ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
aliytrklkmz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
32
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Temmuz 2014 14:48
Son Ziyaret:
4 Saat 41 Dakika önce
Toplam Mesaj:
178 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
93 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ali Yatarkalkmaz
Doğum Tarihi:
21 Haziran 1999
Yaş:
21
İl:
Ankara
Meslek:
öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Bettaya Abartılan Hacim
[QUOTE=erkanmazici]

Yahu değerli kardeşim, ben yazmaktan bıktım, siz aynı şeyleri söylemekten bıkmadınız. 10 litre akvaryum, sandığınız kadar küçük bir tank değildir. Bu fotoğrafı ekledim, tekrar ekliyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/23624/010820202348431.jpg[/IMG]

Bu tank 10 litre. 26X20X25 CM ebatlarında. İçine montalanmış fotoğrafı bir tarafa bırakın. 25x25x20 ebatlarında bir tank, Bir Betta için ideal değilse bile yeterli bir boydur. İmkanı olan, yeri alanı olan tabii ki daha büyük bir tank kurabilir. Ama bu boyda bir akvaryumda, tek Betta Splendes besleyen insanı ayıplamak yanlıştır, günahtır.

Türkiye'ye her sene belki 10 binlerce Betta Splendes ithal edilir. O balıkların yüzde kaçı yukarı eklediğim tank gibi bir tankta yaşama şansı buluyor sizce? Ben size söyleyim, bu sayı yüzde 10'u bulmaz! çoğu kavanozdan bozma, uyduruk fanuslarda hayatlarını tamamlar. Bir gün bir akvaryumcuya gidin, Betta alanları izleyin. Büyük çoğunluğu, çocuklarına oyuncak gibi bu balıkları alır, bir fanus, kavanozun içine koyar götürür. Betta'nın hayatı budur. Yukarıdaki gibi bir tank kurup, içine birkaç dal bitki, bir filtre koyan kişiler, hakikaten burada söylenen sözleri hak etmiyor. [/QUOTE]

Yalnış anlamayın ama bence bu defalarca yazıldığı halde saçma sapan düşüncenizi kabul ettirmeye çalıştığınıza göre ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz ya da artık gözünüzde gözlükleri çıkarma vakti geldi. Balıklara insnların %90'ı kötü bakıyor diye bu şartlarda yaşamak zorundalar mı? Ayrıca işin uzmanı gibi 10 litre yeterli bir hacimdir diyorsunuz bunun kaynağını gösterebilir misiniz? Kusura bakmayın da dediğim gibi insanı da koysak bir metrekareye yaşar ama buna yaşamak denmez. Çocuklarına birileri giidp oyuncak diye alır şöyle yapar böyle yapar diye de düşüncenizi savunmaya çalışmanız gerçekten sizinle boşa zaman kaybettiğimizi, zaten burada ne yaparsak yapalım fikirlerinizi değiştiremeyeceğimizi gösteriyor. Umuyorum ki şu bettalar siz ve sizin gibi düşünenlerin eline geçmez.
Benim Beta Balığım Çok Küçük Büyür Mü?
Zaten toplam ömrü maalesef 3-5 yıl olan bir hayvan. O yüzden belli bir süreden sonra çok büyümüyorlar. Balığınızı aldığınızda zaten 2 yaşında ise filan gözle görülür devasa büyümeler olmuyor. Anca biraz daha kilo alıp, kanatları (yüzgeçleri) biraz daha büyüyor o kadar.
Bettaya Abartılan Hacim
Bir kaç gündür bu yazıyı görüyorum önce yazmayayım dedim ama fikirlerimi de paylaşmak istedim. Bu balıkları hepimiz biliyoruz 10 litre değil 250ml'lik bardakta bile yaşayabiliyorlar. Fakat bir yerde yaşayabilmeleri onların orada yaşatılabileceği anlamına gelmiyor. Bir insanı alıp 1 metre kare alana koyup sabah eline bir tane kuru ekmek ve su verirsek o da orada yaşar. Peki bu yaşamak mıdır? Ya da böyle bir alanda yaşamak ister misiniz? Zaten bu canlıları doğal ortamlarından alıp ufacık akvaryumlara hapsediyouz bari hapsettiğimiz yer en az 30-40 litre olan, dibinde azıcık da olsa bir kumu, bir filtresi, betta için saklanabileceği bir iki yer olan, hiç değilse bakımı kolay anubias gibi bakımı kolay bir bitki alalım. Bu saydıklarımı yapmak şu anda maalesef 100₺'yi geçiyor. 30 litrelik bir akvaryum alayım, biraz toprak bir bitki , bir filtre bir de balık alayım desek 100₺yi geçiyor en uygun fiyata halletsek bile 150₺ye yaklaşıyor. Evet bu ucuz değil, günümüzde çok ciddi bir rakam ama sonuçta aldığımız baktığımız şey de bir canlı bu nedenle hemen almak yerine bir kaç ay para biriktirip en azından minimum seviyede şartları karşılayarak almamız en iyisi olacaktır.

Özetle bir canlı sırf ufacık bir bardakta yaşıyabiliyor diye oraya sıkıştırmamız ayıptır, günahtır, vicdansızlıktır (artık neye inanıyorsanız). Hiç bir şey yapamıyorsak bile en azından balığın ihtiyacı olan asgari koşulları sağlamalıyız.
Betta Yem Hakkında
[QUOTE=de4b5]butcem sadece bu uç yeme yetiyor maalesef[/QUOTE]
Bu arada tetra betta veya sera bettagran yerine hikari betta bio gold'da alabilirsiniz. Gittigidiyorda (akvaryem satıcısında) 7,5 ₺ şu anda 2.5grmı. Miktar olarak az olsa da bunlardan daha kalitelidir. O yüzden bir sera, bir hikari bir de tropical alabilirsiniz :)
Japon Baliklarina Kaliteli Yem Secimi
Yerli ve Nispeten Ucuz Ürünler:
==Art Akua Gold Mix
==Ahm Goldi Mix
==Ahm Gold

Orta Fiyatlı Ürünler
==Sera Goldy Gran
==Tetra GoldFish
==Rotifish Goldfish
==White Balance Gold Serisi (Gold Red, Gold Fish Pellets, Gold Mix Pellets) (Kullanan sayısı az o yüzdne çok yorum yok hakkında ama özellikle betta yemi bir ara baya övülüyordu)
==Jbl Novopearl

Pahalı Yemler
==Tropical Super Goldfish
==Hikari Goldfish Gold ( Stok problemi var ama çok iyi yemdir.)
==Omega One Goldfish Medium
==Ocean Nutrition Goldfish

Öneriler:
== Yemlerden en az 2-3 çeşit alırsanız balığınızın gelişimi için daha iyi olur. Yukarıdaki yemlerin hepsi belli kalitedeki yemlerdir hepsini kullanırken içiniz rahat olabilir ama fiyatı yüksek olanların içerisindeki maddeler ve ekkstra bileşenler tabii ki biraz daha zengin :) [EDIT]aliytrklkmz,2020-07-31 23:26:48[/EDIT]
Betta Yem Hakkında
3'ü de gayet kaliteli yemler. Muhtemelen balığınız severek yiyecektir.
Japon Balığının Ani Ölüm Nedenleri Nedir?
[QUOTE=Kader Nur Tekin]@hkavkaci Teşekkür ederim ama benim vicdanım ile ilgisi yok balıklar arkadaşımın.

@Nursun Filtre ve kum almayı düşünüyorum ama şimdilik o kadar hacimli akvaryum alamam heralde, buna bile zor izin verdi ailem. Ama ileride büyüdüğünde alırım sanıyorum. Bir de kullandığım şey saklama kabı, sorun olur mu acaba? Ve filtre için hangi markayı önersiniz, ses çıkartmayan.

Araştırdım biraz ama balık kabızlık nedeni ile ölmüş sanırım. [/QUOTE]
Sizin de vicdanınız ile ilgiis olmalı sizin de balıklarınız çok farklı koşullarda değil.
Japon Balığının Ani Ölüm Nedenleri Nedir?
Filtre var mı? İlaç kullanmış mı? Suyun ısısı ne? Bunlar önemli ki 2 litre hacimde o kadar balığı nasıl bekliyor? Hareket edecek yerleri bile yoktur bu bile tek başına yeterli sebep.
Balık Yem Secimi
Ahm kötü bir yem değildir fakat yem çeşidi de balık için iyidir. Bu nedenle farklı markaların yemleri ile Japon balığının öğünlerini zenginleştirmek daha iyi olacaktır.
Beta Balığı Yemleme Ve Su
Arıtma suyu veya dinlendirilmiş su kullanabilirsiniz. 10L çok sınırdı bir rakam biraz daha büyük bir alan olursa daha iyi olur. Yem olarak bir kaç farklı yem kullanmanız daha iyi olacaktır (Özellikle kabızlık problemi için) Canlı yem için kan kurdu iyidir. Kurutulmuş alacaksanız Rotifish veya Sera'ya bakabilirsiniz. Canlısını alacaksanız da bildiğiniz bir yerden alın aksi halde faydadan çok zarar sağlarsınız.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 273 Online Kullanıcı, 152 Üye

Online Kullanıcılar

arconim, Aspet, Fatih ÇE, dus_zamani, Aqua Discovery, darkblue2, SCORPION_79, hanil, tlspetmarket, reel_passion, kemosentez, cief17, yns325, can68, orimohito, MuTLu, polat74, Mikail Erdoğan, ternapi, Akvaryumist, gokkurt, djsis, Koksal Gurkan, TurX, Hakan Ezer, Guppyfish, MURAT111, alpgemini, MertA, CAKes06, sirhill, Traveller, blue_biber, OKIRATLI, serkancanbolat, Kürşat YEŞİL, Akvarist Görkem, mrtcngltkn, SaRCoPhiLiuS, kubilay68, dusumsel, dream7, Kınayu, IlkerSalmanoglu, gurkan2634, cankara37, beyazgul, MurathanM, M.G., Sergen 00, drgeckoo, ONRAYDN, ComoDAYI, mereny, wetsiz, Demir16, kvancozkan, darkandcold, selfish, muratteyhan, hobici28, barxbull, ersel, sbilgic82, ata demirci, Onexxi, exfish, akvaryum dünyas, hasancn, Fragant, ozgmavi, HaydarGul, Batuhansrclk, Leontheprof., tayyaar, yigitmstt, Yusuf berat, ngerekli, Neothauma, Aygunkarabas, ilterisdoğukan, seapromise, gokberkgonenc, mutlubaba, TugayKrmn, vendetta99, BlackPolarBear, Insomnia, boran.123, Seycinda, boreas54, muratdenizuzun, muratdeg, Bertan86, vedat79, propecia, yusufbakar, okan169, BoraER, Emrah ÇÖLGEÇEN, Kemalk41, thercan, R. Ünal, FatihSan, ilker2626, mcsavaskan, Arapaima, erayyzc1, machu puci, Alperenpkr, E.SAYGILI, UĞUR, Cagdasekmekci, pofdzm, BDEDE, ak43, sorceres, Shark_Attack, hayro7, isaKAYA, MŞEN, ahmetteke, ▪FATİH▪, ALEM, Rudas, Krosava, Çınar_Can, yucesoy83, Aşk-ı semek, Aquay, Yorum yapmaz, Nursun, Roger, agha, Saidt, GorkemA, Joseph122, goldfishlove, erdalakçay, AtlasPoyraz, biaqua, noeldayi, BalikSever342, kalyteros, halilyildizz, Ali kemal 48, Engineerpro123, eraslan, Ches, Leof, invariant, ss23, Balikcionur,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.