ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mkocak
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
96
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Nisan 2021 14:55
Son Ziyaret:
11 Saat 35 Dakika önce
Toplam Mesaj:
98 [0.34 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
53 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammed Mehmet
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

M.Koçak

SON 10 MESAJI

Balıkların Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarız?
Balıkla üremeye devam ediyor diye de mutlu diyemeyiz bence. Çünkü bazı balıklar mesela canlı doğuranlar hamile bile olsa sürekli erkekler tarafından kovalanmaya devam edilebiliyor. Balık sürekli kaçmaya çalışıyor. Baktığınızda hasta değil ama sürekli kaçma derdinde olduğunu görüyorum. Evet yavru veriyor ama balık bir süre dinlenebilse daha iyi gibi gözüküyor. Çünkü balık birkaç doğum üst üste yaptığında özellikle hem dişi lepisteslerde hem dişi platilerde balık genç de olsa sonunda hasta olup ölüyor. Dişi olan ve hamile olan canlı doğuranlar bence erkeklerden ayırılmalı. Aynı zamanda çok hareketli ve çok sakin türler de bir arada bakılmamalı. Bence dişi sayısı üretim amacınız yoksa erkeklerden çok çok fazla olmalı.
Fluval 207 Pervane Sesi
[QUOTE=aseroglu]Anlaşılan o ki bu Fluval 207'ler titreşimli çalışıyor ve "vınnn" tarzı bir uğultu yapıyor. Bu uğultu malesef sadece filtre ile kalmayıp akvaryum dolabının rezonansa girmesine neden olup sesi tahammül edilemez (yatak odası, oturma odası ve salon gibi ortamlar için) hale getiriyor. Dolap içine ses yalıtımı yaparak sesi kabul edilebilir hale getirmeyi başardım. Yeni akvaristlere tavsiye etmem.[/QUOTE]

Evet, titreşimli çalışıyor. Ben de üzerine parmağımla bastırdığımda titreşimin azaldığını ama tabiki tamamen gitmediğini farkettim. Fluvaller böyleymiş evet anlamış olduk. Eheim Profesyonel serisinin yanına yaklaşamaz sessizlik konusunda. Şu anda yatak odamdaki filtrenin sesi ışığım için taktığım manuel zaman ayarlı prizden daha az ses çıkartıyor.
90*45*45 Lowtech Bitkili Akvaryumum
Herkese yeniden merhaba, akvaryumun son halini ilk mesajda güncelledim. İçerisinde şu anda 2 adet cüce vatoz 8 tane kendi üretimim olan moliler var. 2 adet de Nerite Salyangoz ekledim. Neriteler köklerin altından çıkmıyorlar. Ama yumurta da bırakmışlar :) Beğendiğim Tricolor Melek bulursam melek ve tetra türlerinden ekleyeceğim. O zaman molileri sahiplendiririm sanırım :)
Hangi Akvaryumu,nereden Almalıyım?
İstediğiniz ölçülerde petshoplarda pek akvaryum bulamazsınız. Yaptırmanız daha iyi olur. 60*40*40 gibi belki o ölçülerde bulursunuz ama özel yapımdan daha pahalıya satıyor olabilirler. Araştırmanız lazım.
Pipo Filtre Yeterli Gelir Mi ?
Belli ki daha önce araştırma yapmışsınız zaten. Bu hacimde bence cüce vatoz bakmayın. Yerine Nerite salyangoz yosun konusunda daha iyi olur. Hem de hacim sıkıntınız olmaz. Ben şelale filtre kullanıyorum. Benimki Eheim Liberty 200 çok memnunum ama tabi fiyatları çok yüksek şu anda. Bence özellikle küçük akvaryumlar için şelale filtreler en uygunu. Hem ses problemi olmuyor hem de içerisine biyolojik filtre malzemesi de ekleyebiliyorsunuz. Daha uygun fiyatlı şelale filtrelerden de memnun olanlar çok. Ben denemenizi tavsiye ederim aynı zamanda hacim kazanmış ve daha güzel görüntü sağlamış olursunuz.
İlk Profesyonelce Tankım
Çok güzel olmuş. En başta sol köşeye koyduğunuz kökü neden çıkardınız ?
Elektrik Sarfiyatını Azaltma Yöntemleri
1 veya 2 akvaryumu olan insanlar için evde elektrik sarfiyatını çok daha fazla tüketen aletler kullanıyoruz. Isıtıcı konusu eğer evinizde 5 - 10 akvaryumunuz varsa evet sizin için faturaya önemli diyebileceğimiz bir maliyet getirir. Bunu ölçmek gerekiyor bence. Ölçmeden konuşmamız gereksiz bir kaygı olabilir.
Akvaryum Yosun Sorunu
Sıcaklığı 1 derece düşürün 26 yeterli. Yüksek sıcaklık ve fazla ışıklandırma = yosun demektir. Benim bitkili akvaryumumda bile ışıklandırma süresi 6 saat. 6 saat size de yeterli. Hatta hiç bitkiniz yoksa isterseniz 4 saat açın.
Biolife Flora Mucizesi
@kdrackgz Büyük filtreye sahip olmak aynı zamanda bakım sıklığını azaltır diye düşünüyorum. Ben 180 litrede Eheim Profesyonel 4 kullanmaya başladım. Saatte 1250 litre yazıyor üzerinde. Süper sessiz bir filtre. Yatak odamda akvaryum ve hiç rahatsız değilim. Dolabın içinde de değil. Debiyi kisabiliyorsunuz ama kısmak filtreyi zorluyor mu bilemedim. Melek bakmak istiyorum ben de. O yüzden akıntı fazla geliyor şu anda. Delikli basış borusuna fazladan delikler açarak su veren kısmı yavaşlatmayı düşünüyorum. [EDIT]mkocak,2022-01-08 01:22:03[/EDIT]
Biolife Flora Mucizesi
Şu dış filtrelerdeki debinin yüksek veya az olması da benim kafamı karıştırıyor. Genelde akvaryum litresinin en azından 5 katı kadar saatlik çeviri yapması tavsiye ediliyor forumlarda. Ve bir de şu konu var. Ne kadar büyük dış filtre o kadar bakteri hacmi dedikleri için ben de aynı mantikla görece büyük bir dış filtre aldım Eheim. İçine de güzel substrat malzemeleri koydum. Koymak istediğim balıklar daha sakin suyu seviyor ama ben manuel olarak filtreyi kısmak istemiyorum. Çünkü filtreyi kısmak için sadece boruların emiş ve çıkış kısımlarını daraltarak yapıyor bunu. Kafam aslında şuna takıldı. Filtre çok hızlı suyu ceviriyorsa bakteri çalışamıyor o yüzden yavaş akması lazım diyenler var. E iyi de bazıları da debi düşük olunca yeterli filtrasyon yok filtreniz suyu yeterince çeviremiyor diyorlar. Hem çok yavaş akınca da yosun gibi problemler de oluyor bitkili akvaryumlarda. Bu konuda GreenAquada da fazla filtreleme diye bir şey yoktur o yüzden alabildiğiniz büyük filtreleri alın diyorlar. Aynı şekilde sünger yüzey alanı en az olan filtre malzemesi. Bolca substrat tavsiye ederler. Özellikle Matrix. İnce bir sünger in filtreleme için yeterli. Kalanı komple substrat doldurmayı tavsiye ediyorlar.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.