ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Beta_balik
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1722
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2018 22:28
Son Ziyaret:
3 Saat 36 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2156 [4.97 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1459 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza Pala
Doğum Tarihi:
09 Şubat 2006
Yaş:
13
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Beyza PALA

SON 10 MESAJI

Lepistes Hastiligi Acillll Yardim
[QUOTE=Ofsedef]

Amonyak patlamasina kimyasal bir çözüm yok mu.?[:?][:?][/QUOTE]
Bu gibi konular hakkında biraz makale okuyabilirsiniz. [:)]
[URL]https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://akvaryumhabitat.blogspot.com/2014/06/amonyak-hakknda-skca-sorulan-sorular.html%3Fm%3D1&ved=2ahUKEwi6j_6GzLDlAhUSQhUIHT8-BAQQFjAHegQIBRAB&usg=AOvVaw3fQEL-XAeARpnru373Ibb5[/URL]
[URL]https://medium.com/cofishco/akvaryumda-azot-d%C3%B6ng%C3%BCs%C3%BC-bde176dc58c6[/URL]
[URL]http://www.akvaryum.market/amonyak-nitrit-nitrat-nedir/[/URL]
[URL]http://www.akvaryum.market/amonyak-zehirlenmesi/[/URL]
[URL]https://mobile.donanimhaber.com/akvaryumda-nitrit-nitrat-dongusu--82044557[/URL]
[URL]https://www.akvaryum.com/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_makaler_21_5823.asp[/URL]
Biraz sıkıcı olabilirler ama yararlılar.
Yem Sırası Nasıl Olsun
Merhaba.
Dün betamın karnında hafif bir şişlik var gibi gördüm. Kabız olabileceğini düşündüm bu yüzden. Öğle vakti, bezelye verdikten sonra fark ettim. Bende bunun üzerine bir gün aç bırakmayı deniyorum. İnşallah daha ciddi bir şey değildir.
Asıl konuya dönersem, aklıma canlı yemi ve kurutulmuş yemi çok sık verdiğim için olma ihtimali geldi. Bunun üzerine size danışmaya karar verdim.[:)] Aşağıda fotoğrafını verdiğim diyeti uyguluyordum. Kendimce bir tablo yapmıştım, bazı yerleri değiştirme ihtimalim var diye kurşun kalem ile yazdım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/191020192148191.jpg[/IMG]
Sorum şu, sizce yem sırasında bir sorun var mı? Balığı bir daha kabız yapmak istemiyorum. Bu yüzden canlı yem aralarını açmayı düşünüyorum. Haftada bir veya iki kere vermem yeterli olur mu?
Çok değişik fikirler ile karşılaşacağımı tahmin ediyorum. Hepsini teker teker uygulayamıyacağım için ortalama birşey bulup onu uygulayacağım.[EDIT]Beta_balik,2019-10-22 18:46:11[/EDIT]
Elodea Bitkisi
Emre Bey'in dediği gibi bir durum oluyorsa minik bir taşa veya kök, dal vb. şeylere de bağlayabilirsiniz bitkiyi. Sonra başladığınız şeyi olabildiğince kuma görebilirsiniz. [:)]
Lepistesim Sürekli Dipte Duruyor
Kuyruk erimesi olduğuna eminseniz uygun ilaçları alıp, başka bir tankta tedaviye başlamanız gerek.
Ama önce neden olduğunu bulmanızı öneririm. Daha sonra tekrar başınıza gelmemesi için önemli bu. Ayrıca daha ilerlememiş ise hastalık, sorunu düzelterek, bakım şartlarını iyileştirerek de düzeltebilirsiniz balıkları.
Sorunu tespit edemiyorsanız forumdaki üyelerden yardım alabilirsiniz. Bunun için akvaryum ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaşmanız gerekiyor ama.
Mini Boy Akvaryum İçin Fikirlerinize İhtiyacım Var
3 japon balığı için en az 60-70 litre almanızı öneririm. Fanusta da yaşayabilir ama hakkıyla değil.
70 litreye üç japon balığı az gözükebilir. Ama japon balıkları uygun ortamda 10 seneden fazla yaşayabilen ve 15-20 cm boya ulaşabilen balıklardır.
Size balık olarak üç tavsiyem var.
1)70 litrelio bir akvaryumda, ilk başta istediğiniz gibi üç tane japon balığı beslemeniz.
2)Biraz daha büyük bir akvaryumda (100 litre gibi) lepistes beslemeniz. Hızlı çoğalan bir tür olduğu için yüksek hakimlere bakılmaksını öneririm. Yoksa 40 litre de yeterli olacaktır. Ama aileye yeni katılan yavru balıklar ile sonunda akvaryum yetmeyecektir.
3)Eğer yüksek hacimli bir akvaryum alamıyorsanız 15 litrelik bir akvaryumda beta balığı besleyiyebilirsiniz.

Benim tavsiyelerim bu yönde. Bu hobide daha yeni olduğunuz için bakımı kolay balıklar tavsiye ettim. Şimdi balık beslemeye hala kararlıysanız ilk önce besleyeceğiniz balık türlerini karar verin. Sonra yavaş yavaş akvaryumu kurun. İlk başta konu açıp istediğiniz tür hakkında soru sorup, aynı zamanda kendiniz de araştırma yapmalısınız. Edinebildiğiniz kadar bilgi edinip bu sefer de akvaryumun nasıl olması gerektiğini, haftalık bakımın nasıl yapacağınızı, ne tür ekipmanlar almanız gerektiğini öğrenin.
Eğer bu yolu takip ederseniz hem siz hem de balıklar daha memnun kalacaktır. [:)]
Kömek Edin
Merhaba.
Akvaryumun ve balığın birkaç tane fotoğrafını verir misiniz?
Balık Okan Bey'in dediği gibi iç parazit olabilir. Karnındaki çöküklük tam belli olmadığı için başka bir hastalığı da olabilir. Daha doğru bir tespit yapılabilmesi için aşağıdaki sorulara cevap vermenizi tavsiye ederim.
Akvaryum kaç litre? Litresi bilmiyorsanız ölçülerini (uzunluk×derinlik×yükseklik) yazabilirsiniz.
Kaç balık var ve türleri neler?
Balıklara verdiğiniz yemler nedir? Ne kadar da bir veriyorsunuz?
Filtre, ısıtıcı gibi ekipmanlar var mı?
Lepistes Hastiligi Acillll Yardim
Akvaryumunuzun hacmine göre balık sayısı çok fazla.
Sizin anlatımınızdan balıkların strese girdiğini çıkardım. Kuyruklarının yapışması kuyruk kısması, diğeri ise kuyruk erimesi büyük ihtimalle.
Birincisi stresten kaynaklanır. Ve akvaryumunuza bakarak bunun olabileceğini anlamak zor değil.
İkincisi ise yine stresten kaynaklanır. Su değerlerinin uygun olmaması da olabilir konu.
Deri lasyonu bu durumda işe yaramaz. Sizin yapmanız gerken şey daha büyük bir akvaryum alıp (55+) balıkları oraya aktarmak olmalı.
Yapay bitki kullanmamaya da özen gösterin. Yapay bitki suya salınım yapıp balıkları zehirleyebildiği gibi pislik tutar.
Yere de daha ince bir kum kullanmalısınız. Lav kırığı biraz büyük olmuş.
Beta Bataklığı
Güzel bir kompozisyon olmuş. İlk baktığımda bir doğallık gördüm. Yalnız biraz daha malzeme konularak daha güzel olması sağlanabilir. Mesela kaya yerine birkaç tane meşe dalını rastgele bir şekilde koyarsanız bataklığı daha çok andıracaktır.[;)]
Ayrıca birkaç çeşit bitki yerine bir veya iki çeşit bitkiyi, yoğun bir şekilde kullanırsanız daha doğal gözükür. Mesela eledoadan birkaç kök daha alıp diğer iki şeyi çıkarırsanız güzel gözükebilir. Eledoa ana bitki olur, yanına da daha az göze batan minik bir tür koyabilirsiniz.
Ceviz kabuğu da iyi fikir olmuş bu arada.[:iyi:]Onu da bitki arasına saklarsın çok daha şık duracaktır.

Termimetreyi de yan cama, gözlerden uzak bir yere koymanızı öneririm.
Ekstradan ışık kullanabilrsiniz. Fotoğraf çekerken ne kullandınız bilmiyorum ama o güçte bir ışık hem bitkiler için iyi olacaktır hem de akvaryumun daha güzel gözükmesini sağlayacaktır.
İlk Adım.
Benim tavsiyelerim anubias, java fern, tilki kuyruğu olur. Tilki kuyruğunu bir bölgeye yoğun bir şekilde koyarsanız, diğer bitkileri de akvaryumun bazı yerlerine dağıtırsanız hem balıklar için daha güzel bir ortam oluşur hem de sizin istediğinizde gibi balıklar da ön planda olur.
Bitkiler, akvaryumda temizlik konusunda sizin düşündüğünüzün aksine faydaları dokunacaktır. Canlı bitki sutu doğal yoldan filtreler. Hatta bol bitkili nano akvaryumlarda filtre kullanılmayabilir.
Bitkiler adaptasyon sürecini geçirdikten sonra çürüme olmaz. Olursa bir sorun var demektir. Ayrıca koku vb. durumu daha önce duymadım. Çürüyen bitki daha çok su değerlerini değiştirir, koku yapmaz diye biliyorum.
İlk Adım.
Kılıçkuyruk yavrulara karşı biraz agresif olabilir. Listeden onu çıkarsınca uyumlu türler. Yalnız kesinlikle bitkili bir akvaryum olmalı. İster balıkların saklanıp stresten uzak olması için, ister yavru balıkların hayatta kalması için bitki şart. Birkaç basit türler ile bitkili akvaryuma giriş yapmalısınız.
Japon balığı genel olarak kendi türü dışında balıklar ile geçinemez. Kavgalar yada yaralanmalar yaşanabilir. Ayrıca listedeki türler ile japon balığının akvaryumu birbirinden farklı dizayn edilmeli.[EDIT]Beta_balik,2019-10-21 00:05:51[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 292 Online Kullanıcı, 164 Üye

Online Kullanıcılar

littlefish, ceyh, Okansari, Bonzi, tathadr, Ersancigerim, sempathyc, Kınayu, shiroii, Özgür1978, ngokkaya, budak_murat, mcmert, Süleymannn., icelebi, R. Ünal, Orkinoz22, beyazgul, ssozdemirr, Foai, kuduzruh, Goksen, murat006, dusumsel, Aspet, ezc06, braweheart, tosbag, serhatktnci, berkbolk, UfukVural, nemo61_4, ERZAT, Mikail Erdoğan, kerim123121, Byknss97, sebo11, casper04, nzm06, enginm2000, cenkistan, Unal54, rifai, efe.konukcu, ozgurrrrr, ternapi, Fanti35, suleymansane, apistoapisto, Shateiel, Bshkk, oazili, Erdem08, Gökhan1907, cankose, StepBetta, Aporetti, ankara0606, Ozcandemirr, AmazonDream, MiSoSiKiaN, Mehmet0011, Hasanahshsjh, erten, innersilence, AdiL35, fatihincky, HalimBozkurt, DenizVurucu, barus, Yas400, Erdem5834, TSevil, Birtek, Furkannn, Morpho, denizulucutsoy, meka130, ozgurkeklikoglu, sasa01, YoKuSa, merlin1123, Supervenenis, Hakan G., Adnanyum, MKA1923, yucesoy83, lazarusv20, Taner12, FurkanYnk, zekigonlum, Brdk64, Burak Dişli, erayt, rata39, EFEvcfx, 35erten35, Emre39, macagil, SerkanAkın, Mucahit0, smhakgl, Erdinckaragoz09, Street Parrot, Elaronias, hatesli, sinanb85, Tropicall34, BURAK15, Bartbuba, Mehmetpoad, Repoer, bonker0618, PetVaryum, ariza_105, WaveRider, Clear, Deniz78, gyunda, ers1905, Alcyunus1903, CanBarut, fatihkuzen, Selim802, serkul2007, kadirik, paloschi06, chtr, SJess, Makbulutt, GirayKaan, ethem67, Taha2699, byyilmaz, Aarif, Tanzer Kutsal, serdar61, Sozriko, ferdisahin, voltran, MustafaCan09, akhenatoN, ozgur_22, Karahisar2834, LepistesDüşkünü, s3lcuk, Mete Duru, Saraylı, yqttt, harunefe, oguzburcin, alpkim, erhan069, yakaryus, mlh_mrv, Noeldayi, Baykusssss3458, Gastropoda, mgokturk, frthakan, aybas, atik2526, ibmsony, yormusm, hakancez,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,772,242 Mesaj
  • 405,431 Konu
  • 91 Forum
  • 143,661 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,906 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.