ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
rizasirman
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
611
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Ağustos 2014 13:56
Son Ziyaret:
2 Saat 56 Dakika önce
Toplam Mesaj:
949 [0.54 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
95 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Rıza Sırman
Doğum Tarihi:
10 Ağustos 1981
Yaş:
37
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Rıza Sırman [url=https://aquaist.com]Aquaist.com Aquascape, Bitkili Akvaryum Blogu[/url]

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryum Başlangıç
Erdem bey merhaba,

Lepistes baktığınız tankta (özellikleri nelerdir bilmiyorum) low tech bitkilere de büyük oranda bakabilirsiniz. Bir yerinden bitkili akvaryuma başlamak için iyi bir yöntem olur. Oturmuş bir tankta bitkiler daha sağlıklı gelişmeye başlar.

Ancak illa ki ayrı bir tank kuracaksanız, 30-40 litrelik nano bir akvaryum olabilir. Zeminde reeflowers siyah kum ve JBL kugeln misket gübre, 6500K beyaz 10-20 watt led ampül ile bir aydınlatma ve şelale filtre, büyük oranda ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Zevkinize göre ağaç kökü ve kayalar da eklersiniz. Bitki seçimini de low tech bitkiler diye forumda aratarak yapabilirsiniz. Anuibias türleri, java fern, christmas moss, rotala red ve green gibi stem yani gövdeli bitkiler, bolbitis, cryptocoryn türleri gibi bitkiler tercih edebilirsiniz.
Bitkili Akvaryumda Kötü Koku
Fazla yemleme yapmayın, filtre malzemenizi klorlu su ile yıkamayın. Genelde koku yenmeyen ve bozulan yemlerden olur. Filtre malzemenizi de klorlu su ile yıkarsanız yararlı bakteri kültürü ölür. Filtreniz 7/24 çalışsın. 3-4 kez %40-50 civarında su değişimi yapın 2 gün aralıklarla. Sorun büyük ihtimalle düzelir.
Bitki Tankıma Başlangıç (high Tech)
Excel'in aktif maddesi gluteraldehittir. Bir labaratuvar strelizörü aslında. Evet biraz tehlikeli bir madde ancak yüksek miktarda kullanıldığında. Bizim hobide kullandığımız %1,5 oranına seyreltilmişidir. Seachem excel olsun, reeflowers liquid carbon olsun, DIY excel olsun üzerindeki oranlarda kullanıldığında herhangi bir sorun yaşamazsınız. Yosunları yumuşatıp bitkilerin yapraklarında oluşan yosunların yosun yiyenler tarafından daha kolay yenmesini sağlar. Böylece bitkiler yapraklarından daha rahat fotosentez yapıp daha çok karbon depolayabilirler. Excel gözünüzü bu kadar korkutmasın Akif Bey.
Su Üzerindeki Tabakanın Sırrı Çözüldü
Yakın zamanda bu konuyla ilgili makale yazmayı düşünüyorum. Öncelikle konuyla ilgili tecrübemi aktarayım.

Tankımı ilk kurduğumda yüzeyde yağlanma problemim vardı. Su yüzeyi temiz olmayınca su ve hava arasında gaz alışverişi gittikçe azalıyor ve tanktaki aerobic (oksijene ihtiyaç duyan) yararlı bakteri kültürü azalmaya başlıyor. Bu da tankın dengesini bozup yosunlanma, kötü koku gibi problemleri oluşturmaya başlıyor.

İlk günlerde filtrasyon henüz oturmadığını düşünerek yüzey emici filtre ile sorunu çözdüm. 2 ay geçtikten sonra yüzey emici filtreyi çıkardım ve aylarca da tekrar kullanma ihtiyacım olmadı. Bu arada tankımda cüce vatoz, lepistesler, ember tetra ve karidesler vardı. Geçtiğimiz günlerde tasarım olgunlaştıktan sonra lepisteslerin tankın görünümüne yakışmadığını düşünerek sahiplendirdim. Ardından yağlanma yeniden başladı ve tekrar yüzey emici filtre kullanmaya başladım.

Bu gibi sorunlarda tankınızdaki ekipmandan içindeki canlılara kadar dengeyi sağlayacak faktörleri yaratmak gerekli diye düşünüyorum. Lepistesler su yüzeyinden beslenenen canlılar. Ember tetralar ise su yüzeyinden lepistesler kadar aktif beslenmiyorlar. Dolayısı ile yüzeyde bir miktar yem kalıyor ve yağlanmaya sebep oluyor. Her ne kadar lily pipe kullansam da sunsun 603b'nin debisi yüzeyi çok fazla hareketlendiremiyor.

Lafı çok da uzatmadan yağlanmanın önüne geçmek için su yüzeyinden beslenen canlıların tankta bulunmasının avantaj olduğunu söyleyebilirim kendi tecrübeme dayanarak.
Bitki Tankıma Başlangıç (high Tech)
Akif bey bence nitrat ve fosfat test kitleriyle ölçüm yapın, su değişimi ile nitrat ve fosfatı normal aralıklara çekerseniz muhtemelen sorununuz çözülecektir. UV filtre kullanmanız bence şart değil ama canlılara zararı yoktur. Bu kadar güzel geliştirdiğiniz bir tank güzel bir finali hakediyor bence.
kireç ve bilumum lekeler için kireç çözücü veya ace?
Ben tankın camlarını sürekli jiletli yosun kazıyıcı ile temizliyorum. Bu yüzden yosunlarla beraber kireç lekesi de sürekli temizleniyor.
Holy Wood
Teşekkürler Mehmet Bey,

Günlük 0,5mg excel kullanıyorum. Bölgesel kullandığım oldu ancak sonuç alamadım. Ayrıca nano tankta bölgesel kullanmak da pek doğru değil bence, çünkü tank hacmine oranla çok fazla excel vermiş oluyoruz, canlılar için riskli bir durum. BBA, sakal yosunu sorunlarım oldu ancak bu sorunlar CO2 zehirlenmesinden sonra tankın bütün dengesinin alt üst olduğu zamanlarda oldu. Şu an öyle bir sorunum yok.

Yosunla ilgili tek sorunum kütüklerde biriken yeşil nokta yosunları. Kütüklerin tasarıma kattığı kahverengi tonunu seviyorum, ancak bu yeşil nokta sayesinde zamanla kütükler yeşile dönüyor. O yüzden kütükleri tel fırça ile temizleyip su değişimi yapıyorum. Fotoğrafta bu yeşil nokta yosunu birikimleri göze geliyordur, zira bir aydır fırçalanmamış hali.
Holy Wood
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/165030/150520191523421.jpg[/IMG]

Bir güncelleme atayım dedim. Şanssızlıklar başımı bırakmıyor. Tüplü sistem yine arızalandı yine bir CO2 doz aşımı yaşadım ve tüp boşaldı, ince ayar vanası bozulmuş. Yeni vana ve yeni tüp geldi ancak henüz kurmadım sistemi, şu an geçici kurduğum D201 sistem ile idare ediyorum. Zemine derin bir budama yaptım, o yüzden dipteki sarı yapraklar biraz üste çıktı. Üzeri kaplanınca dada sağlıklı bir görüntü oluşacaktır diye düşünüyorum. Favori bitkilerimden repens'ları ekledim montenin zor geliştiği alanlara, bir kaç ufak kök parçası ile detay yaptım. Arka tarafta erectus ve rotala red var. Şu an fotoda pek gözükmüyorlar, çünkü budama ve yeniden ekme işlemleri ile gürleştirmeye çalışıyorum. Maksadım kütüğün arkasını bir vazo gibi kullanmak. Arka sağ tarafa da cryptocoryn lutea ekledim, gölgelik alanda gerçekten güzel gelişiyor. Son olarak lepisteslerimi sahiplendirip tasarıma daha uygun bir tür ile değiştirmek istiyorum. İlgilenen varsa bana özel mesaj atabilir.

Bir aya kadar bitkileri ve tankı sağlıklı ve dengede tutup final fotoğrafını çekmeyi düşünüyorum. Sizin de önerileriniz varsa, paylaşırsanız çok sevinirim.
Çim
Sucul ve zemin örtücü bitkiler örn parvula, iyi bir aydınlatma, gübre ve CO2 ister. 10 litrelik bir tankta bu 3 gereksinimi dengede tutmak zordur ve çok sorunla karşılaşırsınız. Arkun Bey'in dediği Çin'den gelen çimler sucul ortama bir süre dayanan karasal bitkilerdir. Nemli ve susuz ortamda zemini kaplayıp üstüne su koyup, 3-4 ay kullanabilirsiniz. Ancak sonrasında bu bitkiler çürüyecektir.

Alternatif olarak, zemini stringy moss veya başka türler ile kaplayabilirsiniz. Budama gerektirir, ama 3-4 ayda bir tankı bozup kurmak zorunda kalmazsınız.

Zemini örtücü bitkilerle kaplamak bitkili akvaryum hobisinin en zor işlerinden biridir, özellikle dengede tutması zor küçük tanklarda parvula, cuba gibi bitkilerle bu işe pek girişmemek gerekli bence.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 334 Online Kullanıcı, 189 Üye

Online Kullanıcılar

deepahm, Flexa, mustafasen, Tayfunca, tosbag, fma3280, muratcelebioglu, fretzly, Mikail Erdoğan, bayram11, husam, KaraYunusu, Gtuncay, metsi, Acil Stop, yunusemreyildrm, mustafakuzu, ers1905, sorceres, fatih23023, icelebi, MEID, sbilgic82, evilways, sinor, marihuan, SoSriKuA, cengo, Piyanist., Muhendiss, Aquarist101, MertA, StenkaRazin, diper, Fanti35, bluegrave, dınay, boteo, Therbosstat, epiphone, Neothauma, Gökhan1907, Foai, MrPePe, ygtkrsln, koala, ALPDEM, fikret43, Nevzat67, yebnahzugo, sam3d, erdemoguz, enginm2000, IESER, MehmedHan, Garraro, erkanyavuz, GOKHANKAYHAN, YeniBalikciniz, ANEMON, vendetta99, ersel, gokkurt, gyunda, ryzend, beyazgul, DeviLLe, Ches, AhmetONER, serkantezel, FatihCay, _RdnC_, Apoca1ypse, fuzuliydi, Kınayu, japon22, TheHobi, ALPERDORTKOL, SCORPION_79, winstonblue, zeroide, Oasis, vedat79, Apistotales, PoTM, 75do2007, alvin21, bettakoi, olympos06, Esnaf, Ronay, dusumsel, ProScotch, blokurlu, budak_murat, ahmetcirali, muratyarici, adige42, Fragant, Dkaya, boilerman, ternapi, orimohito, Aspet, asanc, ibrahim3335, MiSoSiKiaN, TÜMER, Fatih ÇE, kn0w, morfimorfi, indianaconz, eritreus, whitefish, ANILKAGAN, Wretched, halilsa, gaoxinq06, unlumehmet907, Sütçü, Chewere, Street Parrot, engin045, jaws78, ozan_1903, Ugur79, iyasar, Asamet123, Orhunekm, Trgtm, TLH635, SinanBulut, OrdiBuko, ThanatoZek, vtuci, Nitalis, hounsoi, mperk, avukathasan06, mlh_mrv, recep3410, Akgün Cem, S r K n, Luthien, GKHN, HRN1, mehmet karadağ, Badur, Csumer, burakhoca, ilhannnn01, AmazonDream, suslu_78, FurkanYnk, mustafatasan, kesim1154@gmail., Cagatay Uysal, np06, TSevil, gurkangul87, molku, dark blue, keyman79, Strider, omercldr, ademh, i_gulistan, extuin, erengugu, sonerslvn, Mustbetta, Ulvikerem, Nadirmbuna, devito, yusufseker, yasinkirici, TugayÇınar, Ozican, utoku, MertYılmaz, akcay082, Cmlcngz, alicankatip, mahmut1905, AycaAqua, demir7891, tdenizs, karahan3240, apistoapisto, UnalCevahir,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.