ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
dorukmoruk
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Nisan 2019 21:49
Son Ziyaret:
07 Temmuz 2020 13:13
Toplam Mesaj:
10 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Dorukhan Alpaslan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Dorukhan Alpaslan

SON 10 MESAJI

Akvaryum Camında Bilmediğim Bir Canlı Türü
Herkese selam,

30 litrelik pico deniz akvaryumuma dün hobici bir arkadaştan kayası ile birlikte hairy mushroom aldım. Eve gelip yerleştirdim ve yaklaşık 20 saat geçti. Mushroom yerini sevdi gibi gözüküyor ve açmaya başladı.

Merak ettiğim şu, bu sabah işe giderken akvaryuma baktığımda camda ufak lekeler gördüm. Sonrasında daha önce böyle bir leke görmediğimi farkedince yosun kazıyıcımla biraz lekeye yaklaştırdım ve arkadaş benden kaçmaya başladı. Kısacası akvaryum camımda farklı yerlerde sayabildiğim kadarıyla 5 adet bu canlıdan var. (Aşağıda fotoğrafı var ancak çok ufak olduğu için çekerken zorlandım.)

Bu canlı türünü biliyor musunuz? Zararlı mıdır? Umarım zararlı bir tür değildir. [:(]

Düşüncelerim şunlar, acaba arkadaşın canlı kayası ile birlikte mi geldi bunlar bana? İkince düşüncem ise 2 adet conch salyangozum var. Doğurmuş olabilirler mi? Daha önce yeni doğmuş conch görmedim belki öyle birşeydir diye düşündüm.

Faydalı yorumlarınızı bekliyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214795/241020190859121.jpg[/IMG]
Akvaryuma Ölü Mercan Koymak
Cevaplarınız için çok teşekkürler. Tamamdır, temizleyip koyacağım. :) hem palyaço balığıma ufak bir mağara yapmak için üst kısma bir kaya ihtiyacım vardı, işime yarar. Tekrar teşekkürler.
Protein Skimmer Kabarcık Kaçırıyor
Cevaplarınız için teşekkürler. Micro bubbles problemini elyaf kullanarak çözdüm. Artık ps'den gelen baloncuklu su elyafa takılıyor ve sorun çözülüyor. PS ses sorununa ise bir çare bulamadım. Sanırım onunla yaşamaya alışmam lazım.
Akvaryuma Ölü Mercan Koymak
Cevaplarınız için teşekkürler. Aslında biraz kafam karıştı. :) Ancak suyun değerlerini bozma tehlikesi varsa koymamaktan yanayım tabii ki.
Akvaryuma Ölü Mercan Koymak
Merhabalar,

Aşağıdaki gördüğünüz ufak ölü mercanı arkadaş baya önce Tayland'ta bulmuştu. :) Akvaryumumda güzel durur diye bana verdi. Bunu tuzlu su akvaryumuma koymakta bir sakınca var mıdır acaba? Veya koymadan önce ne yapmalıyım?

30 litre nano akvaryum
palyaço balığı ve 2 conch

Şimdiden teşekkürler.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214795/160920190856111.jpg[/IMG]
Protein Skimmer Kabarcık Kaçırıyor
Teşekkürler. İlk baş hava sesi sanıyordum ancak susturucu hiç işe yaramadı sonrasında motor sesi olduğuna kanaat getirdim. Havayı çok kısınca ses gidiyor ancak hava girişi olamadığı için esprisi kalmıyor. Havayı açtığımızda ise yüksek bir ses mevcut.
Protein Skimmer Kabarcık Kaçırıyor
Merhabalar,

Öncelikle herkese iyi hobiler. Deniz akvaryumuna (hatta akvaryum hobisine) yeni başlamış biriyim. Aşağıda gördüğünüz akvaryumu bir tanıdığımdan hazır olarak alıp evime yerleştirdim ancak eve geldiğimde ps'in çalışmadığını farkettim. Canlı yüküm az olduğu için düzenli su değişimleri ile 10-12 gün ps olmadan gayet iyi idare ettim. Sonrasında haqos 50 ps marka ps alıp taktığımda fotoğrafta gördüğünüz baloncuklar oluştu suda. Bu baloncukların sebebi ne olabilir acaba? Bir sorum da ps'in çok sesli çalışıyor olması. Salonda çok rahatsız edici bir ses var. Bunun da bir çözümü yok mudur? :(

Akvaryumum hakkında kısa bilgi,
haqos nano akvaryum 30 litre
1 yıldır oturmuş canlı kaya ve kum
bir palyaço balığı ve iki conch salyangoz

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214795/130920191129111.jpg[/IMG]
Yeni Lepistes Akvaryum Kurulumu Hakkında
Çok teşekkürler. :)

Ek sorularım,

Balıklar yavruladığında popülasyonu nasıl kontrol altına alırım? Tankımdaki balık nüfusunu nasıl istediğim seviyede tutarım?
İstanbul anadolu yakasında akvaryumcu öneriniz var mıdır? Gittiğim yerlerde hep sıradan lepistesler var.
Lepisteslerin yavruları albino gibi özel ırk doğma şansı var mıdır? Yoksa hep aynı renk mi doğarlar?
Lepisteslerin yanına vatoz olarak cüce mi tercih etmeliyim yoksa büyük vatozlar olur mu?
Son olarak lepistesler diğer canlı doğuranlarla sağlıklı bir şekilde yaşar mı?

Teşekkürler. :)
Yeni Lepistes Akvaryum Kurulumu Hakkında
Yorumlarınız için teşekkürler. 90 litrelik akvaryumuma bugün sunsun hw-603b dış filtre aldım. Aslında lepistesler için pipo filtrenin uygun olacağını okumuştum ancak pipo ile akvaryumda çok sık su değiştirmek gerekeceğini düşündüğüm için dış filtre aldım. Size bir sorum olacak. Dışarıdan şelale şeklinde vereceğim suyun yaratacağı oksijen balıklara yeterli olur mu yoksa bir hava motoru almama gerek var mıdır?
Yeni Lepistes Akvaryum Kurulumu Hakkında
Herkese merhaba,
Öncelikle aranıza yeni katıldım. Umarım iyisinizdir.
Çocukluktan beri heves ettiğim akvaryum hobimi sanki vahiy gelmiş gibi gerçekleştirmeye karar verdim ve 90 litrelik bir akvaryum aldım. :) Acemiliğimi atmak ve hevesimin kırılmasını önlemek için adım adım gitmeye karar verdim ve lepistes bakmayı düşündüm.
İnternetten araştırdığımda bitkili akvaryumlar çok ilgimi çekti ancak CO2 ve sıvı gübre gibi ekstra durumlar biraz gözümü korkutuyor. Yoğun bir iş temposuna sahip olduğum için bir hevesle akvaryumu doldurup sonra ölümleri görmek istemiyorum.
O yüzden sizden (varsa eğer) ekstra co2 veya gübre gibi detay bakımlar istemeyen ve lepisteslerim ile güzelce yaşayabilecek bitki önerisi rica ediyorum. Tabii bitki ismi ile beraber bakımları hakkında da ipucu verirseniz harika olur.
Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.