ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Selim ÇAKIR
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
26
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Ekim 2006 09:17
Son Ziyaret:
09 Aralık 2018 15:35
Toplam Mesaj:
26 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Selim ÇAKIR
Doğum Tarihi:
16 Kasım 1969
Yaş:
49
İl:
Ankara
Meslek:
Telekomünikasyon
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Herkese sağlıklı hobiler.
Selim ÇAKIR

SON 10 MESAJI

23*16*28 Bitkili Nano ( Güncel Foto )
Barış Bey bir tanka CO2 vermek ph kontrolü ister, '' Geceleri vermiyorum 2 gün verip 1 gün vermiyorum. '' demişsiniz, bu durum bu kadar küçük bir nano da ciddi ph dalgalanmalarına neden olurki, bu da karideslere ölüm davetiyesi çıkarmak anlamına gelir, buna dikkat edin lütfen, saygılarımla.

Yukarıdaki mesajınızı görmeden yazmıştım, siz aten teşhisi koymuşsunuz, tekrar saygılar.


'' Alg ile nasıl başa çıkabilirim, şimdilik önümdeki sorun bu. Araştırıyorum çözüm yollarını. '' demişsiniz. Haftada 2 kere % 20 su değişimi ve her su değişimde sıvı karbon kullanırsanız yosundan hiçbir zaman başınız ağrımaz.
Epik Çalışma
Tasarım muhteşem, tebrikler, akrilik küçük bir akvaryum, arka tarafa askı şeklinde takılarak ( gerekli kesme biçme şekillendirme işi akrilik olduğundan rahatlıkla yapılabiliyor) şelale filtre olarak kullanılabilir, böylece hem daha geniş bir bakteri alanı sağlandığı gibi, ısıtıcıyı gizlemek için de alan sağlanmış olur, böyle çalışmalar yabancı formlarda var, saygılarımla.
Akvaryumun İncileri Gökkuşağı Türleri
Arkadaslar burası yeri değil biliyorum, sadece haberdar etmek istedim, Tahsin Beyden alıp büyüttügum Glossolepis Dorityi ler 3 erkek 2 dişi olarak satış ilanındalar. Renkler ve formlar oturdu. Almak veya başka gökkuşağı türleri ile takas etmek isteyenler benimle irtibata gecebilir. Saygilar
Akvaryumun İncileri Gökkuşağı Türleri
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/16500/220220172002161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/16500/220220172002401.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/16500/220220172003051.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/16500/220220172001431.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/16500/220220172001231.jpg[/IMG]

180 cm lik Gökkuşağı akvaryumum ve bir kısmını Tahsin Abiden edindiğim Gökkuşakları
Akvaryumun İncileri Gökkuşağı Türleri
[QUOTE=zahitciftci]Gökkuşakları için kurduğum akvaryum bence artık son halini aldı sayılır. Bir önce paylaştığım haline göre ufak taşlar ve kök parçaları ekledim. Bitki olarak da eklemeler yaptım. Sadece ön kısma bir yada iki kök daha cüce saz eklemeyi düşünüyorum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/118022/210120170045161.jpg[/IMG]
Bu aralar yosunlar ile başım biraz dertte. Eskiden olsa çok kafaya takardım ama şimdi öncelik sırasında gerilerde kalıyor. Yine de mümkün olduğunca azaltmaya çalışacağım. Kökler üzerinde dry start metodu ile fissidens tutturmaya çalışmıştım. Büyük oranda tutundular ama şu anda yosun da olunca pek de hoş gözükmüyorlar. Köklerin neredeyse tamamının yosun ile kaplanmış gibi görünmesinin nedeni bu. Ayrıca salyangozler ile de başım dertte, varsa bir öneriniz hemen uygularım. Normal adi salyangozlara canım feda ama bu yassı yaratıklar çok canımı sıkıyor. Sürekli camdalar ve görüntüyü bence olabildiğince bozuyorlar. Fotoğrafta özellikle sağ yan camda nokta şeklinde görünüyorlar.
Biyotopa uygun olsun diye sol arka tarafa demersum eklemiştim. Sağ olsunlar sudaki özellikle bitki artıklarını süzgeç gibi süzüyorlar. Uzaktan bakınca pek belli olmuyor ama yakından bakınca kötü bir görüntü oluşabiliyor. Sonradan acaba demersumları çıkarsam da o bölgeye de uzun sazlardan mı eklesem diye düşünmeye başladım. Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Bunun dışında yine tavsiyelerinizi bekliyorum. [/QUOTE]

Zait Bey, akvaryumunuzun dizaynı muhteşem, tebrik ederim. Öncelikle bahsettiğiniz salyangozlar minare tabirettiğimiz bir tür, bu salyangoz ile ancak Botia Makrakanta (3-4 cm 4 adet) veya Helena Katil Salyangoz(En az 10 adet) türlerinden birini tercih ederek mücadele edebilirsiniz. Yalnız Botia salyangozla beslenen bir tür olduğu için ikisi birden olmaz. Sakın salyangoz öldürücü gibikimyasallara bılaşmayın. Bir de eğer dişi beta balığı edinebilirseniz o da iştahla tüketecektir salyangozları, ben hem botia (Ama kesinlikle makrakanta olacak, başka türüsalyangoz yemez)hem de dişi beta tavsiye ederim. Endişelenmeyin, gökkuşaklarına hiçbir zararları dokunmaz.

Yosun sorununuza gelirsek, Işık, gübreleme ve su değişimi bitkilerin olmazsa olmazı, akvaryumunuzun fotoğrafından anladığım kadarı ile, gübre dengesizliğiniz var. Bitkili akvaryumlarda yosun oluşumunun büyük sebebi Fosfat fazlalığı ve nitrat fosfat dengesizliğidir. (Nitrat 10 barem, Fosfat 1 barem olmalı) Sizin su üstü bitkileriniz de hem ışığı kesiyor hem de nitratı tamamen bitiriyor. Geriye sadece fosfat kalınca da yosunlar bayram ediyor. Çözüm; akvaryumunuzu bolca bitkilendirin, moss çeşitleri edinin, o dalların arasında çok güzelgörüneceklerdir. (Gökkuşakları moss a bayılır) su üstü bitkilerini azaltın, nitrat fosfat demir testi edinin, love tech akvaryumlarda bitki için gerekli nitrat fosfat ve demir değerlerinin ne olması gerektiğini araştırın, sık su değişi yapın. Sazlar da Demersumlar gibi filtre vazifesi görürler ve akvaryumunuza çok da yakışacaktır. Şimdilik aklıma gelenler bunlar, umarım herşey gönlünüzce olur, bir gökkuşağı tutkunu olarak, tüm gökkuşağı sever hobici arkadaşlarıma saygılarımı sunuyorum.
Bitkili & Discus
Selamlar, gübrelemeyi neye göre ve nasıl yapıyorsunuz İlker Bey..
Kayalık
Sinan kardeşim elbette debi bir miktar düşecektir, ama bahsettiğim reaktörün en kucugunu al,filtrenin hortum ve kafa motoru temizligini yapip kullandiktan sonea sirkülasyonu çok etkileyeceğini düşünmüyorum..başarılar
Kayalık
Sinan kardeşim, aydınlatmaya ve periyotlarla bir sıkıntı görünmüyor, yalnız CO2 sisteminde bir sorun olduğu kesin. İnce ayar sonuna kadar açık ve saniyede 1 damla olmaz, olamaz, ya Selenoid valf bozuk ya da diffizör seramiği tıkanmış. Selenoidi çıkarıp 24 saat CO2 vermek intihar olur, sakın yapmayın, ayrı bir zaman saati ile ışiklardan bağımsız olarak, ışıklar yanmadan 1 saat önce selenoidvalf açılsın, sürekli devrede kalsın, Sönmez de yarım saat önce kapansın. Benim nacizane tavsiyem ve bana göre de en iyi CO2 Karıştırıcı linkteki İsta nın dış filtreye bağlanan reaktörü, şöyle önüne de sağlam bir damla sayacı aldınız mı % 95 karışım sağlarsınız. Hem de reaktorde seramik olmadigi için tıkanma yaşamazsınız. http://www.petburada.com/ista-co2-reaktor-large?gclid=COWYgrjx380CFSsq0wodaeMKSw. Silikat tutucu olarak SERA nın sadece silikat tutan bir ürünü var onu kullanabilirsiniz, ben kullanıyorum, hem bahsettiğim reaktörü hem de Sera nın silikat tutucusunu, çok da memnunum, saygilarimla
Kayalık
Değerli arkadaşlar, öncelikle herkesin bayramını kutluyorum, Sinan Bey, kurulum öykünüzü baştan sona okudum, çok da keyf aldım, akvaryumun durumu da oldukça iyi görünüyor, aynı titizlikle ölçümlere, gübrelemeye ve su değişimlerine devam, ellerinize ve emeğinize sağlık. Acizane bir iki noktaya değinmek istedim, foruma katkıda bulunan, Uğur Bey de dahil, tüm üstadlar bilir ki, kimyasal kullanımı geçici bir çözümdür, üstelik yosun öldürücü kimyasallar akvaryumdaki eko sistemi de alt üst eder, omurgasız barındıramazsınız, karideslerin ve yosun yiyen balıkların olmadığı bir bitki akvaryumu da çökmeye hep meyillidir, bunun yerine sorunun kaynağını bulup ona göre hareket etmek de en doğrusudur. Tüm testleri ve gübrelemeleri doğru yaptığınızda hala yosun sorunu yaşıyorsanız bunun tek nedeni çeşme suyundan gelen aşırı silikattir, bunu da ancak ölçerek anlarsınız. 25 yıllık bitkili tecrüme ve tüm titizliğime rağmen evimdeki 1 tonluk akvaryumda saç yosunundan birtürlü kurtulamadım, taaki bir arkadaşımın ( Kendisi Ankarada büyük bir alışveriş merkezinde bulunan tonlarca bitkili ve deniz akvaryumlarının sorumlusudur) silikati ölç tavsiyesine kadar. (Takdir edersiniz ki evdeki tank büyük olduğundan su değişimlerini mecburen çeşme suyu ile yapıyorum) sonuç inanılmazdı, test 4 kademeden sonrasını ölçemedi. Ben de sump a silikat tutucu koydum ve saç yosunundan tamamen kurtuldum. Eğer siz de su değişimlerinizin bir kısmını bile olsa, çeşme suyu ile yapıyorsanız kesinlikle filtrenize silikat tutucu koyun. Ama dikkat edin alacağınız ürün sadece silikatı tutsun, fosfatla silikatı değil. İkinci önerim akvaryumunuza bolca karides ekleyin, otocat ekleyin, küçük saelerden ekleyin, camdaki yeşil nokta yosunlar için 5-6 adet nerite salyangoz ekleyin. Her su değişiminde 5 ml exell ekleyin. Aynı titizlikle ölçümlere, gübrelemeye ve su değişimlerine devam ederseniz, bunları da yaparsanız bitkiler geliştikçe yosun olayını kaale alınmayacak noktalara indirirsiniz. Tüm dostlara güzel hobiler. Enderin saygı ve sevgilerimle.
Pseudomugil furcatus (Çatalkuyruk Mavigöz)
Mavigöz nikli Tahsin Bey bu baliklarin ustadidir, Fethiyede kendi uretimhanesinde gokkusaklarinin her turununu uretmektedir.Jele neon gokkusaklarini bir gorseniz bayilirsiniz.Sonderece de fiyatlari uugundur. Forumda Akvaryumun incisi gôkkuşakları adli basligi meraklilarina tabsiye ederim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 461 Online Kullanıcı, 251 Üye

Online Kullanıcılar

Kemal KİREZCİ, terranova, orca, BaharB, zebra930, yasin.demirci, muzaffer03, cıbırlover1, aliaydogan1, Gökhan1907, mahmut1905, MrtSnqR, Mderhan, AzmiKibar, Dr.Fisher, vheksgursoy, enginm2000, armaganb, ESTAR, samanpan, Mikail Erdoğan, barxbull, Emrenedim, lolindir, murat1975, faruk036, Hobici06, neşet69, kimyaegr, Kuduoglu, BassBarco, bitlihipi, serkan1903, Ciddi, wilivil, Klaus, yekk, kabaktadi, devrimdpt, SelmanSAYGI, volanfirfir, Clear, FeritG, DESSİZ, Semihyrk, redfox69, emrekoray, KadirSpmz, BKAYA, Street Parrot, salihk1, onours, rexxter, CaptainJava, hepatik, catstevens, Foai, banned, Birol Babaoğlu, orimohito, Hsynn, erdalyalcin, ARMONYS, iwagumi, KÇetintaş, derman42, Anıl Tekin, vedat79, EmirhanTuncel, casper04, TheHobi, mehmetaydin, ysnynrdg, scaen, Eser Rüzgar, Emyy, Allycskn, Spiko, AlperTasci, hatesli, ibrahim3444, adige42, songoku, emree06, koca usta, mynick, Kınayu, ekmbr, egedin, EaglE19, chnkc, Erti0607, CevdetSERBEST, mehmetemindinc, homersimson, arapaima, tosbag, RoIF, faruk7481, kanmet, ardem, osman-01, yormusm, Cmlcngz, sarıyerli 1970, arudacool, tathadr, Umutgrs, Arifhb, scope, BabySoul, GoktugKaan, loyal28, erdremix, Ancientmariner, scanner45, Zeynepker, aponogeton, hakan01, Carl, alecozan, icelebi, Fahrikurt, Reloadesk, Gursoyhasan, vendetta99, since_1910, hollowman299, EXAGON, aliosmanasman, ozksrt, Kandemir, Neothauma, ggorkem, SelimTUNCA, serkan80, musbalik, tatlisarap, taha06, soliter83, Mkaplan92, Unal37, Mehmetskl, UnalCevahir, safak_58, Murti007, arasaniso, maswa053, 4adam, smithiseek, armagandemirkira, Şakir ERGİN, insidee, busravkk, EmreOzkurt, daghan51, DenizVurucu, sibelcakir, Dark65, anıl111, guray1989, BadgeR, namevanda, Ömer Y., seiko2, Arapaima, yetkincan, bubersteraryum, nurhan, _RdnC_, bzaferucak, Sado53, Mhurt1, krib, ÖZGÜR İNCE, Dost34., menuy, ylmaz66, funnymagnet, mehmetkkten, TolgahanA, serfer1915, Hobihanem48, molku, simone_87, Tutuncu11, Uzay, fedaxdello, reco, ProScotch, caneruzal44, byyilmaz, omerkoylu, neco61, Kemalk41, Matyas, akyamaner, nakkas__45, Ercan89, Emreytr, TyfnByrm, iakyol, rseven, gozdemix, kaanhits, Titanium, omercldr, Legendry, XeniX, Shotokan, sefo, Ademir, tolga, brkenginol, AmazonDream, Merty, zmrc, babanus, Serkpol, Legadema, budak_murat, Cookiej14, Ugur79, purde, Geologist, Okan Bilgiç, muratantalya007, ilkerr34, pleco mania, MUSTAFAEKR, Adnanyum, ffeytt, JangoFettus, Hades44, GRantMaSTeR, mesagac, wolfvet, stormare, asikurt69, Müptela, muzaffer_81, Emek, ersin1981, talipengur, Muhendis, samatron, YeniBalikciniz, wolverin, Tamer45, muratkk, Mete Bozoğulları, Huso37,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.