ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
kanmet
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
11
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
19 Nisan 2018 14:19
Son Ziyaret:
7 Saat 3 Dakika önce
Toplam Mesaj:
57 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
4 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mehmet Özkan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Acemi akvarist

SON 10 MESAJI

KİRAZ KARİDESLERE DİKKAT EDİN !
Balıklar ölmeden heme önce takatsiz kalmışsa, hareket edemiyorsa karidesler yiyecektir. Yoksa sağlıklı bir balığı yiyemezler. Ölen balığı ise iskeletinden başka bir şey kalmayana kadar götürüyorlar :))
Isıtıcı 28 Derece Ama Akv. 30 Derece?
Geçen yıl ısıtıcıyı söktüm attım. Kaloriferli evde filtre motorundan kaynaklı sıcaklık hemen hep 25-26 derece oluyor.

Yazın 28-29 ları görüyor soğutma olmadığı için.
Kuhli Balığı
Kuhli gayet uysal, uyumlu balıktır. 40 cm tankta kerevit karides tül kuyruk cory lepistes moly ile baktım, şimdi 100 cm tankta bakıyorum ama en az 6 tane olsun yoksa çıkmıyorlar dışarı.

Cüce kerevitler 40 tane karidesin kökünü kuruttu o ayrı :))
Fluval 306 Mı, Jbl Cristal Profi E1501 Mi?
Cevap gelmemiş, ya konu açarken birşeyi atladık ya da insanlar artık bu tarz konulardan sıkıldı ama benim gibi acemi hobiciler için önemli konular. Öncelikle debi olayı çok konuşuluyor. debi düşmesinden bahsediyor herkes. Bu 2 durumda oluşuyor.

İlki, verilen debiler hortum ve sepetler yokken kafa motoru değerleri. Dolayısıyla siz sepetleri doldurup, hortumları takınca, e bir de yerçekimine karşı su basınca debi aşağı iniyor.

Mesela Fluval 306 1150 lt/s maksimum debiye sahipken, kurulu sistem için bu değer ortalama 780 litre saat.(aslında bu değer bile fazla olabilir çünkü fluval sepetleri full doldurmuyor.) JBl cristal profi e1501 ise 1450 litre saat gibi bir canavarken, sistem içinde kullanımda 800-900 litre saat debi veriyor ki bu filtrenin medyası da sünger ve micromec ten oluşuyor ve süngerleri en üstteki hariç, kalın gözenekli(10-20 ppi) süngerler. Micromec i en altta kullanmasına jbl in şaşırmıştım çünkü biyolojik filtre malzmeeleri gözenekleri tıkanmasın diye genelde üst sepetlerde kullanılmasına rağmen, jbl bu durumda ürünün yuvarlak yapısı sayesinde su akışı ile kendi kendine yıkanarak temizleneceğini belirtmiş. Ama ürünü ayrı alırsanız, kutusunda sondan bir önceki medya olsun yazıyor:) Almak istediğiniz filtrelerin kullanma kılavuzlarında kafa motoru olarak ve dolu filtre debi performanslarını görebilirsiniz. Benim verdiğim değerler de kullanma kılavuzlarından aldığım değerler. Dolu debi yarıya düştüğünde de temizlik öneriliyor. Fluvalin çok geniş ön filtreleme sistemi sayesinde en uzun temizlik süresine sahip filtre olacağını değerlendiriyorum. Nitekim jbl de yeni çıkardığı "02" serilerinde bu ön filtre alanını %100 arttırmıştır. Artık tüm üst düzey markalar, ön filtrelemeyi kullanıyor.

Her 2 filtreyi de satın alıp denedim. JBL kesinlikle medya hacmi olsun, debi olsun daha iyi ve daha sessiz! Yalnız 100 cm tankta çok akıntı yapıyor. He mekanik hem biyolojik temizlik için daha uygun bulsam da, tankta akıntı sevmeyen balıkları yoracaktır diye düşünüyorum.

Fluval sepetleri çok ufak, öndeki sünger ön filtrenin tutacağı bakteriye mi güveniyorlar bilmiyorum. Mekanik temizlikte zayıf, eheim lar gibi aslında debileri daha düşük. Ben pipo filtre ile birlikte kullanıyorum ve suda bir sıkıntı yaşamadım. Pipo filtre de ciddi destek oluyordur diye düşünüyorum. Ayrıca sepetlere siporax takviyesi, nitrat emici ve su yumuşatıcı reçine takviyesi yaptım. JBL 2 sepette micromec vardı. fluval sepetleri resmen boş geliyor. Sıfır filtre olduğu ve debisi 100 cm tanka daha uygun geldiğini düşündüğüm için yoluma fluval ile devam ettim. Ama aklım hala JBL de dersem yalan olmaz. Kumun üstünde 1 tane pislik kalmamıştı JBl ile, fluval daha bir durgun göl suyu gibi çok tatlı bir akıntısı var içinde.

Elektrik sarfiyatlarını da ölçmüştüm. fluval 12 watt, jbl 16 watt gibi bir sarfiyatla öalışıyordu. Tabii bu tankla motor arasındaki yükseklik farkına ve medyaların kirlenmesine göre değişecektir.
Atlantik 1250a Dış Filtre Kullanan Var Mı?
Jebo, lifetech, quik musluklardan su kaçırıyor. Tüm üst firmalar artık mandallı, su giriş çıkışı bir bütün olarak gövdeden ayrılan modeller yapıyorlar sırf şu su akıtma meselesi yüzünden ki, şırıl şırıl akıtanları gördüm. Sadece bu yüzden bile tercih edilebilir.

Malzeme kalitesini jebo, lifetech, quik ile kıyaslamak lazım. Sonuçta fiyatı belli. İçinde pek bir malzeme yok, içine malzeme katkısı gerekir.

Filtre doldukça, debi düşüşü normal. Ayrıca debiniz düştüyse, pervane mıknatısını kuvvetli! bir mıknatıs ile manyetize ederseniz debiniz artacaktır. Bu her filtre için uygulanabilir.
Fluval 306 Mı, Jbl Cristal Profi E1501 Mi?
200 litre tankım var. Quik 1200 ün 240 lt saat debisini görünce su temiz görünse de değiştirmeye karar verdim.Sıfırlar el yakıyor malum bende 2.ellere yöneldim.

Önce tetra 1200 plus a baktım ama(350-450 TL arası) JBL ve Fluval varken buna bakılmaza getirmişler hep lafı. Bende almışken az daha para vereyim sıkıntı yaşamayayım dedim.

400 tl.ye fluval 306 mı(2 yıllık), yoksa 500 tl.ye JBL cristal profi e1501(1 yıllık) mi daha uygun olur?

Değerli forum üyelerinin yorumlarını bekliyorum. Ben kararsız kaldım:)[EDIT]kanmet,2019-05-17 17:29:57[/EDIT]
L144 Mavi Göz Tül Kuyruk Vatoz Cinsiyet Ayrımı
Balıkta bıyıklanma arttı mı? Durum nedir?
Purolite Nitrate Removal

Ben 11 Nisan dan beri kullanıyorum. Su rengim bariz, gözle görülür şekilde açıldı. Sarılık yok oldu. Bu güzel yanı, madalyonun öbür yüzü ise, zeytin filizlerim son derece uzun yapraklı olmasına rağmen, budamadan sonra hem uzama hem de yaprak boylarında bariz gerileme var. Siyah saç yosunuyla ilgili bir şey yok. Oluşan yosunlar oksijenli su ile(onu da denedim ama etkili olmadı?) veya başka yöntemle temizlemek lazım. Camlarda yeşil nokta algleri arttı ve minik minik saç yosunları da oluşuyor. Yosunu önlemedi yani. Bende reflowers bacteria feeder aldım ve sera algovec pro sipariş ettim ama bu da mevcutları temizlemiyor. Mevcutlardan mekanik temizlik ile kurtulmak lazım.

Araştırmalarım sonucunda(sera SSS sayfası) sıfır nitrat asla tercih edilen bir durum değilmiş. Kaldı ki sıfır nitrat ve kısmi fosfat alg sorununu arttırıyormuş. Ayrıca alg lerden tamamen kurtulmak mümkün de değil diyor. Yine sera siporax ın nitrat parçalayan bakteriler için son derece uygun olduğunu öğrendim. Filtreye eğer yoksa siporax koymak daha mantıklı. Ben zamanında bilmeden gittim seramik aldım. Gerçi onda da farklı bakteri türleri yuvalanıyor ama siporax seramikten 34 kat daha fazla yüzey alanı sunuyor. Kendime 1 litre sipariş ettim. Açıklarda kandırılırım belki diye kapalı kutu aldım. Ürün hacmine göre çok çok hafif ve arkasını kapatıp üflediğinizde hava yanlardan çıkıyor. Seramikte ise çıkmıyor ve daha ağır. Benim gibi tereddüte düşmeyin, açık alın, arada 2 kat fark var.

Purolite in Purigen ile aynı madde olduğunu düşünüyorum. 2 side doydukça kararıyor, biraz da hacmen artıyor. Zaten tane yapısı, şekli rengi hep benzer. Doygunluğa ulaştıktan sonra rejenere edilmesi gerek. Dolayısıyla ne purigen ne de purolite dış filtre içine konmamalı. Dış filtreler çok sık açılan şeyler değil sonuçta. 6 ay ile 1 sene arasında açılması tavsiye ediliyor.

Purolite kullanımı sonucu dış filtresinde elyaf, sünger ve seramik olan benim için suda bariz renk açması ama bitki formu ve uzamasında azalma oldu. Ben tanktan çıkardım. Dilerim birilerine fikir verir,faydalı olur.[EDIT]kanmet,2019-05-09 09:30:07[/EDIT]
En İyi Sera Siporax Hangisi ?
[QUOTE=Coder]Bio Active Professional tavsiye ederim[:iyi:] mini filtre medyası için yeterli yeri olmayanlara sunulan küçük halka versiyonu, algovec ise yosun önleyici özelliği bulunan sürümüdür. sondaki bu ikisini kafadan eleyebilirsiniz.[/QUOTE]

Neden kafadan elensin?

Bio active ve algovec daha özellikli, içlerinde uyku durumunda bakteri olan malzemeler. Eğer bitkili akvaryum varsa, algovec te uygun olur.

Purolite Nitrate Removal
Benim tanklarda mangrow kökü de olduğu için bariz sarılık oluyordu. Tamamen gitmemekle beraber bariz bir renk açılması oldu. Krem rengi nitrat emici taneler karardı. İlk kullanımda rejenere olayını 2 ay değil 1 ayda yapmayı planlıyorum.

Power led ten ya da su değerlerinden bilmiyorum, bariz yosun problemi var. Yosun üzerine etki edecek mi, bitki gelişimine olumlu olumsuz nasıl etki edecek ilerleyen zamanda paylaşacağım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 470 Online Kullanıcı, 258 Üye

Online Kullanıcılar

desibell, cenkistan, oatuncturk, neksek, yılmaztr, Turgay 34, fretchord, Safa_Akd, cashercash, ahezer, Burakyigido58, ErcanAA, kadirik, alyanak, byigrik, Tiger06, tore0001, ismailglsn, S r K n, Olcay.16, H.Ocal, muzaffer_81, Okantrkmn, serengeti, amazonik, Tanganyikaworld, zekigonlum, erdalakçay, MBaştuğ, muratgurer, OgzOzk, AlperYVS, Aspet, Samet545445, arifakdnz, Zafer Aktaş, Mderhan, muzafferata, Uğur yıldız, s1nan, Noyes, Zoresmer, Greshakai, Selçuks, Kuzey2330, OKIRATLI, hesakin, katmeroglu, asabijapon, maximiles, Asaylan, Explain, ganz, petalita, erten, borutrampet, eppinger, tosbag, Mehmetpoad, merif, Emeth, shiroii, lazokaikan, Heinzen, Hamza Özel, smckr, kaandurmus41, Ali3426, BabySoul, guppy3636, hasancn, MURATKARAGOZ, Msasa, AhmetGuner, Catfish, sina cen, 1serdar, wmelontr, rexxter, RaspberryChoco, G.mehmet, bekir61, Memo2626, fikretbavuk, Beastwood, emretez, omrozd, MurathanM, Kınayu, soliter83, Grayz35, meka130, Asaf06, Rstokms, Suleyman45, Festae, koyunonur77, Kamil009, Tugend, ankara0606, bymndnc, hocaburhan01, Curse, muzaffer03, hakancez, mehmetak, BarisD, mgrafik, ferdisahin, zatonica, xCielia, dagnuri, mutlubaba, diaslayt, Deniz Demircan, Müptela, B.demet, capo di capi, Ejder Günaydın, sealiqhts, MKA1923, gunata2003, matnof, discus35, littlefish, mereny, Mikail Erdoğan, esmerr, ThEmre55, Mehmet0011, TropHob, icelebi, erimgorgulu, dmond2, adabugra123, freediscus, Baras81, OnurOguz, HeaRTsBaNe, Okansari, Jaws64, turgenyev, berkant68, idiopatik, noyanalpyakut, alecozan, morzürafa, Alp aslan, erkanmazici, UnalCevahir, elgalad, elixira, Sedolar, Akkaplan92, ismylifee, devito, samato, ezc06, lprnvr, vlkncm, ozan_1903, ternapi, Nursun, TolgahanA, İnsica01, Fatih Gökbörü, ProoF2834, Nadirmbuna, Esedullah, Mtndgn, Enes yavuz, nikon_, omer417, onurxonur, Erkan1112, Ibrahimkok, umitlee, Ulker, evilways, Morpho, vitestv, Berkay0955, MustafaCingil, musty0736, ERC36, kerim95, Engindmn, SmallCandyThing, SinanBulut, Meteor71, since_1910, Fahrikurt, Yigits, Joker07, OnrCsr, Hpeker, merlin1123, onenineone, Best33, ThanatoZek, gürkanbey, osprey, AYKAN16, Trop006, burakgirgin, selam123da, darkfreez, bumega, ANGARA06, ys34, erhanyan, DAĞLI, Kaya0606, Adil K, qokhann06, Chensy, shark2, Kraer, wilivil, zoradam09, memorex, TSevil, Arow_06, Mustafa Yurtseve, madencii, vedat79, Bekir Can, tathadr, master32, Amatör, nefox5757, keremyildirim, Sgtsahin, YASİN K., caga71, SaRCoPhiLiuS, Ahmetkdk, ikaracan, Blackpearl34, CagriTURK, ÖĞRÜNÇ, gyunda, smithiseek, ademiz, Oguztastan, CAKes06, must_1032, OguzDEMIR, TheSequeeL, Cihat Mızrakçı, abdullah kg, Mystii, Keremkurt34, redson34, yavgaf, Kurtubali, blokurlu, Spawn916, Hasann1903,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,790,974 Mesaj
  • 407,708 Konu
  • 91 Forum
  • 144,723 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,783 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.