ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Balcı Gazi
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
69
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Mayıs 2017 22:20
Son Ziyaret:
5 Saat 27 Dakika önce
Toplam Mesaj:
96 [0.20 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
32 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Gazi Balcıoğlu
Doğum Tarihi:
03 Aralık 1973
Yaş:
44
İl:
Gaziantep
Meslek:
Arkeolog
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

“Allah’ım, vatanımı ve Antep’i sen kurtar! Alçak düşman, sen de gel beni süngüle!” Şahin Bey ''Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü, Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilirler.” ATATÜRK

SON 10 MESAJI

Akvaryum Dip Temizligi
Başlığınızda belirttiğiniz gibi dip temizliği yapmanız gerekiyor. Bunu bir hortumu akvaryumun dibine daldırıp suyu nefesinizle ya da bir pompa yardımıyla dışarıya tahliye etmek suretiyle gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yaparken akvaryum suyunuzun %30 gibi bir oranını çekmeniz yeterli olacaktır. Ancak akvaryuma tekrar koyduğunuz suyu dinlendirmeyi unutmayın. Bunun dışında eğer filtre malzemelerinizi de temizlemek istiyorsanız, bunu akvaryumunuzun yüzeyinden aldığınız temiz suyla yapınız, çeşme suyuyla değil.[EDIT]Balcı Gazi,2018-09-19 20:17:49[/EDIT]
Tür Tavsiyesi
Işık yaptırabilirseniz yaptırın fakat elzem değil. Çakıllar konusunda bazı çakıllar boyalı oluyor. Onlardan kullanmamaya dikkat edin salınım yapma ihtimalleri yüksektir. Bunun dışında lepistesler hemen hemen tüm kum türlerinde veya kumsuz akvaryumlarda yaşayabilirler. Bitkilerde de bir sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum.
Tür Tavsiyesi
Yazdığım bitkiler için gübre kullanmanız şart değil. (Tabi kullansanız daha iyi olur.)

Ayrıca ben sizin yerinizde olsam özel ırk lepistes besleyeceksem tek ırk beslerdim. Çünkü balıklar arasında çiftleşme olabilir ve bu da balıkların safkanlılığını bozar.
Tür Tavsiyesi
''Lepistes balık mı yavrum gözükmüyor?'' diyenleri anlayabilmiş değilim. Şahsen benim nezdimde lepistesin yeri ayrıdır. Gözükmeme meselesinde ben yıllarca lepistes besledim ve aklımdan hiç böyle bir düşünce geçmedi. Siz hayalinizde lepistes varsa lepistes besleyin. Akvaryum litreniz oldukça müsait, lepisteslerin yanında kılıçkuyruk-plati gibi canlı doğuranlardan da besleyebilirsiniz. Ayrıca elodea, tilkikuyruğu ve saz gibi bitkilerin bakımı oldukça kolaydır sizi uğraştıracağını zannetmiyorum.

''Ben lepistes beslemeyeceğim.'' derseniz yazınızda da belirttiğiniz gibi gurami olabilir. Bunun dışında ramirezi de çok hoş olacaktır.[EDIT]Balcı Gazi,2018-09-16 12:58:08[/EDIT]
Sarı Prenses
Balıklarınızı yeni mi aldınız yoksa mevcut balıklarınız mı bunu yapmaya başladı?

Akvaryumunuz kaç litre ve sarı prensesler dışında başka tür balıklarınız var mı?

Yeterli filtrelemeyi yapıyor musunuz?

Bu soruların yanıtlarını görmemiz gerekmektedir. Bunun dışında ben şahsen (Balıkları yeni aldığınızı varsayarak) balıkların bu hareketi akvaryumu tanıma amaçlı ya da stresten ötürü yapabileceklerini düşünüyorum.[EDIT]Balcı Gazi,2018-09-15 21:01:59[/EDIT]
Lepistese Gerekenler
Şunu da belirteyim bazı kalitesiz filtreler üzerinde yazan değerin yarısında bile çalışabilirler. Belirttiğiniz filtreyi daha önce hiç kullanmadığım için bu konuda yorum yapamayacağım.[EDIT]Balcı Gazi,2018-09-14 17:15:19[/EDIT]
Lepistese Gerekenler
Sobo wp-320f bırakın 10 litreyi 40 litre için bile çok fazla. bu filtre saatte 500 litre su çevirme kapasitesine sahip. Üzerinde debisini düşürme tuşu gibi bir şeyi varsa belki kullanabilirsiniz bunun haricinde o hacimdeki akvaryumlara çok. 40 litrelik bir akvaryum için saatte ortalama 250 litre su çeviren bir filtre uygundur. Bu terim yaygın olarak litre bölü saat ''l/h'' şeklinde ifade edilir. Filtre alırken buna mutlaka dikkat edin.
Lepistese Gerekenler
Öncelikle eğer şansınız varsa 40 litreden de daha büyük bir akvaryum alın. Zira yavrular da büyüyünce akvaryum küçük gelebilir.

Yavruluk konusunda zaten alacağınız akvaryumun litresi düşük bence yavruluk yerine bitkilerden yararlanabilirsiniz. Bitkilerle ilgili sorunuzda ise tilkikuyruğu (Ceratophyllum demersum) veya elodea bitkilerini çok sıkı veya gevşek olmayacak şekilde vantuz gibi bir şeyle cama tutturup yetiştirebilirsiniz. Hatta bazı hobiciler yavru balıklara saklanma yeri olması amacıyla bitkileri hiç tabana bile dikmezler ve su yüzeyinde gezinmesine izin verirler. Bu şekilde bile yetiştirebilirsiniz fakat göz zevkinize kalmış. (Ben şahsen akvaryumumda su yüzeyinde yüzen bitki istemem.) Ayrıca Anubias türlerini de taşlara misina ile bağlayarak yetiştirebilirsiniz ama bu bitkinin yavrulara pek faydası olmayacaktır. Bunlardan hiçbirini yapma şansınız yoksa akvaryuma rafya kağıdı koyarak da yavrulara saklanacak alan oluşturabilirsiniz.

Isıtıcı almanız gerekli özellikle kışın sert geçtiği Ankara gibi bir şehirde. Zira lepistesler tropikal canlılardır. 40 litrelik bir akvaryum için 50w bir ısıtıcı yeterlidir. Fazlası da olabilir ama boşuna elektrik faturasına olumsuz etki edecektir.Bunun dışında büyük ihtimalle 10 litre akvaryumda kullandığınız filtreyi de değiştirmeniz gerekecek. Filtrenizin ne olduğunu bilmediğim için o konuda yorum yapamayacağım.
Yeni Akvaryuma Geçiyorum. Malzeme Temini
Merhabalar Tunç Bey. Su hazırlama ilaçlarından kastınız akvaryum ilk kurulduğunda nitrifikasyon bakterilerinin oluşması için kullanılan su düzenleyicilerse, güvenilir sitelerden sera veya reeflowers gibi güvenilir markaların düzenleyicilerini kullanabilirsiniz. Ama bunları kullanmadan akvaryumunuzun her şeyini hazırlayıp ( filtre, ısıtıcı vs.) iki ay boyunca sanki balıklar varmış gibi yemlemenizi de yaptığınız vakit, bu düzenleyicilere pek de gerek kalmayacaktır. Bu şekilde bakteri kültürünün oluşmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kastınız kloru uzaklaştırmak için kullanılan ilaçlarsa bunu evde kendiniz de suyu dinlendirerek yapabilirsiniz.

İkinci sorunuza gelecek olursak japonların tek tür beslenmeleri her zaman daha iyidir. Yavrular büyük ihtimalle japonlara yem olacaklardır. Ayrıca daniolar hareketli türlerdir aksine japonlar nispeten sakin mizaçlı canlılardır.

Dış filtre sorunuza ise bütçenize göre değişmektedir. Bu alanda Eheim ve Fluval gibi markalar en iyi olarak kabul edilir. Sizin dikkat etmeniz gereken husus ise alacağınız dış filtrenin akvaryumunuzdaki suyu saatte 4-5 kere çevirmesi gerektiğidir. Yani size uygun (150 litre için) dış filtrenin saatte 600-700 litre suyu çevirmesi gerekmektedir. Bu terim daha çok ''l/h'' şeklinde (600l/h, 700l/h) kullanılır. [EDIT]Balcı Gazi,2018-09-12 16:31:22[/EDIT]
80-90litre Akvaryum İçin Balık Önerir Misiniz
Merhabalar Kadir Bey. Benim tavsiyem bol bitkilendirme yapmak suretiyle 2 erkek 5 veya 6 dişi şeklinde cüce gurami beslemeniz yönündedir. Nitekim guramilerin renkleri bol bitkilendirilmiş bir tankta seyrine doyum olmayan bir manzara yaratır. Yem olarak canlı yemler, ayrıca kaliteli pul ve granül yemlerden tercih edebilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.