ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ffeytt
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
51
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Nisan 2014 23:07
Son Ziyaret:
10 Saat 25 Dakika önce
Toplam Mesaj:
44 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
10 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih IŞIK
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Erzurum
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih IŞIK

SON 10 MESAJI

Arka Sump Tasarımım. Önerileriniz?
Öncelikle 64lt’lik bir tankta askı filtre işinizi görecektir. Ancak, yine de arka sump yapacağım diyorsanız size bir kaç önerim olacak;
1- Su giriş bölmesinin genişliğini 89.5mm yapmışsınız. Bu kadar hassas yapıştırma işlemi yapılabilir mi??? Bana kalsa 9cm yaparım. Aynı şey 2. bölme için de geçerli.
2- Bana kalırsa kafa motoru bölümündeki ilk camı kaldırır ve 2. bölüm camlarını sol tarafa ötelerdim (filtre malzemelerine daha çok yer açardım). Söylediklerimi aşağıdaki fotoğrafta çizerek anlatmaya çalıştım.
3- Sump genişliğini kaç cm düşünüyorsunuz bilmiyorum ama en az 10cm tutmanızı öneririm. Çünkü, filtre malzemelerini yerleştirirken ve çıkarırken elinizin girebileceği bir genişlik olması gerekir.
4-Basış deliğinin çapını kullanacağınız boru veya bağlantı elemanına göre açtırın. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/160719/280520200336221.jpg[/IMG][EDIT]ffeytt,2020-05-28 03:40:16[/EDIT]
Dış Filtre
Halil bey günaydın. Mevcut akvaryumumda (90x40x40) Sunsun 603B dış filtreyi kullanıyorum. Ancak, dış filtre tek başına değil, dış filtre+Hamburg (HM) filtre ikilisini kullanıyorum. HM filtrenin iç kısmına dış filtrenin emiş borusunu koydum böylelikle HM'den süzülen su dış filtreden geçtikten sonra akvaryuma geri dönüyor. Sonuç olarak HM hem mekanik, hem de biyolojik filtrasyonda dış filtreye destek oluyor. Diğer taraftan, ısıtıcı vb HM arkasında saklamış oluyorum. HM filtreyi forumda ve internette araştırabilirsiniz, oldukça kullanışlı bir filtre (HM'yi portatifte yapabilirsiniz; forumda portatif yapan arkadaşlar vardı).
Nano Akvaryum Denemesi
Askı filtrenin çekiş ucunu ince gözenekli sünger veya ızgara ile kapatmazsanız bloody Mary yavrularınız filtreye çekilecektir. Ayrıca, karidesler için birkaç tane saklanma alanı oluşturursanız daha sağlıklı olacaktır.
Yeni Bitkilerin Bakımları Hakkında
1- Anubias bitkisini kuma gömmüşsünüz fotoğrafta öyle gördüm. Bu bitkiyi Kaya veya köke bağlamalısınız.
2- Moss’tan yol yapabilir misiniz! Bana kalırsa olmaz. Çünkü Moss’u da kütüğe veya taşa tutturmalısınız.
3- Aldığınız kırmızı bitkiniz büyük ihtimalle yoğun ışık ve CO2’te gereksinim duyacaktır. Bunları sağlamadan (ki 4w’lık led ışıkla ve CO2 ekipmansız) bu bitki biraz zor.
Sump 2 Seçenek
Bana kalırsa en son fotoğrafta işaretlediğiniz kafa motorunu kullanıyorsanız sizin akvaryum için çok fazla. Bundan dolayı motor kısmında su kalmıyordur. Akvaryumunuz 300 litrelik (ki dekor, kum vb işim içine girince daha az olacaktır). Size 1000 litre çeviren kafa motoru yeterli olacaktır.
Karides Akvaryumu Konusunda Aklıma Takılan Sorular
Ulvi Bey,
Yazdıklarınız için teşekkür ederim. kh test kitim SERA marka ve yanlış ölçeceğini düşünmüyorum. Ancak, ph'ı bildiğimiz turnusol kağıdı ile ölçüyorum. Renk sıkalasından bana 6-7 arası gibi geliyordu, bu yüzden 6.5 yazdım. Büyük ihtimalle ph ölçümlerim yanlış.

Cevapladığınız için teşekkür ederim.
Karides Akvaryumu Konusunda Aklıma Takılan Sorular
Ulvi Bey sizi bulmuşken başka bir konu açmak istemedim. Ayrıca diğer arkadaşlar da yaralanabilir düşüncesindeyim.

Yukarıda çeşme suyu ile kurmuş olduğunuz akvaryumlarda taiwan ve kristal baktığınızı yazmışsınız. Bu akvaryumlardaki su değerleriniz kaç? Hali hazırda kurduğum ve yaklaşık 2 haftadır boş çalıştırdığım akvaryumdaki su değerlerim; pH=6.5, TDS=140, kH=5, GH=10. Bu su değerlerinde taiwan veya kristal karides bakılabilir mi? Burada kafama takılan kh ve gh değerleri, bir sıkıntı olur mu?

NOT: Daha önce sizden taiwan almıştım. Bunlardan yavru da almıştım. Ancak, o zamanlar saf su elde edip gh+ kullanarak istediğim su değerlerini elde edebiliyordum. Şimdi ise mevcut çeşme suyunu kullanmak durumundayım.Karides İle Lepistes Yaşar Mı ?
Karidesler dipte buldukları balık yemlerini yerler. Bu açıdan özel karides yemi almanıza gerek yok. Yeter ki balıklardan arta kalan bişeyler olsun. Diğer taraftan sizin hazırlayacağınız karides yemleri de var:
1- Bildiğimiz kırmızı kapya biberi sıcak suda 5 dk kadar beklettikten sonra verebilirsiniz.
2- Yukarıdaki gibi taze ısırgan otunu hazırlayıp verebilirsiniz (ki oldukça seviyorlar).
3- Uzun süreli tüketim için catappa yaprağı verebilirsiniz (satın alarak) veya sonbaharda kurumuş ve yere düşmüş ceviz, çınar vb. yapraklarını da 5 dk sıcak suda bekletip verebilirsiniz.
Karides İle Lepistes Yaşar Mı ?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/160719/140520180014421.jpg[/IMG]
Daha önce başka bir konuya eklediğim bir fotoğraf. Karides yavruları fotoğraftaki gibi oldukça küçükler. Her balık yavru karidesleri afiyetle yer (canlı yem olarak). Ancak, akvaryumunuzda saklanma alanları bolca olursa kendini kurtaran yavrular olacaktır. Yazdıklarınızdan karides üretimi yapma gibi bir düşüncenizin olmadığını anlıyorum. Bundan dolayı akvaryuma koyun, mevcut karidesleriniz ve kendini kurtaranlar size yetecektir. 3 farklı tür karides baktım (CRS, Taiwan ve karbon rili), bunlardan karbon rililer karma akvaryumdaydı ve üreyip çoğaldılar (eminim yem olan yavrular da olmuştur). Ancak, deneyim kazandıktan sonra aldığım CRS ve taiwanları balıksız baktım. Balıksız akvaryumda karides doğal olarak daha verimli oluyor ve oldukça fazla çoğalıyorlar. Düşünün 60 litrelik akvaryumu bırakıp 145 litrelik akvaryuma geçmek zorunda kaldım.
Sump'a Su Aktarmak
Çizdiğiniz resme bakınca büyük bir askı filtre olarak düşündüm. Motor akvaryum içinde olacak ve suyu sumpa basacak. Sumpta dolaşan su tekrar akvaryuma dökülecek. Burada önemli olan;
1) Sumpın üst kodunun akvaryumunkinden yüksek olması gerekir. Eğer göstermiş olduğunuz sistemi yaptırdıysanız veya elinizde mevcut ise sumpın altına gerekli yüksekliği sağlayacak birşey koyabilirsiniz. Eğer sıfırdan cam kestirecekseniz gerekli yüksekliği düşünerek sump camlarını kestirebilirsiniz.
2) Sumptan akvaryuma akışı sağlayacak çıkış (ağız) kısmının iyi düşünülmesi gerekir. Ağız kısmının genişliği, kenar yükseklikleri ne kadar olacak?

Bana göre bu sistemde gerekli emniyet payları bırakıldıktan sonra taşma problemi olmayacaktır. Mesela; elektrik gitti ve motor durdu diyelim, sumpın ağız kısmının alt koduna gelince su akışı duracaktır. Akvaryumda da yeteri kadar boşluk bırakılırsa taşma olmayacaktır.

Aşağıda bahçe balık havuzlarıyla ilgili bir kaç örnek resim koyuyorum. Sumptan çıkış veya ağız kısmından kastım ne bu resimlere bakarak anlaşılabilir. Tabiki de sizin sump bu kadar yukarıda olmayacak. Ancak benzer mantıkla çalışan bir ağız kısmını anlatabilmek için bu resimleri koydum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/160719/191220191138521.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/160719/191220191141471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/160719/191220191143391.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.