ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lovtek
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
294
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Nisan 2021 09:11
Son Ziyaret:
55 dakika önce
Toplam Mesaj:
247 [1.11 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
127 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

60 m2 insanlı

SON 10 MESAJI

Budama Sıklığı
Koşullar iyi olduğunda çoğu bitki hızlı büyür. Bu aynı zamanda suda yeterince besin ve karbondioksit oluştuğunu da gösteriyor. Bitkinin besini kullanmasını sağlayan temel unsurlar ışık ve karbondioksittir diyebiliriz. Ancak bunları kısarsanız istediğiniz sonucu elde edersiniz diyemem. Muhtemelen bitkiler yoksunluk belirtisi göstermeye başlar, bitkinin kullanamadığı besinle akvaryumda yosun çoğalır. Bitkinin iyi gelişemediği çoğu durumda yosun gelişir. Eğer şu anki halinde bitkiler iyi gelişiyor ve yosun oluşmuyor/çoğalmıyorsa suyunuzda bitkilere yetecek kadar besin var diyebiliriz. Müdahale etmeniz bu dengenin bozulmasına yol açabilir. Bol bitkili akvaryum çok güzeldir ancak düzenli budama da kaçınılmazdır. [EDIT]lovtek,2021-10-06 17:43:31[/EDIT]
Kartuş Filtreye Alternatif?
Su arıtma cihazından bahsediyorsanız özel su değerlerine ihtiyacınız olmadığı sürece gerek yok. Eğer suyun mineral düzeyini kendiniz ayarlamanız gerekiyorsa ben bir alternatif bilmiyorum. [EDIT]lovtek,2021-10-06 13:01:06[/EDIT]
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231057/051020211506061.jpg[/IMG]

Nokta yosunu kayası
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231057/250920211908011.jpg[/IMG]
Bakımsızlık
26 C' Ye Ayarladığım Isıtıcı Suyu 40 C Yapmış
Isıtıcının kalibrasyonu veya kendisi bozuk olabilir. Sıcak havada bile su o seviyeye çıkmaz. Isıtıcı yanlış çalıştığında tüm akvaryumu öldürebilecek bir ekipman daha iyi markalara yönelmenizi tavsiye ederim.
Akvaryum Sahibinin El Kitabı Hk.
Youtube green aqua kanalına bakabilirsiniz. Videolar daha çok high tech üzerine olsa da gübre, zemin, filtre, yosun, ışık gibi konularda da bilgilendirici videoları var ve türkçe altyazı mevcut.
Bakteri Kültürü Olan Bitkili Akvaryum Dezenfekte
Filtreyi dezenfekte etmeyin. İçme suyu dolu bir kovaya filtreyi takın çalışmaya devam etsin. İşlem günler sürecekse, çürüyüp bakteri kültürüne besin olması için ara sıra suya balık yemi atın. Eğer bahsettiğiniz canlılar filtrenin içine de girdiyse yine dezenfekte etmeden, klorsuz suyla yıkamanızı öneririm.

Akvaryuma gelince birçok dezenfeksiyon yöntemi var. Söz ettiğiniz canlılarla ben hiç mücadele etmediğim için bilgi veremeyeceğim. Bitkileri h2o2 çözeltisiyle dezenfekte edebilirsiniz. Hidrojen peroksit piyasada çeşitli yoğunluklarda bulunur. Ben yüzde 35lik olanın bitkilere de zarar verdiğini gördüm ama forumda daha düşük yoğunluklu olanlarını kullanıp memnun kalan kullanıcılar var. Kumu çıkarmadan veya karıştırmadan nasıl temizlersiniz bilemiyorum. Dezenfekte işlemi yaparken suda akıntı olması gerekirse hava motoru kullanabilirsiniz. [EDIT]lovtek,2021-08-09 18:14:31[/EDIT]
Düşük donanımlı (low-tech) bitkili akvaryum nasıl
[QUOTE=sametyildiz]Merhabalar,
Bir kaç gündür birvLow-tech akvaryum kurma hayalim var [:D] ve şu sıralar ilgili yazı ve makaleleri okuyorum. Bu makaleye denk gelmem oldukça aydınlatıcı oldu. Yalnız yine forum içerisinde bir low-tech rehberinde ([URL]https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_baslayanlar_burayalow-tech_k208779_sn40.asp[/URL]) her hafta su değişimi yapılması gerektiği yazıyor. Lakin makalede bunun ani CO2 değişimine yol açacağı ve bunun yosun oluşumu tetikleyeceği söyleniyor. Bir başka uyuşmazlık ise gübre kullanımı, makale içerisinde haftada bir gün kullanılmalı ve 2-3 ayda bir, bir hafta es geçilmeli ve birikenlerin tüketilmesi gerektiği yazıyor. Rehberde ise haftada 3 defa sıvı potasyum gübresi kullanılması gerektiği yazıyor.

Her iki yazıda eski tarihli ama temel olarak yol gösterici olacağını düşünüyorum. Bu uyuşmazlık içinde nasıl bir yol izlenmeli? Hangisi daha doğru bir yol olarak kabul edilmeli?

Teşekkürler [/QUOTE]

Haftalık yüzde 25 su değişimi yapın. Karbondioksit verilmeyen tankta su değişimi karbondioksiti etkilemez ki co2 verilen tanklarda bile yoğun su değişimleri yapılıyor.

Ben gübre veriyorum ve verilmelidir zaten. Ama benim akvaryumumda bol bitki var. Bu durum sizin kullanacağınız bitkilere de bağlı. İnternette akvaryum bitkisi satan bazı siteler var. Sitenin ilanlar bölümünde de bazı bitkiler satılıyor. Bu bitkilerin hepsi için karbondioksit şart değil. Ancak çoğu bitki için gübre gerekir. Bazı bitkiler gübreyi kökleriyle tabandan daha iyi alır, kimileri sudan alır. Siz bitkilere bakın ve almak istediklerinize karar verin. Gübre işine ondan sonra yönelin. Çok düşük destekli bir sistem kuracaksanız gübre gerektirmeyen bitkiler de var. Ama dediğim gibi su değişiminin hele ki co2 verilmeyen bir akvaryuma bu konuda bir etkisi olmaz.
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231057/050820212244381.jpg[/IMG]

Eski

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.