ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
rizasirman
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
540
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Ağustos 2014 13:56
Son Ziyaret:
14 Saat 39 Dakika önce
Toplam Mesaj:
876 [0.53 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
60 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Rıza Sırman
Doğum Tarihi:
10 Ağustos 1981
Yaş:
37
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Rıza Sırman [url=https://aquaist.com]Aquaist.com Aquascape, Bitkili Akvaryum Blogu[/url]

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryumum
Çok şık görünüyor Oytun Bey, ellerinize sağlık.
Co2 Tüp Basınç Göstergesi
Bu yaz regülatörüm bozulunca buna benzer bir durum yaşadım. 12'ye ulaştığında emniyet sübabından gaz çıkışı olmuştu. Tamir ettirince regülatörü sorunum düzeldi. Difüzörünüz yosunluysa temizleyin veya difüzörü değiştirin bence.
Yeni Bir Kurulum...
Mossları ağacın dallarına direkt sarmak yerine, 2-3cm çapında yuvarlak disk şeklinde sünger parçaları kesip, mossları onun üzerine yapıştırıp dallara takarsanız, daha güzel durabilirler.[IMG]https://blog.aquariuminfo.org/wp-content/uploads/2017/08/moss.jpg[/IMG]
Eksiklerimi Soyler Misiniz
Hayırlı olsun güzel bir başlangıç olmuş.

Kilden yapılmış küp diğer kayalarla uyumsuz bir görüntü oluşturuyor. Bakacağınız canlılar için güzel bir saklanma olabilir bu yüzden tankta tutmak isteyebilirsiniz ama kamufle edip saklamak iyi olabilir.

Bitkiler Elodea sanırım. Elodea soğuk sularda serbest yüzen bir bitkidir. Kumda pek tutunmaz. Eğer bu bitkiden verim alamazsanız diğer low tech bitkilerini araştırmanızı öneririm.
Çok Uzun Aradan Sonra Bitkili Denemesi.
Bence erken davransanız daha iyi olur. Çünkü gövdeli bitkiler geliştikçe zemin bitkilerini gölgeleyecek zaten ağacın da gölgesi var. Gövdelilerin kök sistemleri gelişip siz onları çıkartmak istediğinizde de zemini bozabilirsiniz, bu da zemin bitkilerini rahatsız edebilir, sökülebilirler.
Çok Uzun Aradan Sonra Bitkili Denemesi.
Bence bu tasarımda hiç gövdeli (stem) bitki kullanmayın. Yer üstü bir tasarım olduğundan görüntüyü bozuyor bence. Ağacın gölge bıraktığı yerde cryptocoryne veya anubias gibi low tech ve bodur bit bitki türü kullanabilirsiniz. Onun dışında gayet güzel gidiyor. Elinize sağlık.
Anubias Lekeleri
Anubias'ı daha gölge bir yere konumlandırırsanız bu sorunla daha az karşılaşırsınız.
Işıklandırma Uygun Olurmu
Ben de benzer ölçülerde bir tanka bu aydınlatmalardan kullanmıştım. Mandalı tank camını tutunca su ile mandalın teması beni kısa devre yaptırır diye korkutmuştu. O yüzden tankın arkasına pleksiglass kestirip yapıştırmıştım. Eğer mandalı tankın yakınlarında bir yere tutturma imkanınız varsa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Takacağınız ampülün watt'ının çok yüksek olmamasına dikkat edin. Eğer yeşil nokta sorunu yaşarsanız, ışığı sudan uzaklaştırıp veya ampülün watt'ını düşürüp dengelemeye çalışın.
Yeşil Nokta Yosunu
Fosfatı test kitleriyle ölçmeden vermenizi tavsiye etmem. Nitrat ve fosfat fazlası da yosunlanma sebebidir. Yeşil nokta bitkilerinizin yapraklarını kapatıp, yapraklardan beslenmesini engelleyebilir, ve bitkilerin yapraklarının solmasına yol açar. Her tankta bir miktar nokta yosunu mutlaka oluşur ama miktar fazlaysa sebebini bulup, koşulları iyileştirmeniz iyi olur. CO2 vermiyorsanız tanka, vermeniz iyi olacaktır.
Tavsiyelerinizi Bekliyorum
O zamana kadar idare eder, ama bitkiler formunu bu ışıkta o kadar süre koruyamayabilir. Anubias dayanacaktır muhtemelen. Elodea'yı kuma gömmenize gerek de yok. Suda serbest yüzse de olur. Ortada arkada duran bitki de bacopa'ya benziyor. Budayıp budadığınız kısmı ekebilirsiniz ama anubias dışında zaten bu bitkiler uzun arka plan bitkileri. Ne kadar budasanız da yeniden uzayacaktır, aydınlatmayı düzelttiğiniz zaman.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.