ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
gubarhead
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2022 04:12
Son Ziyaret:
26 Eylül 2022 07:35
Toplam Mesaj:
4 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
gubar head
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

gubar head

SON 3 MESAJI

Aqualed Vs Armatürk
Merhaba 80x40x40 ölçülerinde bitkili bir akvaryum kuruyorum akvaryumumu aldım zemin torflarını koydum bir aydınlatma alıp bitkileri ekleyip başlamak istiyorum. Zemin bitkisi olarak monte carlo,cuba,glossostigma elatinoides tarzı bitkiler arkayada amazon gibi uzun gövdeli bitkiler düşünüyorum AquaLed Plant Full Spectrum 4 Renk ve Armatürk 1080L modelleri arasında kaldım çok fazla konu okudum AquaLed'de yetmediğini söyleyenler var gayet ideal diyenler var aqualed(330tl) armatürk(410tl) f/p açısından hangisi daha iyi hangisi daha uzun vadeli ve ihtiyaçlarımı karşılar bunları da soruyorum çünkü öğrenciyim ve kendi imkanlarımla alıyorum ve ileride yeterli gelmediği taktirde bir kenara kaldırıp yenisi alma şansım çok yok maalesef
Bitkili Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=Tesseract]Merhaba. Keşke soruları madde madde yazsaydınız [:D]

Seçtiğiniz bitkilere göre sistem şekilleniyor diyebilirim. Monte carlo zemin bitkisi düşünüyorsunuz co2 mutlaka olması gereken bir etken. Ancak mosslar için gerekmiyor. Co2 ihtiyacı olmayan taban bitkileri bakarak low-tech kurulum yapabilirsiniz.
Akvaryumun sürekliliği için ve ilk defa girişeceğiniz için filtre olmasını tavsiye ederim. Bakterinin oturması hem suyun berraklığını sağlar ve su dengesizliğine karşın ölümleri sıfırlar.
Akvaryum ölçüleri büyüdükçe maalesef fiyatlarda çarpan olarak büyüyor. Kullanacağınız taban malzemesi,ışığın boyutu,dikilecek bitki sayısı v.s .vs. bu yüzden başlangıcı daha ufak bir akvaryumla yapmanızı tavsiye ederim.
Gözde akvaryum vardı ben lise zamanlarımda balıkları hep oradan alırdım. Fiyatları çoğu yere göre daha uygundu. Daha sonraları akvaryum imalat işine giriştiler ve farklı şehirlerde bulunan akvaryumculara akvaryum sattıklarını görmüştüm. Orayla görüşebilirsiniz. 8mm cam kalınlığı olmasını tavsiye ederim. Aydınlatma konusu yine bitki seçimlerinize göre şekillenecek bir konu. Forumda armatür yapanlar mevcut. Hazırlara göre daha uygun fiyatla yapanlar çıkabilir.[/QUOTE]
Yorumunuz için teşekkür ederim şuan tekrar isteklerimi ve ihtiyaçlarımı gözden geçirip o şekilde bir akvaryuma geçmeyi planlıyorum. Ölçülerimi bitkilerimi canlılarımı belirledikten sonra harekete geçmeyi düşünüyorum tavsiyeleriniz için teşekkür ederim söylediğiniz yeri de araştırıp ordan da fiyat alıcam.

[QUOTE=ssddrr]Merhaba.
İlla ki daha tecrübeli arkadaşlar daha iyi yanıtlar verecektir ama fikir ve tavsiyelerimi sunmak isterim yine de yardımcı olacağını düşünüyorum.
Öncelikle şuan da bende iwagumi tarzı bir akvaryum kuruyorum. Bu kurulumu yaparken yaşadıklarımdan yola çıkarak tavsiyelerde bulunacağım.
Bende gereksiz şekilde büyük akvaryum takıntısı var. Her akvaryum kurduğumda keşke daha küçük yapsaydım diyorum. Bana göre aslında Aquascaping 90x45x45 ideal bir ölçü ama bunu dört dörtlük kurmak cidden maliyetli.
Ben sana kendimce önerilerimi sıralayayım sen araştırmalarına devam et ve bence önerilerimi bir kenarda tut yinede.
- akvaryum ölçüsü olarak 45-35-35 civarı başlangıç için ideal yada buna yakın değerler. (okumaya devam et küçük akvaryum olmasının başlangıç için en iyi seçenek olduğunu anlayacaksın)
- Senin söylediğin ölçülerde 8mm cam fazlasıyla yeter diye düşünüyorum ve kayıt kuşak gerektireceğini sanmıyorum. Benim önerdiğim ölçüler içinde 6mm yeterli.
- Peki neden alçak ve küçük bir akvayum dersen benim düz mantığıma göre alacağın armatür ucuz olsun iyi performans versinle alakalı su seviyesi düşük oldukça tabana daha çok ışık gidecektir.
Benim igawumi planımda zemin bitkisi olduğu için böyle düşünüyorum. Sen düşünmüyorsan orası farklı.
- Daha sonra kum meselesi var tabi. Büyük akvaryum daha fazla kum, daha fazla para
- iwagumi tarzı kayalarla yapılan bir tarz daha büyük akvaryum daha büyük kaya, daha çok kaya, daha çok para.
- Kurulumun ucuz olmasını istiyorsan biraz el emeği katmalısın. Yani filtren için bir dış filtre ya da tepe filtre yapabilirsin sadece kafa motoru alarak. Kafa motoru alacağıma iç filtre alırım diyebilirsin ama küçük bir akvaryuma bir de iç filtre koymak seyir zevkini bozar diye düşünüyorum.
- Co2 için bende sitrik asit sistemi yapacağım. Co2 gerektirmeyen bitkiler olsa bile az da olsa co2 vermeyi düşünüyorum. Çok zor bir yapım değil.
- Ben 90x45x45 akvaryum için high tech armatür araştırdığımda 1000 tl ye varan fiyatlarla karşılaştım. uygun fiyatlı bulduklarım da stoklarda kalmamıştı. Artık onu da kendim yapmaya karar verdim. Şuan için kullandığım ledlerin yetmeyeceğini düşünsem de 300 tl yi bulan masraftan dolayı bu şekilde deneyimleyip yetmediği yerde bir büyütme operasyonu yapmayı düşünüyorum.

Acele etmeden sabırlı bir şekilde tüm ekipmanlarını topladıktan sonra güzel bir planlama ile başla bu işe benim mesleğim planlama olmasına rağmen yaptığım planlara yaşadığım aksiliklerden dolayı bir türlü uyamadım. Hala kargo bekliyorum örneğin :) Hatta 1-2 hafta daha bekle eğer mümkünse kendi kurulumumu bitirdikten sonra buradan paylaşımlar yapacağım. Sizede yardımcı olur. [/QUOTE]
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim hocam. Söylediklerinizi teker teker okudum dediğiniz çok doğru boyutlar büyüdükçe fiyatlar katlanarak artıyor, görselliğe önem verdiğim için cam difüzör, filtre için cam çıkış falan düşünüyordum. İnsanda küçük akvaryumda bile madem masrafa girmek gerekiyor bari büyüğüne geçeyim mecburi alıncaklar orda da kullanılsın diyor da sizinde dediğiniz gibi dış filtre kullanmam gerektiğini öğrendim onun fiyatlarını görünce o beni korkuttu temelden artık Do It Yourself olayıyla daha çok içli dışlı olucam anlaşıldı[:D] Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum sizin de akvaryum kurulum hikayenizi dört gözle bekliyorum
Bitkili Akvaryum Kurulumu
Öncelikle merhabalar, başlıkta da belirttiğim gibi bitkili akvaryum kurmak istiyorum. Bu konuda sizlerin fikirleri ve tavsiyelerinizi almak için foruma üye oldum bu konuyu açtım forumda bu konu hakkında sayısız bilgi ve başlık var bir süredir oku oku bitiremedim, artık kesin olarak hobiye başlamak istediğim için kesin ve bitirici fikirlere ihtiyacım var. Daha önce hiç akvaryum setup deneyimim olmadı, uzun yıllar sürüngen besledim yem tedariğinde zorlandığım bir dönemde yılanıma vermek için 1 adet japon balığı aldım eve geldiğimde kıyamayıp 3-4 litrelik bir fanusta beslemeye başladım ve 2.5-3 yıl arası kadar yaşatabildim yüzen canlılarla ilgili tek deneyimim bu [:)))] Öncelikle terimlere hakim olmadığım için dilim döndüğünce anlatmaya çalışıcam yanlış telaffuzlarımı affedin. Kurmak istediğim akvaryum Iwagumi Aquarium türünde, çok fazla balıktan ziyade bir kaç lepistes, karides, salyangoz, mümkünse tatlı su midyeleri. Taban bitkisi olarak monte carlo ile kaplayıp bir kaç kayayı moss sardırıp kurumuş bonsai bitkimi kaynatıp onunda dallarını moss sardırıp sade seyir zevki yüksek karmaşıklıktan uzak bir akvaryum istiyorum. Öğrenci olarak bütçem çok fazla değil, bütçeden daha önemlisi işletme maliyetleri daha doğrusu biraz araştırma yaptıktan sonra bu isteklerimin düşük bütçe low tech bir sistemle yapmamın zor olduğunu düşünmeye başladım sizlere sorum imkansız derecesinde başarılamıycak bir durum mu bu? Yani co2 sistemi kurmadan(çok zorunda olursam tüpe bütçem yetmez ama mayalı sistem ya da limon tuzlu formül ile yapabilirim), filtre almadan doğal kendi kendini döndüren biyolojik bir sistem mümkün müdür? akvaryumu koyabileceğim alanlar ise 55x55 yer ayırabilceğim çalışma masamın bir kısmı ve 60boy 35en olan başka bir alan. Akvaryum olarak extraclear rodajli cama cam bir akvaryum istiyorum, biraz akvaryum araştırınca derinliğin kayıt ve kuşak gerektirdiğini öğrendim. Genel olarak isteğimde low tech'de madem çok bir şey yapamıyorsam illaki filtreler, armatürler alıcaksam daha yüksek litreli akvaryumlarda çalışmak, sizlere başka bir sorum ise akvaryumun ölçüleri olarak neler tavsiye edersiniz? Yani bir kaç yerden fiyat almak istiyorum ama mesela 60x35x60 ölçülü 126 litrelik bi akvaryuma vercekleri fiyata göre acaba 55x55x50 ölçülü 150 litrelik bir akvaryum acaba daha mı fiyat ve kullanım açısından daha avantajlı olur? Camı kaç milimetre kullanmalıyım? Aydınlatma konusunda da masamda sabitlenebilir ikea'dan alınmış bir masa lambam var uygun olursa onu kullanabilirim uygun değilse AquaLed'in armatürlerinden almayı düşünüyorum genel olarak sizlerden isteğim benimle deneyimlerinizi paylaşıp bunu yapman daha iyi olur bunu kullanmak zorundasın kullanmak istemiyorsan alternatifin budur kullanıcaksan bu ürünü tavsiye ederim şeklinde bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Ayrıca Ankara'da yaşıyorum tavsiye edebilceğiniz bir akvaryum imalatcısı var ise çok mutlu olurum. Şimdiden hepinize çok teşekkür ediyorum, Sağlıklı mutlu hobiler dilerim

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.