ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
z.b.s.k
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
197
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Mayıs 2014 23:56
Son Ziyaret:
1 saat 53 dakika önce
Toplam Mesaj:
424 [0.29 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
67 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kamer Özyurt
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Zonguldak
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

K. Özyurt

SON 10 MESAJI

Lotus Zenkeri Hk. Bilgi İstiyorum
[QUOTE=PULAT]Arkadaşlar 26 martta akvaryumuma alıp diktim. Tavsiye edilenin aksine ben soğanı kumun üstünde bırakmadım direk kumu içine gömüp üzerini tamamen kum ile örttüm. Bu gün itibari ile 2 adet soğandan 4 kök ve her kökten de onlarca filiz verdi ve inanılmaz bir hızla büyüyor. Açıkçası büyümesi beni korkutuyor biraz. Çünkü okuduğum kadarıyla yaprakları ışığı kesermiş vs. Akvaryumum 69-40-40 ölçülerinde. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Yer değişikliği budama vs?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201099/130420181348311.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201099/130420181348321.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201099/130420181348331.jpg[/IMG][/QUOTE]
Ben bu bitkide akvaryumda pek başarılı olamadım. Harici bir kapta coştuğu oldu. Sizdeki gibi üçken formlu yapraklar çıkardığında bir sıkıntısı olduğunu anladım çünkü iki farklı dönemde iki türlü yaprak da aldım soğandan. Ama sıkıntının ne olduğunu hiç keşfedemedim.
Anubias Bitkisi Hakkında
[QUOTE=berke9]Merhaba arkadaşlar anubias bitkisini resimdeki yapıştırıcıyla mangrow köküne yapıştırmamı söylediler. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bitki açısından ve balık açısından sağlıklı olur mu?[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205035/090420181556141.jpg[/IMG][/QUOTE]
Yapıştırıcı kullanınca bitkiyi çoğaltırken zorluk çekersiniz. Ben şu sıralar görselliği hemen sağlaması için misine kullanıyorum fakat daha önceleri lastik kullanırdım. zaten rizomlar bir iki haftada tutunurlar. Lastikte bir süre sonra çürüyüp kopar. Misineyi bağlamak filan biraz zahmetli oluyor.
Gün Işığında Fotosentez.
Bu sefer gün ışığında değil. .)
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=2Zmo5S1MCSs[/VID]
Biri Beni Kahverengi Yosundan Kurtarabilir Mi!
Önce ışığınız çok yüksek onu söyleyeyim. Sonra ben kendi tecrübelerime göre nitrite (amonyak ya da amonyumla da ilgili olabilir emin değilim.) bağlıyorum diatomu. Düzenli olarak 2 günde 1 %50 ve üzeri su değişimi yaparak ve her seferinde fiziki temizlik yaparak atlatabilirsiniz.
Bitkilerden excelli suyla temizleyemezsiniz. Denge oturdukça azalıyor zaten. Ben de yeni bir kurulum yaptım 1 ay geçtikten sonra başladı hatta o aynı gün ramshorne kadar dayanıklı salyangozlar bile ya öldü ya da günlerce ölü gibi kıpırdamadan durdu. Size söylediğim şekilde 1 hafta içinde azalttım. Sonra 3 günde 1 su değişimi yaptım bir kaç kere. Şimdi 5 gün üzerine yapıyorum. Bu akşam birkaç bitkinin üzerinde çok küçük şekilde gördüm elimle ufaladım ve kayboldu camlarda da hafif toz şeklinde vardı zaten her su değişiminde diş fırçasıyla temizlediğim için sorun olmuyor.
Aktif Toprak Ve Gübreleme
Jbl proscape toprak tüplü co2 ve power LED’le yüksek aydınlatma yaptığım nanomda 3 günde 1 su değişimi yapıyorum. Kurulum 45 günlük. Su değişiminin ertesi günü tavsiye edilen dozda Tropica’nın mikro element+ demir ve potasyum içeren gübresini veriyorum.
Bitkilerde fotosentez çok hızlı ve hirsutalar gergin bir yaprak çıkartarak tabana yayılıyor. Tek sıkıntı arka taraftaki echinodourus’un yeni yaprakları çok şeffaf çıkıyor ve öyle kalıyor. Hirsutaların yeni yaprakları da aynı şekilde açık renkle çıkıyor fakat birkaç gün sonra düzeliyor. Echinodourus için npk gübrelemelerine başlamak konusunda kararsızım. İlk defa aktif toprak kullanıyorum. Bu konuda bilgiye ihtiyacım var.
Gübrelemeye başlamalı mıyım?
Kapalı Filtre
[QUOTE=eryan]Allies and Enemies: How the World Depends on Bacteria (FT Press Science) Bunu okuması kolay ne nedir kabaca bilgi veriyor fazla derine inmeden (pop kültürümsü). Türkçesi Dost Ve Düsman Bakteriler (Turkish) Paperback – 2012. Fiyatı saçmalamış bugün :D indirime girer illaki.

[URL]http://www.dr.com.tr/Kitap/Dost-ve-Dusman-Bakteriler/Anne-Maczulak/Bilim/Populer-Bilim/urunno=0000000390568[/URL][/QUOTE]
.) Teşekkür ederim. Bakıp indireceğim hemen.
Kapalı Filtre
[QUOTE=eryan]

Filtrenin türüne,nasıl çalıştırıldığına, hangi amaca hizmet etmek için kurulduğuna göre değişir.

Kaba pisliğin girmesi engellenmiş, bio filtreleme için çalıştırılan dış filtreyi isterseniz 15 gün çalıştırmayın Aob'lere (ammonia oxidizing bacteria), Nob'lara (nitrite oxidizing bacteria), vs, vs, bir şey olmaz. Nitrifikasyon bakterilerinin işlerini görmesi için illaki akan suya veya iyonların ayaklarına gelmesine gerek yok. Bu bakterilerin işleyişleri mıknatıs gibi. Hatta bio filtreleme için illaki elektrikli bir filtreye de gerek yok. Bu iş için üretilmiş chemipure ürünleri var, veya delikli lav kayası, hatta büyük porsiyon kırılmış mercan kumu da iş görür akvaryumumun türüne veya boyutuna göre. 1 aya kadar aç kalabiliyor bu bakteriler, aç kaldıktan sonra hücrelerinde biriktirdikleri iyonları da kullanabiliyorlar. Üstüne symbiosis aşaması var ki akvaristlerin eline böyle ulaştırılıyor (diatomlarda böyle namussuz, kendi kendini yeyip bitirdikten sonra kurtulabiliyorsunuz).

Veya tüm amaçlara hizmet eden bir dış filtremiz var, hem kaba pisliği hapsettiriyoruz (Mulm) hem bio filtreleme yaptırıyoruz hem de suyu bununla havalandırıyoruz. Bu hem akvaryumun kalbi hem de saatli bomba. Ekolojik sistemde var olan av avcı kavramı bakteri dünyasında da var malumunuz. Kapalı ortamda sıkışıp kalmış kaba pislikler suyun kalitesini bozar. ee kötü huylu protozoalar için bulunmaz nimet bu. Filtre içindeki suyun sıcaklığı da etkenler için önemli, ne kadar yüksek o kadar hızlı metabolizma hızı. İstenmeyen sonuçlar için kesin süre vermek bence imkansız ama filtre içindeki nitrifikasyon bakterilerine kısa vade de hiç bir şey olmaz.

Şu samsunlu süper mario beyfendi de gene boş sıkmış havaya, çözünen oksijeni bilecekmiş de grafik çizecekmiş. "Nitrosomonas avrupa"'nın içinde 1.2mg/l O2 barındıran çamurun içinde yaşayıp çoğaldığını biliyor mu acaba? Ki güvenli oran 6mg/l sözde. Ha bir de ölü bakterinin sayımını yaptıracakmış tahlil ile değil tetkik ile, hı hı bu bakteri de hemen ölüveriyor zaten o2 seviyesi kritik seviyeye gelince. Yaşam evresini biliyor musunuz? yok.. Aç kalınca birikimini yediğini biliyor musunuz? yok.. Uyku evresi? Kıtlık ortamında metabolizma değiştirip nitrifikasyondan de-nitrifikasyona geçebildiğinden haberdar mısınız? Haberdar olsanız dış filtrenin içindeki o2'yi baz almazsınız zaten. Grafiğini de paintte çizittir.

Kindle kullanıyorsanız bu bakterilerle ilgili kitaplar 2-3tlye indirilebiliyor. [/QUOTE]
Çok teşekkür ederim. Kullanmadığım bir kindle var- her zaman basılmış tercih ettiğimden. .) ne olarak aramam lazım bilgi verir misiniz?
30 Litre Bitkili Nano(anubias Krallığı)
Çok güzel bir kurulum. Görsel olarak herşey uyum işinde. Bir iki crypto ekleseniz şahane olacak kanımca. .)
Kapalı Filtre
[QUOTE=Kınayu]Tekrardan selamlar Özyurt bey aslen nerelisiniz ?
[K]Bileğim[/K] olunca ve [K]belagatli şekilde yazmışla [/K] neyi kast ediyor sunuz acaba anlayamadım ben ?
[/QUOTE]
Düzeltme yaptım. “Bildiğim” olacaktır. Gerisine sözlükten filan artık bakıverirsiniz.
Kapalı Filtre
[QUOTE=Kınayu]Selamlar konunun uzmanı değilim.
Balığımız ölsün ölmesin biz dış filtremizi hiç kapatmıyoruz mecbur kalmadıkca olası elektrik kesintisi olursa 5-6 yılda bir kaldığı olmuştur. Onda da jenaratörde mazotta kalmamışsa devreye girmemiştir ondan olmuştur denk gelmiştir.
Bunu sormanızdaki ve burda ulaşılmak istenen ne açıkcası anlamadım. Tabandaki ve filtre içerisindeki bakterilerin öleceği kaygısındaysanız neden filtreyi kapatmayı düşünüyorsunuz? Sizin bilimsel bir bulgunuz varsa bizimle paylaşırsanız seviniriz [:)] Bunu neden istedim çünkü sorma şeklinizdeki manidar betimleme den [;)][/QUOTE]
Nesi manidar anlamadım. Baya baya sormuşum işte. Bildiğim* olunca da sormuyorum, siz soruyorsanız onu bilemem. [QUOTE=Kromatit]Bu soruya yanıt verebilmek için sizin dış filtre kovanızdaki suyun içinde çözünen oksijen miktarı, filtredeki bakteri sayısı ve 1 bakterinin birim zamandaki ortalama oksijen gereksinimi gibi değişkenleri bilmek gerekir.
Bunları bildikten sonra da ilk bakteri ölümlerinin ne zaman başladığını tahmini olarak bulup sürekli azalan bakteri sayısından dolayı son bakterinin ölüm zamanını gösteren eğri şeklinde bir grafik çizeriz.
İsterseniz kapalı bir filtre içinden farklı zamanlarda aldığınız su örneklerini tam idrar tetkiki cihazı gibi hücre sayımı yapabilen cihazlara okutur sonra bakteri sayısına göre grafik çizersiniz.
Bunun dışında her akvaryumun kendine has değişkenleri vardır. Sizde çözünen O2 azdır başkasında ph azdır derken yaşamsal şartlar değişir.

Uzun lafın kısası 12 saat elektrik gidince filtre pek sorun çıkarmıyor. İç filtreyse zaten hiç sorun değil. Sorun dış filtre bakterilerinin oksijensiz kalması.[/QUOTE]
Bakın son yazdığınız paragrafta söylemişsiniz işte. Öyle çok detay vermeye gerek yok. “Genel anlamımda tecrübe edilmiş süreçler varsa bunlar paylaşılabilir mi” üzerine bir soru. Yoksa ben de biliyorum kendi tankınızdaki suyla ilgili bile birimsel içerik bilgisine sahip olmadığınızı.
Böyle tenkit içeren cevaplar için açmadım konuyu. Varsa bildiğiniz: “ ben şurada şöyle okumuştum, şu gibi değişkenlerde şu gibi sonuçlar doğar” ya da “ ben kapalı unuttum 2 gün Vanlı yüküm çoktu hiç birşey olmadı” ya da “ canlı yüküm yoktu 2 saat kapalı durdu hepsi öldü. “ gibi.
Bilmiyorsanız bilmiyorsunuzdur.
[QUOTE=Tunc Berk]Bildiğim kadarıyla bir şeyler yazayım.

Nitrifikasyon bakterileri : Nitrosomonas.
Denitrifikasyon Bakterileri : Nitrobacter.

Mikron ölçüsünde olan canlılardan bahsediyoruz. O2 yokluğunda bu bakteriler evet ölecektir. Fakat bu mikronluk canlıların O2 toleransının çok daha fazla olacağını düşünüyorum. O2 yokluğundan ölme durumuna geldilerse muhtemelen akvaryumdaki canlıların çoktan ölmesi gerekiyordu düşüncesindeyim.

Dış filtrede bulunan 3-5 litre su ile akvaryumdaki 200 litre sudaki O2 miktarı mantıken eşit olmayacaktır ama 200 litrede O2 tüketiminin 3-5 litredekine göre daha fazla olacağı da mantık çerçevesinde söylenebilir. 12 saatlik elektrik kesintileri yaşadım akvaryumda olağan dışı bir durum gözlemlemedim. Bakteri ölümleri yoğun olarak gerçekleştiğinde tutunamadıkları için ilk kurulumdaki gibi beyaz renkte su olarak kendini gösterecektir. Fakat ölümler yoğun değil ise bunu gözle belirlemek çok zor.

Ph, sıcaklık gibi etkenler de bakterilerin yaşam koşullarında etkilidir. Bunları göz önüne aldığımızda sizin sorunuza net cevap vermek sanıyorum ki çok zor. Umarım birileri bununla ilgili bir çalışma bulabilir, bizlerde öğreniriz.[/QUOTE]
Bakın kişi bildiği kadarını en belagatli şekilde yazmış.
Sakin olun. Beğenmediğiniz konuya yazmazsınız. Size saçma geliyorsa gülüp geçersiniz.
[EDIT]z.b.s.k,2018-03-03 10:39:38[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,588,966 Mesaj
  • 380,024 Konu
  • 91 Forum
  • 131,244 Forum Üyesi
  • 1,399 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,983 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.