ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Eldurmaz
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Kullanıcı Başlığı:
[B]10260,1[/B] [C]2,2,119483[/C] [B]10743,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3509
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Kasım 2011 12:28
Son Ziyaret:
24 Haziran 2022 22:09
Toplam Mesaj:
2100 [0.54 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
6 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tolga ELDURMAZ
Doğum Tarihi:
24 Eylül 1993
Yaş:
28
İl:
Istanbul
Meslek:
Coğrafya Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

TOLGA ELDURMAZ Killifish türleri... Özel mesaj yoluyla soru sormak yerine konu açıp bildiriniz.

SON 10 MESAJI

Gölden Bitki Alıp Akvaryuma Ekleyebilir Miyim
Orta kuşak ılıman su sistemlerindeki sucul bitkiler genellikle yaz kış döngüsüne sahip bitkilerdir. Genel olarak akvaryumlarımızda kullandığımız türlerin yakın akrabaları olsalar da çoğunlukla akvaryuma alışamazlar. Özellikle İstanbul ve çevresindeki türler yaz sıcaklığına dayanamayan, kışın da soğuklardan dolayı dinlenmeye geçen bir yapıda olurlar. Bahsettiğiniz bitki de lotus değil klasik nilüfer olduğunu düşünüyorum. Bir havuzunuz varsa göle girip tabandan soğanı sökerek havuzunuza götürebilirsiniz ancak akvaryumda besleyebileceğiniz bir tür değildir.
Lamprologus Signatus Akvaryumu
[:)))][:)))][:)))][QUOTE=ErtanGulen]

Hocam multifasciatuslar hazır seni bekler kabuklarında. Ama eve servis yoktur evden servis vardır bilgine. [/QUOTE]

Ertan Bey merhaba,

Cazip teklifiniz için teşekkür ederim ama ben eve teslim killifish teslimatlarına alışmış yüzsüz ve talepkar bir hobiciyim. Eve teslim yapıyorsanız teklifinizi değerlendirebilirim.


[QUOTE=Neothauma ]
Bu arada bu mesajla beraber bu akvaryumun ömrümün kısa olduğunu bildireyim. 4. kez bu türü besliyorum ama bu sefer her nedense balıklar eş tutmadı, erkek dişiyi çok hırpaladı. O yüzden balıkları daha geniş bir akvaryumda bakılacakları için arkadaşıma verdim. [/QUOTE]

Forumun eski wonderkidleri şimdiki kart zamparaları Cenk, Armağan ve Tolga ile eski kurtlarından İzzet Abi stabil, uzun ömürlü bir akvaryum kurduğunda dünya daha güzel bir yer olacak [:)))][:)))]
Lamprologus Signatus Akvaryumu
Armağan Bey merhaba,

Benim gibi bu türlere ilgili ama uzaktan seven hobiciler için harika bir tanıtım olmuş. Balıklarınızın pulları kadar, kabuğu doldurup taşıracak kadar çok yavruları olsun.
[:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:]

Sevgiler
HAQOS EXPRO-500 Filtre incelemesi
Geçtiğimiz hafta bakımsızlıktan atıl duruma düşen akvaryumumu elden geçirdim. Bu esnada uzun süredir bakımını yapmadığım Sunsun dış filtremde anormal debi kaybı olduğunu gördüm. Ne yaptıysam sorunu düzeltemeyince yeni bir filtre arayışına girdim yaklaşık 80 litre kadar su bulunduran akvaryumum için askı filtrenin yeterli olacağını düşündüm. Eski güzel Haqos deneyimi sonrası daha önce de bu konuda piyasaya çıkan XLpro ürünlerini kullanan hobici arkadaşlara memnuniyetlerini sormuştum. Aldığım olumlu referanslar sonrası ürünü almaya karar verdim. Önceliğim yüzey emiş özelliği olan Mini 500AT modeliydi. Ancak filtre malzemesi için zaten az alanı olan bu filtrelerde biyolojik filtrasyon için kullanacağım malzemeden daha da fazla kısmak istemediğim için 500 modelini satın aldım. Açıkçası etiket ve kutu haricinde Haqos expro 500'den hiç bir fark göremedim. Aklında soru işareti olan herkes için ürün hakkında olumlu referans verebilirim.
Dwarf Puffer / Pea Puffer Türkiye’de Besleyenler
Güzel bir konu ve tecrübelerle güzel bir dizin haline geleceğini düşünüyorum. Geçtiğimiz ay bir grup edinmek istedim. Bu balıklar için bol bitkili bir nano akvaryum planlıyordum. Ancak satıcım kendi içlerinde klasik puffer agresifliğinin olduğunu ve mümkün mertebe tek tür ve az birey beslenmesini tavsiye etti. Bu nedenle vazgeçtim. Ancak şu an kurduğum 60x40x35h'lık akvaryumumda bir ya da iki tanenin idare edebileceğini düşünüyorum. Umarım önümüzdeki günlerde ben de görseller ve gözlemlerimle katkıda bulunabilirim.

Not: Bildiğim kadarıyla şu an İstanbul'da Carinotetraodon lorteti de bulunuyor. Biraz daha büyük pufferları anımsatan bir karaktere sahip, kendini kuma gömen ve pealar gibi sempatik olmayan bir tür.
Doctore'nin Balık Odası!
Ellioti harika bir tür. Klasik sayko Amerikan davranışlarını yavru bakımı dışında pek göstermiyor. Görsel olarak da bence üst düzey bir canlı. Bir gün tekrar Orta Amerikan beslersem yine tercihim ellioti olur.
Sae Mi Otocinclus Affinis Mi? Artıları Eksileri Ne
Merhabalar,
Aslında ikisi de farklı özellikleri olan canlılar. Otocinclus belli başlı yumuşak yapıdaki alglerle beslenir. İnatçı, sert yapıdaki alglerle işi olmaz. Sae ise alg türü çok seçmez. Ne bulsa yiyebilir ama buldukları içinde yem varsa onu da yiyebilir. Hazır yemek varken inatçı bir bba grubuyla da uğraşmaz. O yüzden çoğu zaman yeme alışıp semirdikleri için tercih edilmez. Otolar şu ara bildiğim kadarıyla Kolombiya ithalatıyla doğadan toplama geliyor. Bu nedenle kayıp yaşanma olasılığı yüksek. O yüzden tercihimi saeden kullanırdım.
Vahşi Form Velifera
Eskide resifçiler için azot döngüsünü başlatan balık olarak satılırdı. Ben saf kanını hiç standart tatlı su akvaryumcusunda görmedim. Safa yakın molly kırığı görünce bile etkileyen bir canlı benim için. Umarım saf kanları tekrar ülkeye gelir.
Sulawesi Tank
[QUOTE=akvaristcio]

Teşekkür ederim . Bitki varda ben kararsızım bi incelemem lazım hangileri güzel olur diye 😅
Yeni geldiler aldıklarımda öyleydi açıklamada yazıyor kum çeşitleri arka kısımda ekli. Kumlar kalsiyumlu kum ile mercan kırığı zamanla toplarlar diye düşünüyorum . Bir katkı kullanmıyorum ne kullanmam gerekki ?
[/QUOTE]

Açıklamadaki kumları görünce ben de bu düşünce oluştu. Yeni geldilerse büyük olasılıkla kumun sağladığı kalsiyum kabuk gelişimine yeterli gelecektir. Eğer toparlama görülmezse çeşitli markaların Sulawesi katkıları düşünülebilir.
Çok güzel bir tank, tekrar tebrikler.
Sulawesi Tank
Forumda uzun zaman sonra gördüğüm en başarılı tanklardan birisi. Karideslerin gelmesiyle daha da güzel olacaktır. Alkali su tanklarından anlamam ama yüksek pH'a uyumlu bitki illaki vardır diye düşünüyorum. Murat Abi'ye katılıyorum. Su kalitesini korumak ve kardinal gibi aşırı utangaç bir karides türü için rahatlatıcı bir unsur olarak eklemek düşünülebilir bence.
Bir de son bir sorum/düşüncem şu olacak: Bazı posoların kabuklarında aşınma var. Canlıların ne zamandır sizde olduğunu bilmiyorum ama böyle de almış olabilirsiniz. Mercan ve karbonatlı kum takviyesi var ama canlılar uzun süredir sizdeyse kullanılan materyaller yetersiz kalmış olabilir. Herhangi bir katkı kullanıyor musunuz?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.