ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ersindogan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
10
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Mart 2019 21:46
Son Ziyaret:
4 Saat 20 Dakika önce
Toplam Mesaj:
27 [0.54 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
25 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ersin Doğan
Doğum Tarihi:
10 Eylül 1989
Yaş:
29
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ersin Doğan

SON 10 MESAJI

Ciklet Baliklari
13 litrede kesinlikle kimse ciklet beslemenizi önermez. Minimum 200 litre önerilir. Elinizde bulunan akvaryumda 1 adet betta beslemenizi öneririm. :) Ya da 3-4 adet tetra grubundan besleyin, neon tetra ya da kardinal tetra. Fazlasını önermem.
Co2 Tüp İçin Regülatör Önerisi
[QUOTE=Arkun]

Ersin Bey merhaba,

Konuyla ilgili bende çok araştırmalar yaptığım için size bilgi vermek isterim. Mevcut tankımda yetiştirdiğim bitkileri görebilirsiniz fikir sahibi olmak için. Öncelikle 5 lt tüp çok mantıklı olmuş. Selenoid kullansanız da kullanmasanız da sizi uzun süre bu tüp götürecektir. Benim 1 lt ista tüpüm mevcut ama şimdi keşke 3 veya 5 lt tüp alsaymışım diyorum. Buna rağmen benim tüpüm bana geceleri selenoid ile kapatmak şartı ile aşağı yukarı 3 ay gidiyor ancak devamlı açsam herhalde 1 ay gitmez diye düşünüyorum. Tüpün dolumu 10 tl bu arada ve 1 gün tüpçü de kalıyor.

Ben regulatorumu selanoidli olarak aliexpressten aldım 180 tl'ye Mufan marka ve şu an çok memnunum ama onun öncesinde gönderdiğiniz ista'nın ürünü vardı. O ürüne sonradan selenoid takma şansı da yok. Bilginiz olsun.

Damla sayacı çok mühim değil onu 3 in 1 şeklinde satılan difüzor check valf ve damla sayaçlı ista nın ürününden de sağlayabilirsiniz. Sonradan eklenebilen bir şey damla sayacı.

Bence gece co2 vermeye gerek yok. Siz bilirsiniz tabi ki tanktaki ph değerlerindeki ufak oynamaların çok etki edeceğini sanmıyorum hassas canlılarınız yoksa.

Ben sadece günde 10 saat co2 veriyorum. Işıklar açılmadan 2 saat önce co2 açılıyor ve kapanana kadar açık kalıyor.[/QUOTE]

Arkun Bey dikkate alıp yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim. Açıkçası biraz kararsız ve takıntılı bir yapıya sahibim bu yüzden de çok soru soruyorum. :)

Aliexpress çin grubuna girdiği için ürünleri çok güven vermiyor aslında, bu yüzden aynı ürünü kullanan ve memnun kalan ikinci karşılaştığım kişisiniz. Sadece selenoid valfli ürünü hakkında öneriyi bir tek sizden duydum. Önceki mesajlarımda belirtmiştim, Kasweld marka selenoid valfli ürünün ikinci elini buldum, bu konu hakkında bilgi sahibi değilim. Sizin bilginiz varsa önerir misiniz bu ikinci el ürünü?

Ayrıca ben de geceleri açık bırakıp bırakmama konusunda çok kararsız ve tedirginim. O kadar çok şey söyleniyor ki (sözüm meclisten dışarı) hangisini uygulasam bilmiyorum. Tecrübem olmadığı için de buraya size danışıyorum. Bazıları gece açık kalabilir hiç bir sorun yok diyor, bazıları da açarsan zararlı diyor. Bu yüzden de selenoid valfli alıyım da açıp açmaması vs. kalsın diyorum. Bilmiyorum ya işte :)

Bahsettiğiniz ürün şu mu? Eğer buysa ne kadar süredir kullanıyorsunuz? Ben bunların içerisindeki elektrik aksamından çok korkuyorum acaba dandik midir diye :)
[URL]https://www.banggood.com/G58-W21_8-Aquarium-CO2-Regulators-Check-Valve-Bubble-Counter-Magnetic-p-1331664.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN[/URL]
Co2 Tüp İçin Regülatör Önerisi
[QUOTE=soner-can]Vakit varsa eğer beklemek daha mantıklı [/QUOTE]

Aslında yavaş yavaş kurmaya başlamak istiyorum. Arada 100 TL gibi bir rakam oynuyor ve aliexpressteki ürünün kendi damla sayacı da var buradakilerde yok, ekstra almam gerekiyor.. Selenoid valfi konusunda da çok kararsız kaldım, yani ışık kapalıyken verilen co2 ne kadar işe yarar bilemedim. Çok kararsızım hiç sevmiyorum bu huyumu [:/]
Co2 Tüp İçin Regülatör Önerisi
[QUOTE=soner-can]Regulatörü alıexpresten alabilirsin hem şık hemde uygun oluyor fiyatı,selenoıd valfsizde kullanabilirsin. Valflının avantajı ph kontrol cihazın varsa etkili olur, bazı arkadaslar timer kullanarak tanka belli aralıklarla co2 giriyor.Ben ph kontrol cihazın yok ise sürekli stabil gaz girişi olmasını tercıh ediyorum.
Diffizörü inlıne almanı tavsıye edebilirim en azından extra tank içinde hortum diffizor kirliliği olmuyor,
Daha önce alıp kullandığım ve memnun kaldığım ürünlerin linkini paylaşıyorum faydası olur umarım
[URL]TRY 58.56 26%OFF | Alüminyum alaşım 12/16mm Dış U-Tüpler Viraj CO2 Difüzör Akvaryum Tankı Karbon Dioksit Atomizer Regülatörü Reaktör jeneratör kiti
https://s.click.aliexpress.com/e/SJ3EDAfp1[/URL]

[URL]TRY 145.35 26%OFF | Akvaryum CO2 regülatörü tankı canlı bitki akış basınç kontrol vana kabarcık sayacı kontrol dekompresyon masa silindir adaptörü
https://s.click.aliexpress.com/e/BuS4mTRJd[/URL][/QUOTE]


Çok teşekkür ederim detaylı yardım için. Şunları da sormak istiyorum;

İkinci el Kasweld regulatör buldum. Selenoid valfi de mevcut ama yıllardır kullanıyormuş satan kişi. Ürün, satan kişiye almanyadan gelmiş ya da kendisi almış bilmiyorum tam olarak. Ben ikinci el konularında biraz hassas düşünüyorum tam güvenemiyorum. Ürünün fiyatına 250 TL istiyor, tam emin olamadım. Ürün şu:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213696/050420191310361.jpg[/IMG]

Bir diğer ürün de indirime girmiş, ista markasının basınç ayarlı regülatörü. 285 TL bunun fiyatı. Selenoid valfi yok.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213696/050420191311591.jpg[/IMG]

Aliexpressten daha uyguna alıp beklemek mi mantıklı yoksa bunlardan birisi mi? Bunlar ise eğer hangisi? :)
Co2 Tüp İçin Regülatör Önerisi
Merhabalar.

Kurmaya yavaş yavaş başladığım bitkili akvaryumum için 5 Litrelik bir Co2 Tüp aldım. Bunun için eksiklerim Regulatör ve Difüzör.

Sizden ricam; 5 Litrelik bir tüp için Fiyat Performans anlamında işimi sağlıklı bir şekilde görebilecek Regulatör önerisi. Mesela 140 Liraya da Regülatör var, 300 Liraya da var. Farkları nedir? Önerileriniz nedir? Ayrıca Timer'a bağlayabileceğim bir selenoid valf olmazsa olmaz mı? Yani çok büyük bir artısı var mı yoksa olmasa da olur mu?[EDIT]ersindogan,2019-04-04 19:55:42[/EDIT]
Balık Sayısı
Pet mağazalarındaki tanklarda çok balık olmasının sebebi, o balıkların o tanklarda fazla durmamasından kaynaklıdır. Sürekli alım-satım olduğu için, Bora Bey'in de belirttiği gibi sirkülasyon çokluğundan, bu balıklara çok fazla zarar vermez. Ayrıca önemli bir nokta da şu; pet mağazalarındaki su değişiklikleri daha sık yapılır, bu da etkileyen bir faktördür. Ama tabiiki başlıca sebep tanka balıkların girdi-çıktısının fazla olmasıdır.
Sarı Prenses Renk Ve Kuyruk
[QUOTE=yfurkanerten]Öneriler için teşekkür ederim. Cikletler henüz 3-4 cm aralığında olduğu için sıkıntı yaşamam diye düşünmüştüm. Daha da bir kaç gün oldu kurulalı. Dekor olarak ortada bir büyük bir kaya var. İlk olarak mavi prenses tutmuştu orayı, sonrasında vatoz yerleşti. :) Sanırım vatozdan sonra sıkıntı oldu.

Henüz dişi erkek ayrımını yapamadım. Ama eğer doğru tahmin ettiysem birer erkek var. Yavru oldukları için büyüdüklerin de ona göre erkek veya dişi alırım diye düşünmüştüm. Acemilik. :/

Henüz dişi erkek ayrımını yapamadım. Ama eğer doğru tahmin ettiysem birer erkek var. Yavru oldukları için büyüdüklerin de ona göre erkek veya dişi alırım diye düşünmüştüm. Acemilik. :/[/QUOTE]

Tankın büyüklüğüne göre balıklar büyüme evresine girerler. Bu şekilde çok da büyümeyebilir. Belki 1 cm daha boy atabilirler.

Daha yeniyse aldığınız yerle görüşün, tankı büyütme şansınız yoksa mutlaka tür değişikliğine gidin derim ben. Petshop almam diyebilir, belki ilan ekleyerek takas için bir yol arayabilirsiniz..

Balıklar dişi-erkek ayrımına göre, uygun sayıya göre cins belirlenirse yaşar mı? Tabiiki yaşayabilir ama stresler artar, balıklar mutlu olmaz. Balıkların mutlu olmaması demek sizin de strese girip bu şekilde çıkış yolu aramanız demek..

Umarım bu söylediklerime göre çözüm üretebilirsiniz. Kolay gelsin.
Sarı Prenses Renk Ve Kuyruk
Tankınız ciklet türleri için çok küçük. Ciklet balıkları için bahsettiğiniz sayıya en az 120 litre bir tank gerekir. Beslediğiniz türler 1 erkek 3 dişi şeklinde mi? 2 erkek 2 dişi varsa bu da kavgalara sebep olabilir. Eğer hepsi erkekse ve kaya dekor sayısı az ise saklanamıyorlarsa bu da kavgalara sebep olabilir. Ciklet balıkları yer tutmak isterler ve baskın olan her zaman güzel yeri tutar. :)

Size ilk önerim tankınızı büyütmeniz, eğer büyütemiyorsanız da türleri tropikal canlı doğuran falan yapmanız.
Sarı Prenses Renk Ve Kuyruk
Tankınızın özellikleri ve içerisinde bulunan türleri adetleriyle birlikte yazabilir misiniz?

Muhtemelen diğer bir balıkla baskınlık mücadelesi olmuş ve bu ciklete vurmuşlar. Kuyruğunu ısırmışlar ve stresten balığınızda siyah çizgiler oluşmuş. Tabiiki daha fazla detay verebilirseniz daha iyi yardımcı olunabilir.[EDIT]ersindogan,2019-04-02 17:21:24[/EDIT]
Karisik Malawi Akvaryumu Ve Hamile Balik Hakkinda
[QUOTE=secaflex]

hocam ben ilerki zamanlarda büyütecem akvaryumu zaten . ama şimdi değil.şuanki durum ile ne yapabilirim elimdeki imkanlarla ? ne zaman kusturabiliriz ne kadar zaman geçince yapılıyor ?[/QUOTE]

Eğer kuluçkalığınız yoksa pet şişe ile kuluçkalık yapabilirsiniz, bunun için hava hortumu ve hava motoru olması gerekiyor. Eğer oksijeni filtre ile sağlıyorsanız balığın ağzında kuluçka dönemi bittikten sonra (ağzını doldurduğu andan itibaren ortalama süreleri tam olarak bir şey söyleyemem ama yumurtaları ağzına doldurduktan sonra 16-17 gün içerisinde balıklar doğmuş oluyor, beklerseniz kendisi toplamda 20 gün içerisinde kusar diye düşünüyorum, ama beklemezseniz 16-17 gün sonra kontrol ederseniz zaten balıkların yumurtadan çıktığını görebilirsiniz elinizle ağzını açıp bakabilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.