ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ffeytt
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
24
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Nisan 2014 23:07
Son Ziyaret:
2 Saat 9 Dakika önce
Toplam Mesaj:
23 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih IŞIK
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Erzurum
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih IŞIK

SON 10 MESAJI

Flowerhorn Yeni Geldi 3 Gündür Yem Yemiyor
Flowerhorn hiç bakmadım ancak ışıklandırmanız yanlış gibi ( bakan arkadaşlar daha iyi bilirler). Mavi renk o kadar yoğun ki balığın kendi rengini baskılamış. Normal durumda bu tür bir ışıkla hiç karşılaşmamış olan balığınız stres olmuş olabilir. Mavi ışığın diğer bir dezavantajı ise akvaryumunuzda çok çabuk yosun oluşturması olacaktır. Web’de FH akvaryumlarını inceleyin bana kalırsa.[EDIT]ffeytt,2018-12-02 11:48:05[/EDIT]
Karidesler
Anlamadığım şey; akvaryum neden bu kadar mavi? Eğer ışığınız mavi ise çok yoğun yosun probleminiz olacaktır.
Hava Motoru Çalışmıyor
Akvaryumunuz tepe sumplı bir akvaryum bana kalırsa bu şekilde hava vermeye gerek yok. Zaten su sumptan akvaryuma dökülürken suyu havalandıracaktır. Size sorum şu; su akvaryuma dökülürken hava kabarcığı oluyor mu? Cevabınız evet ise sizin yapmaya çalıştığınız gibi hava vermeye gerek yok. Eğer cevabınız hayır ise (1) akvaryumdaki su seviyesini düşürün ki sumptan dökülen su hava basabilsin veya (2) sizin düzeneği aktif edin. Ancak bu seferde sumpa daha az su basacaktır kafa motoru. Tercih sizin.
Karides Akvaryumuna Aktif Kum Lazım Mı?
İç filtre kullanacaksanız debisi küçük olanlardan tercih edin. Ancak, filtrenin altındaki süngerin olduğu kısma ince gözenekli sünger koymanızı tavsiye ederim aksi takdirde kalın gözenekli süngerden yavrular filtreye çekilir. Bahsettiğiniz pipoya iç filtrenin kafasını takıp modifiye etmeyi Marks Shrimp Tank youtube kanalında ben de izlemiştim. Pipoya iç filtrenin kafasını takmak kullanışlı olacaktır (hele benim gibi hava motorunun görültüsünden hoşlanmayanlar için). Başta yazdığım gibi sizin akvaryumunuza (yada 20 lt ye uygun) düşük debili iç filtre takmalısınız.

" besleme kabı " derken PETRİ kabından bahsediyorsunuz herhalde. Bana kalırsa gerekli. Kullanılmasının amacı yemlerin dağılmasını önlemek olsa da karidesler yine de yemleri dağıtıyor. Bana kalırsa kullanın derim, yemlerin fazla dağılmasını önlersiniz. Petri kabı olmayabilir, evinizde bulunan küçük cam küllük, cam çay tabağı vb de olur. [EDIT]ffeytt,2018-06-20 14:20:45[/EDIT]
Karides Akvaryumuna Aktif Kum Lazım Mı?
1- Hangi tür karides besleyeceksiniz? Kiraz, sarı ateş vb olursa aktif toprağa gerek yok. Ancak, taiwan veya kristal karideste olması gerekir ( aktif toprak olmadan da kristal yetişir fakat üreme verimi düşer).
2- Karidesle birlikte salyangoz sorun olmaz. Ancak, balıkla birlikte bakacak olursanız yavrularınız balıklara yem olacaktır. Eğer oldukça fazla saklanma alanı yaparsanız yavrularınızın bir kısmını kurtarırsınız.
Aktif topraklar balık ve salyangoza birşey yapmaz.
3- Filtresiz karides biraz zor hatta bana kalırsa olmaz bile. Isıtıcısız olabilir zaten yaz aylarında gerek yok. Sonbahar ve kışın problem olabilir ısıtıcısız.
4- Lowtech bitkili yapmayı düşünüyorsunuz. Bu tip bir akvaryumda düşük ihtiyaçlı bitkiler bakacaksınız. Bu tür bitkiler için torfa gerek var mı? Bu soruya bitkili deneyimi olan arkadaşlar cevap verse daha doğru olur. Bana göre gerek yok. Zamanında eledoa bitkisini silis kumda bile yetiştirmiştim. Ayrıca torf CO2 üretiyormu? Yine deneyimli biri cevap versin.
Karides Hangi İrkdan
Kristal karides. Kırmızı olanlar CRS (crystal red shrimp) ve siyah olanlar ise CBS (crystal black shrimp)
Karides İçin Yem Tavsiyesi
1-Kırmızı biber, ısırganotu, yeşil dut yaprağı, sonbaharda kendiliğinden ağaçtan düşmüş yaprak (ceviz, meşe, vb geniş yüzeyli yapraklar). Bunlardan kırmızı biberi bir kapta hafif kaynatmanız yeterli olur. Diğerlerini ise 5 dk kadar sıcak suda bekletirsiniz.
2- Balık yemlerini de yerler ancak karidesler için üretilmiş bir yem almanız daha iyi olur. Kaç tane karidesiniz var bilmiyorum ama bir kere aldığınızda zor bitecektir.
3- Ben karides akvaryumuna kabuk tarçın da koyuyordum. Kabuk tarçını bir kapta kaynatıp suyunu dökün ( bunu 2-3 kez yapın). İlk kaynatmada çok yoğun bir renk çıkar daha sonra rengi açılır suyun. Soğuduktan sonra akvaryuma atın. Hem afrodizyak etkisi var hem de yem olur karideslere.
Karides Akvaryumunda Camdakı Hareket Eden Beyazlık
Pire gibi zıplayarak mı dolaşıyor? Küçük nokta kadar mı? Ve beyaz renkli mi? Bu sorulara cevabınız evetse, adını bilmesem de zararlı bir tür değil. Benim de karides akvaryumumda vardı bayağıda çoğalmışlardı. Hatta forumdaki bazı yazılarda karides akvaryumunda işlerin düzgün gittiğinin göstergesi diye okuduğumu hatırlıyorum. Tedbir olarak akvaryumla ilgili bir işlem yapacakken elinizde yara olmamasına dikkat edin yeter.
Bu Ölü Karidesmi Yoksa Kabukmu
Karidesiniz kabuk değiştirmiş.
Bitkili Karides Tankım
Filtrenin emişini dediğim şekilde kapatın. Büyükler kaçmasada yavrular gider. Kurtçuklar bende de vardı. Görselliğin dışında ben bir problem yaşamadım. Moss fazla olursa yavrular arasına girip saklanabilirler. Gerçi üretim düşünmüyorsanız, bana 3-5 yavru yeter derseniz bu haliyle yeterli olur ve balıkta koyabilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 256 Online Kullanıcı, 139 Üye

Online Kullanıcılar

mperk, teksel, falconx, BoraBerkol, gbozkurt, ceyh, BKAYA, F4iLuR3, ferdikorkmazzz, DTkadir, Byfiremanfish, Umut6, Brzoza6pl, Aquariumhouse, indianaconz, enversen79, terranova, drugs, SahinTaskin, enginm2000, Alikorkmaz13, fahri-, Berkay4234, BadWolf, Yılmazqq, Gtuncay, Fragant, sbasoz, tolgatrn, Neosever, sahsuvar01, Ulqiorra, Silver06, echeveria, serkantezel, tugi, sahin71, msurucu, tavla2, aponogeton, muratchef, vendetta99, mehmetaydin, sinanb85, FURKANALTIN, icelebi, Erdemerol23, gcinoglu, Street Parrot, Slymn-pyrz, Flexa, Akgün Cem, Mikail Erdoğan, namsada, leventyikilmaz, UmitOnay, rikifat, istaquarium, mehmeyt, ANKARALEPTESOMA, Noyes, MiSoSiKiaN, bocco, Emre 90334, bettaaşığı, Hasanbal54, Halil14, mesut alak, hkn06, Engin BOZKURT, ErdSNGZR, aldemirim, İsyan ateşi, Ismetk, AlperTasci, emreyildirim, Furkann66, Altispinoza, keremmina11, geheimnis, Shotokan, FurkanYnk, Chtt, deriinmavi, Mehya, Wolf, canguler, Deadsong, CrowDooku, heihache, solaytekin, Firatbasoglu, Ortaamerika, nikon_, ertan26, orhanönal, Mu5a, Gannicus, Beta_balik, 😊, Pervane, Supervenenis, Fatih ÇE, Metal06, ozan_1903, İhsansahintr, Kemalk41, bilalylmz53, swordfishhhh, EnginEmirErdogan, 16oguzhan, Kadir Bora, dusumsel, erimgorgulu, Mallaca, emree06, mustafa_unax, kadirik, ultraaskin, Balikaşki, tunasoylemis, kaangurlen, Heinzen, Hawks, shark, UGURBEY, AntigueAquarium, Muhammed kose, selahattinfidan, aymumcu, ka2n, erdalakçay, TheMax, Ziya Erkus, devito, hacivat, yiwotxxx, radkaya, huzur, Alikaan147,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.