ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ffeytt
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
32
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Nisan 2014 23:07
Son Ziyaret:
2 Saat 15 Dakika önce
Toplam Mesaj:
27 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
4 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih IŞIK
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Erzurum
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih IŞIK

SON 10 MESAJI

Karides Ölümleri ?
Öncelikle ölümler son zamanlarda yaşandıysa ve daha önce bir problem yoksa akvaryumda yakın zamanda yaptığınız değişiklikleri gözden geçirin derim.

İkinci olarak, mayalı CO2 verdiğinizi yazmışsınız. Büyük ihtimalle ışıklar kapalıykende akvaryuma CO2 veriyorsunuz. Bu durum ph’da dalgalanmaya neden olur. Ph’daki dalgalanma hassas olan karideslerin ölümüne neden olmuş olabilir. Eğer yüksek destekli bitkileriniz yoksa CO2’yi kesmeniz bence daha uygun.

Üçüncü olarak, karides akvaryumunda genel olarak balık tercih edilmez. Hangi tür balık olursa olsun karides yavrularını afiyetle yer (aşağıdaki linkte benim yazdığım cevaba ve fotoğrafa bakın). Balık sayısı az ve saklanma alanı fazla olursa bir ihtimal yavru kendini kurtarabilir.

https://www.akvaryum.com/Forum/karidesler_hangi_baliklarla_yasayabilir_k245351_sn2.asp
Karides Üretimi İçin Akvaryum Ve Malzeme.
Toprak olarak aktif toprak kullanmalısınız. Zamanında Taiwan ve kristal karides baktım. Aşağıdaki linkteki toprak iyidir. Bunun dışında Moss ve saklanma alanı olsun. İmkanınız varsa RO su ve mineral katkı kullanın. Suyun iletkenliğini 120ppm yapın. Ölçüm için bir iletkenlik ölçer alın (çok pahalılarına gerek yok). Yem olarak karideslere özel yemler var. Kuru ceviz yaprağı vb usulüne uygun toplanmış kuru yaprakları da severler. Ayrıca, taze ısırgan otu yaprağına da bayılırlar. Filtre olarak pipo kullanabilirsiniz. Ayrıca dış filtre de olur ancak filtre emiş kısmına sünger veya özel ızgaralardan takmalısınız. Aksi takdirde yavruları dış filtrenin içinden toplarsınız.

https://www.sakuraakvaryum.com/index.php?route=product/product&path=59&product_id=199[EDIT]ffeytt,2019-05-23 23:21:51[/EDIT]
Yüzeydeki Dalgalanma Co2
1- Öncelikle şu konuyu açıklığa kavuşturalım; akvaryuma dışarıdan CO2'yi bitkiler fotosentez yapsın diye veriyoruz (Bunu herkes biliyor eminim). Tüp veya diy olarak ürettiğimiz CO''yi bir difüzör yardımıyla ince kabarcıklar halinde suda çözdürerek suyun içindeki CO2 konsantrasyonunu arttırıyoruz ve bitkiler bu CO2'yi kullanarak fotosentez yapıyor. Kısacası, CO2 verilen akvaryuma hava motoruyla O2 vermek bana göre doğru değil. Çünkü, bir taraftan CO2 çözerek suyun CO2 konsantrasyınu arttırmaya çalışıyorsunuz, diğer taraftan suya O2 vererek CO2'yi öldürüyorsunuz.
2- Kendinden motorlu pipolarda suya hava vermeden çalıştırabiliyorsunuz. Klasik olanlarda kesinlikle bir hava motoruna bağlamanız gerekiyor. Buda suya hava veriyor.
3- Başlangıç setinden kastınız aşağıdaki linkte olan ürün ise bu seti kullanarak parvula gibi zemin bitkisini yetiştirmeniz bana göre zor (parvula yetiştiren arkadaşlar bu konuda daha iyi yorum yapacaklardır).

https://urun.n11.com/bitki-ekipmanlari/ista-co2-difuzor-set-550cc-P142469355?gclid=EAIaIQobChMIx_SVw_2u4gIVBEQYCh2QdQSTEAQYAiABEgJvR_D_BwE&gclsrc=aw.ds

İşin bir de maliyet kısmı var (Yukarıdaki seti kullandığınızı düşünerek bu yorumu yapıyorum). Yaklaşık bu setin 40-50TL arasında bir fiyatı var. 550cc'lik tüp size kaç gün gidiyor? Tahminimce çok fazla gitmiyordur. Bunun yerine basit bir mayalı sistem CO2 üretmede daha verimli ve maliyet açısından daha ekonomik olacağı kanaatindeyim.
Yüzeydeki Dalgalanma Co2
Pipo filtreniz klasik hava motoru ile çalışanlardan mı? Yoksa kendinden motorlu olanlardan mı? Hava ile çalışan pipo ise akvaryuma bir taraftan O2 verirken diğer taraftan CO2 veriyorsunuz demektir. Bu pH’ı dengesizleştirebilir.
Diğer taraftan sormuşsunuz yüzeydeki dalgalanma CO2’yi kaçırırmı diye, CO2’li akvaryumlarda su yüzeyinin dalgalandırılmasının amacı suya yeteri miktarda O2 vermektir ( balıklar ölmesin diye). Yani yüzeyin dalgalanması istenilen bir durum (sisin pipo hava ile mi yoksa kendi motorlu mu? Siz ekstradan O2 veririyor musunuz?). Difüzörden CO2 ne kadar küçük kabarcık halinde çıkarsa çözülmesi de o kadar iyi olur. Ancak illaki CO2 kayıpları olacaktır. Yani demek istediğim %100 CO2 çözen difüzör varmıdır? (Belki harici difüzörler çözebilirler).

Bence siz CO2 göstergesi edinin (sıvı olanlardan) akvaryumunuzdaki seviyeyi kontrol edin. Buna göre bir yol belirlersiniz.
Flowerhorn Yeni Geldi 3 Gündür Yem Yemiyor
Flowerhorn hiç bakmadım ancak ışıklandırmanız yanlış gibi ( bakan arkadaşlar daha iyi bilirler). Mavi renk o kadar yoğun ki balığın kendi rengini baskılamış. Normal durumda bu tür bir ışıkla hiç karşılaşmamış olan balığınız stres olmuş olabilir. Mavi ışığın diğer bir dezavantajı ise akvaryumunuzda çok çabuk yosun oluşturması olacaktır. Web’de FH akvaryumlarını inceleyin bana kalırsa.[EDIT]ffeytt,2018-12-02 11:48:05[/EDIT]
Karidesler
Anlamadığım şey; akvaryum neden bu kadar mavi? Eğer ışığınız mavi ise çok yoğun yosun probleminiz olacaktır.
Hava Motoru Çalışmıyor
Akvaryumunuz tepe sumplı bir akvaryum bana kalırsa bu şekilde hava vermeye gerek yok. Zaten su sumptan akvaryuma dökülürken suyu havalandıracaktır. Size sorum şu; su akvaryuma dökülürken hava kabarcığı oluyor mu? Cevabınız evet ise sizin yapmaya çalıştığınız gibi hava vermeye gerek yok. Eğer cevabınız hayır ise (1) akvaryumdaki su seviyesini düşürün ki sumptan dökülen su hava basabilsin veya (2) sizin düzeneği aktif edin. Ancak bu seferde sumpa daha az su basacaktır kafa motoru. Tercih sizin.
Karides Akvaryumuna Aktif Kum Lazım Mı?
İç filtre kullanacaksanız debisi küçük olanlardan tercih edin. Ancak, filtrenin altındaki süngerin olduğu kısma ince gözenekli sünger koymanızı tavsiye ederim aksi takdirde kalın gözenekli süngerden yavrular filtreye çekilir. Bahsettiğiniz pipoya iç filtrenin kafasını takıp modifiye etmeyi Marks Shrimp Tank youtube kanalında ben de izlemiştim. Pipoya iç filtrenin kafasını takmak kullanışlı olacaktır (hele benim gibi hava motorunun görültüsünden hoşlanmayanlar için). Başta yazdığım gibi sizin akvaryumunuza (yada 20 lt ye uygun) düşük debili iç filtre takmalısınız.

" besleme kabı " derken PETRİ kabından bahsediyorsunuz herhalde. Bana kalırsa gerekli. Kullanılmasının amacı yemlerin dağılmasını önlemek olsa da karidesler yine de yemleri dağıtıyor. Bana kalırsa kullanın derim, yemlerin fazla dağılmasını önlersiniz. Petri kabı olmayabilir, evinizde bulunan küçük cam küllük, cam çay tabağı vb de olur. [EDIT]ffeytt,2018-06-20 14:20:45[/EDIT]
Karides Akvaryumuna Aktif Kum Lazım Mı?
1- Hangi tür karides besleyeceksiniz? Kiraz, sarı ateş vb olursa aktif toprağa gerek yok. Ancak, taiwan veya kristal karideste olması gerekir ( aktif toprak olmadan da kristal yetişir fakat üreme verimi düşer).
2- Karidesle birlikte salyangoz sorun olmaz. Ancak, balıkla birlikte bakacak olursanız yavrularınız balıklara yem olacaktır. Eğer oldukça fazla saklanma alanı yaparsanız yavrularınızın bir kısmını kurtarırsınız.
Aktif topraklar balık ve salyangoza birşey yapmaz.
3- Filtresiz karides biraz zor hatta bana kalırsa olmaz bile. Isıtıcısız olabilir zaten yaz aylarında gerek yok. Sonbahar ve kışın problem olabilir ısıtıcısız.
4- Lowtech bitkili yapmayı düşünüyorsunuz. Bu tip bir akvaryumda düşük ihtiyaçlı bitkiler bakacaksınız. Bu tür bitkiler için torfa gerek var mı? Bu soruya bitkili deneyimi olan arkadaşlar cevap verse daha doğru olur. Bana göre gerek yok. Zamanında eledoa bitkisini silis kumda bile yetiştirmiştim. Ayrıca torf CO2 üretiyormu? Yine deneyimli biri cevap versin.
Karides Hangi İrkdan
Kristal karides. Kırmızı olanlar CRS (crystal red shrimp) ve siyah olanlar ise CBS (crystal black shrimp)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 358 Online Kullanıcı, 195 Üye

Online Kullanıcılar

Akgün Cem, kuyt007, terranova, dınay, Acil Stop, orimohito, mkursun, Fragant, evilways, hasancn, Memo03, boratsdmr, Balikcionur, burakabi11, cyilmaz10, hermiş, Gökhan1907, Vasfi, serfer1915, MiSoSiKiaN, BDAGDELEN, Suleyman1834, ersel, Murat75, Slanq, aslankartal, DeviLLe, ternapi, aybas, TSevil, ordinaryus1326, tugix, gokil, Sercanoklu, fretzly, Bayulker, serkantezel, MertA, vetogrenci, MehmedHan, fretchord, dragons, MUHAMMETALIUSLU, ademh, adige42, Ronay, Csumer, beyazgul, Fatih ÇE, alecozan, karadadas, Selim ÇAKIR, ozanbaseski, Esnaf, Selesta, ufukdemirturk, BlanD, japon22, Taskinilsever, MEID, OnurY55, hasan_ali05, Fairlight, gokberkgonenc, Kadir5834, Mikail Erdoğan, Burak_10, 06bora34, biyolog, nzm06, Legendry, bayram11, gyunda, vendetta99, AhmedVural, erkanyavuz, ers1905, Alcynone, Acz, Flexa, ilturk, Noyes, fikret43, selçukaydoğar, Halilhastürk, hoca0666, alpyg, Kınayu, çulsuz, gokkurt, Therbosstat, mustafakuzu, Erhanx, vidoq, ToSpendTime, egedin, indianaconz, UlasYilmaz, _RdnC_, drersayan, icelebi, Remediless, voltran, FurkanYnk, Bedbin, Akyuvaryum, Aqua Discovery, Yas400, yns325, Furkann66, apistoapisto, erulusoy, Metehan Yılmaz, morfimorfi, SoSriKuA, mmaslan06, Akan, aydmr32, Yusuf Bilal, JapoJupo, wallece, engin045, Asamet123, agatam, WaveRider, deriinmavi, muzafferizm, SahinTaskin, Supervenenis, mrah, Osman711, rexxter, UmitYilmaz, Necdet Buluk, tlspetmarket, Mrsnl, Tugkan, berkayakkann, ALEM, DenizVurucu, Beytullah11, redfox69, Rodian, Selcuk37, SinanBulut, kralexxx, emre12ozkan, abidin16, AmazonDream, muyat, NevaPet, Arekrayn, keyman79, EBardak, budak_murat, CERANOXE, emretez, svg1000, HRN1, omerkazanc, Cnkkcy, selimemre, i_gulistan, Fahrikurt, muratyarici, musatürk, ceyhuncelik21, İcemen1907, aXarayli, Rames06, cory94, trxsvm, Kemalk41, emrenouma, ALPDEM, bettakoi, yusuf21, undertaker312, platonick, fatih23023, Splendor, TYANALI, ityo39, Sheyda27, TheHobi, Qurman, praksis, idik, peker55, Nadirmbuna, biologist, deepahm, Hamzayersaloglu, YeniBalikciniz, ferhattt, zfr06,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,733,339 Mesaj
  • 400,393 Konu
  • 91 Forum
  • 141,384 Forum Üyesi
  • 1,445 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,608 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.