ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ersindogan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
24
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Mart 2019 21:46
Son Ziyaret:
3 Saat 59 Dakika önce
Toplam Mesaj:
41 [0.40 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
38 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ersin Doğan
Doğum Tarihi:
10 Eylül 1989
Yaş:
29
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ersin Doğan

SON 10 MESAJI

Karides Ölümü
80 Litrelik Hightech Bitkili akvaryumuma aldığım yaklaşık 15 adet kiraz karideslerden sadece 6-7 tanesi piyasada. 3-4 adet öldüğünde kendim çıkardım, diğerleri eğer öldüyse akvaryumda bulamıyorum. Tabanda Monte Carlo, Repens bitkileri mevcut, Yani bitki aralarına falan girip öldüyse de görünmüyor. Eğer ölümler yaşandıysa (ki çok yüksek ihtimal bu şekilde) ve bitki aralarında kaldıysa bunların zararı olur mu? Çünkü ararken gözüm kanadı resmen :)

Bilgisi olan yok mu :(
Bitkilerim Bi Türlü Düzelmedi
[QUOTE=Beta_balik]Akvaryum biraz ufak. Yaklaşık olarak 8 litre gibi. Şimdiden dediğiniz bir şey aklıma takıldı. Ben ışık kullanmaya başladım diyelim ki. Ve gübre de kullanmıyorum. Yosun kesin çıkar mı?[:?][/QUOTE]

8 Litre akvaryumda ne besliyorsunuz peki?

Yosun kesin oluşur diye bir şey diyemem, düzenli su değişimi yapılır akvaryuma iyi bakımlar yapılırsa yosun oluşumu aksayabilir. Her yosunun oluşma sebebi vardır, fazla ışık, az co2 vb. şartlar sakal yosunu oluşturur mesela. Bu yüzden de ışığı günde 8-10-12 saat döngüsüyle açmamız önerilir. Gübre destekleyici sıvılardır. Kullanmanız önerilir.
Nano Tank Tavsiye ?
Karides akvaryumu yapabilirsiniz bence.
Bitkilerim Bi Türlü Düzelmedi
[QUOTE=Beta_balik]Yani aklına gelmedi bu yüzden büyümedikleri. Tavsiyenize uyarım. En yakın zamanda bununla ilgilenmeye çalışacağım. Peki sadece beyaz ışık iş görür mü. Beyaz ışık yosun yaptığı için bununla uğraşmak istemiyorum. Zaten yeni kurtuldum.[:)] Yani diyelim ki basitinden şerit let aldım. Bitkiler düzelir dimi.[/QUOTE]

Bitkili akvaryumların belli bir döngüsü vardır. Işık şarttır, beyaz led uygun olacaktır. Akvaryum bilgilerinizi yazabilirseniz en azından kaç watt ışık gerektiğini yazabiliriz. Ayrıca yosun yapan beyaz ışık olsa da buna diğer bir etken akvaryumdaki döngüdür. Bu yüzden de sıvı gübrelerle akvaryumun desteklenmesi şart oluyor zaten. Mesela sakal yosununu önlemek için excel gübresi kullanmak gibi..

Uygun watt şerit led işinizi görecektir. Çürüyen bitkilerin çürümüş yapraklarını makasla budarsanız ışık desteğiyle (günde ortalama 8 saat) bitkilerin formları eskisine dönebilir. Bu süreç bitkilerin adapte olması vs. diye düşünürsek ortalama 2 haftayı bulabilir.
Bitkiliye Başlangıç
Excel gübresi ile başlaman gerekir. İlk adım olarak excel ile başlarsan sakal yosunu gibi yosunları önlemiş olursun. Sonraki adımlarda potasyum gübresi vb. gübrelerle devam edebilirsin. Bitkilerin gelişimi için ne kadar sık su değiştirirsen o kadar hızlı gelişirler. 2 günde 1 kez %30 civarı su değiştirebilirsin. Dinlenmiş su koyman şart değil, içerisinde canlı olmadığı için problem yok. Fotosentez için de su değişimlerinde izlersen bitkilerin daha fazla fotosentez yaptıklarını gözlemleyebilirsin. Sabredersen eğer ilerleyen günlerde bitkilerinin bulunduğu toprağa daha fazla tutunduğunu, sahiplendiğini ve fotosentez konusunda coştuklarını görebilirsin. :)

Ayrıca ışıklandırma ve co2 sistemini nasıl ayarladın bilmiyorum ama tavsiyem şu yönde;
2 Adet timer alıp birini co2 sistemine, diğerini de ışıklandırmaya bağlayıp, açılışta Co2 sistemi açılsın, 2 ya da 3 saat sonra ışıklandırma devreye girsin, ışıklandırma 8 saat yansın ve kapandıktan yarım saat ya da bir saat sonra co2 kapansın. Böylelikle ışık açıldığında tankın içerisine Co2 yayılmış olsun ki fotosentez hemen başlayabilsin.
Balık Mı? Akvaryum Mu?
Bu evde film izlemekle sinemada film izlemek gibi bir şey. :) Her iki içerik de önemli bu yüzden. Uygun filmi uygun ortamda izlemek de diyebiliriz buna.

Kısacası seyir zevki güzel bir balığı, o balığa uygun ve güzel bir habitat ortamında izlemek diyorum. Yani bence her ikisi de izlemek için önemli :)
Yeni Bitki Akvaryumu
[QUOTE=KupaAs]Dry Start Methodu sonrası bahsettiğim yöntemi kullanamazsınız haklısınız. Amaç zaten kök sistemini oturtmak başta ki siz onu yapıp suyu doldurmuşsunuz. Şahsen ben ışık süresini yinede 4 saat başlardım. Tek fark sade potasyum ile değil de tüm gübrelere yarım doz başlar gelişime göre zamanla dozu arttırırdım. Düz mantık olarak tabi ki. Bu yöntem denediğim bir yöntem değil yanlış olmasın.[/QUOTE]

Çok teşekkür ediyorum, verdiğiniz bilgiler yine de yol göstericek şekilde ayrıntılıydı. :)

Başka deneyimleri olan arkadaşlar yardımlarını esirgemez umarım.
Yeni Bitki Akvaryumu
[QUOTE=KupaAs][:D] Şöyle ki haklılar co2 24 saat verilebilir.Hatta bende şu anda 24 saat veriyorum. Ama başta hata etmişim 24 saat vererek çünkü ışıkların kapalı olduğu saatlerde tanka verdiğim co2 kullanılmıyor uçup gidiyor. Hatta co2 setlerindeki selenoid valfin temel görevidir istenilen zamanda sistemi açıp kapatmak. Böylelikle belli saatlerde co2 verilirken sonrasında kapanabilir.
Işık konusunuda şöyle açıklayayım size. Yeni kurulum bir tankda bitkiler gelişmeden önce kök sistemini oturtmak zorunda. Bu dönemde ortamdaki potasyum kök gelişimine çok faydalıyken diğer elementler o kadar da etkili değildir. Dolayısıyla bitki çok az miktarda besini bünyesine alıp ışıklarla birlikte kullanabilir. Yeni kurulumlarda Işık süresi fazla olursa eğer bitkiler kök sistemleri yeterince gelişemediği için algler ile yarışabilecek bir performans gösteremez ve verdiğiniz ışık sadece alglere yarar. Bakmayın bende yeni yeni öğreniyorum çoğu şeyi. Tam bir hight tech tank kurmak 6 senemi aldı şimdide terübe bilgi toplamaya çalışıyorum halen daha.2 ay kadar önce yaptım bende kurulumumu. Profilimde görebilirsiniz.
İlk kurulumdaki hali:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/103679/270420191435261.jpg[/IMG]
2 Ay sonraki yani şimdiki hali:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/103679/010520190443211.jpg[/IMG]
Sadece sabır gerekiyor yüksek destekli bitkilide. Acele ettiğim her an bir sorun ile karşılaştım.[/QUOTE]


Şöyle bir şey söz konusu; ben ilk bitki ekimini 8 gün önce kadar yapıp Dry Start Method kullanarak başladım bu tanka. Su ekleyene kadar her gün 12 saat ışık açık şekilde, 2-3 saatte bir spreyleme yöntemi ile bitkileri ıslattım. Bugün de suyu ekledim. Bu durumda da bahsettiğiniz yöntemi kullanmak mı doğrudur yoksa durum değişir mi?
Yeni Bitki Akvaryumu
[QUOTE=KupaAs]Mesela co2 yi saat öğlen 11:00 da açıyorsunuz. 12:00 da ışıklar açılacak, 14:00 da kapanacak, 16:00 da tekrar açılacak ve 18:00 da co2 ve ışıklar kapanacak. Kalan saatlerde ışıklar kapalı kalacak.
İndikatörler koyulduktan yarım saat 1 saat içinde ortamdaki co2 yi doğru yansıtıyor diye biliyorum siz yinede renk açık yeşil olana kadar arttırın. Ek bilgi yosunun %90 sebebi co2 dalgalanmasıdır. CO2 nin az, ışığın fazla olduğu tanklarda yosun riski çok yüksektir.
Birde co2 difzörünü dış filtre çıkış borusunun önüne konumlandırırsanız hem co2 kaybınız azalır, hemde var olan co2 akvaryumu maksimum mesafe gezeceği için veriminiz co2den artar

Ek olarak da İndikatörü dış filtre çıkış borusunun arkasına konumlandırın. Tankta sirkilasyonun en az olduğu yer genelde orasıdır ve sirkilasyonun en az olduğu yerdeki CO2 oranı genelde baz alınarak müdehaleler yapılır.[/QUOTE]


Bahsettiğiniz konumları o şekilde ayarlamıştım en başında. Filtre suyu tanka basarken debisi, çözülen karbondioksit gazını dağıtacak şekilde işliyor. Indicator ise dalgalanmanın olmadığı bir konumda filtreden uzakta duruyor.

Bana söylenen, balık ekleyene kadar 24 saat co2 verilebilir, ışık ise günde 8 saat yanacak şekilde zamanlanabilir şeklindeydi. Bu yanlış bir işlem midir yoksa sizin söylediğiniz gibi de, bu şekilde de olabilir midir? Çünkü bu benim ilk hitech kurulumum ve tecrübem yok. Bu yüzden de aslında birden fazla kişiden, sizin gibi tecrübeli arkadaşlardan destek almak istiyorum.

Ayrıca başak burcuyum ve en sevmediğim özelliklerimden birisi kararsızlık :))
Yeni Bitki Akvaryumu
[QUOTE=KupaAs]Hayırlı olsun.
1) Balık eklememek değilde bence ilk 1 aylık süreçte temizlik ekibi edinin yosunlar için böylelikle biyolojik dengenizde sağlam olur.
2) 2 AÇIK- 2 KAPALI - 2 AÇIK şeklinde 4 saat ile başlayıp aydan aya 8-9 saate kadar ışık sürenizi arttırın. Sağlam yosunsuz bir döngü olur.
3) CO2 yi ışıklar yanmadan 1 saat önce açıp ışıklar sönünce kapatmak mantıklı. Normalde 24 saat veriyorum ben fakat boşa co2 kaybından başka bir şey değil düzeni bu şekilde başlattığım için yosun sorunlarından korkumdan size söylediğimi ben yapamıyorum. Ama dediğim gibi 24 saat co2 verirseniz sadece tüpünüz erken biter.
4) Balıklar sisteme eklendikten sonra gübrelemeyi yaparken balıkları da hesaba katarak nitrat ı çok az şekilde azaltabilirsiniz. Balık dışkıları ve bakteriler bir miktar üreteceklerdir.

AYRICA:
- Co2 indikatörü temin edinmenizi öneririm. İndikatör açı yeşil renk olmalı. Hiç canlı olmayacak kesinlikle derseniz sarı renk olana kadar co2 verin güzel gelişim gösterirler.
- İlk 2 hafta potasyum, sonrasında bahsedilen dozların yarısı kadar npk-demir-mikro kullandım ben kendi kurulumumda. 1 aydan sonra dozları normale çektim. Şu anda da nerede ise dozları iki katına çıkarttım gelişim memnun edici.
- Başlarda bildiğim ama bir süre önce unuttuğumu fark ettiğim en önemli konulardan birini siz unutmayın "Işık-CO2-Gübre" bunlar dengededir. Birini arttırınca diğerlerinide kesinlikle arttırmak gerekir. Eğer dengeyi yakalarsanız çok hızlı verim alabilirsiniz.
Bilgim dahilinde olduğu sürece yardımcı olurum dilediğinizi sorabilirsiniz. Bilmiyorsam da tecrübeli hobicilerden bende öğrenmiş olurum. Tekrardan Hayırlı olsun.

Ek olarak: Formda bir tanıtım konusu açarsanız, siz soru sordukça sorunlara çözüm buldukça ilerde kurulum yapmak isteyen hobicilere yön göstermiş olursunuz.[/QUOTE]


Teşekkür ederim :)

Şimdi tam olarak kavramak istediğimden soruyorum;
2) 2 AÇIK- 2 KAPALI - 2 AÇIK şeklinde 4 saat ile başlayıp... dediğiniz noktayı tam anlayamadım. Gün içinde 2 saat açık, 2 saat kapalı ve 2 saat açık şeklinde ayarlayıp geri kalan 18 saatlik süreçte tamamen kapalı mı kalsın ışıklar? Ve bu ilk 2 saatlik süreç başlamadan 1 saat önce co2 açıp, son ışık kapandıktan sonra da co2 yi kapatmak mı gerekiyor?

Co2 indicatoru aldım, şu an tankımda takılı. Hatta bununla ilgili görseli atıyım. Fotoğrafı çektiğimde yeni eklediğim için sıvı Mavi renkte fakat şu an Moss Ball tonlarında yeşile döndü :)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213696/010520190401541.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 316 Online Kullanıcı, 172 Üye

Online Kullanıcılar

Emre39, s1nan, mddogan, Yordle, Street Parrot, Mikail Erdoğan, serkantezel, erditunc, yavuzsezgin, JangoFettus, pugy, smckr, hercan, chnkc, Therbosstat, ahmetcirali, enginm2000, ankara0606, Ejder Günaydın, ternapi, Necdet Buluk, Chensy, idiopatik, gazoz34, dtef, ufukdemirturk, Mete Duru, husumut, SoSriKuA, denizim20, icelebi, Gtuncay, Mehmettt0606, Dark65, Wolf, Durotan35, sercan355, sbilgic82, ismalkoc, ErtanGulen, sharkemre, babanus, ismail_topcuer, gokturkseyhan, guppy3636, adige42, Kınayu, CANERXCX, Kamil009, Luthien, tr_hobi, PASAMAKAW, ssezen, akyamaner, ibrahim_, Kubilay Sakarya, Noyes, zoradam09, NedimDokuyucu, umitbalcin, nomercy, tosbag, Birtek, Onurdem78, seyyaHH, necdetd, erimgorgulu, Altispinoza, mustafakuzu, Stajyerakvarist, cyilmaz10, zeroide, AliSarp, jaws78, Ahmet Haşim, banned, gizemlibeta, TSevil, serkul2007, çulsuz, Superozo, 06bora34, srdrkr24, Supervenenis, Kerimtnçy, Splendor, mertsalik, Murat Murat, fedaxdello, kadriguvenc, Csumer, llegendd, MertA, OrhuN Sarı, Ufukmav, onur228, Yusuf Bilal, Efsane11, yorgunsair, Fatih tll, Hasanbal54, H.Ocal, Hamzayersaloglu, TugayÇınar, vedat79, mperk, Ozden, burakhoca, mareq, firedark12, C3206, ceyh, smithiseek, AhmetMagma, semihenes, DTkadir, AmazonDream, Neocaridina, Curse, Fishbone, hacivat, Memo0640, acarli, erten, Discusfun, ermane, MudureHanim, Neothauma, heihache, mek44, brkenginol, UmitYilmaz, BuRAK, basser4450, DenimPHANTOM, wmsnickers, ardatamay, Hakan Çapcıoğlu, Arapaima, rarely, Aşk-ı semek, Ugur79, ozan_1903, KEREMERT, oguzcanoguzer, ozicengiz, bcalasin, Ataysi, Berke ÇETÜKKAYA, ertanplencelik, Arifhb, FurkanDe, Ortaamerika, tekila09, Emerse, gknbdyn, Ulaş_özgür, Müptela, ktulgar, globalord, olympos06, mirabeat, MiSoSiKiaN, eren0671, japon22, abunil, Brsk, mightymurat, Blackpearl34, Alphird, ferdiusta, Dost34., mrtgrgn,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.