ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Beta_balik
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1969
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2018 22:28
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
2475 [5.18 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1408 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza Pala
Doğum Tarihi:
09 Şubat 2006
Yaş:
13
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Beyza PALA

SON 10 MESAJI

Balığım Solungaçları Patladı Ne Yapmam Lazım
Filtreyi çıkartın. Filtre o akvaryumda fazla akıntıya nede olur ve balık strese girer.
Adam büyük ihtimale balığınızın sorunu hakkında hiçbir bilgisi yok. Gelin benden alın demesinden de belli oluyor. Balık ölmese bile adam ölür der ve size yeni bir balık satmaya çalışır. Petshop ve akvaryumcular balıkları sadece para olarak görüyor genelde. Öyle olmayanlar çok az ne yazık ki. Bu yüzden size yanlış bilgi verip yanıltması çok normal.
Siz sadece verilen tavsiyeleri yapın. Belli ki balık solungacını biryere taktırmış yada çarpmış. Bunun üzerine sadece yaranın daha kötüye gitmemesi için bakterileri kıran bir şey kullanın ve daha özen gösterin.

Filtreyi çıkartın. Filtre o akvaryumda fazla akıntıya nede olur ve balık strese girer.
Adam büyük ihtimale balığınızın sorunu hakkında hiçbir bilgisi yok. Gelin benden alın demesinden de belli oluyor. Balık ölmese bile adam ölür der ve size yeni bir balık satmaya çalışır. Petshop ve akvaryumcular balıkları sadece para olarak görüyor genelde. Öyle olmayanlar çok az ne yazık ki. Bu yüzden size yanlış bilgi verip yanıltması çok normal.
Siz sadece verilen tavsiyeleri yapın. Belli ki balık solungacını biryere taktırmış yada çarpmış. Bunun üzerine sadece yaranın daha kötüye gitmemesi için bakterileri kıran bir şey kullanın ve daha özen gösterin.
Balığım Solungaçları Patladı Ne Yapmam Lazım
[QUOTE=a.gumrah]
Bu doğru mu? [:O] Eğer doğru ise balığı haşlamışsınız siz maalesef...[/QUOTE]
Su seviyesinin yüksekliğini söylemiş olabilir.[QUOTE=PROAHMETBEY_YT]Amin dostum saol peki sen biliyormusun solungaç patlamasının tedavisi varmı[/QUOTE]
Daha önce solungacını patlaması diye bir hastalık duymadım. Eğer herhangi bir nedenden dolayı orası yaralandıysa daha kötüye gitmemesi için metilen mavisi, düzenli su değişimi ve kaliteli yemleme yapabilirsiniz.
İnşallah düzelir.
Balığım Solungaçları Patladı Ne Yapmam Lazım
Akvaryumu ne zaman kurdunuz? Yanlış anlamadıysam şu ana kadar hiç su değişimi yapmadınız. Eğer böyle ise balığın ölmesine şaşırmamak gerek.

Solungacını bir yere çarpmış olabilir belki. Şu anda size tavsiyem balığı ayrı bir kaba alın. Biraz metilen mavisi damlatın. Haftada 2-3 kere %20 miktarında dinlenmiş su ile su değişimi yapın.
Yem balık için önemli bir etkendir. Eğer yeteri kadar çeşit vermezseniz veya kalitesiz beslerseniz balık zayıf düşüp hastalanabilir. Bu yüzden en az üç çeşit yem ile beslemelisiniz balığı. Sizin balığının hem yetersiz beslenmeden dolayı, hem de diğer etkenlerden dolayı strese girip zayıf düşmüş olabilir. İlk yapacağınız şey kaliteli markaların japon balıkları için olan yemlerinden almak.
Diğer ihtiyaçlar ise akvaryumun hacmine göre 25 veya 50w'lık ısıtıcı almak (akvaryumun boyutunu derinlik×yükseklik×uzunluk şeklinde çarpıp 1000'e bölün, akvaryumun hacmi çıkar), minik ve balığı strese sokmayacak bir pipo filtre almak olmalı. Zrunlu olmayan ama hem akvaryumun göze daha hoş gözükmesi için, hem de balık için silis kum ile anubias, tilki kuyruğu yada java fern alabilirsiniz.[EDIT]Beta_balik,2019-12-04 21:02:56[/EDIT]
Balığım Solungaçları Patladı Ne Yapmam Lazım
Balığın ve akvaryumun fotoğraflarını verir misiniz? Ayrıca akvaryum hakkında daha fazla bilgi vermezseniz yardımcı olmamız zor ne yazık ki.
Filtrasyon nedir, suyu hangi sıklıkla değiştiriyorsunuz, hangi yemler ile ne sıklıkla besliyorsunuz, akvaryumun hacmi ne ve başka balık var mı?

Solungaç patlamasından ziyade hava kesesi patlamış olabilir. Bunun sonucunda balık düzgün yüzemez. Eğer hava kesesi patladıysa tedavisi zor yani ölme ihtimali yüksek.
Tüm Akvaryumlarım
[QUOTE=GirayKaan]Maşallah kardeşim daha da başarılı işler çıkaracağına eminim. [:)][/QUOTE]
Teşekkürler. :))[QUOTE=SaRCoPhiLiuS]Gübreden ziyade, ışık verin bence. Işık sağlıksız gibi. [/QUOTE]
Işıkkonusunda da pek bir bilgim yok ne yazık ki. Siz ne önerirsiniz?
Akvaryum ile gelen beyaz ledi kullanıyorum.
Tüm Akvaryumlarım
[QUOTE=Ouroboros]Merhaba,
Teknik olarak çok yardımcı olamasam da , değişim iyiye doğru gittiği aşikar.
Tebrik ederim.[/QUOTE]
Teşekkür ederim. [:)))]
Tüm Akvaryumlarım
[QUOTE=AtlasPoyraz]Şu an için gübre ihtiyacı acil olan bitkiniz yok. Belki potasyumla desteklenebilir ama çok elzem değil.[/QUOTE]
Potasyum gübresi veriyorum ayrıca. Ama birkaç tane daha verirsem iyi olur diye düşündüm. Bitkilerde çürüme var. Hala alışma süreci olduğu için mi bilemiyorum. Sizce düzelirler mi?[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/031220190955281.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/031220190956301.jpg[/IMG]
Yeni Akvaryum
[QUOTE=Oguz00k]Hangi türler olabilir akvaryumumda.[/QUOTE]
Moli, plati, lepistes, danio,kılıçkuyruk gibi canlı doğuran türlerinden tercih edebilirsiniz.
Neon tetra, kardinal tetra, kırmızı burun tetra, ember tetra, günışığı tetra gibi daha farklı türleri bakabilirsiniz.
Sazansıgiller den kiraz barb, tetrazon, zebra danio, galaxi rasbora, rasbora, japon balığı bakabilirsiniz.
Yine ciklet türü olan apistogramma türlerinden, apistogramma bitaeniata, agassizi, kakadu, bolivian ram veya remizeri gibi türleri bakabilirsiniz.
Bunlara ek olarak dibi şenlendirmek için cory ve vatoz türlerini de alabilirsiniz.

Bu saydıklarım arasında agresif olanlarda, barışçıl olanlarda var. Bakacağınız balığı almadan önce nasıl bir balıkmış, akvaryum nasıl olmalıymış iyice araştırmalısınız.[EDIT]Beta_balik,2019-12-04 10:42:58[/EDIT]
Yeni Akvaryum Yapıyorum
Merhaba.
Filtre olarak pipo yada iç filtre yerine dış filtre tercih edin bence. Küçük bir dış filtre hem görüntü hem de bakteriler açısından daha iyidir. Eğer akvaryumu kendiniz yaptıracaksanız, akvaryumun içine yapılan filtreler var. Mesela biraz boşluk bırakıp minik bir sump yapabilirsiniz.
Eğer dış filtre yada sump yapmaya imkanınız yoksa iç filtre tercih edin bence.
Isıtıcı özellikle bu havalarda gereklidir. Ani ısı değişimleri balıkların hastalanmasına yol açabilir.
100 yada 200w'lık olanlardan alabilirsiniz.
Bitki olarak özellikle yavru balıklar için sık yapılı olanları tercih edin. Bu sayede yavruluk kullanmanıza gerek kalmaz, yavrular kendi başına büyüyebilir.[:iyi:][EDIT]Beta_balik,2019-12-04 10:23:20[/EDIT]
Tüm Akvaryumlarım
Merhaba arkadaşlar. [:)]
Yaklaşık olarak iki yıldır bu hobideyim. Daha çok az bir süre bazılarına göre (10-15 yıldır olanlar var mesela.) Bu süreçte bu forum ve üyeler sayesinde pek çok şey öğrendim ve imkanlarım el verdiğince akvaryumumu büyütüp balığıma daha iyi bir ortam sağlamaya çalıştım. Dediğim gibi bu forumdaki üyelerden çok şey öğrendim ve bir bilgi birikimim oldu. Sayın yöneticiler de bunun üzerine özel üye yaptı beni. Şu anda bende birçok balık beslenen yardım edebiliyorum. Şu ana kadar nana yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
Bu konuyu asıl açma nedenim ise, şu ana kadar kurulum tüm akvaryumlarımı paylaşmak istemem (zaten topu topu 3 akvaryumum oldu.[:D]) Ve hâla aklımda olan ve beslemek istediğim birçok tür var. Şu ana kadar kurduğum ve ileride (kurarsam) kuracağım tüm akvaryumları burada, bu başlık altında paylaşmak istiyorum. Şimdilik az ama inşallah ileride daha değişik kurulumlar d görürsünüz benden.[:3]
1. İlk kurumum. Biraz acemilik var sanki. [:)))][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/031220192225101.jpg[/IMG]
İlk günden ölen minik japonum.[:((]

2. İlk betamı ağırladığım akvaryum. Ve geçirdiği evreler.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/031220192226551.jpg[/IMG]
Minik bir kabuk eklenir.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/031220192227261.jpg[/IMG]
Kabuk büyür ve mağaraya dönüşür. [:)))][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/031220192228501.jpg[/IMG]
Aslında daha çok evre geçirdi ama o zamanların fotoğrafı yok.

3. Biraz daha büyük bir akvaryumla devam.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/031220192246561.jpg[/IMG]

4. Vee bitiş..
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/031220192247511.jpg[/IMG]
Bitkiler bir akvaryumu nasıl güzelleştiriyor buradan öğrendim. [;)][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/031220192248521.jpg[/IMG]
Yalnız bitkilerde biraz çürüme var o kadar. (Hazır konusu açılmışken, bitkiler için gübre almak istiyorum. Bu konu hakkında bana bilgi verebilecek ve çok uygun fiyata gübre satışı olan birisini gösterebilecek biri varsa öm'den bana ulaşmasını rica ederim.)

Devamı gelecek...[;)][:D]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 371 Online Kullanıcı, 202 Üye

Online Kullanıcılar

Kurtubali, Miller, Tropicall34, ahmetselvi77, Hpeker, KRaL_MaLaWi, Goksen, Bonzi, the__legend, Gastropoda, yazici1, icelebi, tore0001, dmond2, gozturk, blokurlu, MurathanM, smckr, gugudali, mehmetaydin, Nigne77, revo61, barus, Memo2626, darfa, Neogenetic, orimohito, Oidipus, Turgay 34, AtlasPoyraz, mkorhan34, sade, burhan0534, Starion, ksznr, darkaura, DeviLLe, BakıŞ, SCORPION_79, unal758, mcmert, mlh_mrv, alias46, aksuharun, PsyArt, elnino13, Mehmetpoad, psykhe, zeki48, Acil Stop, lifeless, tunahanhobi, Kınayu, hodrimeydan, orkali, fzkdevil, Yigits, armaqan, oscar., muzaffer03, fatihincky, onur_0606, boran.123, ahezer, umutakseloglu, ahmet_gonenc, oguzburcin, Orkun Krc, hakan45, ersin1981, akay25, fullred, SametKoymat, Tosbicik, Birol, atlantis917, Klazomenai, voltran, sedaterdem, ersn019, soliter83, hasancn, kaya1234, Festae, deno06, neksek, ersel, ozanbaseski, Aşk-ı semek, zoradam09, Mikail Erdoğan, tekinkpl, Dimidiochromis, egedin, MeRichJane, mrah, bymndnc, yns325, erten, dark blue, SercanOzturk, arconim, otorun, lazokaikan, kadirik, Mehmet0011, cilbay06, praksis, Hasancangüleç, Fatih ÇE, Ejder Günaydın, ozgurnez, fikretbavuk, sawaskoca, fretchord, Leontheprof., ilker2626, nikon_, etotek, Mannugor, Bahadir, bunerf, ihsan95, Samet545445, BabySoul, gkhngndz, Berkay0955, muratdeg, DonaldDuck, Mücahid Müftüoğl, Teknohasan, TSevil, utku982, PoyrazAtlas, Fikrep, hakancez, omerdonmez, ttumitt, kerim95, Jujlak, zekigonlum, hasanusta06, Sevban, trkmr02, Jawaes, MuratSlx, NedimDokuyucu, BKAYA, WildFish_Keeper, DenizVurucu, ternapi, FurkanYnk, Fatihs, Fatesan, smithiseek, Tanganyika07, sefo, sherloock, Aporetti, cyhn84, ys34, Hasann1903, AmazonDream, idiopatik, Muratrasim, FahriŞahin1659, harunefe, a.gumrah, Eerkanben, blue_biber, freediscus, orhanönal, Meteor71, EgemenCakmak, edizpasha, ProScotch, corax, Kemalk41, Beta_balik, Gökhan1907, Adnanyum, BlackHorse, elixira, omercakir, DiscusFan, hakanturken108, JohnWick, Tardelli, musti8191, Soleneso, OKIRATLI, ademakci, Lucky, GirayKaan, Hellak, osdoctor, MEOzbay, muratlart, Leventayyildiz, Vatanist, yavuz37, mimarist, KAMPUT,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,789,949 Mesaj
  • 407,563 Konu
  • 91 Forum
  • 144,658 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,888 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.