ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
rizasirman
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
503
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Ağustos 2014 13:56
Son Ziyaret:
10 Saat 42 Dakika önce
Toplam Mesaj:
832 [0.54 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
83 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Rıza Sırman
Doğum Tarihi:
10 Ağustos 1981
Yaş:
37
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Rıza Sırman [url=https://aquaist.com]Aquaist.com Aquascape, Bitkili Akvaryum Blogu[/url]

SON 10 MESAJI

Kaç Lt Co2 ?
Litresine göre 10-40₺ arası bir rakama doldurursunuz diye tahmin ediyorum. Eğer yeriniz varsa alabildiğiniz kadar büyük alın bence daha uzun süre kullanırsınız.
Peyzaj Konusunda Fikir
Arkada tütün bitkisi var sanırım. Tank da high tech ise çok hızlı bir şekilde gelişecek ve suyun dışına taşacaktır. Bu bitkiyi budamaktan vs sıkılırsanız ve çıkartmaya karar verirseniz, sakın kumdan çekip çıkarmaya çalışmayın. Kuma çok hızlı şekilde kök salar ve bütün kumunuzu alt üst edebilir. Deutsch style amaçlıyorsunuz sanırım. Eğer böyle bir niyetiniz yoksa, orta arka plan bitkilerinin önünde güzel bir kaç parça kök güzel durabilir.
Bitki Akvaryumuna Yeni Başlangıç
Bence aldığınız taban malzemelerinin kalitesi güzel. Ancak kumu önde 4cm, arkaya doğru 9-10cm'e kadar yükselecek şekilde yaparsanız tasarım daha derin ve güzel gözükür. Hatta bitkileri almadan önce kum, kaya ve köklerle hardscape tasarımınıza içine su koymadan 3-4 gün çalışın. Tasarım içinize sinince bitkilendirme yaparsınız. Melek için 40cm yükseklik az gelecektir. Melekler derin akvaryum severler ve görselliği de iyi olur. Ayrıca eğer ilerleyen zamanlarda tanka karides de eklemek isterseniz, melekler karidesleri yiyecektir. Isıtıcı olarak tetratec tavsiye ederim. 200W'lık modeli işinizi görür tank hacmi yüksek. Bitkilerin arasında moss göremedim. Christmass moss da sarabilirsiniz köklerin kayaların üzerine.

Kurulum ile ilgili sitemde yazdığım bir makale var. Umarım işinize yarar: [URL]https://aquaist.com/bitkili-akvaryum-kurulumu/[/URL]

Şimdiden hayırlı olsun.[EDIT]rizasirman,2018-10-04 16:40:56[/EDIT]
Akvaryum Yosun Sorunu
Muhtemelen diatom sorunu yaşıyorsunuz. Işıklandırmayı günde 6 saatin üstünde çalıştırmayın. Gübrelemeyi tankın döngüsü oturuncaya kadar kesin. Potasyum gübresi kullanabilirsiniz.
3-4 gün arayla 3-4 defa %30 su değişimi yapın.

Yosun sorunu üzerine sitemde bir blog yazısı yazmıştım. Belki o makale de işinize yarayabilir:
[URL]https://aquaist.com/6-adimda-akvaryumda-yosundan-kurtulun/[/URL]
İstanbul Anadolu Yakası Taş Satan Yerler
ADist'in mağazasında bitkili akvaryum için çok güzel kaya ve kökler bulabilirsiniz. Hatta plug and scape tarzı tak kullan tasarımlar da var. Mekanla ilgili bir blog yazımı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:
[URL]https://aquaist.com/adist-aquascaping-magazasi-ziyaretimiz/[/URL]
Sizce Tank Başarılımı ? Veya Önerileriniz ?
Arka planın desenleri güzel ama 4 ayrı tuğladan oluşuyor gibi duruyor. Bu da doğallığı bozuyor. Subulataları ön plana alıp arka ve orta plana daha uzun bitkiler ekebilirsiniz. Koyu zeminde koyu renkli balıkların gözükmemesi durumunu da arka planın biraz yeşillenmesi bozabilir böylece. Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla ben kökü çok beğenemedim. Önünde siyah balıklar olduğundan dokusu da pek belli olmuyor. Fotoğraftan bakarak düz bir boru gibi duruyor. Uzuvları dokusu pek belli olmuyor kökün. Belki kökü değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Zemin eğer subulatalar ile kaplanacaksa bence kumu değiştirmenize gerek yok, ama bir bölümüne silis kumla bir havuz yapabilirsiniz. Açık renk katmış olursunuz tasarıma. Ayrıca bir kaç parça kırmızı bitki ile de tasarıma biraz renk katılabilir.[EDIT]rizasirman,2018-09-25 10:24:05[/EDIT]
High Tech Bitkili Tank (sona Dogru)
Çok geçmiş olsun. Sağlığınıza umarım yakın zamanda kavuşur, keyifle ve heyecanla yeni bir kurulum yaparsınız.
Rest In Roots
Çok güzel olmuş, tebrikler. Takipteyim
Kuma Sürtünmeler
Büyükçe bir su değişimi. %70 civarı. Arkasından steril bakteri kültürü (BioDigest PRODIBIO - Canlı Bakteri Kültürü) ekleyin. Metilen mavisi kesinlikle hiçbir zaman kullanmayın. Akabinde 3-4 kez 3-4 gün aralıklarla su değişimi yapın. Filtrenizi tanktan çekeceğiniz su ile temizleyin her zaman. 2 hafta kadar sabredin.
Akvaryum
[QUOTE=SaRCoPhiLiuS]

Ama bizimle olacak ve kalacak. [:)))][/QUOTE]

Umarım.

Hobiye yeni başlayanlar için yazdığım bir makale var. Okumanızı tavsiye ederim. İnşallah işinize yarar:
[URL]https://aquaist.com/yeni-baslayanlarin-akvaryumda-yaptigi-10-hata/[/URL]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.