ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Beta_balik
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4403
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2018 22:28
Son Ziyaret:
8 Saat 19 Dakika önce
Toplam Mesaj:
5246 [5.92 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
869 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza Pala
Doğum Tarihi:
09 Şubat 2006
Yaş:
14
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi? A. Ali Ural Beyza PALA

SON 10 MESAJI

İthal Betta Önemli
Beta ve beta üretimi konusunda bilginiz varsa bu sorunun cevabını biliyor olmalıydınız aslında.
Ama kısaca özetlenirse su değişiminden ziyade diyeti, su sıcaklığını ve ph önemli.
Beta Mı Ciklet Mi ?
Ben olsam dediğim gibi cichlid türlerine bakardim. Malawi veya tanganyika cichlidlerinden bir veya iki türü beslerdim, tam olarak hangileri olur bilmiyorum ama.

Beta üretmek için daha ekipmana ihtiyacınız olur. Erkekler için bu akvaryum uygun olmaz, her biri için bir bölme de yapamazsınız. Onlara ayrı kaplar ve ısıtmak sistemi gerekir. Dişileri ise bir süreden sonra bu akvaryuma alabilir, 300 litrede boylandırabilirsiniz.
Beta Mı Ciklet Mi ?
Arada şu geçişi olmamalı çünkü cichlid türleri yüksek ph, betalar ise düşük ph da yaşayan canlılar. Bu nedenle öyle bir uygulama yapmaya karar verirseniz aradan su geçişi olmamalı, haliyle iki yere ayrı ayrı filtre ve ısıtıcı vb. ekipmanlar temin etmeniz gerekir.
Akvaryum Sorusu
Fotoğraf çok net olmamış ama, var mı faha net bir fotoğraf?
Hacim ve alacağınız balıkları da söylerseniz iyi olur.
Beta Mı Ciklet Mi ?
Akvaryum büyük olduğu için beta tarzı küçük tropikal türler değil cichlid türlerinden beslerdim ben. Nasılsa beta daha küçük yerlerde de olur ama cichlidler için büyük bir akvaryum gerekli. Besleyecekseniz de sarı prensesten daha değişik bir cichlid de olabilir belki.
Betalarla İlgili Bir Soru
Terapi adlı kullanıcının demek istediği şu, bahsettiği hastalar sadece bir yatakta yatıyor, aynı şekilde betalar da yalnız birer litrelik kaplarda kalıyor. Yani iki durumda da alan oldukça ufak.
Ama aynı şekilde hastalara gösterilen özen, bakım, dikkat normalin çok cok üstünde. Bu betalarda da durum böyle. Üreticiler o balıkları en iyi şartlarda, hacim ve dekorasyon dışında hiçbir şey eksik olmayacak şekilde bakar. Yani iki durumda da alan çok ufak ama bakım maksimum seviyede. Bu nedenle betalar o kaplarda sağlıklı oluyor.
Ayrıca üreticilerin 100-200 tane 20-30 litrelik bitkili akvaryumlar kurduklarını düşünsenize. Daha fazla karbon ısıtıcı, o akvaryumlar için ayrı ayrı ışıklandırma, alan, masraf vs. vs. vs. Yani üretici veya satıcılar mecburiyetten de balıkları küçücük yerlerde bakar. Siz 7 litrenin ideal olduğunu neye göre söylediniz mesela?
Beta Üretimi
Alacağınız balıkları nereden aldığınız çok önemli değil. Balıklar formsuz bile ölse kısa zamanda uygun ortamda toplarlar. Ama üretimi ciddi anlamda düşünüyorsanız daha önce yavru alınmış bir çift almanız başarılı bir deneme olarak daha iyi olur.
Ayrıntısı ise çok fazla. Önce iyice araştırıp kaba hatlarını öğrenmeniz şart. Hatta üretim yapmak için hazırlık yapan kişilerin konusu, videosu vs. Bu süreci anlatan kaynaklar var ise onlara bakmanız çok daha iyi olur. Üretim esnasında neler yapılıyor, nasıl bir ortam kuruluyor vs. daha iyi anlamış olursunuz.

Genel olarak ise, üretim kolay diye düşündüğünüz veya yapayım da biraz para kazanayım diyeceğiniz birşey olmasın. Çünkü öyle değil. Öncelikle malzeme temin etmek için bütçeniz olmalı. Akvaryum ve kapları koymak için geniş bir alana ihtiyacınız var. Hastalıklar ve yavrularım bakımı, üretim süreci esnasında ayırmanız gereken vakit gerekli. Bu nedenle üretimi kaba hatlarıyla araştırmadan kesin olarak yapmaya karar vermeyin.
22 Santimetre Betta Akvaryumu Işık Lazım.
O boyutta bir kapta balık olmaz ki. Işık aramak yerine önce akvaryumu büyütmeniz uygun olan, ışık şu anda balık için hiçbir önem taşımıyor desek yeridir çünkü.
Merhabalar, Yeni Üye Yeni Akvaryum :p
Aslında lepistes bana kalırsa şu anda iyi bir seçim olmaz. Çünkü henüz çok büyük bir akvaryumunuz yok ve yavruları ayırınca verebilecek biri var mı belli değil. Eğer ki küçük akvaryumu da gerekli ekipmanlar ile kurarsanız 1 erkek 4 dişi şeklinde lepsites alıp, yavrular oldukça da verebilir, satabilirseniz güzel bir seçim olur tabi.
Merhabalar, Yeni Üye Yeni Akvaryum :p
Merhaba,
Akvaryum hobisine bırakamamak üzerine giriş yapmışsınız, hoş geldiniz. :D
Yeni başlama nedeni ile yaptığınız hatalar çoğu insanın yaptığı hatalar. Ama bu şekilde araştırırsanız kısa sürede çok güzel akvaryumlar ile devam edersiniz bana kalırsa.

Şimdi bu kalan balığın ölmesini beklemek yerine uygun imkan sağlama şartı ile birine hediye etmeniz daha doğru geliyor bana. Çünkü bu akvaryumda çok uzun yaşayacaklarını sanmıyorum, şimdiden tür değişikliğini düşünmüşsünüz zaten.
Düşündüğünüz türler hakkında ise birkaç şey söylemek istiyorum. İlk olarak akvaryum tam 36 litrelik. Bu hacimde beslenmesi uygun olan türler sınırlı. O türlerin sayısı ise az tutulmalı, maksimum 8 tane olacak şekilde. Saydığınız türlerden 30-35 litreye uygun olanlar ilk saydığınız rasbora türleri, neon tetra, kardinal tetra, ember tetra, zebra danio ve galaxy rasbora, diğer ismiyle gök incisi danio türleridir. Gök incisi danio, sivrisinek rasbora ve ember tetra hem kolay bulunmaz hem de daha narin olabilir. Bu nedenle neon tetra, kardinal tetra, rasbora ve zebra danio üzerinde durun. Bunlardan birini 6 veya 8 li sürü halinde beslemeniz uygun.

Bu arada istediğiniz gibi anne, baba, yavru çok mümkün değil. Üç tane balık şu anda seçenekte olan türler için uygun değil, sürü balığıdır bunlar. Üretin düşünürseniz, yavru olsun derseniz neredeyse çoğu balık kendi yavrusunu minikken yer. Bu nedenle bu şekilde devam etmeniz iyi olmaz.

Bitki her balık için önemli veya gerekli birşey değildir. Bunun nedeni her balığın ayrı habitatı olması, ayrı ortamı olmasıdır. Kimisi doğada kayalıklı göllerde, kimisi bol dal olan, kimisi bitki olan nehirlerde yaşar. Akvaryum kurmadan önce, kurarken kullanacağınız malzeme seçimi böyle olsun. Besleyeceğiniz balığın doğal ortamını taklit eder şekilde. Aslında internette olan bitkili akvaryumlar her ne kadar balıklar için iyi bir ortam olsa da direk olarak doğayı taklit etmiyor. Doğayı en iyi şekilde yansıtan akvaryumları biyotop akvaryum diyerek bulabilirsiniz. Bu nedenle, belki sorduğunuz vede cevaplanması gereken daha çok soru var ama öncelikle besleyeceğiniz türe karar verin. O türün üstünden, doğal ortamdaki videolarına da bakarak araştırma yapmanız en doğrusu. Siz eğer bir balık türüne karar verirseniz onu söyleyin, onun üzerinden gidelim. Onun üzerinden malzeme temin edin, bitki işine girin.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.