ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
rizasirman
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
600
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Ağustos 2014 13:56
Son Ziyaret:
22 Nisan 2019 17:03
Toplam Mesaj:
941 [0.55 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
98 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Rıza Sırman
Doğum Tarihi:
10 Ağustos 1981
Yaş:
37
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Rıza Sırman [url=https://aquaist.com]Aquaist.com Aquascape, Bitkili Akvaryum Blogu[/url]

SON 10 MESAJI

Çim
Sucul ve zemin örtücü bitkiler örn parvula, iyi bir aydınlatma, gübre ve CO2 ister. 10 litrelik bir tankta bu 3 gereksinimi dengede tutmak zordur ve çok sorunla karşılaşırsınız. Arkun Bey'in dediği Çin'den gelen çimler sucul ortama bir süre dayanan karasal bitkilerdir. Nemli ve susuz ortamda zemini kaplayıp üstüne su koyup, 3-4 ay kullanabilirsiniz. Ancak sonrasında bu bitkiler çürüyecektir.

Alternatif olarak, zemini stringy moss veya başka türler ile kaplayabilirsiniz. Budama gerektirir, ama 3-4 ayda bir tankı bozup kurmak zorunda kalmazsınız.

Zemini örtücü bitkilerle kaplamak bitkili akvaryum hobisinin en zor işlerinden biridir, özellikle dengede tutması zor küçük tanklarda parvula, cuba gibi bitkilerle bu işe pek girişmemek gerekli bence.
Dış Filtre Temizliği Ve Fotosentez İlişkisi
Bence şöyle bir durum olabilir:

Dış filtre daha iyi bir filtrasyon sağladığı için, bitkilerin yaprakları daha az yosun tutuyordur. Bu nedenle fotosentez miktarı da artıyordur. Aynı şeyi zemin için de söyleyebiliriz sanırım. Tanktaki bakteri kültürü de daha geniş alana yayılıyorsa, bu da bitki köklerinde iyon değişimini yani bitkinin kökten beslenmesini artırıyordur.

Filtre temizliği veya su değişiminden sonra kabarcık görmeniz de muhtemelen canlıların oluşturduğu atıkların tanktan uzaklaştırılması ve yerine taze suyla birlikte bitkilerin kullanacağı eser elementlerin tanka girmesi. Böylece bitkilerin besin zenginliği artıyor.
Yeni Akvaryuma Başlıyorum Neler Yapmalıyım
Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun. Hagen kumla iri taneli kumu karıştırarak muhtemelen kullanabilirsiniz. Bir zararı olacağını sanmıyorum, ama görüntü olarak nasıl olur ona siz karar verirsiniz.
Ekleyeceğiniz balıklar birbirleri ile yaşar ancak lepistes, moli, elma salyangoz tankınızda üreyecektir ve nitrat yüklenecektir tank. Buna dikkat etmenizi ve sık su değişimi yapmanızı öneririm.

Canlı uyumu için de aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz:
[IMG]http://3.bp.blogspot.com/-cEGFmeNXDEA/VgBRjEAqxKI/AAAAAAAABOo/o7CZ-aYuGrQ/s640/Ads%25C4%25B1z.jpg[/IMG]
Emers Bitki / Submer Bitki?
Emrah Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,

Dediğiniz gibi ticari boyutlarda üretim mutlaka ki çok zor olmalı. Seranızla ilgili makale şöyle bir göz attım. Gerçekten çok güzel bir ortam yakalamışsınız tebrik ederim.

Emers'le ilgili düşüncem, işin ticari boyutunu hariç konuşuyorum, evde deney amaçlı basit araçlarla ufak çapta bir şeyler yapmak; her akvarist için iyi olacaktır diye düşünüyorum. Adaptasyon süreçlerini görmek, baktığınız bitkiyi tanımak amaçlı da iyi olacaktır.

Ayrıca yeni kurulumlar için de güzel bir yöntem olabilir. Örneğin tek tankımız varsa, tasarımı değiştirmek için tankı bozmadan önce bitkileri emers ortama alabilir, o sürede yeni tank için hazırlıklara başlayabiliriz.
Veya öğrenciler için bol bitkili bir tankla start almak için öncesinde eldekileri çoğaltmak amaçlı kullanılabilir diye düşünüyorum.
Bitkili Akvaryum Zemin Kumu
Tuz ruhu ile salınım testi yapabilirsiniz. Bir miktar üstüne dökün, kabarmıyorsa yada yok denecek kadar az kabarıyorsa, salınım yapmıyor demektir.
Taban Malzemesi Seçimi Hakkında
Merhaba,

Lav kayası kullanabilirsiniz. Vitasand kırmızı kum dediğiniz sanırım JBL manadoya yakın olan fırınlanmış kilden yapılan kum. Bitki kökleri bu kuma tutunmayı sever. Soil kullanmak da güzeldir, suyun pH'ini dengeler ve bitkilere gübre sağlar.
Ayrıca bu konuyla ilgili yazdığım bir makale var, okumanızı tavsiye ederim: [URL]https://aquaist.com/akvaryum-bitki-kumu/[/URL]
Emers Bitki / Submer Bitki?
Merhaba Arkun Bey,

Beğenmenize sevindim.

Emers bitki yetiştirmek pek zor değil hatta şeffaf üstü kapalı şeffaf bir mutfak kabına bitki torfu koyup, torfu bolca nemlendirip, pencere kenarına bırakırsanız basitçe ilk emers deneyinizi yapabilirsiniz. Akvaryum bitkilerin büyük bir bölümü emers olarak yetiştirilebilir. Ancak sadece submers'de yetişen bitkiler ve/veya emers'deki gelişim hızları submerse göre yavaş olan türler piyasada emers olarak bulunamayabilir. Ben şu an evde anubias nana petite, monte carlo, rotala red ve lobelia cardinalis'i denedim. Submers'ten emerse adapte oldular iki haftada ve gelişimleri devam ediyor.

Elbette uygun şartları sağladıktan sonra akvaryumunuzda hem submers hem emers olarak bitki yetiştirebilirsiniz. Hatta bazen su üzerine taşan bitkileri budamadığınızda da tank dışında gelişip çiçek açacaklardır.
Emers Bitki / Submer Bitki?
[B]Emers Bitki vs Submers Bitki – Bitkili Akvaryumda Hangisini Seçmeliyiz?[/B]

Emers ve Submers bitki seçimi bitkili akvaryumda özellikle kurulum aşamasında kritik bir önem taşıyor. Son zamanlar internette satış ilanlarında “bitkilerimiz submers ortamda yetiştirilmiştir” şeklinde ibareler görüyorum. Hobicilerin de bu yönlendirmeler ile submers yönünde tercih kullandıklarını gördüğüm için bu konuyu biraz açmak istiyorum. Öncelikle tanımlarımızı bir bakalım:

[B]Submers Bitki Nedir?[/B]
Submers kısaca sucul ortamda yetiştirilmiş bitki demektir. Aynen bizim akvaryumlarımızda yaptığımız gibi. Örneğin doğal habitatında Blyxa Japonica gibi bitkiler derin sularda yetiştiği için sadece submersed ortamda yetiştirilmiş hali ile piyasada bulunur.

[B]Emers Bitki Nedir?[/B]
Emers (Emersed) bitki nemli karasal ortamda yetiştilmiş canlı akvaryum bitkileri için kullanılan bir tabirdir. Özellikle tanklarımızda bulundurduğumuz bitkiler amazon ikliminden geldiği için kurak mevsim ve yağışlı mevsim yaşarlar. Kurak mevsimde bitkiler su altından su üstüne çıkarlar. Akvaryum hobisinde kullanılan bitkilerin yaklaşık %90’ı bu mevsim döngüsünü doğal olarak yaşarlar.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/165030/080420191120551.jpg[/IMG]

[B]Akvaryum Bitkilerinin Amazon İkliminde Yaşam Döngüsü[/B]
Yağışlı ve kurak mevsim döngüsü akvaryum bitkileri için büyük önem arzeder. Sulak mevsimde su altında kalan bitkiler suda az miktarda bulunan karbondioksit ve sucul ortamın zayıflattığı ışık ile yaşamlarını sürdürürler. Işık ve CO2 kısıtlı olduğu için daha minimal bir yaşam sürmek durumundadırlar. Kök sistemleri her geçen gün gelişip zeminden daha çok besin alabilse de, yapraklarından sadece su kolonundaki besinler, çözünebildiği miktarda CO2 ve ışık alırlar. Bu sebeple bazı türler su altında yaprak şeklini değiştirip, beslenmesini kolaylaştırırlar. Aynı zamanda sucul ortamda yer çekimi daha az olduğu için bitkilerin gövdeleri kalın ve güçlü olmak zorunda değildir. Bu mevsimde de bitkiler gövde kalınlıklarından tasarruf etmeyi tercih edebilirler.

Oysa ki kurak mevsime gelindiğinde yani emers ortamda, CO2 çözünmüş değil serbest olarak bulunur ve bir ağaç gölgesi dışında ışığı kıran bir etmen yoktur. Bu da bitkinin daha kolay fotosentez yapabilmesini ve kolaylıkla besin depolamasını sağlar. Kök sistemi bitkinin yaşına oranla gelişmiştir. Kök sisteminden besin alırken, bazı türlerin de yaprakları şekil değiştirir ve ışık ve CO2‘yi fotosentez için daha kolay sağlar. Bu sayede zor geçecek bir sulak mevsim için bünyesinde enerji stoklar. Bu stoklanan enerji sayesinde, bir sonraki mevsime adaptasyon zamanını da kolayca atlatabilir.

[B]Mevsimsel Adaptasyon yani Emers-Submers-Emers Geçişe Adaptasyon[/B]
Doğal ortamlarında bu bitkiler, adaptasyon süreçlerinde; yaprak şekillerini değiştirmek, gövdelerini güçlendirmek veya zayıflatmak gibi değişime giderek yeni ortama uyum sağlarlar. Sonuç olarak bizler de akvaryumunuza emers bitki ektiğinizde yapraklarının döküldüğünü, yeni çıkan yaprakların şeklinin ve renginin farklılaştığını gözlemleriz.

Şimdi asıl konumuza dönelim.

[B]Bitkili akvaryum kurarken Emers Bitki mi Submers Bitki mi tercih etmeliyiz?[/B]
Benim şahsi tercihim bir çok bitki türünde Emers ortamda yetiştirilmiş bitki olacaktır. Çünkü emers ortamda yetiştirilmiş bitki, enerjisi yerinde, gövdesi kuvvetli bitki demektir. Ayrıca emers ortamda yetiştirilmiş bitkilerde adi salyangoz yumurtası gelmesi gibi bir risk yoktur (ama yine de bitkilerinizi strelize ederek tankınıza eklemenizi öneririm). Kargodaki yolculuğuna da Emers bitkiler daha iyi dayanırlar çünkü yaprakları daha kuru bir ortama alışıktır; gövdeleri ve yaprakları da daha kuvvetli olduğu için taşımada daha zor deforme olurlar.

[B]Peki neden submers bitki tercih etmemeliyiz?[/B]
Çünkü her ne kadar akvaryumcudan veya internetten aldığınız submers bir bitki de olsa, o bitkinin yetiştirildiği ortamdaki CO2 miktarı, su kolonunda bulunan besin miktarı, suyun saflığı (TDS) ve ışık gibi bir çok etmen zaten sizin tankınızdakinden farklı olacağından bu bitkilerin de mutlaka ki bir adaptasyona ihtiyacı var. Ayrıca emers/submers farketmez tankınıza ektiğiniz hiç bir bitkinin kök sisteminden ilk günlerde beslenmesi çok az az miktarda olacaktır. Yani kök sistemi henüz gelişmemiş olacaktır.

Bu adaptasyon sürecini kolay atlatacak formda bol bitki dikilerek kurulmuş bir tankta bitkiler adaptasyon sürecini daha kısa sürede ve daha sağlıklı atlatacak ve tankınızdaki nitratı ve diğer besinleri daha hızlı ve kolay tüketip size de diatom sürecini (yeni kurulumlarda oluşan yosun süreci) daha hafif ve kolay şekilde atlatmanıza yardımcı olacak ve sizi bir çok yosun probleminden kurtaracaktır diye düşünüyorum. Ayrıca bitki gelişiminiz iui bir ivmeyle başlayacak ve tankınız kısa zamanda olgunluğa ve dengeye ulaşacaktır.

Son söz olarak sizlere kurulumlarınızda mümkün mertebe emers türlerle ve bol miktarda bitki ekimi ile başlamanızı öneriyorum.

Keyifli hobiler…

Kaynak: [URL]https://aquaist.com/emers-bitki-vs-submers-bitki-bitkili-akvaryumda-hangisini-secmeliyiz/[/URL]
Akvaryum Kum Değişimi
Nitrovec iyi olacaktır kurulumdan sonra. Dış filtrenizin içindeki malzemeleri klorsuz suyla yıkayıp balık ve canlılarla beraber bekleteceğiniz kaba koyun ve kabı bir hava taşı veya ufak bir iç filtre ile havalandırarak çalıştırın. Böylece filtre malzemenizdeki bakteriler de yaşamaya devam edecektir.

Ancak kum değişimi yaptığınız için kumdaki bütün bakteri ölecek, o yüzden nitrovec kullanın kurulumdan sonra. Ayrıca kurulumdan sonraki 2-3 hafta boyunca, haftada 2 defa su değişimi yapın ve nitrovec kullanın bence. Döngü tekrar oturana kadar balıkları zehirleyecek amonyumu tanktan uzaklaştırmış olursunuz böylece.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 407 Online Kullanıcı, 223 Üye

Online Kullanıcılar

aliekinci, yakaryus, Altispinoza, ibrahim_, erol.tunc, teriyakins, enginm2000, MiSoSiKiaN, mustafa_unax, egehamit, men1982, KolombiyaTetra, deepahm, KupaAs, Emerse, Tcan, vendetta99, ismail U., BadWolf, Orhunekm, soliter83, akn736, Aquariumhouse, Alperen_34, onursoncu, Tayfun14, Laetacara, eozen81, Supervenenis, osman-01, hasancn, penamyok, Kınayu, cyilmaz10, AkvrstMert, fth0507, Player82, Cozkan, PUSU58, Muhendis, cabiliyet, Mikail Erdoğan, Heinzen, burhan0534, alecozan, MAKKAYNAK, gbozkurt, Mallaca, Oguz77, Erdinc23, armaqan, Csumer, Cikletizm, YAYDIN, Gtuncay, gokturkseyhan, NecipT, TheHobi, goksel0635, BURAKALTUN, Zordre, mrah, sarıyerli 1970, gokhanayd, aponogeton, ANIL2626, Quersian, Cuneyt38, erdenaykut, Ejder Günaydın, Alphird, ceyh, tt52, merithan, ers1905, ahmetenes54710, Lemoonade, mguclu, indianaconz, evrens, aliverovic, mad-boy, MurathanM, Yılmazqq, F4iLuR3, tolga, Street Parrot, firedark12, mehmeyt, mex16, Berkay4234, terranova, umutsb, Akvaryum8585, SoSriKuA, zukijan, AYKAN16, serkantezel, boratsdmr, Kunder, Sheyda27, cansani, eneskilic34, intermed, Esener, mehmetaydin, beginnermode, Ygur06, feversea, PlecoLover, taner1616, denizim20, Tugberk, ChannaGachua, omrozd, Hobihanem48, Arapaima, aqua08, tlspetmarket, littlefish, Amidamaru, FaMeBa, mehmetcihan, Barış Demirok, Mrtypc26, Ladres, Demasoni34, Zoresmer, AQUAMAN, FurkanYnk, aezakmi4, Darkcorner, sina00, Alp aslan, teksel, AmazonDream, yasarcannn, metes, yunus_can, baysal06, ahmetbaslik, erman212, Kaya905, yiwotxxx, borani, ozan_1903, wolverin, ANILKAGAN, selçukdurmaz, ozngns, Ramshorn, mperk, ternapi, TrophZeus, fuko, CNYTYLMZ, gsx1300rhayabusa, Dextran, aliaskerr, hacivat, scary13, TÜMER, Fatihs, su dünyası, KeremUlaş, alex10, FurkanKöse59, tkahramaner, Adnan53, volcan57, jusched26, Sansasyon43, CERANOXE, Metehanfrkan, SahinTaskin, tulix, denizkarayali, iremelif, Tolga5252, C3206, erkanyavuz, ozan026, omerali06, ozmen34, Muccolo, ys34, kaanka, BerkayÖzcan, Kemalk41, GÖKHAN ÖZDEMİR, Turkishsoldier, idik, Osmosman, Serkanhan, Tritagna, zekigonlum, Ubasci, Cengizkul, Sguresen, erhanozcan71, Esnaf, Paryaa, gozturk, esref03, TSevil, birsan, Bltyld, ProScotch, tekila09, aliozturk35, eemirtsknn, AHZ, renevation, Carl, fma3280, sbasoz, Merty, M510, Mert78, eminylmaz, Deadsong, Müptela, bozok06, CerkesTetra,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.