ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Wardey
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
24
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Ocak 2021 08:42
Son Ziyaret:
28 Şubat 2021 16:04
Toplam Mesaj:
93 [1.52 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
87 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Yücel Coşkun
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

YÜCEL C.

SON 10 MESAJI

Akvaryum Balık Sayısı
Ankara-Etimesgut civarında isen 3 tane alırım
Trof Topraklı Akvaryum Denemesi
Arkadaşlar merhaba.

Troff toprak denememde neredeyse 2 ayı doldurduk.
Gunde 4 saat florasan, 2 saat kadar da pover led (26 wolt) ışık vermekteyim.
Son 1 aydir su değişimi yapmıyorum. Koku yok. Suda yeşerme yok. Bitkiler sağlıklı.
6 genetik tetra 5 beyaz cam tetra(sanirim adi bu), 1 vatoz, 3 kiraz karides, 2 elma salyangoz, ile yola devam ediyorken geçen hafta 1 tane adet taç beta erkek aldım. Beta karidesleri yedi sanırım kabukları bile yok.
Suya elimi hiç sokmuyorum. Arada suda yaglanma oluyor. 1 cay kaşığı tuz atıyorum. Resimler aşağıda.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228835/280220210807171.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228835/280220210808001.jpg[/IMG]
[EDIT]Wardey,2021-02-28 16:03:31[/EDIT]
Plankton Üretimi Hk.
Olay tam olarak aslında şöyle,

Ben Mali Müsavirim.
Bazı müşterilerimin kendi ofis veya çalışma ortamlarımda devasa (240*170*110) gibi akvaryum kurulumları bulunmakta.
Onlarla oturup konuştuğumda, kimisi, balık sevgisinin pek olmadığını, dekor olarak akvaryum kurulumu yaptıklarını belirtmekte iken; kimisi de %100 bu cevabı vermeseler dahi akvaryum kurulumunun temelinde bu olduğu biraz sohbet edince ortaya çıkmakta.
bu müşterilerimin bir kaçına su problemini ortadan kaldıracak çözümler ürettik. Şebeke suyuna bağlı 3 bölümlü arıtma cihazını tesisat boruları ile direk akvaryuma bağlayarak bu 3 bölümde arıtılarak bekletilen suyu indce bir borudan 24 saat akvaryuma aktarmakta, akvaryumun görünmeyen üst yüzeye yakın bir yerıne de delikli gider kurduk ve 24 saat kirli su oradan dışarı akıtılmakta. bu sistem harika oldu.
sıcaklık, gün ışığı, bitkiler vb bunlar da zaman ayarlayıcılarla bir şekilde çözülmüş durumda.
yem konusu deseniz, günlük 1 kürek (250 gr) civarı yem(4 çeşit) vermekte. bu büyük bir maliyet ve unutulma durumu da yüksek.
Bu nedenle yem olayını da su pireleri ve artemia ile otomatiğe almak istemektedirler. Ayrıca yem maliyetini de olabildiğince düşürmek isterler.

Bu nedenle bu araştırmaya kalkıştım.
bir şey için yemleme olsa, o şeyi yese birşey ürese o da büyük balıklara yem olsa vb gibi şeyler.

Ne dersiniz?

[EDIT]Wardey,2021-02-13 07:25:04[/EDIT]
Plankton Üretimi Hk.
Şöyle söylebilir miyiz?

Evde bir tankta yeşil su, başka bir tankta plankton, başka tankta artemia sürekli üretme ihtimalimiz yok ozaman. Hiç uğraşmaya gerek yok.

Oysaki bu tanklardaki canlılar birbirini sürekli beslese otomatik olarak. en son artemialar bir şekilde sürekli canlı yem kaynağı olarak ana balık tankımıza dahil olsa,

Bu tamamen hayal ürünü demek için tüm detayları konuştuk mu? Yoksa konuya ışık tutabilecek bilgin kişiler hala forumda var mı?,

Bu şekilde kendi kendine yetebilen bir sistem oluşturulsa, hem ülkemizde hem yurt dışında devasa akvaryumlara ilaç olmaz mı?

Saygılarımla,

Bilgilerinize,[EDIT]Wardey,2021-02-12 07:47:58[/EDIT]
Plankton Üretimi Hk.
[QUOTE=Enes Demir]

Öyle görüntü açısından biraz sıkıntı oluşturabilir ama akvaryumun ic kısmına cam bir bölme yapılıp ve sump gibi bir bölme yapılırsa ve orada hava motoru ile artemia sürekli desteklenip kabuklarindan ayrılıp beslenirse çok iyi bir sitem oluşturulabilir. Ama salınım yapmayan, camın arka tarafını göstermeyen bant yapıştırılması gerekir tercihe göre. Artemiayi ise algler besleyebiliriz. Ama tek sıkıntı akvaryuma manuel olarak vermek olabilir ve kilo işi Artemia çok pahalı :))[/QUOTE]

4 kapaklı suntadan bir kiler dolabı düşün, en üstte plastik 30 lt yosunlu su, orta katmanda 20 lt bir kapta Plankton, en alt katta 10-15 lt artemia. en üstten orta kata incecik bir kablo ile yosunlu su aksa, orta katta planktomlar ürese ve artemialara damlasa artemia havuzuna da 1mm delikli kevgir olsa değirmen sisteminde her 8 saatte bir kevgir artemiaları süzerek otomatik olarak akvaryuma artemiaları bıraksa.

Tamamen hayal ürünü ama bilemiyorum. bir şekilde akvaryuma eklemesi kolay ama önemli olan üretim.
Yosun suyu ev ortamında nasıl olur? planktom nasıl canlı kalır? artemia veya su piresi nasıl canlı kalır?

asıl sorular bunlar, yoksa tanktan tanka hammadde aktarımı konusu bence en kolay kısmı.

Ne dersiniz?[EDIT]Wardey,2021-02-11 19:33:45[/EDIT]
Plankton Üretimi Hk.
[QUOTE=hakanturken108]Hocam söylediğiniz sistem çok kolay aslında, ama Türkiye'de değil.

Birinci çok pahalı olacaktır. Başlangıç yeşil su kültürü temin etmeniz. Nispeten tatlı su yerine tuzlu yeşil su kültürü kolay bulunuyor özellikle tetraselmis algi. Bunlarla artemiaları beslersiniz. Fakat bulması yine zor. Bulduğunuzda da 50-100ml si onlarca TL isteniyor. Hata yaptınız kültür çöktü sil baştan.

İkincisi edindiğiniz yeşil su kültürünü yaşatacak gübre yataklarını güzel oranlarda bir araya getirmeniz zor.

Maalesef sıralanır gider. İnternet satış sitelerinde gördüğünüz yeşil su kültürleri ise istinalar kaideyi bozmaz(o da istisna var ise) maalesef akvaryum suyunun güneş ışığında yeşillendirilmiş halleri. Kullanılmaya kullanılır fakat bir chlorella sp. nin yerini tutar mı bilmiyorum.

Yaklaşık 3 yıldır, bilinçli ve nispeten daha profesyonelce yeşil su kültürü ve su piresi üretme çabası içindeyim fakat Türkiye'de bu konular çok ama çok bakir durumda. İmkanlar çok ama çok kısıtlı. Nice prof ve araştırma görevlisi ile iletişime geçmeye çalıştım ve bir kısmı ile görüşme şansı da buldum fakat söylediğim gibi çok bakir alanlar. Birşeyi bulsanız diğerini bulamıyorsunz.

Konuda çok dertli olduğumdan yazdıkça yazasım geliyor fakat noktayı burada koymuş olayım.[/QUOTE]


Üstadım lütfen ama lütfen nokta koymayın. deneyelim. belki çakma olacak, belki el yordamı olacak ama üretim için bir çare bulunabilir.

Aklımda bir fikir var.

2m yüksekliğe 50 lt su alan plastik bir kap koysam. bu kabın dibinden delik atarak vana taksam, o vanaya hastanelerde kullanılan damara verilen serum boru ve vanalarından kullansam, serum borusundan yosunlu su damla damla aşağıya süzülse, 1.5 m yüksekliğe bu yosunlu su ile beslenecek olan plankton tankını koysak. planktonlar onunla beslene dursa, yine plankton tankından da aynı sistem yerde strafor üzerinde artemia havuzu olsa, artemia havuzundan akvayum tepesinden içine güzel bir hortum ile havalı artemialı su gitse.. veya değirmen sistemi gibi bir şey olsa o taşısa akvaryuma. Tuz olayı nasıl çözülür?

Böyle bir sistem kurulacak olsa, dev tanklarda yem sorunu da kısmen çözülmüş olurdu. [:)]

[EDIT]Wardey,2021-02-11 17:46:20[/EDIT]
Camlarda Ve Bitkilerde Yosun Problemi
Üstad bence bir kaç adımda bu iş çözülecek.
Öncelikle akvaryumun arka kısmını fon ile kapatınız,
Işık sadece gündüz 6-8 saat arası açınız,
Gübre vermeyi ve su değiştirmeyi durdurmak gerekir.
İç filtreyi çalıştırmayın. iç filtre olan akvaryumlarda araştırmalarıma göre bitki yetiştirmek fitresi olmayan tanklara göre çok zor.
Su ph sında sıkıntı olabileceği düşüncesindeyim. 15 cm yaş bambu dalını çekiçle yatay olarak 1-2 defa vurarak bütün şekilde kalacak şekilde ezin ve akvaryum içine bırakın.
Yaptığım araştırmalarda babmu içerisindeki elementler su ph sini yumuşatmakta.
su sıcaklığını 25-28 arası olmalı. Bence böyle olmalı ama yüzde yüz emin değilim. ben de henüz 40 günlük bir hobiciyim.
Walstad Low Tech Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=onkayhan]

2-3 haftadır olan elyafı da çıkardım sadece mekanik su döngüsü olsun diye arada çalıştırıyorum. Gerisini sanırım bitkiler, karides,salyangoz ve bakteriler hallediyor. [/QUOTE]

Gidisat cok guzel görünüyor. Nilgi eksikliğinden dolayi akvaryum taban malzemesi olarak 3 cm hayvan gübreli trof toprak uzeri 2 cm dere kumu uzeri hagen siyah kum örtmüştüm. Ilk 2 hafta kokudan, milyonlarca kurtcuktan, bebek mamasi kivaminda toprak salınımından kurtulamamıştım. Az kalsin akvaryumu kaldıracaktım. O dönem de @Leof cok yardimci olmustu sabredince suan canli ölümü yaşamadan su değişimi yapmadan tertemiz akvaryum sahibi oldum. :)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228835/110220211401451.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228835/110220211402291.jpg[/IMG][EDIT]Wardey,2021-02-11 14:03:33[/EDIT]

Bu arada. Su degisimi yapmadigimdan dolayi sudaki zararli maddelerin artmasindan korkiyorum. Bu nedenle haftada 1 defa yem veriyorum ama tabana dusmeyecek kadar az. Haftada 1 defa da yesil yaprakli sebzelerden 2 yaprak, salata veya kabak veriyorum. Suyu biraz köpürtüyor ama şuan sıkıntım yok. Baliklar ve karidesler de sebze yemeye alıştılar. Renkleri ilk aldığım gune nazaran cok guzellesti. 2 tane kirik yesil zebra baligimin rengi koyu parlak yeşil oldu hatta
Walstad Low Tech Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=onkayhan]Merhaba bu kurulumda kullandığım dolphin h80 içine koyabilecegim biolijik döngüye katkı sağlayacak organik ürün tavsiyeniz olur mu? Su an elyaf var ve günde 3-4 saat çalıştırıyorum.[/QUOTE]
Ben 24 saat çalışıyorum. Elyaf yerine pamuk kullaniyorum ve son 20 gundur su degisimi yapmadim. Sadece eksilen suyu ekliyorum. [EDIT]Wardey,2021-02-11 13:49:30[/EDIT]
Akvaryuma Aydınlatma Tercihi
[QUOTE=xSHUSHx]Ampülde yeterli olur.[/QUOTE]

Sayın @xSHUSHx
Bence bir çok konuda yeterli bilginiz olmadan cevaplar veriyorsunuz.
Burası bir tartışma plartformu ve insanlar tartışarak fikirlerini ortaya koyarak bilgi edinmeye çalışıyorlar.
Daha önce tarafımca yazdığım bir mesaja da "Ampülde yeterli olur." diye cepladığınız tarzda bir cevap yazarak konuyla ilgili yorum yapılmasını bir nebze engellemiş olmuştunuz.
-Burası bilgi edinme, faydalı tartışma ortamı yaratma ortamıdır. Daha faydalı ve konu ile tam anlamıyla ilgisi olan cevaplar yazmanızı sizden rica ederim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.