ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
BeyzPl
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6758
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2018 22:28
Son Ziyaret:
2 Saat 23 Dakika önce
Toplam Mesaj:
7675 [5.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
502 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza Pala
Doğum Tarihi:
09 Şubat 2006
Yaş:
16
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/220420221411201.jpg[/IMG] Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi? A. Ali Ural Beyza PALA

SON 10 MESAJI

Beta Ve Yem Çeşitliliği
Omnivor değil de tamamen etçil olan balıklarda bitkisel besinler sindirim konusunda sorunlara sebep olabilir. Beta için haftada bir kez bitkisel bir besin verilmesini söyleyen de var, bahsettiğim şekilde düşünen de. Riske girmemek için bu konuyu araştırmanızda fayda var.
5 Lite Akvaryum Da Ne Besleyebilirim
Dayanıklı karides türleri olabilir diye tahmin ediyorum. Veya salyangoz türleri bakılabilir. Başka bir canlı olamaz.
Beta Ve Yem Çeşitliliği
[QUOTE=BeyzPl]Bitkisel yem kullanmayın, betanın beslenme biçimi etçildir.[/QUOTE]Bu bilgi üzerine sizi tetra pro algea aldırıp iki gün ondan vermeye iten sebep nedir?
Balığım Neden Ölmüş
Kabız olması bir balığı öldüremez. Üstüne bu beyazlık lepistesin organları gibi duruyor.
Halbuki kuyruk yüzgecindeki erime gözle görülmeyecek gibi değil. Belli ki balıkta uzun, zamandır bu hastalık varmış.

Akvaryumun kaç litre olduğunu söyleyin? Su kaç derece? Kurutulmuş karides dışında kullandınız yemler neler? Su değişim sıklığı ve oranı nedir? Akvaryumun bir fotoğrafı da faydalı olur.

Yazdıklarınızdan, dişi erkek oranı hatalı. Bu dişi lepisteslerde çok rahat stres sebebi olabilir. Ya iki erkeği çıkartın ya da altı tane daha dişi lepistes ekleyin.
Beta Ve Yem Çeşitliliği
Ahm markası kalitesizdie. İlk olarak bu marka yemi kullanmamanız lazım.

Tetra betta, omega one betta pallets ve su piresi şeklinde üç tane yem kullanabilirsiniz. Su piresini canlı olarak temin ederseniz uygun bir bidonda üretim yapabilirsiniz. Sürekli yeminiz olur, ekonomik ve sağlıklı bir seçenek.
Her öğünde birisi olacak şekilde dönüşümlü olarak verebilirsiniz.
Bitkisel yem kullanmayın, betanın beslenme biçimi etçildir.
Sarımsaklı yem alabilirsiniz isterseniz, isterseniz de haftada bir kullandığınız kuru yeme sarımsak suyu emdirip kullanın.
Bir gün yem verseniz de olur vermeseniz de. Size kalmış bu konu.

Yalnız, 12 litre bir balık için oldukça küçük bi' yaşam alanı olur. 20 litrenin üstü akvaryumlara bakın, beta için ideal olan ölçü odur.
Dişi Beta Ve Bir Çift Zebra Ciklet
Zebra cichlidler betaya zarar verir. Bunun yanında bırakın iki kısma bölmeyi, 10 litrelik bir akvaryumun hepsi bile balık beslemek için çok küçük.
Betalar için verebileceğiniz en doğru karar 75 litrelik olanı onlara ayırmanız. 10 litrelik akvaryumu ise balık besleme adına kullanmamanız.
Dişi veya erkek betadan birisini elden çıkartıp uygun türler ile bol bitkili karma akvaryum kurabilir ve kalan betayı orada besleyebilirsiniz.
Veya bahsettiğiniz gibi akvaryumu ikiye bölerek (kesinlikle sineklik benzeri arkası görünen birşeyle değil ama) bir tarafta erkeği, diğer tarafta dişiyi besleyebilirsiniz. Dolu hali ile her bölme ortalama 30 litre su alır, beta için ideal boyut bu zaten.

Oda sıcaklığı 25 °C ise, oda ısısındaki su sıcaklığı ondan 3-4 °C düşüktür. Bahsettiğimiz balık türü için ise 26-27 °C ideal. Yani bu şartlarda ısıtıcısız beta beslememeniz gerekir, su soğuk kalır.

Filtrenin görevini su değişimi üstlenemez. Balık sayısı hacme göre az olduğunda belki su değerlerinde sorun yaşamazsınız. Ama boşuna bu riski almayın tavsiyem, sık sık su değişimi yapacağım diye kendinize de eziyet etmeyin.
İlk Akvaryumum Beta Hakkında Bilginize İhtiyacım V
Merhaba,

Beta için akvaryum büyük değil, gayet ideal bir yaşam alanı olur.

Filtre akıntı oluşturuyor olsaydı direk altında duramazdı. Aslında balığı rahatsız eden bir durum var mı yok mu siz de anlayabilirsiniz. Filtrenin suyu bıraktığı yerde balık duramıyorsa, besbelli savruluyorsa güçlü gelmiştir, değilse bu şekilde kullanabilirsiniz.

Labirent organı ile havadaki oksijeni kullanabiliyor bettalar. Bu sebeple sudaki oksijeni kullandığı gibi sık sık su yüzüne çıkması da doğal. Çıkmadığı zamanlar da ise muhtemelen dinleniyordur. Sağlığında sorun olduğunu sanmam.

Kullandığınız yem hem marka hem de içerik olarak hiç uygun değildir. Ahm markasını tercih etmeyin, kalitesiz. Balığınız için ise ya tamamen etçil içerikli yemleri alım ya da direk bettalar için üretilmiş yemleri tercih edin. Yeni çeşitli tutun, daha güzel olur. Örneğin iki tane güzel markanın beta yemini alıp bir de canlı yem kullanabilirsiniz. Arada bir vermek için sarımsaklı vb. yemlerden de bir tane alıp çeşitli bir diyet sunabilirsiniz.
Gözü kadar ölçünün az olduğunu düşünüyorum ben. Tane hesabı da, her yemin boyutu farklı olduğu için tutmuyor. Balık yedikçe atarsanız 40-50 saniye beslemeniz ideal olur muhtemelen.

Bu arada bir aylık bir beta çok ufak ve renklenmemiş oluyor. Satışa çıkmaya hazır betalar 6 aylık olmuş oluyor. Muhtemelen bu arkadaş da 6-7 aylık.

Forumun ilanlar bölümünden bitkilere biraz bakın. Budama fazlası hediye bitki de bulabilirsiniz, dilediğiniz bitkiyi satın da alabilirsiniz. Taşları biraz azaltıp bitjili ortam kurmanız daha uygun olur. Ağaçlar yaprak dökmeye başlayınca toplayabileceğiniz çeşitli kuru yaprakları da kullanabilirsiniz. Doğal su düzenleyici olurlar.
Japon Balıgim Yuzerken Yan Yatiyor
Dropsy hastalığının belirtileri. Fark edildikten sonra tedavisi oldukça zor olur.
Sabaha kadar dropsy tedavisi ile ilgili araştırma yapmaya çalışın. Eğer durumu daha da kötüleşmemiş olursa uygun ilaçları temin edip hemen tedaviye başlayın.

Balık besleme konusunda ise, güvenilir kaynaklardan gerekli bilgileri edinmeden asla balık beslemeyin. [EDIT]BeyzPl,2022-08-18 23:43:55[/EDIT]
Beta Balığı Kuyruk Erimesi
Beta beslerken her şeyin tam ve balığın sağlıklı olması için aşağıdaki şartları sağladığınızdan emin olun:
-En az 25-30 civarı bir akvaryumda besleyin.
-Bir ısıtıcı olsun ve su 27 °C sıcaklıkta olsun.
-Akıntı yapmayan ama hafif sürkilasyon sağlayan bir filtre kullanın.
-Sık sık ve düzenli bir şekilde canlı yem vermeye özen gösterin.
-Üç dört çeşit kadar kaliteli kuru yeminiz olsun. Hepsi beta için üretilmiş yemler olabilir.
-Akvaryumu 40 litreden büyük değilse yanında başka bir balık türü olmasın.
-Haftalık %20 civarında su değişimi yapın.
-Dekorasyonu ihmal etmeyin ve canlı bitkiler; saklanması için mağaralar, kökler kullanın.
-Blackwater akvaryum kurmaya çalışın. Herhangi bir vitaminden daha faydalıdır.

Ek olarak, genel olarak "akvaryum küçük bile olsa fanustan iyidir" diye bir düşünce var. Fanusun ana problemi yeterince büyük olmaması zaten. Eğer 25-30 litre alan bir fanus bulursanız, onda balık beslenmeyeceğini kimse söyleyemez. Akvaryum alırken balığın istediği minimum boyutta alın. 5-10 litrelik, fanus kadar küçük bir akvaryumun hiçbir faydası olamaz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.