ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
z.b.s.k
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
217
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Mayıs 2014 23:56
Son Ziyaret:
3 Saat 58 Dakika önce
Toplam Mesaj:
459 [0.30 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
90 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kamer Özyurt
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Zonguldak
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

K. Özyurt

SON 10 MESAJI

Şeffaf Yosun
[QUOTE=D064N]3 gün önce kurduğum lepistes akvaryumunda şeffaf yosunlar türedi.Taşa tutunan var,yüzen var ama çok fazla değiller büyükleri cımbız yardımıyla çıkartıyorum.Sizce bunun nedeni ve çözümü nedir ?[/QUOTE]
Siz bir fotoğraf ekleyin bakalım. Öyle farazi konuşulmaz.
Bitki Kararma Sorunu Tavsiyeniz Diatom
[QUOTE=İsmail Eratik]
Akvaryumda 11 kardinal tetra 6 tetrazon 2 sae 2 çöpçü var. Dış filtre yeni takıldı daha yaklaşık 15 - 20 gün oluyor. Su değişimi ile halletme şansım var mı?[/QUOTE]
Su değişimiyle birlikte bahsettiğim ve bahsetmesinin kimi uygulama ve tedbirlerle giderilir. Önce canlı yükünüzü azaltın mümkünse tamamını çıkartın. Hemen yapabildiğiniz kadar ve bitkileri incitmeden fiziksel temizlik yapıp dip çekimiyle birlikte %70 civarı su değişimi yapın. Bunu 2 günde 1 tekrarlayın fakat %50 civarlarında olsun. Bakteri kültürü kullanın fakat her seferinde kullanmanıza gerek yok. Birkaç su değişimde bir filtre elyafını değişip diğer medyayı akvaryum suyuyla temizleyin bunu yaptığınız seferlerde bakteri kültürü ekleyebilirsiniz. 3 litreye 1 tane olacak şekilde ramshorn ekleyin. Işıklandırma sürenizi tek seferde 4 saate indirin bu varolan diatomun hızını kesmekte yardımcı oluyor. Bir süre mikro element gübresi kullanmayın ya da çok düşük seviyede kullanın. Filtre çıkışının su yüzeyinde hafif bir dalgalanma yapmasını sağlayın oksijen girdisi için önemli bu da total biyolojik döngü için önemli.
[QUOTE=kadirik]
Aslinda sorunun temelinde oturmamis biyolojik donguden kaynakli oldugunu soyle gozlemledim..budama yaptigim ustune diatom olan bitkileri eski kucuk tankima koydugumda onlarda da diatomun gectini gordum.
Dongu orada oturmus durumda.

Ayrica dongu oturana kadar silikat tutucunun durmasinin zarari olacak midir? Ya da kaldirsam tekrar baslayacak mi?[/QUOTE]
Silikat tutucu döngü oturana kadar size yardımcı olabilir. Hiç kullanmadım bilmiyorum fakat bu silikat tutuculae fosfatı da tutuyorlarmış. Bitki gelişimini olumsuz etkiler hatta diatomdan kaçarken yeşil nokta yosununa yakalanma ihtimaliniz çok yüksek. Ayrıca durumun gerçekten kontrol altına alınıp alınmadığını görmek için de yanıltıcı olabilir.
Bitki Kararma Sorunu Tavsiyeniz Diatom
Biyolojik döngünüz oturmamıştır daha. Silikat tutucuyu çıkartın. Silikatı tutmak geçici çözüm olur. Su değişiminizi sıklaştırın 2 günde 1 yapın yavaş yavaş periyodu genişletin. Elle temizleyebilmişsiniz kadarını temizleyin her su değişiminde. Filtre elyafını değiştirin. Biyolojik medya ve süngeri akvaryum suyuyla hafifçe yıkayın. Bunları her su değişiminde yapmanıza gerek yok. Canlı yükünüzü azaltma şansınız varsa en önemli değişim canlı sayısı olacaktır. Çünkü ilk önemsenecek şey silikat değil amonyak! Mümkünse tümden boşaltın canlıları ve ramshorn ekleyin. Ramshorn hem döngünün oturmasına yardım edemiyor hem de şalarımızı şekilde diatom tüketiyor. Bu süreçte kontrol altına alacaktır diatomu zaten. Hızla çözüme ulaştığınızı göreceksiniz. Bir kaç diatom kabusumdan sonra tecrübeyle sabitlenmiştir. Bu reçeteyi uygularsanız ve başka bileğiyle ihtiyacınız olursa yardımcı olabilirim.
30 Küp Kardinal Tankı
Şahane olmaya aday. Kolay gelsin. .)
Diatom(kahverengi Alg ) Sorunu
[QUOTE=Rames06]Bu arada canli yukumde fazla sayılır çoğunluğu yavru olmakla beraber 60 kadar lepistes var :)
Birde herhangi bir kimyasal kullandiniz mi deneyeminiz oldumu ?
Reeflowers remalgae onerenler oldu ama ticari mi yoksa gercekten bi fayda amacli mi önerildi suphelerim var.(ayni sekilde excel carbonu da okumstum net uzerinden )
Cok tesekkur ederim bu arada[:iyi:][/QUOTE]
Diatom için hiç kimyasal kullanmadım zaten etki edeceğini de sanmam. Temel amaç amonyağı kontrol altına almak. Besin olarak amonyağı kullanıyor kabuk yapısı için de silikatı. Silikatı kontrol edemezsiniz ölmüş diatomlar bile aşikar kaynağı oluyor. Kaldık asıl sorun aşikar değil ve aşikar tutucular fosfat da tuttuğu için daha ciddi yosunlara sebep olacaktır. Ben bu diatomla bahsettiğim tecrübemde karşılaştığımda damacana su kullanıyordum! Ve Çeşme suyuna geçtiğimde daha çok artmadı hatta tam olarak diatomu yok ettiğimde uzun süredir Çeşme suyu kullanıyordum. Bu detayı slikatın öncelikli olmadığını anlatmak için veriyorum. Amaç biyolojik döngüyü güçlendirerek amonyağın hızla nitrite ve daha sonra nitrata dönüşmesini sağlamak.
Otocatler cüce vatozlar da diatomu tüketiyor evet. Fakat amonyak fazlalığından bahsediyoruz bunlar hassas canlılar olduğu için maalesef ölüyorlar mevcut su şartlarınızda. Siz ramshorn edinmeye bakın. Dayanıklıdır bu tip durumlarda ve hızla tüketiyor diatomu. Hiç yemleme yapmayın ve mümkünse bütün diğer canlıları çıkartın. [EDIT]z.b.s.k,2018-06-14 18:43:46[/EDIT]
Diatom(kahverengi Alg ) Sorunu
Suyun küçük bir kısmını boşaltın ve bir diş fırçası ve kredi kartı yardımıyla camları ve kayaları temizleyin. Kumdan çok inçe bir kösüm çekin. Bitkilerin yapraklarındakileri parmaklarınızla incitmeden çıkarmaya çalışın. Çıkmıyorsa çok umursamayın. Filtrenizin elyafını değiştirin. Süngeri ve biyolojik medyayı ilk çektiğiniz suyla biraz temizleyin. Sonra suyu toplamda %80 olacak şekilde boşaltın. Ve temiz suyu ekleyin. Bir süre 2 günde bir su değişimi yapın. Tedbir amaçlı ışıklandırma sürenizi 3-4 saate indirin. Su yüzeyinde hafif dalgalanma olacak şekilde filtre çıkışınızı ayarlayın. Edinebiliyorsanız her 2 litreye 1 tane ramshorn salyangozu ekleyin. Yine edinebiliyorsanız bakteri kültürü kullanın su değişimlerinde. Önerilen dozun yarısı kadar kullanın. Başka canlı eklemeyin. 2 günde 1 su değişimi yaparken mutlaka camları ve kayaları temizleyin su değişimini %50 civarında tutun. Yavaş yavaş su değişim aralığını arttırmaya başlarsınız 5-6 değişimden sonra. Bitkiniz çok az biraz daha bitki edinin.
Ben bu illetten daha önce high tech kuruşum bozup tekrar kurdum ve birkaç gün içinde yeniden bozmak zorunda kaldım. Bu yıl yeni yaptığım kurulumda yeniden karşıma çıktı ve bu yöntemle atlattım. Kesinlikle paniklemeyin. Dediklerimi yapıp yenmeye başladaığınızı görünce motive olacaksınız zaten.
Gübreleme yapmayın ama bu şiarımla ilgili değil bitkinizin azlığıyla ilgili. Eğer bu süreçte bitkinizi çoğaltıp gübreleme yapmaya karar verirseniz mikro element vermeyin.
Bu önerilerim tecrübem dahilinde. Kolay gelsin. Sabır dilerim. .)
Cuba Bitkisi Kararma
Kurulumla ilgili biraz daha bilgi vermeniz gerek. Süre, ışık vs.
Canlı yükünüz çok fazlaymış ölmemeleri sürpriz olurdu. Kahverengileşme irim bitkinin üzerinde. Bana diatom gibi geldi. Amonyak fazladır. Bunun için güvrelemeyi kesmenize gerek yok. Sadece mikro elementi daha az verin çünkü diatomun yayılma hızını arttırdığını farkettim. 2 günde bir su değişimi yapın bir kaç kere. Sonra birkaç kez 3 güne sonra 5 güne en son 1 haftaya çıkartırsınız. Co2 yi düzenli vermeye gayret edin. Amonyağın dönüştürülebilmesi için bakteri kültürü ekleyin su değişimlerinde. Excel kullanmayın diatomu engellemez. Karides ve salyangozları yavaş yavaş öldürür. Filtre elyafınızı bu süreçte hafta da 1 değiştirin.
Ben ilk etapta bunları önerebilirim. [EDIT]z.b.s.k,2018-06-12 14:29:17[/EDIT]
Planarya Mı Nematod Mu Anlayamadım.
[QUOTE=esensml]Tam anlaşılmıyor görüntülerden daha net bir video ya da fotoğraf olursa önlemlerinizi yanılmadan alabilirsiniz. Ben nematoda benzetemedim fazla hareketli geldiler gözüme[/QUOTE]
Ancak görüntüleyebildim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/161975/280520182350251.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/161975/280520182350321.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/161975/280520182350391.jpg[/IMG]
Bitkili Nano Akvaryumum
Bu tip co2 bin verimsiz olduğu söyleniyor. Tasarruf ampülüydü masa lambasıydı derken çok ucuza gelmez. Mustafa beyle( darkaura) iletişime geçip led armatür yaptırabilirsiniz. Bana bir kaç ay evvel 7 wattlık armatürü 80 liraya yapmıştı. Sizin de o civarda tutar kanımca 6 Watt yetecektir. Ben çok memnunum. [EDIT]z.b.s.k,2018-05-28 13:30:33[/EDIT]
Bitkilerim Ölüyor, Nerede Yanlış Yapıyorum?
[QUOTE=MertZerde]Flowerhorn gibi bir tür için 500 litre tavsiye ediliyor, siz filtre gibi suyu dalgalandıracak bir şeyle uğraşmamanız ve benden daha tecrübeli birinin co2 kullanmanıza gerek olmadığını söylediğini varsayarsak, betta türüyle başlamanızı öneririm. Renk ve bakım olarak kolay ve gösterişli olması, ortamda bitkiler için uğraşırken balık için ayrı bir uğraş gerektirmemesi sizin için hobiden daha rahat keyif almanızı sağlar. Co2 konusunda bol bitkili bir akvaryum kullanıyorum ve bitkilerde aşırı büyüme ve gelişme gözlemledim. Bir çok besin açısından eksik kalsalarda suda istediğim dengeyi sağlıyor. Co2 yapabileceği en basit takviye bana göre ve gerekli bir çok açıdan. Üstadın söylediği benim zihnimde bettanın havadan solunum yapabildiği için suda oksijenin gereksiz olduğunu savunacak bir düşünce olarak geliyor. Canlılar için en iyi ortamı yaratmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince, bu yüzden estetik ve uğraşlardan kaçınmamız bencilce olacaktır. Lütfen yanlış düşünüyorsam bu konuda aydınlatın beni.[/QUOTE]
Sudaki oksijenle ya da beta balığıyla alakalı birşey söylemedim eğer kastedilen bensem. Hele o saçmalıktaki birşeyi zaten kimse söylemez.
Mayalı sistemde sistemin kendi dengesini oturtmak başlı başına bit mesele zaten. Kaldı ki daha sonra suyun besin ışık vs. Gibi dengelerini çözmek gerekiyor. Akvaryum tanıtımınıza göz attım siz de bırakın co2’yi. Yosun sorun olmaya başlamış.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,612,442 Mesaj
  • 383,129 Konu
  • 91 Forum
  • 132,644 Forum Üyesi
  • 1,398 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,512 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.