ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
blitzkrieg
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
33
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Şubat 2012 03:01
Son Ziyaret:
8 Saat 1 Dakika önce
Toplam Mesaj:
981 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Halit Özevren
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/124419.jpg[/img]Superior Albino Full Red HTD [img]http://www.emugii.com/files/attach/images/857986/404/351/001/f145cb329ab8676f726c8ae590235943.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Su Piresi Ya Da Tam Olarak Anlamadığım Cins
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/bunlar_salyangoz_mu_k944350.asp[/URL]

Linkteki konuda sorulan canlıya benziyor pireden çok. Oradaki cevaplar işinize yarayacaktır.
Yaprağın Üzerinde Ne Var?
Döllenmemiş lepistes yumurtası. Zarı çatlatacak yavru olmadığı için şekli bozulmadan atılmış. Çoktan yenilmiştir balıklar tarafından. Her doğumda en az 2-3 adet böyle yumurta çıkar erkek sayısı yetersizse.
Bunlar Salyangoz Mu
Fresh Water Limpet. Zararsızdır, ışıklar açılınca kuma dönerler. Hiç bir şey yapmanıza gerek yok.[EDIT]blitzkrieg,2019-08-14 21:19:38[/EDIT]
BİTKİ AKVARYUMU İÇİN TABANDA NE KULLANMALIYIM
[QUOTE=fidangül]LAV KIRIĞI İÇİN FİKİRLERİNİZ NEDİR?

[/QUOTE]

Siyah quartz altına besin amaçlı kullanacaksanız bir şey diyemem ama bitki kumu olarak kullanacaksanız taban bitkisi yetiştiremezsiniz iri taneli olmasından dolayı. Ayrıca bol bol yosunla uğraşma ihtimaliniz doğar, fazla besinsel içerikten dolayı.
BİTKİ AKVARYUMU İÇİN TABANDA NE KULLANMALIYIM
Aslında kumun tek başına bir önemi yoktur. Siz hangisini istiyorsanız zevkinize göre bir kum seçin. Tabii bu bitkilerin kolayca kök salabileceği ve yayılabileceği bir kum olmalı. Siyah kum görseli iyi bir kumdur, sorun teşkil etmeyecekse tavsiye ederim. 

Asıl önemli olan kumun altındaki besleyici kısımdır. Bunun için torf,substrat,misket ya da tablet gübre gibi ürünler kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem en altta Prodac Humuplus-Humus substrattan herhangi biri ya da karışımı(100 litre için 1 paket yeterli),üzerine tül sineklik,bir kaç parçaya bölünmüş misket gübreleri düzenli şekilde dizdikten sonra seçtiğiniz kumdan en az 8 cm yükseklikte eklemeniz size 2 yıl gidecek bir taban desteği sağlayacaktır.
Cuba yetiştire bilirmiyim
[QUOTE=RADALI]Halit bey

Yeni tasarladığım bir akvaryum kurulumu için elimdeki armatüre aşağıdaki gibi bir kombinasyon yapmayı düşünüyorum. Düşünceleriniz alabilir miyim. Akvaryum 100x60x45h
Teşekkürler.

JBL SOLAR TROPIC T5 ULTRA 850 mm 39W  1. Flo
Giesemann - Powerchrome - 39 W Midday  2. Flo
Giesemann - Powerchrome - 39 W Aquaflora  3. Flo
Giesemann - Powerchrome - 39 W Aquaflora  4. Flo
Giesemann - Powerchrome - 39 W Midday  5. Flo
JBL SOLAR TROPIC T5 ULTRA 850 mm 39W  6. Flo

[/QUOTE]

Muhteşem der susarım. Bitki için özel üretilmiş lambalara laf söylemeye gerek yok bence. Hepsi sıcak renk zaten. Tebrik ederim seçiminizden dolayı.
Cuba yetiştire bilirmiyim
İki ucu tüylü değnek :) farketmez, daha sonra kalan 2 taneyi de atacaksınız nasılsa.
Cuba yetiştire bilirmiyim
[QUOTE=Sarslanpay]Osram var elimde 2 adet üzerinde yazan 3500 lm 830 kodlu warm white sıcak beyaz sanırım bitki için uygun olduğunu sanmıyorum.[/QUOTE]

Aksine çok uygun. Bir deneyin farkı çok kısa zamanda göreceksiniz. Power compact lambalarımın bir ksımı 830 kodlu,bir kısmı 840. 
Cuba yetiştire bilirmiyim
Evet 4lü şekilde kullanabilirsiniz. Sadece daylight da olsa kaliteli olmasına dikkat edin. Markası iyi olsun, Osram bulursanız osram alın hatta.
Cuba yetiştire bilirmiyim
[QUOTE=Keys]10.000k lambalar hakkında haklısınız. Hem faydasız hem de zararı dokunabiliyor.

Baştan söylemem gerekir şunu. İki kere bitki aldım sizden. Bitkilerin formunu çok beğendim. Bir iki arkadaşıma da önerdim. Bunun yanında 6500 k ya kadar kabul edilebilir demenizi anlamadım. Mesut Bey de belirtmiş. 4000k civarında ben de jbl den başka görmedim. Genelde 6000 7000k civarında kullanıyoruz. Size karşı savunacağım en büyük argüman amanonun aquasky ledleri :D

0.4 a ve 7000k sıcaklığa sahip lambalar. Bir ara çok araştırdım. Çok net olmamakla birlikte bunları buldum. Ayrıca bu sıcaklıktaki renk çok hoşuma gidiyor. Tankı oldukça güzel gösteriyor.
[/QUOTE]

Yanlışlık olmasın, ben 6500-7000 kelvin'e işe yaramaz demiyorum. Mutlaka yarıyor, ancak içinde mavi ve yeşil dalga boylarını da içerdiklerinden yosun sorununa 4000 k altı lambalara göre daha savunmasız kalıyor tanklar. 7000 k gün ışığının rengidir, tüm dalga boyları yüksek yoğunluktadır bu renk sıcaklığında. Ancak farkedileceği gibi öğleye yaklaştıkça gök maviliği artar, 12-1 arası maviliğin en net olduğu aralıktır. Yani 7000 k içinde mavi de geliyor dünyaya ancak Ray Leigh ışık saçılması sebebiyle atmosfere girer girmez kırıldığı için gök mavi oluyor,yer yüzüne çok zayıflayarak ulaşıyor. 

Peki 7000 k lambayı armatüre takınca mavi ışığı kıracak atmosfer etkisi var mı? Yok... Suya girdiğinde saçılmadan dolayı hafiften kırılıyor ve camlardaki alg oluşumlarını artırıyor. 

Led konusuna gelince bahsettiğiniz adam Amano :) adamların tankları binlerce dolarlık sistemlerle kontrol atında tutuluyor. Bir de power led gibi farklı teknolojiye sahip lambalarda mavi ışık saçılması için nasıl önlemler alınmıştır bir fikrim yok. Ben kurulumları izlediğimde genel olarak metal halide,halojen lambalar kullandıklarını gördüm. Bu ledleri ufak tanklar için kullanıyor olabilirler. Rastgelmedim ledli kuruluma. 

İşin bir de görsellik boyutu var, o açıdan haklısınız. 5000 k üstü görsel açıdan daha iyi geliyor çoğu kişiye. Beyaz tonda olduğu için her renk doğal halinde gibi geliyor. Ama güneş ışığı altında da her şeyi doğal renginde gördüğümüzü düşünüyoruz, ancak sarı ışık altında görüyoruz aslında. O yüzden bitkilerin de doğal olan ışığı alması gerektiğini düşünüyorum halen.


[QUOTE=Sarslanpay]Şuan 4*39 waat 2 grolüx 2 aquastar kombinasyonunu kullanıyorum.Peki hangilerini çıkarıp hangi marka flo ekleyemelim ? [/QUOTE]

Maddi sıkıntı yoksa Jbl solar lambalarından alabilirsiniz. Ucuz yollu olsun derseniz kaliteli bir daylight (6500 k) renk sıcaklığına sahip lambalarla değiştirin. Bitkilerim coşsun derseniz aydınlatma sisteminizi power compact ya da metal halide sistemine çevirin derim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.