ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
CrownBetta
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
101
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Kasım 2019 10:41
Son Ziyaret:
7 Saat 33 Dakika önce
Toplam Mesaj:
97 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
38 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Barin Ziya Aydemir
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Batman
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Yaşasın Betta

SON 10 MESAJI

Beta Baligi
[QUOTE=batinuysal]


Tamam ama bu baliklar satildigi yerlerde bile kucuk kaplarda yasamakta.[/QUOTE][QUOTE=batinuysal]


Tamam ama bu baliklar satildigi yerlerde bile kucuk kaplarda yasamakta.[/QUOTE]

O zaman her şeyi satıldığı, kar amacı güdülerek tutuldukları yerlerde ki gibi davranalım.

Hobiye hoşgeldiniz tecrübe kazandıkça petshoplara güvenmemeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Hobiciler mümkün olduğunca kendi aralarında alışveriş yapmaya çalışır. Sebebi de belli.
Beta Baligi
[QUOTE=batinuysal]


Tesekkur ediyorum fakat suan fanus gibi bir kapta ne ile degistirmeliyim?[/QUOTE]

Minimum 15 litre bir akvaryum. Gereksinimlerini araştırın lütfen.
Betta Cinsiyet
[QUOTE=lord988]Herekese iyi günler fotoğraftaki bettanın cinsiyetini öğrenebilirmiyim. Erkeğin köpük yapamasına rağmen dişi kacıyor. Ve kendisininde akvaryumunda azda olsa köpük yaptigini gözlemledim. Teşekkürler

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236745/111020221603441.jpg[/IMG][/QUOTE]

Kuyruk yapısı ve altta gözüken ufak tüpçük bize dişi olduğunu anlatıyor.

Dişi balığınız eğer kuyruğunu kısıp akvaryumun köşesine sinmiyorsa ayırmayın bir süre de rahatsız etmeyin çifti. Eğer işler çok kızışır ve erkek veya dişi ölümcül yaralar alırsa ayırabilirsiniz.

Ben burada ki problemin çifte form kazandırmamış olmanız olduğunu düşünüyorum. Çiftleşmeye hazırlık sürecinizi en başından anlatır mısınız?

Ayrıca sanırım dişi biraz genç. Ne zaman sahiplendiniz. Petshoptan mı aldınız?
Beta Balığımın Neyi Var
[QUOTE=Zeynep Nazlı Tuz][:'(][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236778/141020221817201.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236778/141020221818531.jpg[/IMG]

Fotoğraflar umarım gözüküyordur ama yine de bilgilendirme yapayım. 4 Aydır benimle erkek betta balığım Uranüs. Çok sevecen çok sıcak biri beni görünce hemen tanır ayaklanınca o da hareketlenir. (Erkek arkadaşımda da kırmızısı vardı denizden getirdiği taşı koyduğu için öldü mantardan). Ben de hemen çıkarttım (benimki o zamanlar mantarımsı değildi. 3 hafta önce boynundaki beyazlamayı fark ettim. Mantardan korktuk hemen mantar ilacı verdik. Çok temiz bakarım her hafta suyunu değiştiririm. Arada da üstünden birazcı alıp taze su eklerim. Yaklaşık 1 haftadır mantar ilacı koyuyorum suyuna (günde 2 damla). Ama bence mantar değil bu çocuk. Yani hareketliliği yüzmesi aynı. Sadece mantar ilacını döktüğümde duruluyor biraz. Bir türlü anlayamıyorum. O beyazlama gerilemiyor da. Az önce de turuncu sarkan şeyi fark ettim. Kakası mı yoksa minicik mutasyonlu kuyruk mu anlamadım (ön yüzgecinin arkasında). Ne yapacağımı bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.[/QUOTE]

Merhabalar arkadaşlar gerekli tavsiyeleri vermişler zaten. Anladığım kadarıyla alt yüzgeçlerin çevresindeki renk değişiminden bahsediyorsunuz. Betta balıkları renk değiştirir normaldir. Balığınızın bir şeyi yok mantar ilacını kesin.


Sadece biraz kabız olmuş. Az olacak şekilde bezelye ya da ıspanak haşlayıp ıspanağı damarlarından ayırıp aynı şekilde bezelyeyi de kabuğundan ayırıp verebilirsiniz. Unutmayın bir iki lokma da bitireceği kadar. Dolayısıyla yiyebileceği büyüklüğe kadar küçültmeniz lazım.

Ben bunun yerine spiralina yem kullanıyorum arada tabi bazen de farklılık olsun diye bezelye veriyorum.

Bu arada arkadaşların tavsiyelerinden hemen aksiyon almanızı tavsiye ettiğim taşların çıkması ve geri kalanını da kulak arkası etmeyiniz lütfen.
Dolu Akvaryum Nasıl Taşınmalı
Ben komple boşaltarak taşımanızı tavsiye ederim. Bence hem sığ su bıraksanız bile enine alan geniş olacağı için balıklar çok çalkalanacak ve aşırı stres olacaktır. Fiziksel zarar görmeleri de yüksek ihtimal. Ayrıca dediğiniz gibi zaten görsel düzen zarar görecek.

Boşaltıp tekrar kurmak daha güvenli ve sağlıklı olacaktır.
Beta Çiftleştirmek
[QUOTE=gizemli2233]Beta solungaçlarını çok fazla açıyor bu yüzden yan yana koymadım.[/QUOTE]

Bu zaten yapması gereken bir şey. Zaten çiftleşmeden kavga edecekler. Önemli olan sizin kaliteli canlı yemlerle 2 hafta kadar form kazandırmanız.
Yeni Betta Balığı
[QUOTE=Suyar]Kuyruğu kismis derken ne demek istediğinizi tam anlayamadım satın aldığım yerde bir bardakta duruyordu, on camdan baktığımda ışık yanıyorken gölgesini görüyorum bakigin arka camda ama yansıma yok yem yemiyor olmasının sebebi yeni almış olmam olabilir mi acaba, verdiğim yem granül yem minik top şeklinde, dipteki taslarida bir sonraki akvaryum temizlememde cikartacagim tesekkurler ve suan baktimda önden ve arkadan değil ancak akvaryumun yan taraflarında yansıma var galiba [/QUOTE]

Yandan baktığınızda yansıma olur normaldir. Kuyruk kısması ya da yapışması halk arasındaki bir tabir. Costia Necatrix ( parazitin isminden tam emin değilim) adlı bir dış parazitin neden olduğu bir hastalık. Kuyruk kısması veya kuyruk yapışması şeklinde araştırırsanız türkçe kaynaklarda daha rahat bulursunuz. Akvaryumcu da alışkın olduğundan farklı yem kullanıyorsanız bir süre tepkisiz kalır. Ayrıca başta alışana kadar çok hareket etmez. Doğrudur ama 1 haftadan fazla oldu siz konuyu açalı şimdiye çoktan alışırdı.
Su değişimi sıklığınız ve miktarı nedir?
Bu arada ben yem yemediğini düşünmüyorum. Rengi canlı duruyor.

Bu arada bazı balıklar dipte yatmayı seviyor. Mesela benim bir bettam var hamağı olmasına rağmen suyun dibinde çadır gibi katlanmış catappa yaprağının içine yatıyor.

Şu yakın vadede bahsettiğim kuyruklarla ilgili rahatsızlıkları araştırın. Eğer belirti görürseniz dilerseniz buradan, dilerseniz ÖM’den ulaşabilirsiniz. Zaten kontrol ediyorum düzenli olarak forum bildirimlerini.
Yeni Betta Balığı
[QUOTE=Suyar]Dibe çökmesi geçmedi ama geldiğinden beri yem yemedi ve bugün attığım yem evden hizlicikmistim büyük ihtimalle yemedi ve dibe çöktü yem yememsi normal midir ne kadar süre devam eder akvaryum boş bitki veya sus yok sadece kum, taşlar ve 2 3 deniz kabuğu var böyle bir yerde olması zararlı mı

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228376/210920221740131.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228376/210920221740551.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228376/210920221741371.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228376/210920221742151.jpg[/IMG][/QUOTE]

Dipte ki boyalı taşları çıkarınız suya salınım yapar. Kuyruğunu kısmış. Ön camdan baktığınızda arka cam da yansımasını görebiliyor musunuz?
Hayır yeme tepki vermemesi normal değildir ve nedenini bulup düzeltmezseniz balığınızı kaybedebilirsiniz. Ben kuyrukta bir erime göremedim ama siz yine de kuyruk erimesi ve kuyruk kısması(Kuyruk yapışması olarak da araştırabilirsiniz.) iyice bir araştırın. Su ısınızı takip edin. Eğer kuyruk kısmasıysa suyu derecenin üzerinde tutmanız gerekecek.
Beta Ne Zaman Rengini Tamamlar?
[QUOTE=ahm335]
Yaklaşık 28 lt yemler ise tetra beta granul ve tropical soft line betta [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222968/210920221101141.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222968/210920221101181.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222968/210920221101231.jpg[/IMG]
Teşekkürler.[:nazar:][/QUOTE]

Tropical soft line değişik bir ürün. Orta karar bir ürün bence. Biraz daha yüksek proteinli yemlere geçebilirsiniz.[QUOTE=Ahmetkngr]Su piresi,artemia,kan kurdu gibi yemler lepistes yavrusunu bile çok daha iyi büyütüyor beta ya da etkisi olacağını düşünüyorum onlardan da öneririm sağlıklı ve hızlı gelişim için [/QUOTE] Yapılan önerilere katılıyorum.

Ayrıca yaşına göre hem boy hem renk olarak iyi bence. Zaten dişiler biraz daha geç renkleniyor. (Balığınız dişi gibi duruyor. Erkek balık genelde 4 ayda daha fazla kuyruk yapıyor.)

Akvaryumunuzu da çok beğendim ellerinize sağlık. Pulu kadar ömrü olsun.
Beta Ne Zaman Rengini Tamamlar?
[QUOTE=ahm335]
Teşekkürler değerli bilgiler için.Daha bu sabah yem vermeye uzanırken beta akvaryumdan atladı ve gözü yara gibi oldu .Ne yapmam lazım?[:(] mümkünse bir iki fotoğraf paylaşın. Ne kadar yükseklikten düştü balık? Su yüzeyinde ya da dibinde durmakta zorluk yaşıyor mu? Gördüğüm kadarıyla yüksekten düşme durumlarında başta ölmeyen sonra ölmüyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222968/210920220928591.jpg[/IMG]Birde ilk mesajda bahsettiğim durum tamda bu.[/QUOTE]

Evet normal bir durum bu. Boyda da renkte de çok farklı olabilir gelişim süreci. Erken büyüyen yavruları ayırıyoruz ki hem diğerlerinin beslenmesine engel olmasın hem de salgıladığı hormonlar diğerlerini baskılamasın. Tabi sizde tek balık var durum bu değil ama genetik etkenler ve tank şartları etkileyebiliyor. Acele etmenize gerek yok. Zamanla büyüyecektir. Kullandığınız yemleri, tank boyutlarını, mümkünse fotoğrafını paylaşırsanız daha rahat yorum yaparız.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.