ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
burakinal
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2011 17:03
Son Ziyaret:
7 Saat 47 Dakika önce
Toplam Mesaj:
10 [0.00 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
5 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Burak Inal
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Yazılım
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Burak Inal

SON 10 MESAJI

Cüce Gurami Yavruları Ne Kadar Süre Aç Kalabilir?
Merhabalar,
Cüce guramilerim 10 gün önce yavruladı. Anne ve babayı karma akvaryumuma geri koydum. Üretim için kullandığım akvaryum bol bitkili (java moss, cryptocoryne, guppy grass, su mercimeği) bir akvaryum. Azot döngüsü tam oturmuş, bir tane pipo filtre olan ve suyu oldukça eski bir akvaryum. Camlarında da bayağı bir alg oluşumu var. Ayrıca akvaryumda çok küçük mikro kurtlar ve bazı başka organizmalar da görüyorum. Bundan başka çokca da salyangoz var (ramshorn ve adi salyangoz). Yaklaşık 4 cm kadar hagen kum ve bir de mangrov kökü bulunuyor. Toplam hacmi 23 litre. Bu akvaryumda on günlük olmuş 20-30 civarında yavru var. Günde iki veya üç kez Sera micron veriyorum, ama yavrulardan çok diğer canlılar besleniyor sanıyorum. Yavrular hala çok küçükler.
Bugün babaları öldüğü için yavruları yaşatmayı çok istiyorum. Ancak, iki gün sonra 10 günlük bir tatile çıkacağım. Bu süre içinde yem vermesem, akvaryumdaki diğer canlılarla, alglerle vb beslenebilirler mi?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/114819/070620220931131.jpg[/IMG]
Güney Amerika Ve Orange Chromide Uyumu
Merhabalar,

Umarım mesajım size ulaşır, Orange Chromide en fazla 8-9 cm'ye kadar büyüyen, Asya kökenli bir cichlid türü. Son derece barışçıl bir balık, kesinlikle agresif değil hatta karma tropik akvaryumlarda da rahatça bakılabilen bir canlı. Ben kabaca 30 yıl kadar önce üniversite yıllarımda beslemiştim. Çok sevdiğim bir balık türü olmasına rağmen hiç bir yerde bulamıyorum. Eğer bulabilirseniz bana haber verirseniz çok sevinirim.
Beyaz Bulut Dağı Tetra/white Cloud Mountain Minno
Teşekkürler, onları bol bitkili boş 40 litrelik bir tanka transfer edeyim. Bir de ortamlarını biraz daha loş hale getireyim. İncelediğim tüm kaynaklarda üretmesi en kolay balık olarak geçiyor WCMM'lar, ben de çok sevimli buluyorum. Sürü halinde yüzmelerini izlemek de çok keyifli. Plastik kabı da transferden sonra bir süre daha gözlemlemeye devam edeceğim. Gelişmeleri buradan paylaşırım.
Beyaz Bulut Dağı Tetra/white Cloud Mountain Minno
Merhabalar,

Ben üç erkek üç dişi olmak üzere altı tane besliyorum. Plakat akvaryumdan almıştım. Üretmek istiyorum. Bir kaç hafta önce hepsini ayrı bir akvaryuma aldım, tabanı iri çakıl döşeli ve bir miktar da java moss olan bir tanktı. Bir kaç kez yumurta dökme davranışı gördüysem de takip edemedim ve yavru göremedim. Şimdi 6 litrelik, tabanı cam bilye döşeli şeffaf plastik bir kaba aldım. Burada bir hafta kadar bekletip, tekrar kendi tanklarına geri koyacağım. İnşallah bu sefer yumurta görmeyi başarırım. Başarılı bir şekilde üretenler varsa buraya yazabilir mi? Nelere dikkat etmek gerekiyor. Yumurtaları korumak için metilen mavisi şart mı? En verimli üretim yöntemi nedir?
Yeni Gelenler Buradan Merhaba Desin
Herkese merhabalar, uzun zamandır üyeyim ama forumu aktif kullanmiyordum, artık daha çok kullanacağım. Dört adet akvaryumum var, sırasıyla, 80, 60, 40 ve 30 litrelik. Platy, japon balığı, cherry barb ve white cloud mountain minnow besliyorum. Biraz da cüce albino vatozum var. White cloud mountain minnow üretmek istiyorum tabiki hobi amaçlı olarak, bu balıkları çok sevimli buluyorum. Ayrıca cryptocryne wndtii Brown ve Java mossum var.
Ürkek Çiftlik Tilapia'ları
Merhaba arkadaşlar Oreochromis aureus arıyorum, aquaponics sistem kurmak için. Elinde olan var mı acaba?
%100 Spirulina Wafer veya Pellet Nasıl Bulunur?
@Murat Baysan, çok teşekkürler, ayrıca gönderdiğiniz linkteki arkadaş oldukça bilimsel ve detaylı çalışıyor gibi görünüyor. Tekrar teşekkürler.
Sanıyorum, deneme amaçlı olarak bir miktar ebay.com dan getireceğim. Ayrıca gönderdiğiniz linkteki arkadaştan da deneme amaçlı ürün almak mantıklı olabilir.
 
 
%100 Spirulina Wafer veya Pellet Nasıl Bulunur?
Zaten ben de fiyatları yanlış hatırlıyormuşum, kilosu 22 - 40 USD arasında değişiyormuş, şimdi ebay.com dan tekrar baktım.
Saf spirulina satan bir yer/kişi biliyor musunuz?
 
 
burakinal2011-08-17 11:41:15
%100 Spirulina Wafer veya Pellet Nasıl Bulunur?
Merhaba Arkadaşlar,
 
Kurutulmuş saf spirulina arıyorum. Oreochromis Niloticus besliyorum, diyetleri için oldukça faydalı olduğuna dair araştırmalar okudum. Ayrıca paketlenmiş balık yemlerinden de daha ucuz olmasını bekliyorum. Yurtdışında fiyatlar kabaca kilosu 10-12 USD gibi. Acaba Türkiye'de satan var mı, biliyor musunuz?
 
Şimdiden teşekkürler,
 
Aquaponic sistemler( Sebze - Balık İşbirlikteliği)
Merhaba Arkadaşlar,
Ben de nihayet basit bir aquaponics sistemi evde balkonda kurdum. 200 lt lik plastik kasayı akvaryum,  onun üzerine koyduğum 40 lt lik bir başka plastik kasayı da growbed haline getirdim. Affnan's Bell Valve (Üstten taşmalı sifon) yapıp, flood & drain çalıştırmaya başladım. 6 dakikalık döngüler halinde sistem dolup boşalıyor.
 
Yazışmalarda Aquaclay kullanımının daha yaygın olduğunu gördüm, ama Aquaclay partikülleri küçük ve şekilsizler. Sifonu ve filtreyi tıkama riskleri çok yüksek, bu nedenle Hydroton kullandım. Yabancı kaynaklarda da Hydroton daha çok kullanılıyordu.
 
Balık olarak 4 tane Oreochromis Niloticus (Tilapia, Mısır Çiklit vb. ismiyle biliniyor) koydum.
 
Balkonum açık olduğu için ilk hedefim balıkları sağlıklı bir biçimde kışlatmayı başarabilmek. Bitki olarak da marul vb gibi mevsimsel hassasiyeti daha az olan sebzeler düşünüyorum.
 
Yakında resim ve videolar da ekleyeceğim.
 
 
 

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.