ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
deepahm
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
13
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Mart 2015 16:30
Son Ziyaret:
51 dakika önce
Toplam Mesaj:
17 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
4 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
ahmet yüksel
Doğum Tarihi:
25 Ocak 1980
Yaş:
39
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

ahmet yüksel

SON 10 MESAJI

Erkek Yunus'um Hakkında
Herhangi bir sıkıntı çıkmaz ama biraz zaman lazım adapte için hemen olmaz o iş 😆
Tavsiye Sump Motoru
160, 160 ve 170 yandan sump lı 3 lü setimde her üçünde de unistar 4l kullanıyorum. Fazla bile geldiği oldu. 130tl civarı aldım. Halen bu fiyatlara satılıyor. Debi düşmesi olmadı. Ama titreşim ve ses biraz var.Tavsiye ederim. Tabii yandan ise sump yinede ölçüye göre 2000lt çok gelebilir.[EDIT]deepahm,2019-04-14 07:58:31[/EDIT]
Dis Filitrede Andezit Kullanan Var Mi?
Ben aynı arkadaşlar 3 ay önce kum yanında hediye verdiği zaman aldım. O gün den beri 160lık yan sump tankımda kullanıyorum ve hiç bir sıkıntı görmedim.İlk başlarda acaba dediğim oldu ama tank ta ya da sump da ne kadar temizlikte su karışsa da yarım günde tekrar berraklığı yakaladım. Şu var ki bu süre zarfında daha çok partikülleri yakaladığına şahit oldum. Diğer türlü faydası ve zararına denk gelmedim. Tek tankında video görülen 1 adet var. Üçlü 160lık setim var ve hepsinde 1 adet mevcut. Her tank Tropheus olarak besliyorum.[EDIT]deepahm,2019-03-13 20:31:06[/EDIT]
Kafa Motoru Tavsiye 500 Lt
Unistar 4l işinizi görecektir. Saatte 2000l.( yani 4 sefer döndürecek bir motor yeterli gelir. Aşağısını almayın yetersiz gelir ve ekstradan dalga motoru almaya iter sizi.
Kaya Tuzu Ekleme
Değiştirdiğiniz lt oranında tuz ilavesi yapacaksınız. Ayrıca elinizde var ise akvaryum suyundan alarak 1 bardak su içerisine 1 çay kaşığı epsom tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek karıştırır ve bunu akvaryuma dökerseniz sağlık açısından haftada bir balıklarınıza rahat ettirmiş olursunuz. Unutmayın bunlar sadece tedavi amacı ile yapılan uygulama değil, önlem amaçlı takviye olarak da düşünebilirsiniz. Bu uygulamayı su değişim günü yaptığınızda o gün için balıklarınızı tamgün aç bırakırsanız, ertesi gün yem yemelerini izlemeye bayılacaksınız.
2. El Alınan Akvaryum Hakkında
2 veya 3 su bardağı karışım içine 1 bardak sirke, var ise limon tuzu. Başka bir alternatif ise su tam dolu şekilde bu karışımı içine döküp 1 gün beklemek. Kesin çözüm olur.
Akvaryumda Çöl Kütüğü
[B]Yine Forumdan Necip Bey'den alıntı.
[/B]
AKVARYUMDA HANGİ AĞAÇLAR KULLANILABİLİR:

A) ‘İŞLEMDEN GEÇTİKTEN SONRA’ KULLANILABİLECEK CİNSLER:

1. SÖĞÜT
2. KARAAĞAÇ
3. KAVAK
4. KAYIN
5. LADİN
6. MEŞE
7. ASMA ÜZÜM
8. BALDIRAN
9. BAMBU
10. KOCAYEMİŞ
11. KÖKNAR
12. HİNDİSTAN CEVİZİ

B) AKVARYUMCULARDA SATILAN VE KAYNATILDIKTAN SONRA KULLANILACAK CİNSLER:

1. ÇÖL KÜTÜĞÜ
2. MOPANİ
3. MALEZYA DRIFTWOOD (dıriftvud)
4. MANGROVE (Mango da denir ama Mango esasında bir meyvanın adıdır).

Driftwood: Dalgaların, suyun karaya vurduğu, taşıdığı ağaç kökleri, kırılmış dallar demektir.
Bu kütükler, dallar genelde Güney Doğu Asya’nın Malezya, Endonezya benzeri ülkelerinde dere,deniz,göl kıyısından toplanan ithal ve akuvaristler tarafından ‘tercih edilmesi gereken’ ürünlerdir.

C) TABİATTA BULUNABİLECEK FAKAT KULLANILMASI TAVSİYE EDİLMEYEN CİNSLER:

1. ÇAM
2. SEDİR
3. CEVİZ
4. DİŞBUDAK
5. KİRAZ
6. AKÇAAĞAÇ
7. HUŞ AĞACI

D) AKVARYUMCULARDA BULUNABİLECEK FAKAT KULLANILMASI TAVSİYE EDİLMEYEN ÜRÜNLER:

1. PLASTİK, MERMER, CAM, METAL YAPAY AĞAÇLAR, BİTKİLER, BİBLOLAR, OYUNCAKLAR.
Ancak küçük çocuğunuza hayvan sevgisini, canlı sevgisini, sorumluluğunu hissettirmek için bir 10-15 cm lik, içinde bir iki karides veya japon balığı olan akvaryum ise hayvana dolaşabileceği alanı geniş tutmak kaydıyla başlangıç akvaryumu içine minik plastik ağaç –yunus-dalgıç vs dekor olarak konabilir.

***
Tabiatta dolaşırken rastladığımız güzel formlu ağaç dallarının, akvaryumlarımızda iyi duracağını hem de bedavaya getirmiş olacağımızı düşünürüz ki profesyonel anlamda bitkili akvaryum, nano akvaryum kuran ve yarışmalara girenlerin de tercihi budur fakat her güzelliğin bir bedeli vardır. Bu bedel de ağaç seçimi ve akvaryuma koymadan yapmaya mecbur olduğumuz işlemlerdir.
a) Önceliği dere-göl-deniz kıyılarında bulacağımız kütük ve dallara vermeliyiz. Çünkü bunlar görmüş, geçirmiş, içindekileri boşaltmış, suyla arkadaşlık kurmuş, içindeki akvaryuma uymayacak minik hayvancıklardan arınmış, suyu da içine iyice çekmiş, kıyıya vurduğunda güneşle kurumuş, içindeki böceklerin de besin bulmak için kendisini terkettiği, yaşlı, eski, emekli ağaç kütükleri ve dallarıdır.

Eve getirilir, güzelce yıkanır, kaynatılır, ‘havalandırılır’ yani kurutulur, böylece böceğinden,parazitinden kurtulmuş olur, daha kolay batar ve henüz balık konmamış akvaryuma ekleyebiliriz.

Kaynatma işleminde Tencereye sığmayan parçalar olursa, onun da çözümü evde hanım olmadığında en yüksek sıcaklığa ayarlanan ve sabun-deterjan hiçbir temizlik maddesi konmayan, Bulaşık Makinesine konurlar, isteğe bağlı bir iki tur yıkanır, kurutulurlar.

b) Karada, ormanda dolaşıp toplayıcılık yapacaksak... Ölü, kurumuş ve yukarıdaki listedekilerden toplayabiliriz, veya canlı olanları beğenmiş isek başkasının malı değilse toplar eve getiririz, aynı işlemlerden geçiririz fakat akvaryuma koyamayız, balkona-bahçeye güneş gören yere asarız, yağmur-kar-rüzgar özellikle de bol güneş almasını sağlarız, ne kadar süre, 1 yıl.

Neden? Yaş ağaçların bitkilerin malum Özsuyu var, özsuyunda şeker var, reçine var, kabuğunda gizli toksik maddeler var, barındırdığı Parazitler var. Bunlardan arınması gerekiyor. Kaynatmakla gider diye de bir kural yok. Yeterince Havalanmamışsa, eskimemişse, kurumamışsa dikkatli olmalıyız. Özsuyu içinde gizli kalmışsa suyu köpürtür, kendi üstünde de beyaz lekeler, köpükler oluşur, bunun anlamı akvaryum suyunu bozuyor demektir.

c) Ceviz olmaz çünkü kabuğunda juglon denilen bir tür kristal toksik madde barındırır. Kaynatsan, kabuğunu soymuş olsan da içinde kalır.

d) Çam olmaz çünkü özsuyu yanında ciddi reçinelidir, kessen kurutsan bile uzun süre reçinesi içinde kalır, çıkartamazsın, bitmez.

e) Akçaağaç ve Huş ağacı olmaz, sert ağaçlardır, içlerindeki yağlı maddeden özellikle Huş ağacında kurtulamazsınız.

f) Kokulu ağaçlar Sedir gibi olmaz ama... eğer öleli çok olmuşsa, denize,göle,dereye düşmüş, devrilmiş, yıllarca orada yaşamışsa, içindeki Yağı, Reçineyi boşaltmış ise, gözenekleri su dolmuş ise eve getirilir klasik işlemden geçirilir.

g) Sakıncası olmayan ve getirdiğimiz, kuruttuğumuz yurdum ağaçlarının parçalarında/gövdesinde akvaryuma koymadan delici bir aletle delikler açın ve derinde hala yaş özsu-reçine-kimyasal-küf vs var mı, gerçekten kurumuş mu kontrol edin. İçiniz rahat etmedi tekrar kaynatın ve eskimeye, kurumaya bırakın.

h) Asma üzüm kökü olur ama ağırlığına rağmen batırmakta zorlanırsınız, deli eder.

i) Topladığınız parçaları, kaynatıp kuruttuktan sonra kabuğunu soymanız ve zımparalamanız da gerekiyor, bazılarının kabuğu yaşken daha kolay soyulur.

j) Söğüt dalları suya faydalıdır, nitratını azaltır. Meşe yaprakları da aynı işe yararlar.

k) Güney Doğu Asya’dan ithal ürünler akvaryuma tanik asit bırakır, bu suyu yumuşatır, PH oranını düşürür, ilk başta su sararabilir fakat filtrasyonumuz açık olduğundan bu sarılık kısa sürede yok olur. Çiklit balık için suyun PH’ı fazla düşük olmamalıdır.

Dilerim genel bir sorunun yanıtını bilebildiğim kadarıyla toparlayabilmiş, verebilmişimdir.

Hepinize sağlıklı sulu-bitkili-canlılı, iç dekoru-düzeni internetteki güzel örnekleri görerek geliştirdiğimiz, modern-şık akvaryumlar ve keyifli hobinizin devamını dilerim.

Takashi Amano gibi yaratıcı olamayız belki ama onun, Oliver Stone ve benzerinin yaptıklarını örnek alabiliriz.
Kötü icat yapacağına iyi kopya yap, görüşünü geliştir, zamanla sen daha iyisini yap düşüncesine katılırım.
Akvaryumda Çöl Kütüğü
Üstüne taş koymayın. Alta tabana değecek yere 3cm*3cm taş ya da vantuz u ip ile bağlayarak sabitleyebilirsiniz. Çöl kütüğü yati kökü gibi hemen batan bir kök değil aksine 1-2 ay bile sürebiliyor.

Taş olarak da bitkili akvaryum olduğunu varsayarsak lav kayası en idealidir.
Karma Tropeus Akvaryumunda Hangi Balıklar Olmalı ?
4-5.-L144 aynı boyutlarda olabilir. Ufak olmasın. Tavsiyem hiç koymamanız. Yerine Makrakanta olur. En azından daha temiz, su değerlerini zorlamaz.
Elinizdeki sayıya göre tank zaten canlı yüküne doymuş. İlave yapmak su değerleri ve canlıları zorlar.[EDIT]deepahm,2018-04-09 11:43:47[/EDIT]
150 Cm Tropheus Akvaryumuna Aydınlatma Sıstemı
Fazlası yapar bende 10000 kelvin 6 sıra var taşlar çok güzel yosunlanıyor. Doğal besin. Gerçi tenezzül edip yediklerini gündüz gözüyle göremedim ama olsun. [:D]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 256 Online Kullanıcı, 139 Üye

Online Kullanıcılar

mperk, teksel, falconx, BoraBerkol, gbozkurt, ceyh, BKAYA, F4iLuR3, ferdikorkmazzz, DTkadir, Byfiremanfish, Umut6, Brzoza6pl, Aquariumhouse, indianaconz, enversen79, terranova, drugs, SahinTaskin, enginm2000, Alikorkmaz13, fahri-, Berkay4234, BadWolf, Yılmazqq, Gtuncay, Fragant, sbasoz, tolgatrn, Neosever, sahsuvar01, Ulqiorra, Silver06, echeveria, serkantezel, tugi, sahin71, msurucu, tavla2, aponogeton, muratchef, vendetta99, mehmetaydin, sinanb85, FURKANALTIN, icelebi, Erdemerol23, gcinoglu, Street Parrot, Slymn-pyrz, Flexa, Akgün Cem, Mikail Erdoğan, namsada, leventyikilmaz, UmitOnay, rikifat, istaquarium, mehmeyt, ANKARALEPTESOMA, Noyes, MiSoSiKiaN, bocco, Emre 90334, bettaaşığı, Hasanbal54, Halil14, mesut alak, hkn06, Engin BOZKURT, ErdSNGZR, aldemirim, İsyan ateşi, Ismetk, AlperTasci, emreyildirim, Furkann66, Altispinoza, keremmina11, geheimnis, Shotokan, FurkanYnk, Chtt, deriinmavi, Mehya, Wolf, canguler, Deadsong, CrowDooku, heihache, solaytekin, Firatbasoglu, Ortaamerika, nikon_, ertan26, orhanönal, Mu5a, Gannicus, Beta_balik, 😊, Pervane, Supervenenis, Fatih ÇE, Metal06, ozan_1903, İhsansahintr, Kemalk41, bilalylmz53, swordfishhhh, EnginEmirErdogan, 16oguzhan, Kadir Bora, dusumsel, erimgorgulu, Mallaca, emree06, mustafa_unax, kadirik, ultraaskin, Balikaşki, tunasoylemis, kaangurlen, Heinzen, Hawks, shark, UGURBEY, AntigueAquarium, Muhammed kose, selahattinfidan, aymumcu, ka2n, erdalakçay, TheMax, Ziya Erkus, devito, hacivat, yiwotxxx, radkaya, huzur, Alikaan147,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.