ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ErenYlmzz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Aralık 2018 23:39
Son Ziyaret:
14 Ocak 2022 23:39
Toplam Mesaj:
17 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
15 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Eren
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Eren

SON 10 MESAJI

Lepistes Hobisi
[QUOTE=Lepistesimmmmm]Merhaba arkadaşlar ben lepistes besliyorum.
1. Sorum lepistes yavrularım 36 günlük oldular boyları 1cm civarı bu yavrularımı nezaman ana tanka koyabilirim.
2.sorum yavru tankımda yeni doğanlarda var ve akvaryum 40litre iç motor var iç motor yavruları çekiyor diye kilotlu çorap taktım suanda çekmiyorlar ama pislik kilotlu çorabım etrafına dolunca hava vermeyi kesiyor üstten bunun için ne önerebilirsiniz şimdiden çok teşekkür ederim…[;)][;)][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233548/050120222133111.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233548/050120222133191.jpg[/IMG][/QUOTE]

2.sorunuzla başlayayım,pipo filtre veya askı filtre işinizi görecektir ben ikisinide tavsiye ederim.Ama pipo daha yaygın kullanılıyor fiyat olarakta çok uygun küçük bir pipo filtre sorununuzu çözer.
Yavru konusunda her ne kadar uzun süredir yavru beslesem ve büyütsemde siz yine bu konuda profesyonellere danışın.Ama 35-40 günlük yavruları isteselerde yiyebileceklerini zannetmiyorum.Daha önemlisi yavruların kaçabileceği yerler yapın akvaryumda.Birkaç bitki olabilir, çeşitli kayalar vs eklemeniz yavruların kaçması için iyi olacaktır.Ama dediğim gibi 40 günlük yavruları isteselerde yiyemezler bence sadece kovalayıp yorabilirler bu da büyümelerini yavaşlatacaktır,bunun içinde yavrular için birkaç dekor,bitki iyi olacaktır.
Dış Filtre Öneri 2022
[QUOTE=rouvax]Ben 200lt de Pro3 2075 (1250LT/Saat) kullanıyorum hiç fazla gelmiyor tam. Filtre çıkışını nasıl yaparsanız akış etkisi öyle olur. Debi az gelirse yapacağınız hiç birşey yoktur artırmak için ama daha güçlü filtrenin spray aparatını çıkarırsanız akış hızı düşecektir, toplam çevirim miktarı azalmaz. Bitkili akvaryumlarda suyun sirkülasyonu önemlidir. Bütçenize uyuyorsa daha büyük filtre tavsiyemi dinleyin ileride teşekkür edersiniz. Önemli olan çıkışı nasıl yaptığınız ve konumlandırdığınız. [/QUOTE]
Anladım dikkate alacağım şimdiden teşekkürler.
Dış Filtre Öneri 2022
[QUOTE=Alpb9]Şu devirde sump yapsan daha verim alırsın yada kendin kafa motoruyla güzel bi sistem yapıp bütcenin tamamıyla filtre malzemesi alırsan daha verimli olur[/QUOTE]
Kendi yaptığım sump içinde fenada değil aslında ama çok uğraştırıyor temizliği çok zor oluyor,bütçemde varken dış filtreye geçmeyi düşünüyor o nedenle

[QUOTE=rouvax]Eheim 2217 veya fluval 307 tavsiye ederim o boyutta, bitkili olunca akvaryum akış daha önemli hale geliyor. Kalite olarak bu ikisi arasında çok fark olduğunu sanmıyorum ama sepetli olduğu için 307 nin temizliği daha kolay olacaktır diye düşünüyorum. [/QUOTE]
Dediğiniz modeller bir tık fazla gelmez mi,içinde 10 lepistesim birçok yavrumda var fazla akış yormasın hayvanları?
Dış Filtre Öneri 2022
Konuyu yeniden hortlatayım.2000 tl bütçem var.150 litre bitkili canlı doğuran akvaryumum için dış filtre bakıyorum bir sürü farklı model dönmüş forumda.Önerileriniz nelerdir ?
Not:Eheim veya fluval marka tercih etmek istiyorum.Fluval 207 ve eheim classic 2215 arasında kaldım.[EDIT]ErenYlmzz,2022-01-02 17:30:20[/EDIT]
Lepistes Hobisi
Öncelikle merhabalar,bu hobiye yeni başlayanlar ve lepistes beslemek isteyenler için faydalı olabileceğini düşündüğüm,balık ölümlerini en aza indirecek birkaç bilgi paylaşacağım umarım faydalı olur.

Suyu oturmamış akvaryuma balık atmayın.Oturmuş akvaryum; biyolojik dengesi oluşmuş,canlılar için hayati önemi olan bakteri oluşum döngüsünü tamamlamış akvaryumdur.Bu döngü bizim için oksijen neyse canlılar içinde odur.Suyun oturma süresi hakkında akvaryumdan akvaryuma değişiklik gösterdiğini gördüm.Ancak başka bir akvaryumdan sünger sıkma vs gibi bakteri oluşumunu hızlandıracak şeyler yapmayacaksanız enazından bir 10-15 gün bekleyin.Bırakın döngü kendi kendine oluşsun.

Suyunuz oturdu ve canlı ekleyeceksiniz diyelim.Balıklarınız geldiği gibi direk akvaryuma boşaltmayın.Bu noktada öncelikle boşalttığınız akvaryumun suyunun dengesini bozulabilir.Ayrıca balıklarınızı sipariş ettiğiniz veya aldığınız yerdeki su ile akvaryumunuzda ki su değerleri birebir aynı değil.Lepistesler hassas canlılar birden akvaryuma aldığınız takdirde çok ufak su değişikliklerinden bile etkilenip hastalanabilirler.Yapacağınız işlem,aldığınız balıkları bir kovaya boşaltın,bir bardak veya herhangi bir şişe vs ne bulursanız akvaryumunuzdan azar azar su alarak canlıları koyduğunuz kovaya boşaltın.Bunu 5 dakika arayla 4 5 defa olacak şekilde yapabilirsiniz.Böylece hem balıklarınız akvaryum suyunuza alışır hemde sıcaklığıda aşağı yukarı akvaryum suyunun sıcaklığına gelecektir.
Bir diğer konu balık aldığınız tek bir yer olsun.Farklı farklı yerlerden balık alıp eklemeyin.Bu hata bana nerdeyse ilk başlarda tüm balıkların ölümüne neden oldu.Bakteri çatışması denen olayı yaşamamak için bu dediğimin çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Isıtıcı kullanın.Isıtıcıyı sadece suyu ısıtmak olarak düşünmeyin.Isıtıcı suyunuzun sıcaklığının sabit kalmasını sağlar.Size önerim yazında olsa ısıtıcı kullanın işiniz garanti olsun.
Son olarak su değişimi ve hastalıklar.
Lepistes hastalıkları ile ilgili birçok konu var forumda.Akvaryumunuzla canlılarınızla ilgilenin.Hasta olduğunu düşündüğünüz balığı başka bir akvaryuma veya karantina için elinizde her ne varsa ayırın.Bu da çok önemli çünkü durduk yere hastalanan bir balığınız olabilir herşey olması gerektiği gibi olsada.O balık bulaştıra bulaştıra tüm akvaryumu mahvedebiliyor.O yüzden erken müdahale önemli.Su değişimi konusunda da hergün su değişimi yapmak bana biraz abartı geliyor.Biraz büyük bir akvaryumunuz varsa birse insanı da canından bezdirebiliyor.Bu nedenle bence haftada 1 veya 2 yüzde 10-15 su değişimi ve 2 haftada birde dip çekimi yapmanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Daha anlatılacak bir ton konu olsada bu yazımda balık ölümleri üzerine durdum.
Şunu da belirtmek isterim ki bu hobiye başlayalı daha 6 7 ayım oldu.Profesyonelim diye bir iddiam yok.Yanlışım varsa bu işin ehli abilerim kardeşlerim düzeltsin.
Dediğim gibi bu yazımda bana hobiye başladığım ilk aylarda bana fazlasıyla canlı kaybettiren kendimce hatalarımı ve çözümlerini anlattım.Yaklaşık 3-4 aydırda tek bir canlı kaybetmedim bu dediklerime dikkat ederek.
Şuanlık aklıma gelenler bu kadar dostlar,güzel keyifli hobiler dilerim..
Lepistes Akvaryumu Ve Moss
Arkadaşlar yaklaşık 150 litrelik suyu oturmuş,içinde 20 lepistesim olan bi akvaryumum var.Zeminde güzel bir görüntü için herhangi bir moss türünü yaymak istiyorum.İzlediğim birkaç videoda moss türlerini krom paslanmaz çelik tele sarıp zemina koyuyorlar ve çok düzenli güzel duruyor.Bende bu şekilde yapmak istiyorum sizce akvaryuma canlılara bir zararı olur mu ?
Hamile Lepistes
[:iyi:]Tamamdır [:iyi:]
Hamile Lepistes
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211693/291020212237431.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211693/291020212237481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211693/291020212237501.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211693/291020212237541.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211693/291020212237581.jpg[/IMG]

Arkadaşlar bu balıkların doğurmasına ne kadar tahmininizce?
Çok net çekemiyorum çok hareketliler,fotoların 2 tanesi aynı balığa diğer 2si farklı balıklara ait.
Su Piresi Üretim Ve Bakımı
Mert bey vakit ayırdığınız ve cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Dediğiniz gibi bu tür işleri tam olarak kavramanın yolu bizzat denemekten geçiyor.Dediklerinizi uygulayacağım yanlış giden bir şey olursa buraya damlarım yine.Tekrardan teşekkürler.
Su Piresi Üretim Ve Bakımı
[QUOTE=BeyzPl]Isıtıcıya ihtiyacı olan canlılar değil.
Besin konusunda da, aynen yeşil su yeterli olur. Yeşil suyun içinde olan besinlerle besleneceklerdir. Ama yeşil su yem gibi verilmez. Pireler her zaman yeşil suyun içinde olmalı. Bunun için pireler gelmeden önce suyun yeşermesi için güneşte su bekletebilirsiniz. Ama daha sonra ısınma olmasın diye gölge veya sadece sabah-akşam güneşi alan bir yere koyun şişeyi. [/QUOTE]

Ben yeşil suyu yem gibi mesela günlük belli bi litreye şu kadar vericem diye anlamıştım.Pireleri yeşil suyun içine koyduktan sonra suyu korumak gerek.
Sadece güneş yeterlimidir yeşil suyun korunması için?

[QUOTE=Saussure][URL]https://www.akvaryum.com/forum/su_piresi_uretimi_tecrubelerim_puf_noktalari_vb_k784735.asp[/URL]

Bu linkte yeşil su ve alternatif yemleme yöntemlerini, bakımlarını detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. [/QUOTE]

Attığınız linki 1 2 defa okudum,dediğim gibi kafam karıştı biraz o yüzden danışmak istedim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.