ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Elaman
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Temmuz 2019 01:59
Son Ziyaret:
15 Ağustos 2019 14:30
Toplam Mesaj:
6 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Sedat Alp
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Sedat Alp

SON 5 MESAJI

İnce Siyah Kum Sorunları Yüzünden Kafayı Sıyırdım.
[QUOTE=MOONLİGHT]Kesinlikle aynı fikirdeyim ya boyalı ya da hagen gibi karışık yolluyorlar ben jbl manado aldım. En iyi çözüm bence . Inan rahat uyuyorum[:)))][/QUOTE] İşte manadonun taneleri iri benim semender için maksimum 2mm olması lazım. O yüzden sansibara kalacağız çamur gibi vs diyorlar ama yapacak ta başka bir şey yok gibi.
İnce Siyah Kum Sorunları Yüzünden Kafayı Sıyırdım.
[QUOTE=MOONLİGHT]Sekizinci yıkaymışım ve artik pes dedim . Bırakın sürtmeyi suyu doldurur doldurmaz su simsiyah oluyor resmen boya . [/QUOTE] Aynen benim aldığım boyalı kumda yaşadığım şey bu. Yıka yıka 10dkk suda bıraktığın zaman direk boya salıyordu kum.

[QUOTE=UmitYilmaz]Öncelikle yaşadıklarınızdan dolayı çok geçmiş olsun demek istiyorum.[/QUOTE] Teşekkür ederim nasip işte yapacak bir şey yok. En sonunda JBL Sansibarı alıp koyacağım akvaryuma yapacak başka da bir şey kalmadı. Anlaşılan o ki piyasadaki kumlar ya boyalı ya demirli temiz partiden, sorunsuz alternatif bulmak şans gibi bir şey. O da bize denk gelmedi.
İnce Siyah Kum Sorunları Yüzünden Kafayı Sıyırdım.
[QUOTE=berkayakkann]Bazalt[/QUOTE]Sizin bazalt gibi küçük taneli max 1-2mm bulyrsam olur gibi duruyor.

[QUOTE=ityo39]Vitasand in professional serisi yıkanmış siyah bitki kumu 2-3 ve 5 mm farklı tane büyüklüğünde kapalı kovalarda satılıyor. [/QUOTE] 3mm'lere çıkamam maksimum 1-2mm olmalı.
İnce Siyah Kum Sorunları Yüzünden Kafayı Sıyırdım.
[QUOTE=ceyh]Bazalt baktınız mı? Ben kullanmadım ama bazalt öneren arkadaşlar var, bence bir de onu araştırın.[/QUOTE]
Bazalt'ı siz yazdıktan sonra araştırdım. Bir iki satıcı buldum internette. Lakin bana daha önceden aldığım aynı kumları göndermeyeceklerini nasıl bilebilirim ki. Bir de bazalt da volkanik bir kum o da içeriğinde demir vs barındırmaz mı ve salınım yapmaz mı acaba? Bazalt olarak önerebileceğiniz bir ürün yada öneren arkadaşların linki var mı acaba?

[QUOTE=Sheyda27]Merhaba,bakacağınız bitkiler yüksek destek isteyen bitkiler değilse bence en güzel ve doğal olanı dere kumudur.[/QUOTE]Bakacağım canlı yüzünden kumun 1mm civarında olması ve siyah olması gerekiyor. Bitkileri kolay bakılanlardan seçerim. Dere kumunun 1mm kalınlığında ve siyah olanı var mı? Gördüyseniz link verin lütfen ben bulamadım.

[QUOTE=Bisnev99]Bu yüzden sanırım herkes forumdaki ve yabancı kaynaklardaki tecrübeli akvaristlerden öğreniyor ne biliyorlarsa. Siz de öyle yapın... [/QUOTE]Ben de tam olarak bunu yapmaya çalışıyorum inan.
İnce Siyah Kum Sorunları Yüzünden Kafayı Sıyırdım.
Merhaba arkadaşlar müsadenizle kısaca hikayemi anlatıp sorumu sorayım;

Çok uzun yıllardan sonra yeniden akvaryum kurmaya karar verdim. Ne besleyebilirim diye araştırdım ve bir tür albino su semenderi ile karides akvaryumu kurmaya karar verdim. Sonrasında İzmir'de ki bazı akvaryumculara gidip çeşitli ihtiyaçları temin ettim bazılarını da internnetten aldım. Herşey güzel hoş fakat son anda besleyeceğim semenderin kumları yuttuğunu büyük taşların sindirim kanalını tıkadığını okudum. Bu canlının yutabileceğinden küçük taşlar ve 1'mmden büyük kum akvaryumda önerilmiyor. Bu sayede aldığım siyah iri taneli taban malzemesi çöp olmuş oldu.

Bunun üzerine çakılı çıkartıp İzmir/Karabağlar tarafındaki toptancılara gittim ve orada 10 kiloluk torba içerisinde siyah ince bir kum bulup aldım. Eve getirip paketini açtığımda bir boya kokusu yayıldı ki sormayın. Yine de geçici bir şeydir diyerek başladım yıkamaya. 50 kere yıkadım belki 200 litre su harcadım ne kumun boya salması bitti ne kokusu. Foruma bakınca bazı kumlarda bu kokunun olduğunu bunun sorun olmadığını vs yazanları okudum. Ama hiç aklıma yatmadı. Mıknatıs testi, tuz ruhu testi vs de böylece öğrendim. Kumun içine mıknatıs sokup çektim ama hiç mıknatısa gelen olmadı. Tuz ruhu dökünce kireçli taşa dökmüş gibi foşurdayarak kabardı. Bunun üzerine bir miktar kum alıp çekiçle ezdiğimde içlerinin bembeyaz quarz kum olduğunu gördüm. Ve kumun tamamen boya olduğundan emin oldum. Çıldırdım tabi tekrar torbalayıp götürüp iade ettim.

Biladere anlattım o arkadaşı olan bir akvaryumcudan Reef'in kumu diye bir kum bulup aldı. Arkadaşı bu kumu deniz akvaryumlarına bile kullanıyormuş. Kaliteliymiş vs vs. Neyse kum geldi kokladım baktım sorun yok boya vs kokmuyor ezdim ettim içi dışı siyah oh dedim boya değil. Neyse yıkarken suyu görünce kum daha da siyahlaştı güzel bir görünüme kavuştu. Dedim tamam çözdük bu işi. İyice yıkadım ettim sonradan aklıma mıknatıs testi geldi. Elimde normal ve süper mıknatıslar var. En dandik çekim gücüne sahip olanı bile kuma tuttuğum anda kum topak topak mıknatısa yapışıyor. Süper mıknatısa yapışanları ayıramıyorum bile. Sanki akvaryum kumu değil çocukların oynadığı kinetik kum gibi oldu. Neredeyse mıknatısa yapışmayan yok. Anladım ki bu kum da kum değil içinde demir dolu. Forumda aşırı demir barındıran kumların vatozları, salyangozları ve bitkileri öldürdüğünü okudum. Ne semenderi ne de bitkileri ağır metal zehirlenmesine maruz bırakmak istemiyorum. Anlaşılan o ki yine beceremedik yapacak bir şey yok bu kumu da iade edeceğim.

-Hagen adı altında satılan kumların da aşırı metal içerdiğini, oksitlendiğini, paslandığını, bitki balık ölümü yaptığını, gerçekte hagen siyah kum diye bir kum olmadığını da okudum forumda.
-VitaSand kumların da boya koktuğunu ve bir müddet sonra bazı tanelerin boya salıp renginin değiştiğini vs de yazanlar olmuş.
-JBL Sansibar Black'in renki tam siyah olmamasına rağmen ona da razı oldum ama onun için de çamur gibi temizlenmiyor, bitkilerin köküne hava gitmiyor, bitkileri öldürüyor, berbat, sakın almayın vs vs yazanlar olmuş.

Yeminle şiştim kaldım. Paramızla rezillik çekiyoruz. Daha yeni başladım ama hobi den falan bıktım neredeyse. Dükkancı akvaryumcuların yalanlarından ayrı bir bıktım. Sanal alış veriş sitelerin halinden de. Kimin neyi ne diye sattığı doğru ürün gönderip göndermediği bile belli değil. "HAGEN KUM ( Reeflowers ) 1 KG ORJİNAL KOVADAN BÖLME" şeklinde bile başlıklar var. Neyi hangi kovadan bölmüş kim sağ kalmış kim ölmüş belli değil. Aynı satıcı aynı resimle aynı kumu 5'e de satıyor 15'e de. Alsan hangisinden göndereceği bir yana elinde iki ayrı kalite kum olup olmadığı bile muamma. Özetle bıraktığımda da bu piyasada yalan çoktu, ama artık daha da beter olmuş.

Özetle besleyeceğim canlıların renkleri çıksın göz zevkime hitap etsin diye siyah kum istiyorum. Lütfen sende boşver siyahı vs demeyin semender albino karidesler dip rengine göre koyulaşıyorlar. O yüzden siyah vazgeçilmezim ve bu kum semenderden ötürü oldukça ufak taneli olmalı. Ben suyu zehirlemeyecek, bitkiyi canlıları öldürmeyecek ince siyah bir kum bulamadım. Sizin önerebileceğiniz bana şunu al sorunsuz diyebileceğiniz bir kum var mı? Yoksa çaresiz JBL Sansibar Black alıp onu deneyeceğim. En azından sanıyorum doğaldır ve ölümlere neden olmaz diye düşünüyorum. Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar. Teşekkürler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.