ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
rizasirman
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
459
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Ağustos 2014 13:56
Son Ziyaret:
18 Ağustos 2018 15:02
Toplam Mesaj:
816 [0.56 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
96 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Rıza Sırman
Doğum Tarihi:
10 Ağustos 1981
Yaş:
37
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Rıza Sırman [url=https://aquaist.com]Aquaist.com Aquascape, Bitkili Akvaryum Blogu[/url]

SON 10 MESAJI

Ben Yaptım Sen Yapma
Bu konuyla ilgili bir makale yazmıştım. Umarım faydası olur: [URL]https://aquaist.com/yeni-baslayanlarin-akvaryumda-yaptigi-10-hata/[/URL]
Co2 Mayalı Sistem
CO2 göstergesi ve solüsyonu olmadan ben olsam tanka kesinlikle CO2 vermem. Suda ne kadar çözündüğünü takip etmelisiniz. Suda fazla CO2 çözünürse yüzeyin temiz olması da fayda etmez. Geçen hafta tüplü sistemimin iç basıncı sıcaktan artmış ve gece ben uyurken CO2 tüplü sistemin ince ayarı bozulmuş ve tanka fazla CO2 vermiş. Tüm canlılarımı kaybettim. Hepsi gazdan zehirlenip ölmüşler. Akabinde 3-4 defa su değişimi yaparak tankı gazdan arındırmak zorunda kaldım. Yosunlanma arttı. Bitkiler de kötü etkilendi. Ama toparladılar ve yeniden canlılar aldım tanka. Böyle bir sıkıntı yaşamamak için mutlaka CO2 göstergesi alın.

Mayalı sistemin bir dezavantajı da ilk kurulduğu zamanlarda çok gaz çıkışı yapması (CO2 zehirlenmesi riski oluşturur özellikle hacmi düşük tanklarda) ve sonra gittikçe gaz çıkışının azalması ve yetersiz gelmesi. İlk CO2 deneyiminiz ise CO2 nin tanka etkilerini gözlemlemek için mayalı kullanın ama sonrasında D201 karbondioksit jeneratörü veya tüplü sisteme geçmenizi öneririm. Düzensiz verilen CO2 tankta ayrıca pH dalgalanmaları da yaratır. Bu da hem bitkileriniz hem de canlılarınız için iyi değil maalesef.
Bitkilerde Yosun Problemi
Tank ne zaman kuruldu. Işıklandırma nedir ve gübre veriyor musunuz?
Camdaki Kir?
Paslanmaz çelikten yosun kazıyıcı tavsiye ederim. En azından elinizi ıslatmadan camları temizlemek mümkün oluyor böylece.
[URL]https://aquaist.com/urun/yosun-kaziyici-paslanmaz-celik/[/URL][EDIT]rizasirman,2018-08-14 10:51:20[/EDIT]
İwagumi Bitkili Akvaryumu Kumunu Seçemedim
Hagen bazalt kumdur. Yani 3-4 mm çapında taneciklere sahip bir kum. Ağırdır, rengi siyahtır. Tankta güzel durur. Ancak piyasada sahteleri de var. Onlardan kaçmak lazım. Sahteleri suyunuzu bulandırır, kötü bir görüntüye sebebiyet verebilir, suyunuza istemediğiniz salınımlar yapabilir. Şu an orjinali piyasada Aquadeco markası ile üretiliyor. Bu marka ile almak, açık satılan ürünlerden kaçmak iyi olur.

Monado da 2-3 mm taneciklere sahip bir kum. Ancak fırınlanmış kilden üretilmiş bir kum. İçinde hava kabarcıkları var. Bu yüzden hafif. Yükseltisi eğimi olan tasarımlarda kullanmak biraz zor oluyor. Kolay erozyona uğruyor. Ancak içindeki hava kanalları sayesinde kum üzerinde daha çok bakteri tutunuyor ve bitki kökleri bu kumu daha çok seviyor. Bakteri kolonizasyonu çok olduğundan bitki kökleri ve kum arasında iyon değişimi daha hızlı oluyor, yani bitkiler bu kum ile köklerinden daha rahat besleniyorlar. Renginin kırmızı olması doğal bir görüntü oluşturmuyor.

İki kumun da avantajları dezavantajları var. Seçim sizin. İlk defa zemin bitkilendiriyorsanız parvula ve hemianthus cuba yerine; monte carlo veya benim tercihim glossostigma elatoinides tavsiye ederim. Gelişim hızları daha çok, gereksinimleri daha düşük ancak güzel bitkilerdir.
Yeni Hi-tech Bitkili Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=Engindmn]

Canlilari ekledikten sonra yesil yosun durumu azlma egiliminde.2 tane l144 2 tane otocat 2 tane nerite ekledim.neritenin 1 oldu sanirim hareketsiz.2 gun once exel eklemeye basladim.su degisiminden sonra jbl bakteri kulturu ekledim.siporax disinda substrat ekledim.bulaniklik puslu su goruntusu azaldi.sanirim kultur olusmaya basladi.Estimative Index yontemi ile gubreliyorum.20 ml yerine 5 ml veriyordum.ilk baslarda fotosentez oluyordu son zamanlarda pek olmuyordu.gubrelemeyi 10 ml yapmaya basladim.2 gundur fotosentez basladi ufaktan.cikan yeni yapraklar ya kivircik yada sararmis olarak cikiyordu.besin ekslikligi olabilir diye dusundum.bakalim bu sekilde devam edecegim.dikkatimi ceken bir konu exel kullanmaya basladiktan sonra co2 indikator daha yesile donmeye basladi.tuplu co2 veriyorum.saniyede 3 4 damla da bile yesile zor donuyor.halbuki reaktor kullaniyorum.cozundugunude dusunuyorum.herhangi bir kabarcik gorunmuyor.co2 yi arttirmak sanirim yosunlanmayi azaltacak [/QUOTE]

Indikatörün yeşile dönmeye başlaması excel'den değildir. Önceki CO2 enjeksiyonlarınızın üzerine kümülatif olarak tanktaki çözünmüş CO2 miktarınız artmıştır. Excel sıvı karbondioksit değildir, ana etken maddesi gluteraldehit'tir. Excel ve CO2 oluşan yosunları yumuşatıp yosun yiyenlerin kolay tüketmesini sağlar. Bence gübrelemede özellikle nitrat ve fosfatı bir süre kesin yosunlanmayı bitirene kadar. Sonra tekrar başlarsınız.
Bitkili Lepistes Akvaryumu Nasıl Olmalı
1) Akvaryuma hangi kumu almam gerekli? - taban alanı x 6 kadar hagen kum alın. ön tarafta 4cm arkada 8cm kadar eğimli zemin yapın. kumun altında 15cm aralıklarla 1 adet JBL Kugeln misket gübre atın.
2) Akvaryuma hangi bitkiyi almam gerekli? - Low tech bitkiler diye arama yapabilirsiniz forumda. ön tarafa kısa, ortada otra boy arka tarafta stem yani gövdeli uzun bitkileri kullanın derinlik ve izlenebilirlik açısından.
3) Akvaryuma hangi ışığı kullanmam gerek? - 6500K florasan, PL veya tasarruf ampülü kullanabilirsiniz.
4) Işığı nekadar süre açık bırakmam gerek? - zaman ayarlı priz ile kurulum başlangıcında günde 6 saat. 1 hafta arayla 1 saat artırın
5) Daha kaliteli bir filtreleme nasıl olur? - iç filtre karides yavrularını çekecektir. Sunsun 603b mini dış filtre ekonomik ve yeterli bir çözüm olur. Bu filtrenin içinden 3 tane iri gözenekli sünger çıkıyor. 1 tanesini içinde bırakıp diğer ikisini çıkartın. içine Eheim ehfi substrat, ince gözenekli sünger ve elyaf ekleyin. berrak bir filtreniz olacaktır.
6) Tepe filtre kullansam dış filtre yerine iş görür mü? - Sunsun 603b varken tepe filtre ile uğraşmayın bence.
7) Yapacaklarımın bana maliyeti ortalama ne kadar olur? filtre 150₺ civarında, eheim ehfi subtrat pro 500ml size yeter 50₺ civarı, kumu da 50-70₺, JBL Kugeln 7li paket 23 ₺ ; Toplam yaklaşık 250-300₺'ye bu işi çözebilirsiniz, bitkiler hariç...

Bitkiliye geçiş için deneme tankı olarak değerlendirin bu tankı bence. Yeteri kadar tecrübe edindiğinizde tankı değiştirmek isteyeceksiniz muhtemelen. Çünkü bu standart tankların arkaya doğru derinliği çok olmuyor. Sizinki de büyük ihtimalle 20-25cm kadar. Bitkili tanklarda derinliğe çok ihtiyacımız oluyor ki ön, orta ve arka plan olarak değerlendireceğimiz bir alan olsun ve oraya 3farkı boyda bitki türü ekebilelim ve tasarımı zenginleştirebilelim. Genelde genişliğin yarısı kadar oluyor bu alan da. Yani 80cmlik bir tankta yaklaşık 40cm kadar bir derinlik ihtiyacı oluyor. [EDIT]rizasirman,2018-08-13 11:05:31[/EDIT]
Yeni Hi-tech Bitkili Akvaryum Kurulumu
Bence gübrelemeyi tamamen kesin. Potasyum haricinde gübre vermeyin. %50-60 oranında bir su değişimi yapın. Yosun yiyicileri ekleyin. Excel verin tanka ve steril canlı bakteri kültürü takviyesi yapın. Isıyı kontrol edin 28 derecenin üzerinde olmasın. Aşırı yemlemeden kaçının.
35*35*35 Bitkili Kurulum
Biraz sabır da lazım tabi :)
35*35*35 Bitkili Kurulum
Aydınlatma konusunda çok uzman sayılmam ama tankın içindeki aydınlığa bakarak bana yeterli gibi geliyor. Sadece içeride çok fazla doğal olmayan nesne var her tarafta. Benim tavsiyem bir arka plan kullanın, siyah veya yarı transparan beyaz. derece, sensör, filtre emiş borusu vs gibi ekipmanları bir şekilde gizlemeye çalışın. Tankınız daha da güzel görünecektir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.