ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lprnvr
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
29
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Ekim 2014 23:50
Son Ziyaret:
22 Şubat 2020 11:57
Toplam Mesaj:
84 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
73 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alperen Ünüvar
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Alperen Ünüvar

SON 10 MESAJI

55x35x40h Resif Akvaryum İçin Aydınlatma?
Merhabalar,

Tavsiye ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Mygos Marine Pro 40 Cm 30W Royal Blue + Pink Full Spectrum + Green + White 20.000K isimli aydınlatmayı aldım ve kullanıyorum. 3 farklı modu var ve UV ledler de bulunmakta. Ben soft mercanlar besleyeceğim için bir problem görmüyorum. Hatta polyplerim satın aldığım yere göre daha fazla açmış durumda -su değerleri de önemli tabi- Soğutucu yok zaten son modda kullanılsa bile çok fazla ısınmıyor. Smd led sanırım.

Bu ürünün 2 yıl garantisi var eğer bir sorun yaşarsam onu kullanırım diye düşünüyorum. 1 aydır kullanıyorum ürünü tabi çok uzun zaman olmadı yorum yapmak için çok erken. Ancak soft mercan besleyeceklere tavsiye ederim.
77 Lt. Nano Resif Akvaryumu (balık + Soft Mercan)
[QUOTE=forester64]İlk kurulum her zaman en sıkıcı süreçtir. hiç acele etmeyin bir süre akvaryumu unutun. eğer mümkünse akvaryumu görebilecek danışabileceğiniz bu işte tecrübeli bir arkadaş edinin çok yararı olacaktır yada canlı / malzeme aldığınız deniz akvaryumcunuza çok fazla sorular sorun
Suyun berraklaşması farklı bir süreç bunun diatomla çok alakası yok, diatom kayalar ve kum üzerinin kahverengileşmesi şeklinde belli edecek. kaya ya canlı kaya denmesinni nedeni zaten o gördüğünüz değişik oluşumlar,
daha bir çok değişik şey görebilirsiniz kaya üzeride
kırmızı mor oluşumlarda coralinalg tir muhtemelen ilk kurulumda onlar azalıp kayboladabilir sistem oturduğunda geri geleceklerdir.
su değerleriniz oturmadan yapacağınız eklemeler sizi üzebilir. zamanla göreceksinizki su değerlerinizi bilmeniz çok önemlidir. bunu ilk adımıda tuz ölçer edinmek. [/QUOTE]

Öncelikle çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Coralinalg ilk başlarda kayalarda azalmıştı ancak bu gün baktığımda kırmızılıklar artmış gibi geldi bana. Aydınlatmayı 7 saat aynı zaman diliminde açıyorum. Bu konuda doğru mu yapıyorum bilmiyorum. Kumda hiçbir değişiklik farkedemedim. Dışarıdan bakteri girmem gerekiyor mu acaba? Hazır su aldığım yerde buna gerek yok dediler suda olduğu için.
77 Lt. Nano Resif Akvaryumu (balık + Soft Mercan)
[QUOTE=erulusoy]Merhabalar. Kurulumunuz gönlünüzce olur inşallah. Ben ışıklandırmanız ile ilgili görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Ben de bir ara düşündüm, fiyatı oldukça avantajlı ama yeteri kadar veri bulamadım. Bazı yerlerde power led diyor ama soğutucu bir sistem yok. Sizin görüşünüz nedir?[/QUOTE]

Merhaba, çok teşekkür ederim. Aydınlatmayı 40 cm olarak aldım. Aydınlatma boyutuna göre UV ekleniyor. 3 tane aydınlatma modu var. Ben bir tane zamanlayıcı aldım. Her gün aynı saatte tüm ledler yanmaya başlıyor ve 7 saat sürekli olarak açık kalıyor. Isınma konusuna gelecek olursak belli bir sıcaklığa ulaşıyor haliyle. Fakat o sıcaklıktan ilerisine gitmiyor hep sabit. Aydınlatma kapandıktan sonra da kısa bir sürede soğuyor.

Ürün hakkında yorum yapmak için yeterli süre kullanmadım daha çok yeni. Ancak şu ana kadar ki görüşlerim bu şekilde.

[QUOTE=forester64]
Acele etmeyin canlı kaya kullandığınız için diatom geç ve hafif geçirme olasılığınız var ama mutlaka biraz geçirirsiniz, hazır su kullanmanız bakteri girmemenizi gerektirmez. bakteriyi mutlaka ve düzenli olarak girin ,sistem oturduktan sonrada girmye devam edin. tuz ölçeri mutlaka alın buharlaşan suyu RO dan eklemeniz gerekeceği için tuzluğuluğu ayarlayamazsınız [/QUOTE]

Merhaba çok teşekkür ederim yorumunuz için. Hiçbir belirti olmayınca o yüzden meraklandım. Bir de soracağım kimse yok başka. Haklısınız biraz daha erken sanırım. Bakteri konusunu göz önünde bulunduracağım. Tuz ölçeri de bu gün temin edeceğim.

Şu an su tamamen berraklaşmış durumda ancak benim bıraktığım gibi duruyor akvaryum bir değişiklik yok. Yalnız dikkatimi çeken bir şeyler var. Bazı kayaların üstünde renk değişiklikleri vardı satın alırken, morumsu kırmızı gibi. Bunlar artmış gibi gördüm biraz sanki. Bir anlamı var mı bilmiyorum. Diğer dikkatimi çeken şey ise, kayaların üstünde beyaz tüyümsü şeyler uçuşuyor. Canlı kaya olduğu için alırken bunlara dikkat etme fırsatım olmadı. Bu kayalara yapışan tül gibi şeyler normal midir?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/040220201145411.jpg[/IMG]
77 Lt. Nano Resif Akvaryumu (balık + Soft Mercan)
Akvaryumda ReeFlowers Caledonia Sea Water, 4 parça canlı kaya ve 1 parça da ölü kaya kullandım. Kum aragonit kum ancak canlı kum değildi. Akvaryum kurulduğundan beridir su berraklaştı ancak diatoma dair hiçbir belirti yok. Akvaryum ışığını içi doluymuş gibi her gün aynı saatlerde 7 saat açık tutuyorum. Şu an nasıl bir yol izlemem gerekiyor tecrübeli abiler yardımcı olabilir mi?
77 Lt. Nano Resif Akvaryumu (balık + Soft Mercan)
[QUOTE=Okansari]
Birkaç mushroom ve poliple harika olabilir😊
Canlı olarak ne düşünüyorsunuz clownfish mi ?[/QUOTE]

Çok teşekkürler, 2 adet clownfish, 1 adet cleaner shrimp ve conch düşünüyorum.
77 Lt. Nano Resif Akvaryumu (balık + Soft Mercan)
[QUOTE=lazarusv20]Hayırlı olsun, bol şans, herhangi bir sump malzemesi olmayacak mı? Harcama listesinde de göremedim. Canlı kaya ile ilgili bir durum mu bu? [/QUOTE]

Çok teşekkür ederim sağ olun. Sump malzemesi olarak, bioball sünger gibi malzemelerden bahsediyorsak onları koymadım. Açıkçası faydalı mıdır değil midir net olarak bir sonuca ulaşamadım. Bir grup faydalı olacağını bir grup ise tamamen gereksiz olacağını belirtmişti. İthal canlı kaya ile dengeleyeceğini umuyorum ancak gerekirse sump giriş bölmesine ekleyebilirim duruma göre.
77 Lt. Nano Resif Akvaryumu (balık + Soft Mercan)
[B]Son görünüm:[/B]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/040220201149251.jpg[/IMG]

Merhabalar,

Forumda uzun zamandır hem tuzlu su hem de tatlı su akvaryumu ile ilgili sorular sorup araştırmalar yapmaktaydım. Nihayet sizlere kurulumuna başlamış olduğum nano resif akvaryumumu sunmak isterim. Daha önce hiç akvaryum tecrübem olmadığı için pratikte zayıfım. Bu yüzden de akvaryumumu burada paylaşarak tecrübeli abilerimizden tavsiyeler öneriler almak isterim.

Öncelikle daha önce bir akvaryum deneyimim olmadığı için bütün ekipmanları sıfırdan aldım. Kurulum aşamasını ve bütün yaptığım harcamaları burada sizlerle paylaşıyorum. Belki daha sonra yeni akvaryum kuracak arkadaşlara maliyet açısından ön bilgi verir. Bütün ekipmanları bu konuyu açma tarihine yakın bir zamanda aldım.

Akvaryum ile alakalı tüm gelişmeleri ve yaşayacağım problemleri burada sizlerle paylaşmayı planlıyorum.

Akvaryum kurulalı 24 saat bile geçmedi henüz. Aydınlatmayı içinde bir şey olmasa bile 7 saat kullanmayı düşünüyorum.
Tuz ölçer henüz almadım. Bakteri kültürü ve tuzu ise hazır su kullandığım için almadım. İleride belki alabilirim ancak bir süre hazır su ile devam etmek istiyorum.

[B]Tank Bilgileri:[/B] 55x35x40h, 8 mm cam kalınlığı, Extra Clear
[B]Beslemeyi planladığım canlılar:[/B] Mütevazi sayıda balık ve sürüngen, soft mercanlar

[B]Ekipmanlar ve Harcamalar:[/B]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/020220201549051.jpg[/IMG]

[B]Kurulumdan Görüntüler:[/B]
1) [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/020220201609061.jpg[/IMG]
2) [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/020220201559131.jpg[/IMG]
3) [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/020220201604481.jpg[/IMG]
4) [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/020220201604541.jpg[/IMG]
5) [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/020220201604581.jpg[/IMG]
6) [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/020220201605021.jpg[/IMG]
7) [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/020220201559361.jpg[/IMG]

[B]Kurulumdan 17 saat sonra:[/B]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/020220201637331.jpg[/IMG]

Hazır su ve canlı kaya kullandığım için 2-3 gün bu şekilde bekletip canlı girişine başlamayı planlıyorum.

Tüm tavsiye öneri ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Keyifli hobiler dilerim.

Zamanında değerli fikir ve tavsiyeleri için teşekkürler (unuttuklarım lütfen kusuruma bakmayın) : @littlefish @gokberkgonenc @BehcetKurtulus[EDIT]lprnvr,2020-02-04 11:52:49[/EDIT]
77 Litre Nano İçten Akvaryum Tasarımı
[QUOTE=gokberkgonenc]Selam,

Bu düzende bir sorun görünmüyor, normalde sumplarda su tamamlama yoksa 3. bölmeye vs ihtiyaç olmuyor genelde. Şaşırtma ile ısıtıcıyı ayırmanın akvaryum işleyişine bir faydası yok. Mevcut çizime alternatif olarak ısıtıcı ve ps arasındaki şaşırtmayı kaldırıp, ızgarayı ps bölmesinin sonuna kadar genişleyebilirsiniz bence. Sonuçta ısıtıcıyı ve kullanılan medya elemanlarını file içerisinde ps bölmesinde de kullanabilirsiniz. Bu sayede ileride ps değişikliği yaparsanız sığdı/sığmadı sorununuz da kalmaz. Eğer bu haliyle kalacaksa tasarım, ısıtıcı ile ps arasındaki şaşırtmayı 5-6 cm de bırakın ki conch, salyangoz vs girerse sıkışıp kalmasın o 2cm de.

Sump dönüşü için ise gerekli borulamayı yapıp dirseklerle deneme yapmakta fayda var.

İyi günler.[/QUOTE]

3. bölmeye kafa motorunu koyacaktım. Su bölmesini ekstra bir kovadan halledeceğim. Aslında bahsettiğiniz şaşırtmayı kaldırmak benim de işime gelir bir sorun olmayacaksa. Önerilerinizi göz önünde bulunduracağım çok teşekkür ederim.

Ancak, bölmeyi akvaryum içine yapıştırmadan önce kartondan maketini yapıp kapladığı alanı görmek istedim. Açıkçası birazcık hevesim kaçmadı değil. Sizce bölmeyi yerleştirdikten sonra kalan alan yeterli gelir mi? Akvaryumu satmayı bile düşünüyorum şu an. Bir diğer yöntem ise direkt olarak bölmeyi yan tarafa almak.

İyi günler dilerim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/301220191237111.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/301220191237131.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/301220191237161.jpg[/IMG][EDIT]lprnvr,2019-12-30 13:34:41[/EDIT]
Bu Kayanın Türünü Bilen Var Mı?
[QUOTE=gokberkgonenc]

Yanlış bilgi malesef, plate kaya tabak gibi düz olur. O yüzden de adı platte dir.

Ne olduğu belli olmayan kayaları uzun vadede sorun yaşamamak için kullanmamanızı öneririm. Akvaryuma koyduğunuz andan itibaren bünyesinde tuttuğu nitrat fosfatı yavaaş yavaş çok uzun süre kusabilirler. Bu da sistemi sıfırlamanıza kadar gider. Bilindik yerlerden bilindik kayaları almanızı tavsiye ederim. Piyasada yerli kayalar 15tl, Carib Sea kayalar 50tl ve fiji kayalar da genelde 100-110tl kilo fiyatına sahipler.

İyi günler.[/QUOTE]

Gökberk bey çok teşekkür ederim hızır gibi yetiştiniz :D İstanbul'da kaya ve canlı için önerebileceğiniz bir mekan var mı? Anadolu yakası tercihen.
77 Litre Nano İçten Akvaryum Tasarımı
[QUOTE=littlefish]

Koşturmaya devam işler bir yandan benim yeni aydınlatma bir yandan
baya uğraştım bu aralar.
Saşırtmalar yeterli hatta 2 cm i 5 cm e bile çekebilirsiniz.

Giriş ızgarasını en üstten başlatıp 7 cm e kadar indirseniz daha iyi çünkü su seviyesi düştüğünde problem olmaz.
Yazın fanlar suyu çok hızlı buharlaştıracak.

Çıkış deliğinin de oluru var, kafa motorunun hizi çok aşırı olmayacağı için mercanları devirmez, baliklari yolmaz. Yine üste verip yüzey dalgalanmasına yardımcı olabilirsiniz. fakat içine koyacağınız dirsegi alıp ölçüp plexiyi ona göre kestirin ki bol yada dar kalmasın.

Bu arada bahsettigim videolar herkesden silinmiş, gerçi siz alt sumptan vazgeçmişsiniz problem kalmadı [:D][/QUOTE]

Hayırlı olsun yeni aydınlatmanız. Önerilerinizi göz önünde bulunduracağım. Teşekkür ederim. :)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 336 Online Kullanıcı, 183 Üye

Online Kullanıcılar

35Mehmet, muhammettaha, yasoes86, Yenici58, aliburak11, devrimdpt, Sahinakbulut, Akvarist Görkem, Haydem, Orhunekm, Ege2804, Gustlof, erimgorgulu, rmz_akcay, Labidu, penpelin, kadirik, alianbhdr, Ilkay54, kami48, ibrahim_, Kayi1299, Beta_balik, legendht, jueJ., gurkang, Skylord, Mannugor, nolimetangere, MKA1923, Ghetto, gokberkgonenc, Gurkanankay, MurathanM, mrtgrgn16, egelirehber, samdeloz, capo di capi, icelebi, Player82, Kızıl Akrep, vendetta99, ankara0606, a.gumrah, olsun150, KADİR26, hakanciks, Trkksr, kebüç, -RBG-, gozturk, AlperAskan, gkhn54, soliter83, MiSoSiKiaN, FurkanKöse59, Apoca1ypse, smckr, ŞahinK, kemosentez, burak_metn, ErenBugra, lemur, ali kemal, EmirHaN, Kaptan34, Goksen, BarisD, ARMONYS, omer417, aytacalp, karpin, wmelontr, ternapi, HarunYldrm, Keweln09, emreutkan, KILLIFISH, Mikail Erdoğan, koz26, soulslay3r, sharkemre, i_yilmaz, aeakkus, aksuharun, Ladres, karemisola, CagriSindirac, Fragant, arapaima, Nursun, edabilsel, Laetacara, HaLiLToSuN, 1serdar, FerhatKaya, cango70, burakyurdakul00, Adige1, dusumsel, ersin1981, murathan88, Emerse, Bilgekarga, seapromise, osprey, Mehmetpoad, erensimsek, Superman26, Ercan01414, esuc, LEGEND59, makvaryum, Ali.65, EGInfernO, WaveRider, sagamore, totaku, Gursoyhasan, Mustafa Uzlu, ardaarda, gürkanbey, zekigonlum, mmaavii, Feeb, Mur1907, delibaliknemo, gonur231, Frkn.33, TCEmrebey, YnsEmre3, hipokrat55, Arapaima, lazdelikanli, cansani, KeremUlaş, TestDriver, idiopatik, lebowskia, Recep Ateş, erhan3838, Abasnak, lojistisyen, DogancanBabacan, machine_up, alisandokuz, Hakuguardian, omerhan, Osmanlı🇹🇷, Birturkmenbeyi, Emre5454tosun, cashercash, Double tail, Aquapisto, systemgold, Sisyphos, Olcaycetin, burakkircaa, nehiryeli, ilker aydın, Salihk117, Omergunenc, brktkrgll, BURAK15, Freforge, Tropikalbalık, Aqua Discovery, BULENTKARABULUT, Escelipse, su dünyası, erman212, Mczb57, hanil, mehmetaydin, Salem, ArdaBeyribey, Ahmethamzaa, Black37, atesh, AliA, krib, deatless22, ErenBatmazz, ertcavdar,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.