ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
bugurdag
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
102
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Eylül 2016 23:30
Son Ziyaret:
12 Saat 54 Dakika önce
Toplam Mesaj:
170 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
79 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Berk Can Uğurdağ
Doğum Tarihi:
30 Aralık 2002
Yaş:
19
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Berk

SON 10 MESAJI

Kerevit
[QUOTE=ejdbdhddg]Akvaryum 150lt bide bişey daha sorucam int. Kereviti küçük kaplarda besleyenler gördüm o kaplardan alıp 1 tane büyük 3 tane yavru kerevit almayı düşünüyorum sice uygunmu [https://youtu.be/9cfd1vylM3M(bu adamın yaptığından yapmayıdüşünüyorum)] teşekkürler[/QUOTE] Daha fazla canlı eklemenizi önermem akvaryuma. Ayrı bir kapta sulak bir ortam sağlandıkça çok bir sorun olacağını düşünmüyorum ama kerevitler ile ilgili daha bilgili üyelerden de fikir almanızı öneririm. 1 büyük 3 yavruyu da beraber bakmanızı çok önermem çünkü aralarında bir sorun çıkabilir. 1 tane beslemek daha iyi bir seçim bence.[EDIT]bugurdag,2021-12-05 12:35:40[/EDIT]
Sarı Prenses Karma Akvaryum
[QUOTE=Kınayu]
Gelelim bunlara Berk kardeşim bu türler arasında çiftleşme olmuş hiç balık gördün mü elinde veya yakınında yörende eşinde dostunda tanıdığında bu türler çiftleşmiş yavru almış biri var mı ? Varsa rica etsek bizimle paylaşa bilir misin çok merak ettim 47 yıldır hobi deyim ben hiç şahit olmadım görmedim de duymadım da .
Sarı prenses paslı ile çiftleşe bilir Mavi prenses çok nadir olsa da snowla Beyaz prensesle çiftleşe biliyor da Sarı prensesle çiftleşen Auratus ve İceman ( Aysmen ) Hiç görmedim duymadım şahit olmadım ben [:((]
Balık yeni alındı akvaryuma yeni geldiyse ağzında yumurtalarıyla gelmiştir o kuvvetle ihtimal yoksa o dediklerinizin olması ihtimaller dahilinde değil .[/QUOTE] Bilgilendirmeniz ve tecrübeniz için teşekkür ederim. Doğrusu balıklar yeni değilmiş ve sarı prenses daha yeni ağzına yumurta almış gibi anlatıldığı için aklıma başka bir olasılık gelmedi. İmparator ve Mbuna kırmaları bile var iken auratus, iceman ve sarı prenses kırması imkansız gözükmedi gözüme. Yine de şahsen öyle bir meleze denk gelmedim. Sadece Mbuna türleri arasında melezlenmenin mümkün olduğunu ve 4 balıktan 3'ünün Mbuna olduğunu belirtmek istemiştim.
Fazla Balık
[QUOTE=Ahmettttt]
Ben sadece zevk için yapıyorum üretme satma için değil. Tetra olarak karışık yapacam sadece renk hareketlilik olsun diye
Sizce ne koyabilirim[/QUOTE] Lepistesler üretim veya zevk demeden üreyeceklerdir. O nedenle az ile başlamanızı önerdim yoksa yavruları gerçekten satmak zorunda kalırsınız yer darlığından. Tetra olarak neon tetra en basitinden renklilik arıyorsanız iyi bir başlangıç. Minimum 10'lu bir grup olabilir ama su parametrelerine dikkat etmelisiniz çünkü lepistesler daha bazik su severler.[EDIT]bugurdag,2021-12-05 12:25:54[/EDIT]
Yeni Akvaryum Kullanıcina Tavsiyeleriniz Nelerdir.
[QUOTE=irmakbilal]

Temizlik yaparken sabun kullanmadim. Sadece su ile temizleme yapıldı. Video yüklediğim bazı yerlerde ki kişiler hava kesesinin patladığını söylediler.[:(][/QUOTE] En başta "takla atması" bana yüzme kesesinden çok nöbet veya zehirlenme izlenimi veriyor. Diğer balıkların durumu nasıl? Su şartları bu kadar hızlı bozulamasa da biraz temkinli olup su değişimi yapmak önemli. Yabancı bir madde akvaryuma girmediyse aklıma buna neden olabilecek çok bir şey gelmiyor. Belki balık bir şekilde bir kaza geçirip sinirlerine zarar vermiş olabilir. Biraz daha gözlemlemeniz mümkün müdür? Balığın üzerinde bir tür hastalık belirtisi var mı davranışındaki anormalliklerin dışında?
Fazla Balık
Lepisteslerden iki üç tane alırsanız rahat edersiniz çünkü çok ürüyorlar. Ne tür tetra düşünüyorsunuz?
Kerevit
Akvaryumun boyutu ne kadar acaba? Kerevitler için hacim yetmeyebilir çünkü elinizde oldukça fazla (21 + 25 yavru balık, 22 omurgasız) canlı var gibi gözüküyor. Ayrıca kerevitler ile salyangoz ve midye beslemek sakıncalı. Salyangoz ve midyeleri yiyebilirler. Büyüdüklerinde balıkları da avlayabilirler.
Yeni Akvaryum Kullanıcina Tavsiyeleriniz Nelerdir.
Biyolojik döngü oturmamış olabilir. Lütfen sık su değişimi yapın ve mümkünse (Sera bio nitrivec, JBL denitrol gibi) bakteri kültürü temin edip akvaryuma uygun dozajda ekleyin. Ayrıca akvaryumu kurarken yabancı bir madde akvaryuma girmiş olabilir mi? Belki sabun tarzı bir madde de olabilir. Dekorları temizlemediğiniz için hemen amonyak zehirlenmesi olmuş olması olası dışı çünkü hala yararlı bakteriler balıkların yayacağı atıkları nitrata çeviriyordur diye düşünüyorum. Filtreyi temizlerken sabun kalacak şekilde iyi durulamamış olabilir misiniz?[EDIT]bugurdag,2021-12-04 21:10:11[/EDIT]
Sarı Prenses Karma Akvaryum
Birbirine yakın türler çiftleşebilirler. Mbuna türleri (Iceman, Sarı Prenses ve Auratus bu gruba girer) arasında kendi türünden balıklar olmadığı durumda melezlenme olabilir. Genellikle ağızda kuluçka yapan türler bir süre sonra kusturulur ve yavrular ayrı bir akvaryuma alınır.
Tür Tavsiye
Her canlı ürediği için çözüm olarak sadece aynı cinsiyetten veya hep farklı türden balıklar besleyebilirsiniz ama cinsiyet ayrımı türden türe çok değiştiğinden bunu tam anlamıyla yapmak zor. Erkek canlı doğuran besleyebilirsiniz. Bunun dışında aynı cinsiyetten iki üç japon balığı olabilir. Bu kombinasyonlar sorun yaratabilir ama.

Çiklit türlerinin geneli zaten renklidir ve hobiye yeni başlandığında bakılan çiklit türleri sağlıklı olduklarında hem hareketli hem renkli olduklarından neden başka tür istediğinizi doğrusu tam anlamadım. Hangi türler var elinizde? Eğer Mbuna bakıyorsanız 110 litre de çok yeterli bir hacim değil. O nedenle de yine tür değişimi yapmanız veya birkaç balık vermeniz gerekebilir.
Yeni Akvaryum Kullanıcina Tavsiyeleriniz Nelerdir.
Işığı açık bırakmanıza hiç gerek yok ama filtre 7/24 açık kalmalı. Balıkları günde 1 veya 2 kez besleyebilirsiniz; gün içerisinde diğer balıklar için 1 öğün ve özellikle vatoz için diğer balıklar uyurken 1 öğün olabilir. Bu boyuttaki balıklar için gözleri kadar olacak şekilde yem miktarı hesabı yapılır genellikle. Çöpçü ve vatoz için endişelenmenize gerek yok çünkü kedi balıkları geceleri ve karanlıkta aktif olurlar. Lepistesler de genellikle akvaryumun üst kısımlarında yüzen bir türdür.

Ek olarak akvaryumda iki filtrenin de olması biraz fazla gibi. Akvaryumun boyutu ne kadar acaba? Benim gördüğüm kadarıyla dış filtre yeter de artar. Yavruların dış filtreye takılmaması için filtreyi durdurduktan sonra akvaryumun içine giren borunun suyu çektiği eklentiye içini elyaf veya sünger ile doldurup tekrar filtreyi deneyebilirsiniz. İyice doldurduğunuz zaman yavrular kaçmayacaktır.

Son olarak filtreyi temizlediğinizi söylediğiniz için n'olur n'olmaz bakteri kültürü temin edip akvaryuma ekleyebilirsiniz çünkü filtreyi çok iyi temizlediyseniz içeride balıkların atıkları üzerinden beslenen yararlı bakteriler de zarar görmüş olabilir ama ek maliyet yaratmak istemezseniz de balıkları gözlemlemek yeterli olur diye düşünüyorum çünkü dekorları temizlemediyseniz yararlı bakterilerin bir kısmı kalmıştır. [EDIT]bugurdag,2021-12-03 22:39:39[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.