ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
tmruff
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
17
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Şubat 2021 22:30
Son Ziyaret:
14 Saat 25 Dakika önce
Toplam Mesaj:
27 [0.47 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
27 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tuana
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Eskisehir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Tuana

SON 10 MESAJI

Stok Sorunu
[QUOTE=Hobilenyum]

Olur hocam, bir cift cüce gurami ekleyebilirsiniz.
Hatta su sekil yapabilirsiniz.
2 cüce gurami
10 neon tetra
6 corydoras panda
6 kuhli
2 elma salyangozu
[/QUOTE]

şu liste bana inanılmaz uygundur. Kafamdaki tablo tam olarak buydu. Umduğumdan daha iyi çok teşekkür ederim.
Yeni Başlayanlar İçin Betta Balığı
Merhaba arkadaşımın 75 litrelik bir bitkili tankı var. Betta ve neon tetra bakıyor. Hiç bettanın saldırdığını görmedim ama arkadaşların dediği gibi rasbora daha mantıklı olacaktır. Fikir açısından yazmak istedim. Keyifli hobiler.
Stok Sorunu
Arkadaşlar minik bir stok sorum var.
100 litrelik bitkili akvaryumumda;
7 neon tetra
3 panda cory
4 kuhli
2 elma salyangozum var.
Tüm balıklarım 3 cm boyu geçmiyor özellikle kuhlilerim yavru. İngilizce forumlarda corylerimin ve kuhlilerimin sayısını 6 yapıp canlı yükünü 7 neon tetra 6 panda 6 kuhli şeklinde bırakmam önerildi. Kuhli ve pandaların 6lı olması gerektiğini biliyorum ve buna uyacağım. Sadece 1d 1e cüce gurami istiyorum. Bu guramileri ekleyebileceğim bir stok listesinin hiç oluru yok mu? Kimse korkmasın oluru yoksa olmayacak. Canlı yüküm abartı olacaksa koymam olur biter. Lakin sizlerin fikrini almak istedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
100 Litreyi Taşır Mı?
[QUOTE=Samettkeskin][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/221442/250320211408431.jpg[/IMG]
Bu taşıyorsa o her türlü taşır [:)))][/QUOTE]
:'D teşekkürler içimi rahatlattınız. Sizin yerinizde olsam kalp krizinden ölürdüm galiba. O dışarı çıkan kısımlardan korkmuyor musunuz? Öyle tankı patlayan arkadaşların konularını okudum feci korkuyorum. Benimde 1-2 santim çıkıyordu bu arada. O yüzden ayakkabılığın boyunda ek MDF kestirdim bugün. Hiç yoktan iyidir. Maksat kafa rahat etsin.

[QUOTE=Gokayb]Taşımasına taşır. Ama malzeme sunta elinizi içine sokup cıkarırken sular akıcak suyu emicek veya zamanla uzun olduğu için bel vericek. Bu sizi bir süre idare eder. Size tavsiyem bel vermemesi için 2 kapaklı kısmın ortasına raf gibi bir dikme yapmanız. En azından ağırlık merkezi 2 dikmeye biner ve bel riski ortadan kalkar. [/QUOTE]

dediğiniz gibi bir dikey monte ettim. Ya zaten 1 buçuk ay idare etsin sonra demirle güçlendiririm yahut mobilya yaptırırım. Normalde yapmamayı düşündüm lakin 15 kilo kum bugün anca yetti. Biraz gözüm korktu. Bunun taşı var kökü var. Önlem almak lazım. Şu an tank boş halde duruyor. Kargoda bitkilerim var. Gelsinler dolduracağım bakalım. İşe yarar mı bilmiyorum ama kabarmaya karşı kurbanlık ek bir sunta kestirdim üzerine ise MDF çektim. Yanarsa o kısım yansın. Mdf üstüne 3 cmlik straforum var. İdare etsin bir süre. Herkese teşekkürler yardım ve öneriler için.
100 Litreyi Taşır Mı?
Hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim. Bugün boş halde tankı üzerine koydum çok güzel görünüyor ya. Galiba deneyeceğim. Sanayiden ek destek kestirip ne olur ne olmaz diye geniş olan ikili dolabın içine monte ettirmeyi düşünüyorum. Bir doldurup bakayım esneme görürsem indiririm. Taşır gibi duruyor ama Kaan bey haklı. Sonuçta akvaryum için yapılmamış dikkat etmek lazım.
100 Litreyi Taşır Mı?
Bununla ilgili epey bir konu okudum ama kararsızım. Şu an için dolap yaptırma durumum yok. Bu olmaz ise strafor üzerine yere koyacağım. Elimdeki malzemenin artı eksilerine değinmek istiyorum.
Eksi olarak zamanında a101den almıştım epey ucuz birşey. Sunta. Lakin üzerinde puf vardı söktüm. Aslen 2 kişinin oturup ayakkabılarını bağlaması için oturakları vardı.koltuk gibi yani. İnsan kilosu taşımaya müsait. Arkadaşımla içinin dört köşesine L demirlerden monte ettik ve ayaklarını yere tam oturması için çıkarttık. Arkadaşım 50 ben 60 kiloyum.üzerine tüm ağırlığımızı verip tepesinde ayaklanarak zıplayabİliyoruz. 90 kiloluk bir başka arkadaşımla beraber üzerine tırmanıp salladım yine bir sıkıntı yaşamadım. Esnemedi. Bu ayakkabılığın üzerine strafor koyup 100 litrelik akvaryumumu burada tutabilir miyim sizce?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229703/240320211740391.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229703/240320211741141.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229703/240320211741491.jpg[/IMG]
100lt Stok Tavsiyesi
[QUOTE=lemur]O kadar şeyden ayrıntılı olarak söz etmişsiniz, en temel konuda kararsız kalmışsınız.[:D] Akvaryum kapasitesinde en belirleyici unsur sağlıklı çalışan bir biyolojik filtre bulunmasıdır. 100 litre için de dış filtre iyi olur. Bu işi halleder ve canlı sayısını anormal derecede artırmazsanız sorun yaşamazsınız. akvaryumu kurduktan sonra canlıları topluca değil de yavaş yavaş ekleyeceğinizi tahmin ediyorum. Salyangozlar önden eklenebilir mesela.

Bitki türü sayısı fazla olması estetik açıdan karmaşa yaratır. Moss ve anubias'ları sayıca fazla tutmak yeterli görsel zenginlik sağlar. Benzer şekilde köksüz büyüyen elodea bir seçenek olabilir fakat fazla sıcağı sevmiyor. Her türlü yüzey bitkisi de kullanabilirsiniz. Riccia, pistia, lemnia minor.... Duruma göre nilüfer, bambu, hydrocotyle bile olur. Aslında 6-7 cm taban yapacaksanız saz gibi köklü bitkiler bile olur.

Yavru alma işi karma akvaryumda zor olur. Öyle bir istek varsa ilerde ayrı akvaryum düşünmek daha mantıklı.[/QUOTE]

Cevabınız ve bitki önerileriniz için çok teşekkür ederim. Dış filtre konusunda pek bilgim yok hala araştırıyorum ama dış filtre alacağım gibi. 250-300 TL arası bir şeyler bakıyorum aslında. Ömürlük derdim yok ama iyi kötü bir sene idare etsin. Forumda filtre başlıklarını tavaf etme dönemindeyim. Türleri koymadan 1 hafta açık filtre hayalet yemleme düşündüm. 2. Hafta salyangoz 3. Hafta coryler olabilir. Guramileri en son ekleyeceğim. İnsanlar sakin tür diyor ama bu tabloda kafa göz yaracak yegane sabıkalıyı gurami olarak görüyorum. Paranoyaklık olabilir tabii ama önden gelip akvaryumu sahiplenmesinler. İçim rahat etsin.

Dekora Anubias ve Moss su üstüne ise pistia ve azıcık lemnia minör güzel olur sanırım. Önerilerinizi dikkate alacağım teşekkür ederim.
100lt Stok Tavsiyesi
Merhaba arkadaşlar ben 60 litrelik bir ikinci tank kurmak istiyordum. Nişanlım sağ olsun 100 lt bir akvaryum almış. Çarşamba günü elimde olacak. Karma bir tank istiyorum. Kavga dövüş yaratmayacak barışçıl sakin türlerden oluşsun. Daha önce canlı doğuran ve melek bakmıştım. Hiç denemediğim türleri denemeyi düşünüyorum. Planladığım stok şu şekilde;

-3 panda cory
-6 pigme cory
-8 neon tetra
-2d1e cüce gurami (özellikle guramiler ürerse aşırı mutlu olurum)
ayrıca nerite elma ve tavşan salyangoz(hepsinden birer tane) /1 veya 2 tane kum midyesi düşündüm
- çok lazım olmamakla beraber 2 tane otocat olsa güzel olur. Olmasa dert etmem ama. Bu canlı stoğuyla site hesaplaması bana 74 litre net canlı alanı çıkarıyor.100 litrenin kalanını kum dekor derken kafadan eledim. Sizce stoğum iyi midir yoksa balık sayısı fazla mıdır?

bitki olarak elimde java fern java moss var. Ek tür anubias düşündüm. Kuma gömülen değil köke tutunan bitkiler istiyorum. Walstad falan yapmayacağım. 6-7 cm silis kumu taban olabilir mesela. Dragonstone, akvaryumun dışına çıkan iri yati kökleri bu tarz bir tema hoş olur. Işıklandırma olarak Wolfmarın 5 renkli ışıklandırmasını almıştım. Karides tankımda bu ışıktan memnunum bunun uzununu alırım sanırım. 100 waltlık ısıtıcım var. Filtre kararına henüz varmadım. Bitki ve stok konusunda önerilerinizi bekliyorum.
Yati Kökü Pamuklanma
[QUOTE=Carl]
Bu pamuklanmalar olağan şey. Bence hiç elleşmeseydiniz karides, vatoz, adi salyangoz ve nerite salyangozları bunu severek tüketiyor. Kaynatırsanız çöpe atın direk çünkü kökün özelliği gidiyor ve kökü öldürüyorsunuz. Kaynarken çıkan su zaten tanin maddesidir bu madde için siz köküleri satın alıyorsunuz.[/QUOTE]

yok kaynatmadım sadece o alanı oksijenli su ve diş fırçasıyla biraz biraz alıcam. Çok rahatsız edici bir kütle oluştu özellikle arka tarafında azalsa benim için kafi. Vatozum ve otçul salyangozum yok. Yani adi salyangoz vardı ama Helena galiba hepsini halletti. Karideslerim ise haftaya gelecek. Üstten nazikçe birazını alayım. Zaten yine ürerse daha fazla ellemem. Canlı stoğum dolduktan sonra zırt pırt yaşam alanlarına müdahale etmek istemiyorum
Yati Kökü Pamuklanma
[QUOTE=AquaAqua]Ben oksijenli suyu direkt olarak bitkilerimdeki yosunlarin üzerine dahı sıkıyorum, ayni sekilde aldigim bitkiyi tanka eklemeden once seğreltilmiş oksijenli suda bekletip dezenfekte ediyorum. Dışarda ustune oksijenli su dökmek bitkiye zarar verme riski tasidigindan seğreltiyorum ancam akvaryumda zaten sız üstüne sıktıntan sonra akıntı sebebiyle dagılacaktir. Bu nedenle bir sorun olacagini sanmiyorum.Size tavsiyem şırıngadan yavaş yavaş boşaltmaniz zira farkedeceksiniz siz oksijenli sudan yavaş yavaş sıktıkça o bölgede baloncuklar çıkacak.. ben olsam henüz daha yolun başındayken mossla java ferni cıkartir bir güzel bahsettigim işlemleri uygularim sonra tekrar moss sarıp geri koyarim. Sonucta bu tür şeyleri yapmak insanin zihnini boşaltır sıkılmadan yapmak lazim 😊 tabi tercih sizin[/QUOTE]

Bugün bitkilerimi nispeten kökten çıkarttım. Akşama doğru dediğiniz yönteme girişeceğim. Şırınga falan aldım bakalım. Bu yöntemi öğrendiğim çok iyi oldu ek bir tanka başlayacağım bol miktarda köküm var. Bir sonraki tankımda daha suya sokmadan bu sorunu çözerim. Teşekkür ederim çok yardımlarınız için.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 406 Online Kullanıcı, 221 Üye

Online Kullanıcılar

engin045, Rhyno, Kınayu, prostyle, thejaponcu, ersin26, couclecr, Avcoskar, sahingoksel, drkarden, gokturkseyhan, Nahola, emre4232, Amati340, SelmanTaskin, kaanbalcı61, Cmlcngz, birol2003, gokseloz, ys34, synans, stopsound, Kemalk41, ternapi, MiSoSiKiaN, nzfszr, UBA9, Mahmut, Mehmet3232, DeviLLe, Astronotus, dundarokan, Esinn, Burakatyy, toprakzan, yedili, ApistoAqua, erakay, Ayhan K., EXPER, Eacar, ozgur16, Bysam, Turanaga, baskanemir, ahmdkrks, muzaffer_81, diaslayt, tozkanseri, Malawi yns, Kaangzkr, selom, aliy, speedyplanor, gokselozardali, ityo39, arapaima, Kerevitadam, biacar, meid, Engin BULUT, SaRCoPhiLiuS, SuperSport, makyol61, Ebubekir ATAR, pestkop, Mehmet0011, bionichumann, obilgili, RyukinLoveTr, desibell, Postboio, xSHUSHx, emirhansaracc, artuno, orhanönal, oceanic, modetr, ffeytt, MuhammedAliKk8, tarikyksl, mmemati, esozek, Korhan Bekar, aleyna5806, sinor, Tayan, Altispinoza, Mfevcil, Ok23, Fuat.52, demirellevent, AliEfeCin, orkut_k, Fatih ÇE, Kongel, Shateiel, -RBG-, zekigonlum, Pacific, emrahbilik, onkayhan, ilh4n, ankaryum, Delta Hoby, truva, Sudak, ygurlek, BozkurtAkvaryum, Amiralzao, Baykalbul, aybas, soliter83, Eyzyz, Hamza Özel, Hoper, apron, Nursun, yusuf21, mightymurat, Sahin_26, Ilkay54, MurathanM, NobleSo, Baybars1, furkan422, hilmiaksoy, Kadir5834, AlpaslanD, Duboisi_, Kuzey Onur Üstoğ, vedat79, wolfvet, TokgozMertali, Mehmet Paçacı, lEmirl, Mehmet gunel, Aplot, ademh, Genç__Akvartist, poseido120, samsunx4155, BadWolf, arifhbsaquatics, Tunaaa, ak43, botoker, Erten, gkhn1903, mt_baba03, EmrullahBoslu, faruk036, FerhatKaya, H.e.k, Balikaski, olderden, Praton, Neşet55, Suat2727, bymurat06, smithiseek, YucelC, selfish, Splendor, mutlubaba, YANBUL, esat43, wmelontr, Barbaros CEYLAN, Simsekbatuhn, Tanganyika07, sariefe, solti, mesagac, murat3310, sirhill, iEmre, since_1910, reprise, Volkanben, lapseee, Wretched, dorukmoruk, caglarfo, Mehmettk, Eldurmaz, dynamac, PlecoTown, Hasantahsin, cevo, CevdetSERBEST, BuRAK, tosyalı, Zeiss, MehmetAkif, bettalove, TURAN03, agbaglama, DRARH, ziyasenkaya, TimKo, MaliSglk, Hasann1903, Phos, erkankucukgungor, ucserbes, Piskopatcivciv, selahattinfidan, platonick, muratgurer, diper, ssezer, Elafe, brut, Shrimpyy, Furkanaydemir, z.b.s.k, TolgahanA, ErhanDavid, tetikk, Yldz06, Prophecy,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.