ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ozanka
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ocak 2019 21:46
Son Ziyaret:
28 Haziran 2019 14:34
Toplam Mesaj:
3 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ozan Ka
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ozan Ka

SON 3 MESAJI

Green Terror Ve Stres
[QUOTE=fma3280]Merhaba;

Balıklar da stresin bir çok sebebi olabilir. Siz de yeni tankı tanıma ve güven ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Bir de 200 km yol yapmışlar. Işığı yem harici açmayın. Akvaryum önün de ani hareketlerden kaçının. Gerçi bitki beliyorsunuz ama loş mavi bir ışık en azından bir süre tercih edilebilir. Işık kapalı vaziyette 1 gün aç bırakın, ışığı açın ve çömelerek bekleyin. Yavaş hareketler ile çok az yem verin. Bunu 3-4 kez deneyin. Bu arada su değerlerinin doğru ve ısının sabit olması da önemlidir. Dış filtre de malzeme olarak ne kullanıyorsunuz ?
[/QUOTE]
Tetra markanın içinde gelen filtre malzemelerine devam ediyorum.
[QUOTE=Adamec]
Gündüz açık bırakacaksınız , yada reeflowers stress giderici sıvısı kimyasal var onu atacaksınız , başka yolu yok.
Ayrıca hiç birine gerek yok 1 hafta ışıksız kalsın düzelir.
Ama bitki var diyorsunuz o zaman söylediğim bu 2 kelamı yapacaksınız yada bekleyeceksiniz.
Kısaca başka yolu yok.[/QUOTE]
Maalesef ışığı yanık bırakmak hiç bir şeyi değiştirmedi. Balıklar genel olarak benden korkuyor, öyle ki çömleğin içine giren bir tanesi ara sıra kafayı çıkartıp bana bakıp, hemen akvaryumun köşesine kaçıyor.
Şu anki en büyük sorun, 1 hafta olmak üzere ve suyun %15 gibi bir kısmını yenilemek istiyorum ama korkup dahada strese girecekler diye yapamıyorum. Sizce su değişimini yinede yapmalı mıyım ?[EDIT]ozanka,2019-01-20 01:14:48[/EDIT]
Green Terror Ve Stres
[QUOTE=Adamec]Işığı Gündüz açık bırakın.Akşama kadar kalsın düzelir.[:iyi:][/QUOTE]

Akvaryumun ışığını yanık bıraktığımda koltukta sabit kalsam bile akvaryumun köşelerinden çıkmıyorlar. O yüzden çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum bunun.
Green Terror Ve Stres
Merhabalar,

Öncelikle foruma yeni katıldım, yanlış yere konu açıyorsam şimdiden kusura bakmayın. 5 gün önce bir çift eş tutmuş 1 erkek ve 1 dişi green terror aldım (Yaklaşık 200km yol yaptılar). Odada ben baya bir uzakta iken akvaryum içinde çok aktif olmamakla beraber geziyorlar ancak ben ufak bir harekette olduğumda direk kaçıyorlar ve akvaryumun en dip köşesine saklanıyorlar. Hele ki işten geldikten sonra evin ışıklarını yakmam ile öldüklerini düşüneceğim kadar en dip köşeye saklanıyorlar sadece hareket anlamında yanaklarındaki solungaçların açılıp kapandığını görüyorum ve ben koltuğuma oturup hareketsiz kalana kadarda kıpırdamıyorlar.
Bu konu üzerinde balıkların strese girdiğini düşünüyorum. Özelikle benim hareketlerimden ve ışıktan etkileniyorlar gibi geliyor. İnternette bununla ilgili bir çok araştırma yaptım. Yanına başka balık ekle gibi yorumlar gördüm ancak green terrorden bahsediyoruz diğer balıklara çokta arkadaş canlısı değillerdir ayrıca eş tutmuş bir çift. Dolayısı ile bu öneriyi es geçiyorum. İkincil olarak zamanla alışırlar diyorlar ama bu bana çokta mantıklı gelmiyor. Daha önce discus, pacu gibi türlerde besledim onlarda da stres durumunu gözledim ama bu kadar abartılı görmedim. Ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz ? Ayrıca yanlarına yeni bir tür ekleme durumu şuan için çok uygun değil. Bir hafta kadar şehir dışında olacağım, yani durumlarını gözlemleyemeyeceğim için birbirlerine zarar verme riskini alamam.

Akvaryum Özellikleri:
Akvaryum ölçüleri: 2m x 50cm x 50cm
İçerisindeki bitkiler: 3x Anabuis, 3x Ludwigia repens Rubin, yaklaşık 10x10cm java moss
Akvaryum zemini: Lav kırığı
Dekor: Kil malzemeden yapılma çömlekler ve haşlak suda bekletilerek temizlenmiş akvaryum için kayalar
Dış filtre: Tetra1200
Akvaryum lambası: OSRAM Lumilux Plus 36W
Ayrıca akvaryum içinde arka duvarda camdan cama hava taşı var ve gün boyu hava motoru çalışıyor.

Şuanda ekstra stres olmamaları için ışığı kapalı tutmaktayım. Ancak bu bitkilerim için yakın zaman içinde kötüye gidecek bu nedenle durumu hemen halletmem gerekiyor. Yemlemesini ise discuslar için kullanılan granül yemleri otomatik yemleme ile yapıyorum çünkü ben akvaryuma yaklaştığımda kaçıyorlar ve ışıkta yanmadığı için yemi bulamıyorlar.

Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,741,515 Mesaj
  • 401,335 Konu
  • 91 Forum
  • 141,745 Forum Üyesi
  • 1,446 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,585 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.