ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Yavuz ÖZTÜRK
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
176
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
24 Eylül 2012 01:02
Son Ziyaret:
28 Mart 2023 22:50
Toplam Mesaj:
131 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Yavuz ÖZTÜRK
Doğum Tarihi:
09 Eylül 1989
Yaş:
33
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/134987/161020191446161.jpg[/IMG]

SON 10 MESAJI

Sünger İle Artemia Çıkarma
Herkese merhabalar fazla giremiyorum foruma ama sağolsun bazı arkadaşlar da yorum yaparak eksik kalan yer olduysa bilgi vermişler.

Faydam olduysa ne mutlu. [:)]
Az Bilinen Değerli Bir Canlı Yem: MOİNA
[QUOTE=Tanganyika07]MOİNA BENDE MEVCUT ÜRETİMİNE DE BAŞLADIM AMA SATIŞINI YAPMIYORUM (ŞİMDİLİK)[/QUOTE] yaomaua başladınız mı ne durumda 😂
Eheim Compact On 1000 Yedek
Merhaba elinde bozuk durumda eheim compact 1000 sump motoru olan var mıdır alt kısmı kırıldığı için kullanamıyorum. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/134987/160620210900221.jpg[/IMG]
Eheim 1000 Kafa Motoru Ariza
Aynı parçadan benim de ihtiyacım var. Bulamıyorum
Kriza Gold Baskın Erkek Sorunu
[QUOTE=Yurt71]Tek erkek bırakacaksın albinolarin geneli böyle troplarda 5 erkek besleyipta sorun yaşamayan da var nadiren çıkartın tek bırakın başka çözümü yok...[/QUOTE] albino değil ki kriza gold
Kriza Gold Baskın Erkek Sorunu
Herkese merhaba 150x50x50 akvaryuma yavrudan büyüttüğüm 13-2 kriza gold balıklarım var balıklardan ne zaman yavru almaya başlasam erkeklerin biri baskın olmaya ve diğer erkeği dövmeye başlıyor daha önce birini ayırıp yeniden koymuştum 1 ay ışık açmadım 1 ay sonra ışık açınca kavgalar kesilmişti. Ama şimdi yavru almaya başladım tekrar yine aynı durum tekrarladı. Nasıl bir yol izlemeliyim konu ile ilgili tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim
Sünger İle Artemia Çıkarma
Tuzdan arındırmak için süzmeye gerek yok öldürücü derecede bir tuz koymuyorsunuz zaten. İlla süzmek isterseniz kabuktan ayırmak yerine bu daha kolay.
Vitamax Plus
Bugün aldım deneyeceğim
Tropheus Kriza Gold
Herkese merhabalar,
Gerek daha önceki yıllardan edindiğim tecrübe, gerekse bu 1 yıllık yavru büyütme sürecimde kendi yaşadığım tecrübeleri aktarmak istiyorum.
Asla ve asla doğru veya yanlışlığı konusunda savunmalar yapmıyorum.
Ancak yine okumak isteyen dostlar olursa diye paylaşıyorum.
Ben bu tarz yazılara çok meraklı olduğum, çok iyi bir araştırmacı olduğum için iyi bir bilgi aktarımı olabileceğini düşünüyorum.

Öncelikle harfiyen yaptığım ama daha sonra sebepleri ile yapmaktan vazgeçtiğim maddelerden başlayalım.
Bu maddeleri kronikleşmiş tropheus önerilerine göre sıralıyorum.

1. Çok çeşit yem verme:Dainichiden tutun Sera, tropical, osi, omega olmak üzere toplamda 16 çeşit bitkisel yem kullandım. Başlarda çok çeşit yemin faydalı olabileceğine inandım ancak asıl besleyici yemleri çok daha az verdiğim için büyüme konusunda bazı sorunlar yaşadığıma inanıyorum. Çok yem kullanmamın bir diğer dezavantajı ise uzun süre gittiği için yemin bayatlaması konusu oldu.
2. Mercan kırığı: 1 sene boyunca Mercan kırığı testleri yaptım ne ph yükselttiğini gördüm ne tamponladığını üstelik yurt dışı ve yurt içindeki bir kaç bu işin uzmanı ile yaptığım görüşmelerde Mercan kırığı denen maddenin plastik dahi içerebilecek zararlı bir karışım olduğu fikrine vardım. Öyle ya Mercan kırığı da ne alaka. Mercan kurumuş ölmüş. İçinde neler kalmış??
3.Ph oranı : bir sürü ph buffer yüzlerce liraya ph ölçerler vs aldım. Bunların hepsi meraktan. Bu balık kriza gold yavru aldığım kişi bunları ölmemiş ben ölçmüştüm. Üstelik İstanbul şebeke suyu ph değeri 7.60 altına düşmezken.
Hal böyle olunca 7.ayda ph dengeleme çalışmalarımı bıraktım. Şu an yavru almada sorun yaşamıyorum. (Ph dengelemeye devam etsem ne olur tecrübe etmedim ancak düzeni bozacağım kesin)
4.dalga motoru: yavrular hızlı boylanır su temiz olur vs gibi sebeplere dayanarak aldım bir tane koydum bastım [:)] balıklar kaçacak delik aradı 3 ay alıştırmak için aynı saatlerde kısa sürelerde açtıysam da alışmadılar. Yine gereksiz bir iş olduğuna inandım ve kaldırdım.
5. Sump her pisliği çeksin: sump pisliği çeksin diye türlü şekillere girdim. İç filtreler vs. Sumpın özelliğinin biyolojik temizlik olduğuna kanaat getirdim pislikleri toplamak dip çekimi yöntemiyle benim işimdi 😃
6. Işık seçimi: ışık için en başta Uğur Rüşen Doğan'ı tavsiyesine uymayarak ( flouresan taç kapağa sığmadığı için tabi) onun söylediği malzemenin 2 katı masraf ederek ledler aldım, projektör aldım türlğ türlü sistemler denedim. Birinde yosun çok oldu birinde çok dalgalanma oldu. Ama her denememde balıkları strese soktum[:geek:]
En sonunda tamamen karanlık yapacaktım ışık sevmiyorlar diye ki Furkan Cüreoğlu dedi ki kardeşim ne istersen bağla yeter ki değiştirme onlar alışır merak etme. Gerçekten 20 liralık lede alıştılar ama tc 420 etkisini burda unutmayalım. Güneş gibi doğup batıyor mübarek.

Şimdi de yine çok tecrübeli insanlardan ve araştırmalarımdan öğrendiğim ve uyguladığım iyi ki yapıyorum dediğim maddeleri saymak istiyorum.

1- suyun ph dışındaki değerleri: suyumuzda eksik olan mineralleri eklemeye başladım (tanganyika gölü değerleri) magnezyum karbonat ve diğer mineraller.

2.su değişimi süresini uzatan ozon cihazı kullanmaya başladım. Bunu yapma amacım su değişim derdinden kurtulmak asla değil. En değerli kaynaklarımızdan olan suyu daha az israf etmek ve açıkçası ozon cihazının etkisini denemekti. Cihazın gerçekten 2 ay gibi bir süreyle suyu berraklaştırdığını düşünüyorum.
Aynı zamanda su değişimi içinde su arıtma cihazı yaptım bu sadece klor ve ağır metalleri bağlayan basit bir filtre

3.su soğutma kendi yaptığım termostat ile çeşmeden akan suyun derecesi ile aynı değer olan 28 derece ayarlı termostat ile yazın suyumu soğutuyor ve su değişimi yapacaksam aynı derece olacağı için balıkların sorun yaşamasını ortadan kaldırmış oluyorum.

4. Dekor değişikliği balıklarıma biraz psikopatlık yaptım. Damızlık altı olduklarında 2 günde bir dekor değiştirip balıkların bölge edinme alışkanlıklarında farklılık gözlemledim. Şu an dekor değiştirdiğim anda çiftleşmeye başlıyorlar yenilik hoşlarına gidiyor balıklar dekor değiştirdiğimde strese girmiyorlar 🙏

Şimdilik aklıma gelen bunlar. Sen yanlış yapmışsın, yanlış öğrenmişsin diyenler olabilir. Saygıyla yorumlarınızı okuyacağım. Ancak asla doğru olduğunu savunmadığım tecrübelerdir.

Saygılarımla

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.