ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bluesis
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
90
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Nisan 2015 08:19
Son Ziyaret:
06 Nisan 2020 19:50
Toplam Mesaj:
169 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa YÜZBAŞIOĞLU
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Konya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mustafa YÜZBAŞIOĞLU

SON 10 MESAJI

Vatoz Tür Belirleme
[QUOTE=ulascan06]
Tesekkur ederim yardiminiz icin fakat alacagim kisi tam damizlik 2.5 yasinda 7 kez yavru doktu demisti ?? [:?][/QUOTE]

Doğrudur. Çünkü dişinin karnında yumurta gözüküyor. Erkek vatoz ise genç olduğu bıyıklarından belli. Hayvanların ikisinin de sağlığı, formu, beslenmesi güzel gözüküyor.
Vatoz Tür Belirleme
Balıklar damızlık genç vatozlar. Dişinin karnı yumurta toplamaya başlamış. Yavrulaması yakındır. Erkek genç erkek. Belki ilk batında yavruları zayi edebilirler tecrübesizlikten. Ama sonraki batınlarda sıkıntı olmaz. Fiyat olarakta çifti 150 tl falan. Tabi serbest ekonomi daha yüksek fiyata satanlarda vardır muhakkak. Konya'dan bir abi bu balın genç damızlık çiftini 100 tl'den veriyor.
Cüce Vatoslarımda Neden Bıyık Yok?
9 aylık bir vatoz yaklaşık 6-8 cm arası olur. Damızlık altı dediğimiz hale gelir. Bu balıkların 9 ayda bu kadar büyümesi normal değil. Su değerlerinde veya yemlemede bir yanlışlık olmalı. Yada balıklar yanlış türler ile beslendiği için stres altında kalmış olmalı. Yoksa o balıklar çoktan genç damızlık olmalıydılar.

Vatozlarınıza verebileceğiniz yemler: NLS Theree A(+), Tetra wafer mix, Tetra provegetable, Tetra phyll, JBL Nova fect, JBL Nova tabs, JBL Nova pleco, Sera spirulina Tabs, Sera Flora, Tropical spirulina flakes, Sera well chips, ayrıca sebzeler. Vatozlara muhakkak dip yemleri verilmelidir. Pul yemler verilecekse elinize aldığınız pul yemlerin suyun dibine çökmesi için elinizi suya batırarak pul yemleri dibe çökertin. Değilse vatozlar yiyemezler.
Vatoz Yumurtası Mı ?
Dişi vatozlar ilk yumurtlamalarında cama veya toprağın üzerine yapabiliyor. Bu dişi ve erkeğin acemiliğinden kaynaklanıyor. Eğer erkek vatoz yumurtaları döllemişse, renkleri sarı olur. Yumurtaları kuluçka makinasına koydunuz mu yavrular yumurtadan çıkar. Ama erkek yumurtaları döllememişse yumurtalar beyaz renkte olur ve mantarlaşıp, yok olur.
Balığım Dişi Albino Cüce Vatoz Mu
Bu balık albino erkek. Gördüğüm kadarıyla bu hayvan
1-) Beslenemiyor veya yanlış besleniyor.
2-) Bu hayvan stres altında kalmış. Beslediğiniz balıklardan bu hayvana vuran var mı?
Akvaryum Balık Ölüm Nedenleri
Yeni kurulan akvaryumlarda biyolojik dengenin oturması 6 ayı bulabiliyor. Gerekli biyolojik denge kurulmadan aşırı balık konulması sonucu amonyak, nitrat gibi değerlerden balık kaybı yaşanmaktadır. Ayrıca bilmediğimiz taş, dekor vb. şeylerin akvaryuma konulması istenmeyen salınımlar yapabiliyor. Sonuç balık kaybı oluyor.
Cüce Vatoz Cinsiyet
1'den fazla erkek akvaryumda kavga edebiliyor. Şuan için sizin 2. erkek çekinik pek sorun olmaz. Ama ileride baskınlık kurmaya başlarsa kavga başlar. Birbirlerinin ağızlarının kenarları yaralanır. Ben pek tavsiye etmem. İdeal olanı 1 erkek 1 dişi. Belki 1 erkek 2 dişide olabilir. Eğer akvaryumu sineklik ile 2'ye bölerseniz, o zaman 2 erkek bulundurabilirsiniz.
Cüce Vatoz Cinsiyet
İkiside erkek. Genç dişilerde bıyık olmaz. Olsada bu şekilde olmaz. Bu balığın bulunduğu yerde çok baskın erkekler varmış. Genç vatoz korkudan bıyık çıkartmamış. Bu hayvanlarda oluyor. Benim tavuk zannettiğim havyan, erkek horoz gittikten sonra metaform geçirdi resmen ibik büyüttü. Hayvan ötmeye başladı. Bu genç vatozda da çok baskın erkeklerin mağduru olmuş.
Cüce Vatoz Yavru Problemi.
Yavrular 5-6 gün sonra yumurtadan çıkarlar. 5-6 gün sonrada keseleri kaybolur. Keseleri kaybolduğunda küpü yavruluğa boşaltınız. Erkek vatozu tekrar akvaryuma koyarsınız.

Vatoz yumurtası. (normalde küpte olması gerekir)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/173213/090220171613311.jpg[/IMG]


Yumurtadan çıkmış keseli halleri
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/173213/090220171614301.jpg[/IMG]
Cüce Vatoz Cinsiyet
2. fotoğraf tam belli olmamış. Ama küçük küçük bıyıklar var gibi geldi. belki göz yanılması olabilir. 2. fotoğraftaki vatozun boyu kaç cm? Bazı dişilerde ilerleyen yaşlarda ağız etrafında küçük bıyık uzantıları gözlemlenebiliyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/173213/080220171644281.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.