp torfu kurutmak.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/107494/060620171102301.jpg[/IMG]
Sjoestedti Günlüğü
Bu konuyu bayadır güncellememişim.
Yavrular 5 aylık oldular, artık genç balıklar. Yetişkinliğe henüz ulaşmadıkları için renkleri oturmadı ama her iki popülasyon da çok gösterişli.
Funge şimdilik daha mavi ve daha ufak bir balık. Loe'nin ise vücut boyunca oldukça kuvvetli dikey kırmızı bantları var. Bu kırmızı bantlara şahsen bayıldım. Yumurtaları aldığım kişi Loe'nin kuyruk uçları uzamaya başladıkça maviye döneceğini söylemişti, son zamanlarda gerçekten de yüzgeç uçları mavi olarak uzamaya başladı.
Bakalım zamanla daha nasıl değişecekler.

Loe,
[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/sjo04_zpsbk9c0nwc.jpg[/IMG]

[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/sjo03_zps1is91nzh.jpg[/IMG]

Funge,
[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/sjo02_zps8eslfuux.jpg[/IMG]

[IMG]http://i1268.photobucket.com/albums/jj575/unuttumgitti/sjo01_zpsj8uu7qox.jpg[/IMG]
Simpsonichthys Margaritatus
Bu biraz ürkek bir tür, beslenmesi farklı oldu diğerlerinden. İlk çıktıklarında kısa bir süre (1 hafta - 10 gün) sirke kurdu ve mikro kurt, sonra uzun zaman artemia. Yetişkin olmaya yaklaştıklarında su piresi yavruları yemeye başladılar. Şimdi dönüşümlü olarak su piresi, artemia ve grindal kurt ile besleniyorlar. Bazen gammarus da yiyorlar ama pek öyle kovalamaca seven bir balık değil, denk gelirse ancak.
Genele bakılırsa mikro kurt, artemia, su piresi ve grindal kurt yeterli. Kuru yem almıyor maalesef.
Akvaryumda Aquaponic Sistem Denemeleri
Muhammed bey siz o aşırı sulama olayına aldırmayın. Difenbahya sık böceklenen bir bitkidir çünkü aslında çok nemli bir iklimden geliyor ve nem seven her bitki gibi nemsiz ortamlarda bağışıklık sistemi zayıflıyor ve haşerelere yenik düşüyor. Bu yüzden ev hanımları onun yapraklarını sık sık nemli ve az sabunlu bir bezle silerler. Sebep sadece optimal şartlarda olmaması değil tabii, yanında yöresinde bir bitkide haşere varsa mutlaka ona da uğrar.
Bitki zararlıları başta birbirine benzer ama sizdeki gerçekten fotoğraftakiyse bence en kolayı: yaprak biti (aphid). Normalde hem mekanik temizleme hem de ev yapımı tariflerle önünü alabilirsiniz ama malum akvaryuma sabun kaçırmamak namına bence onlara bulaşmayın. Maalesef en gıcık (ama en etkili) çözümü söyleyeceğim; bitki sahibiyseniz sistemik bir ilaç şart. Bütün böcek türleri için (yaprak biti, trips, springtail... vs) Bonide'ı öneririm, etken maddesi imidacloprid. Eğer böcek değil de örneğin kırmızı örümcekse (spider mite) bence en zoru ve onun için akarisit kullanmanız gerekiyor, mite oldukları için böcek ilaçlarından etkilenmiyorlar. Onlar fotodaki yaprak bitinden çok çok daha ufak ama çok daha problem düşmanlardır, ordakinin şu an onlar olduğunu sanmam çünkü görmek için çaba sarfetmeniz gerekirdi ama evde bitkiniz varsa emin olun mutlaka bir gün uğrayacaklardır.
Tarım ilaçları artık reçeteli satılıyor. Ben yurt dışından edinmiştim burdan hiç almadım ama alanlar kolayca alındığını söylüyor. Bir tane böcekler için, bir tane de akar için alın derim ve mutlaka sistemik olsunlar.

Bu arada bende kökü suda yetişen bir devetabanı var, kökü koca bir turşu bidonunu tamamen doldurmuş durumda. Uygun bir zamanda su bahçeleri başlığına atmayı düşünüyorum. Çok gösterişli bir bitki ama malum ağaç ebatlarına geliyor.
Akvaryumda Aquaponic Sistem Denemeleri
[QUOTE=-doctore-]

Sağ olasın. İkisi de değil aslında. Fil kulağı zaten var, Syngonium. Deve tabanı da zaten çok iyi bildiğimiz devasa bir tür. Nedense o bitkinin adı aklıma gelmiyor.[/QUOTE]

Zambaktan mı bahsediyoruz ? Gelin çiçeği dendiğini de duydum ama en kolay arum zambağı (white arum lily) diye bulursunuz. Nehir kenarlarında bolca bulunan benim de sevdiğim bir tür, bu şekilde yetişebileceği hiç aklıma gelmemişti doğrusu, harika bir görüntü.
Bu arada philodendron grubunu da tavsiye ederim (devetabanının dahil olduğu grup) bu tür sistemler için, ortam şartlarına esneyebilen nispeten hızlı çalışan bitkiler.

Başlık için de ayrıca tebrikler. Sadece şu parçaların isimlerini ve alındıkları yerleri öğrenmek bile büyük yardım bana göre. Merakla takipteyim.
Düşük Destekli Bitkili Omurgasız Akvaryumu
Maalesef nepentheslerin hepsi bir noktadan sonra tırmanma safhasına geçiyor. Bu yüzden aslında paludaryum veya teraryum gibi şeylere uygun değiller; ancak bir kısmında bu tırmanma safhasına geliş nispeten daha uzun sürdüğü için veya türün kendisi minyatür olduğundan oralarda bir süre kalabiliyorlar. Özellikle highland diye ayrılan yüksek rakım bitkileri genelde çok yavaş geliştiklerinden bu tip camekan projelerinde kullanılırlar.
Ayrıca bitki tırmanma safhasına geçse bile dip kısmından "basal" dediğimiz sürgün ve ibrik vermeye devam edebiliyor, hem boyuna hem enine büyümeye devam ediyor.

Benim birçok favorim var aslında. Aşağı rakım bitkilerinden N. Merrilliana ve N. Northiana favorilerim ancak çok yüksek nem + sıcaklık ihtiyaçları yüzünden aşağı rakım bitkileri evde desteksiz (yani teraryumsuz) yaşatmak mümkün değil.
Orta rakım bitkilerinden N. Truncata, N. Robcantleyi ve N. Veitchii favorilerim. Üçü de bende var neyse ki, çünkü şu an özellikle Robcantleyi bulmak çok zor. Kalın ve tüylü yapraklı türleri tercih ediyorum çünkü bunlar ev ortamında düşük nemde gayet güzel gelişiyor. Hibrit olmasına ve çok yaygın bulunmasına rağmen N. Miranda da daimi favorilerimden.
Yüksek rakımdan ise tabii ki N. Villosa ve N. Macrophylla muhteşem bitkiler. Macrophylla'yı elde etsem de maalesef ev şartlarına adapte edemedim, Villosa bulmak ise hem çok zor hem de çok pahalı. Yüksek rakım bitkilerine teraryumsuz bakmak mümkün değil, teraryumla uğraşmak istemediğim için de bu gruba hiç girmedim
Simpsonichthys Margaritatus
Bu muhteşem balığa hakettiği ilgiyi gösteremiyorum şu ara. Yumurta toplayıp dolaba kaldırmaya çoktan başlamalıydım ama araya taşınma ve başka şeyler girdi. Neyse beslenmelerinde problem yok, suyu da kaliteli tutuyorum her zaman.
Birkaç gün önce torf kabı koymuştum akvaryumlarına. Taşınırken kabı çıkarınca bir baktım yumurtlamışlar bile.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/107494/150520171605541.jpg[/IMG]

10 sağlıklı yumurta, 1 tane de mantarlaşmış çıkardım. Yeni mekanlarında yumurta toplama olayına odaklanmaya çalışacağım.
Bu arada ufacık ebatlarına göre devasa yumurtaları var, nerdeyse bir toplu iğne başı kadar.
Düşük Destekli Bitkili Omurgasız Akvaryumu
Gürkan bey çok teşekkür ederim, ne güzel dilekler bunlar. Huzurlu olsun başka şey istemiyorum şahsen.
Etobur bitkilerden oluşan çok geniş bir koleksiyonum vardı, özellikle nepentheslere ağırlık vermiştim. Şimdi sayılarını çok azaltmış durumdayım. Bitkiler çok emek istiyor aslında (sanırım her canlı gibi), etobur bitkiler ise daha fazla emek istiyor. Bu yüzden tekrar bulamayacağım bitkileri bırakıp gerisini sattım/dağıttım. Uygun bir zamanda özel olarak sizinle paylaşırım tabii ki.
Bende de birkaç orkide var şu an. 2 tür bulbophyllum var - ki 1 tanesi gerçekten müthiş - diğerleri de lailea purpurata, cymbidium ve oncidium.
Bitki konusunu açarsanız kapatamayız çünkü en çok ilgi duyduğum şey :)

Akvaryuma ise yeni evde uygun bir nokta bulamadım henüz. İstediğim kadar güneş alan bir nokta yok, bu yüzden zamanla test edip bitki türlerini burdaki ışık miktarına göre yeniden seçmem gerekecek. Her şeyin oturması için en azından birkaç hafta lazım gibi görünüyor...
Düşük Destekli Bitkili Omurgasız Akvaryumu
Evet ta kendisi. Onların böyle yan ayaklarıyla camda durma huyları var. Burda biraz kıvrılmış, normalde daha uzunlar.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,609,226 Mesaj
  • 382,625 Konu
  • 91 Forum
  • 132,432 Forum Üyesi
  • 1,400 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,483 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.