ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ffeytt
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
36
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Nisan 2014 23:07
Son Ziyaret:
4 Saat 31 Dakika önce
Toplam Mesaj:
31 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
8 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih IŞIK
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Erzurum
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih IŞIK

SON 10 MESAJI

Eklemem Gereken Başka Ne Var
1-Akvaryum ölçülerini yazmamışsınız ama balık sayınız fazla gibi.
2- Balıklarınız birbiriyle uyumlu değil. Örneğin “portakal”dan kastınız ciklet ise ne neonlerla nede japonlarla uyumlu.
3- Işığınızı acilen değiştirmenizi tavsiye ediyorum. Mavi ve kırmızının yanında beyaz kaybolmuş. Akvaryumunuza mor renk hakim, bu balıklar için doğru değil. Ayrıca, akvaryumunuzda çok çabuk yosun problemi olacaktır.
Karides Akvaryumu Tavsiyeler Alalım
Kırmızı biberi hafifçe kaynatmanız yeterli. Diğerlerini ise sıcak suda 5dk daldırın ve bekletin yeterli olur.
Karides Akvaryumu Tavsiyeler Alalım
Ne tür besleyeceğinize bağlı olarak değişir. Mesela, Taiwan karides bakacaksanız kesinlikle aktif toprak önemli derim. Ancak, kiraz vb olacaksa herhangi bir kum kullanabilirsiniz. Filtrelemeyi pipo veya hamburg filtre ile yapmanızı öneririm. İç yada dış filtre kullanacaksanız, filtre girişlerini ince gözenekli bir süngerle kapamanız lazım çünkü kapamazsanız yarın yavrularınız filtreye kaçacaktır. Yem olarak karidesler için satılan yemler var bunlardan 1-2 tane alabilirsiniz (çok fazla almayın kutu küçük ancak oldukça uzun zaman gidiyor - tabi karides sayısına bağlı olarak). Diğer taraftan, kuru ceviz yaprağı, taze ısırgan otu, kırmızı biber gibi sizin hazırlayacağınız yemleri de afiyetle yerler. Aklıma gelenler bunlar. [EDIT]ffeytt,2019-06-25 23:41:04[/EDIT]
Karidesleri Günlük Ne Kadar Bezelyeyle Beslemeliyi
Bana göre 6 karides için 1 tane bezelye yeter. Deneyip gözlemleyin daha doğru sonuç elde edersiniz. Kırmızı biberi ve taze ısırgan otunu (bulabilirseniz) biraz haşlayıp verebilirisiniz. Ayrıca, kurumuş ceviz yaprağını da yerler.
Karides Ölümleri ?
Öncelikle ölümler son zamanlarda yaşandıysa ve daha önce bir problem yoksa akvaryumda yakın zamanda yaptığınız değişiklikleri gözden geçirin derim.

İkinci olarak, mayalı CO2 verdiğinizi yazmışsınız. Büyük ihtimalle ışıklar kapalıykende akvaryuma CO2 veriyorsunuz. Bu durum ph’da dalgalanmaya neden olur. Ph’daki dalgalanma hassas olan karideslerin ölümüne neden olmuş olabilir. Eğer yüksek destekli bitkileriniz yoksa CO2’yi kesmeniz bence daha uygun.

Üçüncü olarak, karides akvaryumunda genel olarak balık tercih edilmez. Hangi tür balık olursa olsun karides yavrularını afiyetle yer (aşağıdaki linkte benim yazdığım cevaba ve fotoğrafa bakın). Balık sayısı az ve saklanma alanı fazla olursa bir ihtimal yavru kendini kurtarabilir.

https://www.akvaryum.com/Forum/karidesler_hangi_baliklarla_yasayabilir_k245351_sn2.asp
Karides Üretimi İçin Akvaryum Ve Malzeme.
Toprak olarak aktif toprak kullanmalısınız. Zamanında Taiwan ve kristal karides baktım. Aşağıdaki linkteki toprak iyidir. Bunun dışında Moss ve saklanma alanı olsun. İmkanınız varsa RO su ve mineral katkı kullanın. Suyun iletkenliğini 120ppm yapın. Ölçüm için bir iletkenlik ölçer alın (çok pahalılarına gerek yok). Yem olarak karideslere özel yemler var. Kuru ceviz yaprağı vb usulüne uygun toplanmış kuru yaprakları da severler. Ayrıca, taze ısırgan otu yaprağına da bayılırlar. Filtre olarak pipo kullanabilirsiniz. Ayrıca dış filtre de olur ancak filtre emiş kısmına sünger veya özel ızgaralardan takmalısınız. Aksi takdirde yavruları dış filtrenin içinden toplarsınız.

https://www.sakuraakvaryum.com/index.php?route=product/product&path=59&product_id=199[EDIT]ffeytt,2019-05-23 23:21:51[/EDIT]
Yüzeydeki Dalgalanma Co2
1- Öncelikle şu konuyu açıklığa kavuşturalım; akvaryuma dışarıdan CO2'yi bitkiler fotosentez yapsın diye veriyoruz (Bunu herkes biliyor eminim). Tüp veya diy olarak ürettiğimiz CO''yi bir difüzör yardımıyla ince kabarcıklar halinde suda çözdürerek suyun içindeki CO2 konsantrasyonunu arttırıyoruz ve bitkiler bu CO2'yi kullanarak fotosentez yapıyor. Kısacası, CO2 verilen akvaryuma hava motoruyla O2 vermek bana göre doğru değil. Çünkü, bir taraftan CO2 çözerek suyun CO2 konsantrasyınu arttırmaya çalışıyorsunuz, diğer taraftan suya O2 vererek CO2'yi öldürüyorsunuz.
2- Kendinden motorlu pipolarda suya hava vermeden çalıştırabiliyorsunuz. Klasik olanlarda kesinlikle bir hava motoruna bağlamanız gerekiyor. Buda suya hava veriyor.
3- Başlangıç setinden kastınız aşağıdaki linkte olan ürün ise bu seti kullanarak parvula gibi zemin bitkisini yetiştirmeniz bana göre zor (parvula yetiştiren arkadaşlar bu konuda daha iyi yorum yapacaklardır).

https://urun.n11.com/bitki-ekipmanlari/ista-co2-difuzor-set-550cc-P142469355?gclid=EAIaIQobChMIx_SVw_2u4gIVBEQYCh2QdQSTEAQYAiABEgJvR_D_BwE&gclsrc=aw.ds

İşin bir de maliyet kısmı var (Yukarıdaki seti kullandığınızı düşünerek bu yorumu yapıyorum). Yaklaşık bu setin 40-50TL arasında bir fiyatı var. 550cc'lik tüp size kaç gün gidiyor? Tahminimce çok fazla gitmiyordur. Bunun yerine basit bir mayalı sistem CO2 üretmede daha verimli ve maliyet açısından daha ekonomik olacağı kanaatindeyim.
Yüzeydeki Dalgalanma Co2
Pipo filtreniz klasik hava motoru ile çalışanlardan mı? Yoksa kendinden motorlu olanlardan mı? Hava ile çalışan pipo ise akvaryuma bir taraftan O2 verirken diğer taraftan CO2 veriyorsunuz demektir. Bu pH’ı dengesizleştirebilir.
Diğer taraftan sormuşsunuz yüzeydeki dalgalanma CO2’yi kaçırırmı diye, CO2’li akvaryumlarda su yüzeyinin dalgalandırılmasının amacı suya yeteri miktarda O2 vermektir ( balıklar ölmesin diye). Yani yüzeyin dalgalanması istenilen bir durum (sisin pipo hava ile mi yoksa kendi motorlu mu? Siz ekstradan O2 veririyor musunuz?). Difüzörden CO2 ne kadar küçük kabarcık halinde çıkarsa çözülmesi de o kadar iyi olur. Ancak illaki CO2 kayıpları olacaktır. Yani demek istediğim %100 CO2 çözen difüzör varmıdır? (Belki harici difüzörler çözebilirler).

Bence siz CO2 göstergesi edinin (sıvı olanlardan) akvaryumunuzdaki seviyeyi kontrol edin. Buna göre bir yol belirlersiniz.
Flowerhorn Yeni Geldi 3 Gündür Yem Yemiyor
Flowerhorn hiç bakmadım ancak ışıklandırmanız yanlış gibi ( bakan arkadaşlar daha iyi bilirler). Mavi renk o kadar yoğun ki balığın kendi rengini baskılamış. Normal durumda bu tür bir ışıkla hiç karşılaşmamış olan balığınız stres olmuş olabilir. Mavi ışığın diğer bir dezavantajı ise akvaryumunuzda çok çabuk yosun oluşturması olacaktır. Web’de FH akvaryumlarını inceleyin bana kalırsa.[EDIT]ffeytt,2018-12-02 11:48:05[/EDIT]
Karidesler
Anlamadığım şey; akvaryum neden bu kadar mavi? Eğer ışığınız mavi ise çok yoğun yosun probleminiz olacaktır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 315 Online Kullanıcı, 179 Üye

Online Kullanıcılar

uthraven, pekozgur, mcmert, abm26, koeklue, CaagriBey, CagriSindirac, diaslayt, hounsoi, Everest, Acil Stop, krib, ggorkem, MiSoSiKiaN, apistoapisto, praksis, fikret43, orimohito, IlkerSalmanoglu, arif98, demir7891, servetonur, homersimson, furkantenekeci, ilker2626, bzaferucak, Noeldayi, onur_1907, wallece, SCORPION_79, mertozbudak, BurhanAskin, 👑34Berat74&#, bjk_fightclub, MuhittinBeyaz, OttoByrak, Orkun Krc, Baskan1985, Starion, mesagac, alias46, Noyes, RuLing, Serkannsahinn, YASİN K., emrepekin007, Yasarozen, Inayetzobu, fatihkuzen, Muhammed kose, psykhe, bymalavi, icelebi, berkay58, hipnos, ethem67, ultraaskin, Murat8, OceanSplenter, Fatih ÇE, frgunduz, enginm2000, m3mm7r, AliA, blue night, beyazgul, MaxKrone, Kınayu, Yavuz ÖZTÜRK, OgzOzk, Aporetti, Alcynone, hakaninan, orkali, sempathyc, KingScorpion, MrtPekgoz, aziz_basak, korayyy, beyazitcakir, cozsahin, EmrECaNNN, GOKHANKAYHAN, AkvaristMustafa, punis_her, DeviLLe, Erdem_ercelik, blackMagic, Shateiel, HarunYldrm, igi1985, the__legend, Dimidiochromis, Comratex, Panzehir, Mikail Erdoğan, ersel, Goksen, arconim, kadirik, seran06, vetet, rseven, halil05, RedDevilMan, Emrah ÇÖLGEÇEN, Erdinckaragoz09, a.gumrah, çulsuz, aXarayli, gokhanaydogan, BadgeR, Müptela, celu, ternapi, mozcanc, SmallCandyThing, smhakgl, Emerse, ALPDEM, smithiseek, mlh_mrv, aybas, Alper90, omursari89, samato, NessPet, Gurkanankay, corax, Alipekgoz, benparker, zekigonlum, Hiko45, RaspberryChoco, Mehmet gunel, cursekny, erdalakçay, Oidipus, i_gulistan, sarper66, Keremkurt34, gssmartboy, umitbalcin, GirayKaan, ozgurnez, mesut alak, vlkncm, evilways, eppinger, hakancez, livadi, MEOzbay, onurozgen, ProScotch, ermes, Nerogatto, AtlasPoyraz, abunil, Nursun, cirsaf, Meteor71, carpenectum, mehanix, MuhammedKurt, Hak@N, dmond2, DenizVurucu, oktay ak, ozkurtozgur, akhenatoN, derela, Mehmetpoad, Göktuğglr, cenk97, Furkann66, mrah, cyhn84, ers1905, atesh, MevSinc,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,770,690 Mesaj
  • 405,220 Konu
  • 91 Forum
  • 143,543 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,853 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.