ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkfreez
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
101
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Ekim 2006 15:00
Son Ziyaret:
5 Saat 20 Dakika önce
Toplam Mesaj:
383 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
52 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kerem Atamay
Doğum Tarihi:
05 Şubat 1987
Yaş:
33
İl:
Bursa
Meslek:
Veteriner Hekim
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Vet. Hek. Kerem ATAMAY Gemlik\Bursa

SON 10 MESAJI

Monte Carlo
[QUOTE=de4b5]
bu arada akvaryumunuz muhteşem zemininde monte carlo mu var varsa co2 kullanıyormusunuz

Hepinize yanıtlarınız için teşekkürler zemin şöyle olurmu altta aqua basıs plus üstünde jbl sansibar böyle olunca bütçemin iki katı gibi bir şey oluyor ama bir süre daha para biriktirip alacağım artık (tabi önerip önermemenize göre )

Eğer sansibar olmaz derseniz aqua basıs plus un üzerine hangi kumu önerirsiniz

burdaki sorumu yanıtlayabilirmisiniz başka bir sorum daha olacak internetten siyah bitki kumu alırsam güvenli olur mu[/QUOTE]

Evet zemin monte carlo. Co2 olarak Dıy ahşap diffüzör ile sitrik asit karbonat sistemi kullanıyorum bunu da kendim yaptım. İnternetten alacağınız kum biraz şans işi, sansibar alabilirsiniz ama sadece dekoratif amaçlı bir çakıl için oldukça pahalı olduğunu düşünüyorum. Araştırarak daha ucuz ürünler bulunabilir hatta şöyle söyleyeyim bu ürüne o parayı vermektense üstte dere kumu kullanmayı tercih ederim [:D]
Kahverengi Alg(diatom) Den Nasıl Kurtulunur?
Aslında kurtulması en basit olan yosun bence zira yumuşak yapısı nedeniyle akvaryumda otobur balıkların zevkle yediği bir yosun otto affinis veya cüce vatoz gibi canlılar yeterli sayıda olurlarsa bir kaç gün içinde zerresini bırakmazlar. Akvaryum oturdukça elbet miktarı azalıyor ama kendi kendisine bitmesi pek olası olmuyor. Besleyeceğiniz balık ve bitki türlerine göre uygun tür, adet ve boyutta yosun yiyici alarak sorunu çözebilirsiniz. Benim kişisel tavsiyem affinisden yanadır zira ufak boyutlarıyla bitkilere zarar vermez, akvaryumu kazmazlar. Cüce vatoz ne yazık ki yuva için zemini kazabiliyor yada zemin bitkisi, yeni dikilmiş bitkileri sökebiliyor.
Monte Carlo
[QUOTE=DRARH]
Emeğinize sağlık, müthiş bir eser olmuş,
Ancak bir kaç aylık dediğinize göre biraz daha beklemekte fayda var kesin konuşmak için.
Bir diğer nokta ise siyah Hagen diye satılan kumun her yerde aynı olmadığı defalarca şikayet başlıklarında konuşuldu forumda, sizin şansınıza kaliteli kum denk gelmiş olabilir.[/QUOTE]

Çok teşekkür ederim, daha iyileri sizlerin olsun inşallah. Bu akvaryumda zemini ucuzlatmak için 2 püf nokta var sizlerle de paylaşmak isterim.
1- Kum almaya giderken yerel akvaryumcunuzdan alın ve mıknatıs götürün eğer kum mıknatısa yapışıyorsa almayın!!!
2- Zemini zenginleştirmek için içine aktif toprak karıştırın fotoğraftaki akvaryum 55*40*40 ölçülerinde ve içinde 17 kilo Hagen + 1 kg Seachem flourite var. akvaryumun zemininde 8 cm taban var bunun 6 santimetresi hagen +seachem flourite (ben red ucuz buldum red aldım ama siyah olanı da var) üzerinde de 2 cm sadece hagen.
Akvaryumu 7 şubatta kurdum o tarihte hagen için 10kg'lık 2 çuval aldım 70tl tuttu, seachem flourite red 1kg 40tl gibi bir ücrete almıştım (bu ürün pek karıştırılmaya gelmeyen aktif bir kil akvaryumda direkt kullanırsanız tabanda çamur gibi oluyor ama zamanla dibe oturuyor ancak her karıştırmada çamur dipten kalkıyor o yüzden bence illaki üstüne stabil bir taban malzemesi serilmeli, ben bu yüzden alt 6cm de karışım üstte 2 cm sade hagen kullandım. Böylece az bir malzemeyle oldukça kalın bir zeminim oldu.
Elbette gönül ADA, Dennerle, Tropica gibi markaların en kaliteli zemin malzemelerini kullanmayı istiyor ama ülkemizde bunlar gerçekten çok pahalı benim akvaryumumda taban 110 Tl tutarken eğer tropica soil powder kullansaydım bu fiyat 700-800 lira civarı olacaktı.
Monte Carlo
[QUOTE=DRARH]Aman aman siyah kumdan uzak dur da,
bahçeden kum alsan daha iyi, siyah kum alacağına.
Maalesef fiyatlar uçtu gitti.
Ucuza iyi kum yok diye düşünüyorum.[/QUOTE]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/16522/030520201014021.jpg[/IMG]
Evet akvaryumun tabanı hagen siyah, akvaryum daha birkaç aylık [8)][EDIT]darkfreez,2020-05-31 21:48:07[/EDIT]
Toprağa Excel Uygulamak
Akvaryumda cyano bacteri oluşumunu engellemek için yapıyor. Videoda da belirtmiş.
Co2 Tüp Hakkında Sorular
Limon tuzu karbanot böyle küçük ve tek kullanımlık setlere göre daha mantıklı ve daha ekonomik olacaktır. İlla ki hazır satılan D502 vs. gibi hazır setler dense kendiniz de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.
Gübre Fazlalığı İle İlgili Sorunlar
Kırmızı birbirinini negatif, yeşil pozitif etkileyenler olarak düşünebilirsin. Çemberin etrafındakiler zaten mineraller vs.

[IMG]https://www.thcfarmer.com/attachments/mulders-chart-e1465939603653-jpg.651547/[/IMG]
Dıy Gübre Yapımında Saf Su Şart Mı?
Şart değil sonuçta o gübreyi ekleyeceğimiz akvaryum suyu saf değil ve şelatlanacaksa orada da şelatlanır. Sonuçta akvaryumda kullanıma uygun herhangi bir su ile yapabilirsiniz.
Smd Led Bitkili Akvaryumda Ne Kadar Etkili?
[QUOTE=MaliSglk ]

Powerled ve smd led fiyat kıyaslamasında powerled nasıl daha başarılı oluyor tam olarak anlayamadım bu dediğinizi. Daha açıklayıcı şekilde anlatma şansınız varmı?[/QUOTE]

Smd ledlerde ledleri yan yana şeritler halinde kullanmak verimli ve homojen bir ışık dağılımı sağlamıyor hele ki bitkili tankların boyutlarının genellikle küçük olduğunu düşünürsek bu zararlı bile olabiliyor. Bu noktada smd led lehimleyerek armatür yapan sayısı yok denecek kadar az olduğundan, bu bizi markalı ürünlere yönlendiriyor ki onlarda da kaliteye göre 50-60cm bir akvaryum için 500tl civarından kapı açıyorlar fakat aynı akvaryum için led armatürleri biz 200-250 tl bandında satın alabiliyor yada daha ucuza kendimiz yapabiliyoruz. Elektrik tüketimi noktasında yüksekliği fazla olmayan tanklarda tüketim değerleri paralel seyrederken, derinlik arttığında powerled daha derine, daha aktif olarak ulaştığından daha düşük elektrik sarfiyatıyla iş çözüle bilirken smd tarafında elektrik tüketimlerinin arttığını görebilirsiniz. Tabi bunlar hep fiyatsal karşılaştırmalar alım maliyetleri benzer olsa ve elektrik ülkemizde uygun fiyatlı olsa inanıyorum ki çoğumuz smdye ve büyük tanklara balıklama atlarız zira profesyonel üretilmiş smd ledlerin ışık tonu göze daha hoş görüldüğü gibi bitkiler üzerinde renk yansıması da daha canlı, ayrıca birçok forumda da yosun oluşumunun daha az olduğu söyleniyor.
Smd Led Bitkili Akvaryumda Ne Kadar Etkili?
Smd ledlerin suda ışık penetrasyonu powerledlerden çok daha düşük bu yüzden yüksek tanklarda powerled daha mantıklı oluyor, ayrıca türkiye için fiyat performans (watt başına verim ve kurulum maliyeti) olarak baktığımızda powerled daha ekonomik geldiğinden daha çok tercih ediliyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.