ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
z.b.s.k
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
259
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Mayıs 2014 23:56
Son Ziyaret:
Dün 00:10
Toplam Mesaj:
528 [0.29 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
36 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kamer Özyurt
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Zonguldak
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

K. Özyurt

SON 10 MESAJI

Yosun Sorunu
Yeşil noktanın tek sebebi fosfat eksikliği değildir. Dolayısıyla fosfat eklemeniz artık olmayacağını garanti etmez. Neritelere gelince iştahla mı afiyetle mi bilmiyorum ama gerçekten yiyiyor ama asla sıfırlamıyor. Zaten bu yosun her akvaryumda çok az da olsa oluyor. Aşırılaşmadıkça çok ciddiye alınacak bir yosun değil. Siz bir kaç nerite alıp bitkilerin gelişimine odaklanın ışığın aşırı olup olmadığını hem güç hem süre olarak kontrol edin bunlarla ilgilenince zaten düzelir.
Herkesin Hayali, Sınırsız Bütçeli Akvaryum Kurulum
Rakam telaffuz edilmeye başlayınca bütçe sınırlanır muhtemelen. .)
Anubias Çiçek Açtı.
[QUOTE=SalihNarci][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212312/100520192039391.jpg[/IMG]
Arkadaşlar anubiasım uzun süredir uzun ince bir çubuk çıkarmıştı bugün kabuğundan çıktı.Araştırmalarım sonucu bitki çıkaran anubias daha fazla yaprak çıkarmaz yönündeydi ancak bu bitkim de hala çıkmakta olan bir yaprak var. Ayrıca bu çiçek sürekli kalacak mı yoksa yok olup gidecek mi ?[/QUOTE]
Çiçek bir kaç hafta kalıp muhtemelen biraz tozlaşıp zaman içerisinde çürüyecektir. Çiçek varken de sonra da yaprak çıkartır. Çiçek çıkarken yaprak çıkabiliyor ama ya çiçek açmak için yaprağı ya da yaprak açılmak için çiçeği bekliyor.
Tropica Sıvı Gübreler Yeterli Mi?
[QUOTE=Hasan112]Bu konuyu yeniden gündeme getirmek istedim bende kullanmak istiyorum ama tek başına yeterli olurmu onu bilmiyorum. Tecrubelerinizi paylaşırmısınız kullanım sağladınız mı[/QUOTE]
Kimse sizi ikna edemeyecek. Bence siz deneyin inçinizden geçeni kendiniz görün. .)) çünkü ben size detaylı olarak anlattım yine de bir arayışdasınız. Olabiliyor öyle süreçler. En stressizi uzaktan bakarak, çalakalem düşündüğünüzde hangisine güveniyorsanız onu kullanmak. .)
Tropica Mı Reflowers Mi Seachem Mi 🤔
[QUOTE=Hasan112]Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Tropikanın sadece yeşil olanını kullanmak yeterli olacakmıdır pekiTeşekkür ederim bilgiler için. Yeşil olana ilaveten. Neler kullanmalıyım tek başına yeterli olurmu [/QUOTE]
Kurulum sürecinde eğer aktif toprak kullanıyorsanız bir süre nitrat ve fosfat vermeyeceğiniz için turuncu olanı kullanabilir daha sonra yeşile geçebilirsiniz. Ama eğer nötr bir kumla kurulum yaptıysanız gübrelemesiz geçecek olan süre çok az olduğu için( bence 1 hafta 10 gün kadar) doğrudan yeşili kullanabilirsiniz.
Eğer bitki yoğunluğunuz fazlaysa ben ürünün üzerinde yazan değerden 2 katına kadar daha fazla kullanarak uygulamanızı ve gübrelemeyi hafta geneline yayarak haftalık %50 su değişimi yapmanızı öneririm. Böylece estimative index metodunu da taklit etmiş olursunuz.
Ben su değişimi yaptığım gün tropicanın üzerinde yazan miktar kadar uyguluyordum. Sonra şırıngayla gün aşırı olarak toplam 1 ölçü olacak şekilde gübreleme yapıyordum. Bitki gelişiminden çok memnundum.
Tropica Mı Reflowers Mi Seachem Mi 🤔
Reeflowers vaadettiğini vermiyor, belirttiği ölçülerde sorun çıkıyor. Pratik kullanım ve bitkilerin çabuk kullanabileceği mikro element, demir ve fosfat kaynağı arıyorsanız Tropica. Diğer elementler hepsinde aynı zaten. Bunu yeşil olan için söylüyorum tabi. Çünkü turuncu renkli olan lowtech akvaryumlar için olanı ve nitrat, fosfat içermez.
Tropica kullanmayacaksanız bence mikroelement, demir ve fosfatı seachem alıp, nitrat ve potasyum dıy olarak kullanın. Özel bir besin dengesizliği durumu yaşamadıkça ki eğer aktif toprak kulllanıyorsanız ve çok düşük dozajlarda gübreleme yapmıyorsanız bu kolay kolay olmuyor Tropica’yı tek geçerim.
Bitkili Akvaryumu Tașımak Hk.
Zemini değiştireceğiniz için aynı oturmuş bir döngüden bahsedemezsiniz. Eski akvaryumun kumundan birkaç cm yüksekliğinde olacak şekilde yeni kullanacağınız kumun altına hızla serin ve kurulumu öyle yapın. Bu yolla bile döngü nerdeyse yeniden başlayacaktır ancak daha kısa sürede oturacaktır. Filtreyi söylediğiniz gibi aynen aktarın. Suyun tamamını eski akvaryumdan almanıza gerek yok çünkü sanıldığı kadar etkisi yok. Karidesleri ayrı bir yerde günlük su değişimi ve havalandırmayla bir hafta kadar bekletip öyle yeni akvaryuma aktarmanızı tavsiye ederim.
Eski akvaryumda kum bırakıp karidesleri 1 hafta orada da tutabilirsiniz filtre olmaması sorun olmaz. Hava motoruyla havalandırırsınız günlük olarak azar azar su değişimi de yaparsınız. [EDIT]z.b.s.k,2019-05-02 12:04:40[/EDIT]
Kurulum High Tech
Dozajlamayı bölerek yapın. Her ihtimale karşı da söylenenden biraz fazla verin. Örneğin su değişiminden sonra 5 pump, sonra birer gün arayla 3 er pump gibi. Hafta da 14 pump eder tehlike arzetmez.
Kurulum High Tech
[QUOTE=s3lcuk]
diy gübre kullanmadan sadece tropica sıvı gübrelerle bakım mümkünmü ? [/QUOTE]
Evet kullanmanız gereken sadece yeşil olan. Diğeri bu yeşilin içinde nitrat ve fosfat olmayanı.
Kurulum High Tech
[QUOTE=s3lcuk]
2 hafta tropicanın gübrelerini kullandım. Daha sonra takımda bazı eksikliklerin olduğu gözlemledim.

Mesela kırmızı bitkilerim de renk oturmadı. Kurulum aşamasında eklediğim bir kısmı tutunamadı. Anubias ların üstünde nokta lekeler oldu ve bende eksiklikler olduğunu düşünüp diy ile bunları düzeltmek eksikleri tamamlamak istedim. Gübreleri aldığım arkadasın web sitesinde akvaryum litresine göre ortalama gübre miktarı ve programı veren bir linkden kendime program çıkardım. Ama verilen doların yarısını kullanarak biraz gözlem zamanla artırarak ilerlemek istedim ( kullandığım program budur:
https://akvaryumgubreleri.com/otomatik-gubreleme-programi/).

Mesele şu çok acemiyim bitkileri gözlemliyorum tankı gözlemliyorum anca bazı şeyleri görünce ne olduğunu araştırıp müdahale edebiliyorum. Bu acemilikden ötürüde yosun patlaması veya geri dönüşümü zor bir hata yaşamamak için herseyden kısarak ilerliyorum.Aydınlatmam 8800k led aydınlatma.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213010/160420192225131.jpg[/IMG]

Ppm ölçerim yok yarın alıcam ölçüm bildiri em. Gözlemlediğiniz eksiklikleri yazarmısın bende öğrenirim?

En son hali bu şekilde
[VID]https://youtu.be/pkSwi-dlafc[/VID]
[/QUOTE]

O halde dozajlınızla ilgili bir sorun var.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.