ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lovtek
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
417
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Nisan 2021 09:11
Son Ziyaret:
3 Saat 31 Dakika önce
Toplam Mesaj:
339 [0.86 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
92 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

60 m2 insanlı

SON 10 MESAJI

İç Filtre Tavsiyesi
500 lt/h gücünde dış filtre bile az gelir o hacime
Akvaryumlarımızda Denitrifikasyon Olayı
Kısa bir süre önce yanlış ve aşırı agresif salyangoz mücadelesi sonucu tüm canlı yükümü ve bakteri oluşumumu kaybettim. Konuya katkısı olması açısından yeniden bakteri kültürü oluşumu sürecindeki gözlemlerimi yazmak istiyorum. Aslında bitkilerin hangi maddeyi tükettiği, öncelik verdiği konusunda da bir sonuca varmayı ummuştum ama gözlemim daha çok seachem stability'nin etkisi üzerine olmuş oldu.

Akvaryumda tüplü co2 sistemi var ve zeminde parvula olmak üzere çeşitli bitkilerle yapılmış tamamen bitkili bir kurulum. Görebildiğim atıkları temizledim ama kültür oluşması için su değişimi yapmadım. Amonyak ve nitrit sıfırlandıktan sonra ciddi bir su değişimi yapılacak.

0-0,5 mg arası amonyak ve 0 mg nitrit okuduktan sonra seachem stability'i önerilen dozda kullanmaya başladım. Testler bakteri ekleyişten yaklaşık 12 saat sonra yapılıyor.
İlk dozdan sonraki ölçüm: amonyak 0,5 nitrit 0 nitrat ölçülmedi ama verildi
İkinci dozdan sonraki ölçüm: amonyak 0,5-1 arası nitrit: 0,5 nitrat: 25
Üçüncü dozdan sonraki ölçüm: amonyak 1 nitrit 1 nitrat 25

Bugün üçüncü ölçümü yaptım. Bitkilerin tüketimini biraz yavaş bulduğum için yosunlanmaya karşı kıstığım ışığın şiddetini tekrar artıracağım.
Bu sonuçlar bakteri kültürünün hazır amonyak içeren akvaryumda hızla işe başladığını göstermekle birlikte bitkinin atık tüketimi konusunda bir sonuç vermiyor. Dahs detaylı gözlemle bu sonuçlara da ulaşılabilir. Bitki yükü ve ışık gücümün hala ortalama üzeri olmasından dolayı ortalama bir kurulumda sadece bitkiye güvenilmemesi daha faydalı olacaktır.

Nitratın aynı seviyede kalması
-Bitkilerin diğer maddeleri kullandığı
-Bitkilerin nitratı da kullandığı ama bakteri kültüründen dolayı nitrit dönüştürücülerin de çalışmaya başlayıp nitratı eski seviyesine çıkardığı
Gibi yorumlara açık. Daha net sonuç için belki ışıklar kapalı gözlem yapılabilir. Süreci test ederek takip edeceğim.[EDIT]lovtek,2022-05-25 10:25:47[/EDIT]
Bitkili Beta Tankına Taban Kumu
Kapsül gübreleri nasıl yerleştireceğiniz ve ne kadar koyacağınız her markanın kullanım talimatında farklıdır. Ayrıca gübredeki besin değerleri de markadan markaya değişir. Bazıları npk içermez mesela. Genelde tabandan beslenmeye en çok ihtiyaç duyan bitkiler echinodorus ve crypt türleridir. Aktif toprak yüksek destek için önemli fark yaparken tabanda nötr kum altına gübre desteği bu tarz kökten beslenen bitkiler haricinde pek elzem değil bence. Kumun bitkilerin köklenmesine elverişli olması, boğup çürütmemesi daha önemli.
Akvaryumda Salyangoz
Salyangoz zararsızdır. Genellikle akvaryuma alınan bitkilerle yumurtaları gelir ve hızla çoğalırlar. Melek balığınızın ölümü ayrı bir konu. Salyangozla alakası olmaz.
Balıkların Baloncuk Çıkartması
Ben eczaneye gidip ağrı kesici istediğimde eczacının bana ağrı kesici vereceğine güveniyorum ve bu makul bir davranış. Evden araştırıp hangi ilacı alacağıma kadar yan etkisine kadar öğrenip oraya sadece o ilacı sormaya da gidebilirdim. Onun yerine eczacıya da sorabilirim çünkü işi ilaç zaten, uzmanlığı o. Birçok insan da petshopa gittiği zaman oradaki balıkları anlatan kişinin zaten ehil olduğunu ve bilen birinden bilgi aldığını, sorumluluk gereklerini tamamlandığını düşünüyor alıp geliyor. Bu da makul.

Akvaryum balığını manavdan almadığı sürece bu kişi doğru mu söyledi bir araştırayım ben demek zorunda değil. Bunun üzerinden insanlara yüklenilmemeli. Japon balığı ve beta zaten sosyal medyada veya şurada burada olmaması gereken kurulumlarla ünlü olmuş türler. Özel olarak akvaryum meraklısı olup da araştırmadığınız, bakmadığınız sürece hayatınız boyunca bir tane bile düzgün japon balığı akvaryumu görmezsiniz medyada ama çok japon balığı görürsünüz fanusta, fantastik ama istismarcı sosyal medya gönderilerinde vs. O zaman madem balık alacaktı, meraklıydı neden araştırmadı diyeceğiz. Çünkü bir akvaryumcunun, balık üreten, satan rafları balık ürünü ve bakım gereçleriyle dolu birinin kendisinden bilgi alınacağı zaman doğru bilgi vermeyebileceğini bilmek zorunda değil tecrübesiz bir insan. O da dışarıdan bakıldığında zaten bilen kişi. Onunla konuşup ona sormak da zaten dışarıdan bakıldığında araştırmak. Ben bu kadar mesajı okusam zamanda geri gidip bu konuyu hiç açmamış olmayı dilerdim muhtemelen.
Karides Suyu
Damacana suyu kullanabilirsiniz. Suyun iletkenlik değeri etiketinde yazar. Değerleri istediğiniz gibi olan bir markayı seçebilirsiniz
Karides Akvaryumunda Sakal Yosunu
Otocat riskli balık. Utangaçlıktan sürekli görmek için tüm akvaryumu otoyla doldurmanız gerekebiliyor. En iyisi panda garra diyorlar. Toplanıp getirtelim.
İkinci El Kum?
Siyah nötr kumun kaçıncı el olduğu besin açısından önemli değil. Sağlık açısından ikinci el nötr kum alacaksam akvaryumdan çıktıktan sonra yıkanıp kurutulmuş olmasını isterdim
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231057/230520220021071.jpg[/IMG]

Neocaridina
Mayalı Sistem Co2 Difüzorüm Doğru Mu ?
Akvaryumculara ne alacağını, neye benzediğini nasıl olması gerektiğini kendiniz önceden araştırıp bilerek gitmek gerekiyor çoğu zaman. Bence fazla seçenek sunmadan iade edin. Bu filtreye bağlanıyormuş ben filtreye bağlanmayan difüzör istiyorum deseniz hava taşı vermesinden korkuyorum çünkü bazı markalar hava taşına hava difüzörü yazıyor. Kendiniz internetten birkaç model bakıp onları sorabilirsiniz. Mayalı sistem kullanmadığım için hangi difüzörün iyi çalışacağını bilmiyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.