ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
rizasirman
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
735
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Ağustos 2014 13:56
Son Ziyaret:
15 Saat 30 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1005 [0.50 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
34 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Rıza Sırman
Doğum Tarihi:
10 Ağustos 1981
Yaş:
38
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Rıza Sırman [url=https://aquaist.com]Aquaist.com Aquascape, Bitkili Akvaryum Blogu[/url]

SON 10 MESAJI

Monte Carlo Zemin Kurulumu
Zemine JBL Kugeln misket gübre eklediniz mi, iyi bir aydınlatma ve CO2 sisteminiz de varsa, kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.
Su Sertliği
Mehmet Bey TDS su içinde çözünmüş madde miktarını verir size. Ancak içinde çözünmüş maddelerin ne olduğunu bilemezsiniz. Bitkili akvaryumda profesyöneller tarafından önerilen ideal TDS değeri 120-160 arasında. Sizin tankınızdaki değer çok yüksek. Bu sebeple su değişimi yaparak TDS'yi normal aralıklara çekerseniz iyi olur bence. Bu arada değişimi çeşme suyundan yapıyorsanız, çeşme suyunun da TDS değerini kontrol edin. Örneğin ben yakınlarda ev değiştirdim. Daha önceki evimde çeşme suyu 120TDS iken şu an 180TDS çıkıyor. 120TDS bile su değişimi için çok iyi bir değer değildi, şimdi arıtma cihazıyla suyu biraz temizlemem gerekli.
Sıvı Karbon ( Liquid Carbon)
[QUOTE=Muhammed kose]
Cevabınız için teşekkür ederin benim baktığım tür neocardina. Ürünün markasının farklı olmasi beni tereddüte düşüyor . Başlıkta bahsedilen markalar degil reeflovers var. Reeflovers hakkinda bir bilgi/tecrubeniz var mi acaba?[/QUOTE]

Reeflowers liquid carbon kullandım neocaridina ile, herhangi bir kötü etkisini görmedim.
Sıvı Karbon ( Liquid Carbon)
[QUOTE=Muhammed kose]Peki bu ürünün karideslere zarari var midir? saç yosununa karşı kullanmayı planlıyorum da[/QUOTE]

Neocaridina karideslerimde tam doz kullandım herhangi bir zararını görmedim.
Caridina karidesler daha hassas canlılar. Caridina ile birlikte kullanmadım ancak, genelde yarım doz öneriliyor.
Fazla kullanımda alerjik reaksiyona sebep olabileceğini okumuştum.
Sunsun Hw-603b Kullananlar İçeri
Çalıştırmadan ve kapağını kapatmadan önce içine su doldurup kapağı öyle kapatırsanız, hava alma işi kolaylaşır.
Bitkili Akvaryum Tanıtımım
Benim gördüğüm kadarıyla kum kalınlığı ön tarafta 1cm kadar, belki fotoğraf aldatıyor olabilir. Bence biraz kum miktarını arttırın. Önde 3cm arkaya doğru 8-10cm'e varan bir şekilde yapabilirseniz, akvaryum daha derin görünecektir. Lav kayalarıyla da bitki ektiğiniz/ekeceğiniz alanları yarım daire veya çeyrek daire şeklinde çevrelerseniz güzel durabilir. Ön planda da subulata yakışır diye düşünüyorum. Elinize sağlık...
Bitkili Akvaryum Denemesi
Zeminde subulata veya hydrocotyle tripartita olabilir. Low tech bitkilerde bol bol stem (gövdeli) tür tavsiyesi alırsınız, ancak bu türler yukarı doğru hızlı uzar, sık budama gerektirir. Nano tankın sağlığı açısından iyidir ama görüntü olarak zorluyor. Bence bolbitis veya bolbitis mini gibi, anubias nana petite gibi, buchaphelandra türleri gibi, küçük türler tercih ederseniz tankın ebatına daha uyumlu olur. Cryptocoryn türlerlerinden de araştırıp, kısa varyetelerini tercih edebilirsiniz. Bir kaç adet de su üstü bitkisi ekleyebilirsiniz, low tech için ışık biraz parlak gibi geldi. Hem tankı gölgeler, hem de nitratı iyi tüketip, yosunlanmayı azaltır.
Bitkili Akvaryum Denemesi
Kayaların etrafına dizdiğiniz çakılları bence çıkartın. Gnays kayaları ile dokusu benzemediğinden ve el ile sıralı dizildiğinden doğal görünmüyor. Onlar olmadan çok daha iyi olmuş. Biraz da bitki yoğunluğunu arttırır, yeni türler eklerseniz çok güzel olur diye düşünüyorum. Elinize sağlık.
45*30*30 Nano High Tech
Yosun yiyenleri eklemenin zamanı gelmiş. Mikro için bence erken, potasyum ile başlamanızı tavsiye ederim. Nitrat ve fosfat'ı da test kiti ile kontrol etmeden kullanmaya başlamayın bence.
Ankara Akvaryum İmalat
Bir de Enast Akvaryum var. Fiyat/performans olarak ikisi de çok iyidir. Ayrıca bu isimlerden aydınlatma konusunda da destek alabilirsiniz. Ben 5 yıldır Aksan üretimi nano akvaryum kullanıyorum. Halen sıfır gibi. Fiyat bence makul.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.