ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Beta_balik
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3473
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2018 22:28
Son Ziyaret:
2 Saat 34 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4298 [6.21 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1485 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza Pala
Doğum Tarihi:
09 Şubat 2006
Yaş:
14
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi? A. Ali Ural Beyza PALA

SON 10 MESAJI

Donmuş Yemin Zararı Olurmu
Sıkıntı olacağını sanmam, bende veriyorum. Dondurulmuş kan kurdu vb. ürünlerde de sıkıntı olmuyor mesela.
Walstad Denemesi: 1 Akvaryumda 2 Beta
Herkese tekrardan merhaba. [:)]
Geçen günlerde su değişimlerini aksatmadan yaptım. Suda yine bir bulanıklık vardı (aşağıdaki fotoğrafta belli oluyor), toprak yüzünden mi acaba diyordum. Ama galiba kök yüzünden.[:)))][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/070720200926121.jpg[/IMG]
Sol taraftakinde toprak ve kök yok, sağdaki akvaryumun suyu daha sarı. Kök yüzündendir değil mi?

Kökün etrafına biraz daha iri taneli kumdan koydum. Üç tane de minik taş eklemesi yaptım. Şimdi ufacık taşlar bulursam aralarıni da onlar ile kapatmayı düşünüyorum. [:D] Sizce taşların konumu nasıl olmuş ve dediğim gibi minik taş eklemesi de yapayım mı?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/070720200940031.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/070720200940201.jpg[/IMG]
Bu arada neritteyi dün akvaryuma koydum. Ramshorn, minare yada physa olsaydı onlardan koyacaktım ama yok. Şu anda hiçbir sorun yok gibi gözüküyor.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/070720200942071.jpg[/IMG]
Sessiloflorayı keşke küçük akvaryumda tutmasaydım diyorum. Baya çürüdü çünkü. İnşallah toparlar. Işık işi için de güvenilir bir site arıyorum. Smd led ile armatür yapmayı düşünüyorum şimdilik. Bana güvenilir bir site öneriler link ile şunu al diyebilecek olan varsa çok sevinirim. [:)] (toplamda yedi sıra yapmayı düşünüyorum. 5 sıra beyaz, birer sıra da kırmızı ve mavi.)
Bu Salyangozun Türü Nedir?
Salyangozun türü physa büyük ihtimalle.
Japon Balığım Kafa Atıyor
Öncelikle mesajınızdaki fark ettigiml yanlışları düzeltmek istiyorum. Sonra sorunuza geleceğim.
1. Japonlar küçük bile olsa balık başına en az 20 litre düşmeli. Bu normalde 40-50 litredir, ama henüz küçük olan balıklarda biraz daha düşük olabilir. Yani 10 litre bir japon için bile uygun değilken iki japon koymuşsunuz. En kısa zamanda, en az 60 litrelik bir akvaryuma geçin.
2. Japonlar suyu çok kirletir. 10 litrede iki japon besliyorsaniz değil ayda bir, haftada birkaç kere su değişimi yapmanız gerekiyor. Ki sağlıklı, balık ile hacim oranı düzgün akvaryumlarda bile haftada %30 su değişimi yapılıyor. Siz bunu bir aya çıkartmışsıniz. Buda balıkların hiçbir zaman tam olarak sağlıklı olmamasına neden olur ve ömürlerini kısaltır. Ayrıca %90 gibi büyük oranda su değişimi ve her ay ayrıntılı temizlik o esnada balığı strese sokar ve biyolojik döngüye zarar verebilir.
3. Oturmuş (biyolojik döngü başlamış, üstünden zaman geçmiş) akvaryumlara ilaç kullanmamaniz gerekir. Metilen mavisi dış parazit ve mantarlarda kullanılan bir çeşit ilaçtır ve filtrede bulunan yararlı bakterilerin büyük çoğunluğunu yada hepsini öldürür. Bu, acil bir durumda balıkların daha kötüye gitmesine neden olabilir. Bir daha ana akvaryuma ilaç kullanmaktan kaçının ve metilen mavisini de belirli durumlar dışında kullanmayın.

Balığınızin yaptığı davranışı anlamamız için bir video iyi olur. Ama galiba denge bozukluğundan bahsediyorsunuz. Bu yemlemeden yada hava kesesinden kaynaklı bir durumdur. Su yüzeyinde yada dipte hareketsiz bir biçimde durduğu vakit hava kesesinde problem var demek. Suyun içinde dengesi bozularak yüzüyor ise yemden kaynaklı bir durum. Yeminiz kalitesiz ise yada fazla yemleme yapıyorsanız balıkta denge sorununa yol açabilir.
Beta Balığım Çok Hareketsiz
Öncelikle geçmiş olsun.
Nursun Hanım'ın dediklerine katılıyorum. Biraz tekrar etmek gibi olacak ama.
Balığınızda kuyruk erimesi diye geçen bir hastalık var. Rengi ve formu da oldukça kötü zaten. Bunun nedeni akvaryum şartlarının kötü olması ve stres. Isıtıcısız, filtresiz, yapay dekorlu bir akvaryumda betanın kuyruk erimesi olması doğal.
Tedavi için bir link bıraktım. İlaçsız yöntemi deneyebilirsiniz.
[URL]https://akvaryumadairhersey.blogspot.com/2020/06/balik-hastaliklari-1-kuyruk-erimesi-ve.html[/URL]

İlk önce boyalı çakılları akvaryumdan çıkartmak ile başlayabilirsiniz. Aynı zamanda su değişimini haftada 3-4 kere yapın. Bir edet termometre edenip suyun sıcaklığını ölçün. Eğer 26-28 derece arasında değilse ilk ısıtıcı alın, eğer 26-28 derece arasındaysa şu anda ihtiyaç olmayabilir. Daha sonra iyi bir diyet oluşturun balığa. Nursun Hanım'ın verdiği yemlerden en az üç tane, yanına da canlı yem alın. Su kalitesini arttırmak için capatta yaprağı, kızılağaç kozalağı yaprağı yada dalı, mangrow kökü gibi doğal ürünleri kullanabileceğiniz gibi sanital ketapang tuzu, ocean nature betta spa gibi ürünleri de kullanabilirsiniz. Günde 5 dakika ayna göstermeniz de spor niyetine geçer. Balık kendini biraz toparlarsa en az 15 litrelik bir akvaryuma geçip bir de filtre alın.

Bu arada balığın durumu kötü, kuyruk erimesi ilerlemiş, biraz daha ilerlese balık ölebilir. Bu yüzden en yakın zamanda gerekli ekipmani temin etmeye çalışın. [:iyi:][EDIT]Beta_balik,2020-07-07 09:36:19[/EDIT]
Balıklar Sabah Su Üstünde Gece Diplerde Sebep?
12 litre ufak bir hacim. Bu hacimde ancak bir beta olu, hatta ona da dar gelir. Siz o akvaryumda hngi balık[B]lar[/B]ı bakıyorsunuz?
12 litreye hava motoru gerekmez. Akıntı yapmayacak bir pipo yada şelale filtre hem oksijen hem de temizlik için yeter. Onun dışında bir de ısıtıcı gerekiyor.
Büyük Japonum Küçüğünü Kovalıyor
Erkek olan dişiyi kovalayabiliyor. Yalnız benim aklıma su takıldı, neden öyle sarımtırak? Filtreniz nedir ve su değişimini ne sıklıkla yapıyorsunuz?
Bir de bitkiden pek birşey bırakmışlar sanki. :D
Balıklarımı Nasıl Güvende Tutarım ?
300 litrede iç filtre olur mu diye mi soruyorsunuz? Öyle ise yetersiz kalır.
Yeni su ekleyin bence.
Balıklar Hep Köşede Duruyor
Sorun hem hacim hem filtre gibi duruyor. Filtreniz en az 100 litrelik bir akvaryum için uygun. Suyun çıkışını cama vererek geçici süreliğine akıntıyı azaltmaya çalışın.
Kılıçkuyruk hızlı üreyen bir tür ve 50-60 litre ister. 25 litrede strese girmesi olası. Tansgenetik tetra da hemen hemen aynı hacmi ister. Sürü balığı olduğu için, 6 taneden az olurlarsa strese girerler. Bu durumda yapmanız gereken yada daha büyük bir akvaryuma geçmek yada bu balıkları elden çıkartıp 25 litreye uygun bir tür beslemek.[:iyi:]
Balıklarımı Nasıl Güvende Tutarım ?
Emin değilim. Her gün %20 su değişimi yapmanızı öneririm. Işığı açmayın, fazla rahatsız etmeyin. Dayanırlar diye düşünüyorum ben.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 281 Online Kullanıcı, 153 Üye

Online Kullanıcılar

Altispinoza, Serkanjb, GUARD, Noyes, volkangunes, oeakyol, Hasan117, TurX, arconim, krmbzkurt, Khann, rouvax, timucin78, TunaP, biacar, erman212, ŞENoL, fikretrk, oblomov, orimohito, burakbozcelik, Alphird, gurkangul87, Carl, Erten, gyunda, rexxter, heybetmahir, Enver.Ergin, BoraBerkol, Çınar_Can, TugayKrmn, dlrctn, Ejder Günaydın, ternapi, exfish, Wolkan, Mikail Erdoğan, BKAYA, Babanayka, Alpercicek35, fikret43, yasinenes, mertcan_60, Tropicall34, beyazgul, abdullahcelik, furkanguler, djsis, ilker2626, Yavuz ÖZTÜRK, kaplana, 14turquaz, Aspet, Hakanm_, kemosentez, cagatayyapici, Benedict, Emr35, Engin BULUT, Saliherdogan59, Traveller, extuin, sarıyerli 1970, ardaarda, raymalifalitiko, nurettindincer, Tülek, lojistisyen, BURAK15, Vurucumen, Ozden, gokkurt, cilicium, aXarayli, mrcnnn, bkbk, Celikahmet288, ttahaer111, Osprey, vedat79, nzm06, anilcem09, saturday, jezey, MrPePe, couclecr, MURAT111, DeviLLe, alrzyldzz, Koksal Gurkan, Hamza Özel, MurathanM, eemree11, ilker aydın, omerdonmez, ersel, rs635, İnsect, anatolianfisher, tetradiscusyem, a.gumrah, SalihNarci, yucesoy83, Csumer, cix_0003, abdullahonkoll, umutsb, AtlasPoyraz, comdur, Couchy, Neothauma, omerhan, Gkhnozkn, ThanatoZek, serkan1903, HardScape, Aşk-ı semek, Aspendos, brownorum, Bertan86, gokberkgonenc, mrah, senolerdivan, Osmanyasar, FurkanKöse59, Zopanda, emreemin, Bettabeta, sawaskoca, sinanb85, Woland, AhmetKi, i_gulistan, Madenci, BuRAK, gokturkseyhan, ozgmavi, Brsk, mcsavaskan, boran.123, MEID, berkantozymn, BaranTiryaki, Sercanoklu, Mohito, Leontheprof., Hmzdmrc, DiscusFan, ONRAYDN, huzur, KaridesDoga, serkancanbolat, mahmut1905,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.