ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ksznr
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
25
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Nisan 2007 00:21
Son Ziyaret:
11 Saat 13 Dakika önce
Toplam Mesaj:
15 [0.00 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
13 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Onur Öksüz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Onur Öksüz

SON 10 MESAJI

Cryptoheros Cutteri Yavruları
[QUOTE=Chewere]Yavrularınız hayırlı olsun sizin adınıza gerçekten çok sevindim zira balıkları almaya geldiğimizdeki heyecanınız hala aklımda, umarım kayıpsız büyütürsünüz. [/QUOTE]

Çok teşekkürler iyi dilekleriniz için.
Cryptoheros Cutteri Yavruları
Herkese merhaba , bu sevimli çifti edindikten sonra yaşadığım süreci yarı-kronolojik şekilde anlatmak istiyorum. Çalışma odamda olduğu için süreci oldukça anlık takip ettim. Aynı ve akraba türlerde benzer süreci yaşayan/yaşayacak arkadaşlar da zihinlerinde bir çerçeve çizmiş olurlar böylece, diye düşünüyorum.

Sayın [B]@Chewere[/B] 'den aldığım, sağlıklı Cutteri çiftimi 40 Lt'lik pipo filtreli ve 26 C derecedeki tankıma koydum, ilk 3 gün oldukça ürkeklerdi,saklanacak pek yer olmasa da bazen küpün arkasına veya pipo filtrenin altına saklanmaya çalışıyorlardı. Zaten hareket eden insan gördüklerinde aniden kaçıyorlardı. Bu arada akvaryumun yerden yüksekliği 70 cm civarında bunun da etkisi olmuş olabilir.

Yeme karşı ilgisizlik 4. güne kadar sürdü. Fakat dibe batan yemlerde de azalma olduğunu gördüm bu ilgisizlik süreci boyunca. Dördüncü gün yemlere karşı ilk hamleyi dişi yaptı. Halbuki kendisi erkeğe göre daha ürkekti. Yem olarak Tetra Bits kullanıyorum zaten bana gelmeden önce de aynı yemle besleniyorlardı. Erkeğin yeme karşı hamlelerini pek görmedim hala daha pek ilgili değil yemle. İlgisizlikten kastım; Tetra Bits yavaş yavaş batarken dişi hızlıca hamle yapıp alırken, erkek kumların üstüne düşenlerden alıyor. Erkek kimi zaman yem tükürdü kimi zaman yedi. İlginçtir Ahm Spirulina Garlic Sarımsaklı yemi attığımda ise erkek tükürmeden yedi. Dişi zaten seçmiyor. Bütün bunlara rağmen erkek balık sağlıklı durumdaydı. Bu 4 günlük süreçte erkek küpü sahiplenip etrafını kazmaya başladı. Birkaç kere de kısa aralıklarla dişiyi kovaladı fakat bu kovalamalar hırpalayacak biçimde değildi. Dipte biriken yemlere müdahale ederek yaklaşık 7 litre civarında dip çekimi yaptım ve eksilen suyu tamamladım.

21 Mayıs'da edindiğim çift 5.gün ile akvaryuma tam alışmasalar da kısmen benimsemeye başladılar. Erkek küpün etrafını kazmaya devam ediyor bazen dişiyle dolaşıyorlardı. Yem yemede herhangi bir sıkıntı yoktu. Dibe batan yemlerden artık oluşmuyordu.

Buradan sonraki gelişmeler ise oldukça heyecan vericiydi, 27 Mayıs günü erkek dişiyi akvaryum içinde dört döndürmeye başladı fakat dişi küpe girdiğinde erkeğin agresifliği son buluyordu. Dişi kafasını dışarı uzatsa müdahale etmeye başlamıştı, bu süreçte zorla küpe giren dişi de bu baskıcı ortamda renk değiştirmeye,çizgilerini belli etmeye başlamıştı. Cutteri alfa erkeği dişiye inanılmaz bir baskı yapıyordu çiftleşmek için. Zaman zaman dişi küpten çıktığında beraber dolaşıyorlar, fakat sonra yine dişiyi küpe sokuyordu. Tabii dişi de artık alışmıştı,erkek eskisi kadar kovalamadan sokuyordu küpe. Ara ara erkek küpün önünde titriyor. Çift ufak tatlı takışmalar yapıyordu, bazen yanlarını birbirlerini vuruyorlardı, bazen ağız ağza takışıyorlardı tabii bunlar birbirlerine kur yapma süreciydi. Yem yemede bir sıkıntı olmadı süreç boyunca. Dip çekimlerini ve su değişimlerini de gerçekleştirdim.

Ve 31 Mayıs sabahında dişi Cutteri'nin üreme giysisini ( beyaz üzerine ince siyah çizgili pijamasını ) giydiğini gördüm. Erkek daha farklı bir renge bürünmüştü,çizgiler belirgindi fakat dişi gibi değildi. Normalde mavi renk olan gözler kömür karası olmuştu resmen. Küpün içine baktığımda ise yumurtaları dizmişlerdi. Fotoğrafta görebilirsiniz o günü.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/26062/010620171319301.jpg[/IMG]Yumurtaları dökmesinden sonra şehir dışına gittim 2-3 günlük süreci gözlemleyemedim. 5 Haziran'da geldiğimde yavruların keselerinden çıkmaya başladığını gördüm. Erkek de dişi ile aynı üreme giysisine bürünmüştü. Yavruların henüz yumurtadan çıkmadığı bu süreçte de erkek ve dişi birbirlerine kur yapmaya devam ettiler. İkisi yan yana cama gidip, camı öpercesine aşağı yukarı gidip geliyorlardı. Fotoğrafta görebilirsiniz.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/26062/130620170408331.jpg[/IMG]4-5 gün önce erkeğin ağzının/dudağının sol kenarında pamukçuk oluşmuş gibi geldi. Camı "öpmekten" mi oldu acaba diye düşündüm. Sonra sanki sol gözünde de çok hafif bir pamukçuklanma fark ettim. Tam olarak göz fungusu değildi sanki ama endişelendim ve karantina tankına aldım. Pamukçuk oluşan gözün görmediğini anladım, zira elimi sol tarafından uzattığımda tepki vermiyor, sağ tarafından uzattığımda ise tepki veriyordu. Kaya tuzu ilave ettim, karantinadaki suyu 2 gün sonra 1/4 oranında değiştirdim. (Metilen mavisi içerikli dezenfektanım olmadığı için göze pansuman yapamadım. Sipariş verdim bekliyorum. ) Bugün itibariyle,ağzının kenarı neredeyse tamamen düzeldi, gözünde de pamukçuk kalmadı gibi bir şey. Sol taraftan elimi uzattığımda tepki de alıyorum. Gerçi çok fazla test etme şansım olmadı bunu ama umarım tamamen düzelir bir an önce. Erkeğin sağlında değişen bir şey yok. Yem yiyor, yüzüyor, solungaçları yüzgeçleri gayet düzgün. Dişinin yanından ayırınca üreme giysisini çıkardı bir süre sonra bunu da belirteyim.

8 Haziran'da yaklaşık 50 yavru küpün içinde hareket etmeye çalışıyorlardı, henüz keselerinden tamamen ayrılmamışlardı. Yavruları ve anneyi seyrederken, bir yavru küpten atladı anne hemen ağzıyla yakalayıp geri koydu. Bu türün sosyalliğini izlemek gerçekten inanılmaz keyifli. 9 Haziran itibari ile de ufak ufak serbest yüzüşe başladılar. Anneleri akvaryumun çeşitli bölgelerinde gezdiriyor. Genelde de hava kararınca küpe toplamaya çalışıyor özellikle loş ışıkta. Tabii akvaryumun ön camına çok fazla yaklaşınca , baba olmadığı için anne savunma görevini tek başına yürütüyor bu süreçte, anne hızlıca cama vurup geri gidiyor. Korumacılık güdüsünü izlemek heyecan verici. ( Daha önce akrabaları Amatitlania nigrofasciatum yani Zebra beslemiştim onlar daha sert kafa atıyorlardı cama )

Yavrulara yem olarak, ezerek daha ince bir toz haline getirdiğim kabuksuz artemiayı ve Tetra Bits'i vermeye başladım bugün. Ayrıca bugün itibari ile yavruların, pipo filtrenin üstüne yapışan parçalanmış yemleri de didiklediklerini gördüm. Umarım sağlıklı büyürler de, ben de bir kısmını sizlere dağıtırım.

Son olarak video ve fotoğrafları şöyle bırakıyorum. Videonun sonunda annenin cama vuruşunu görebilirsiniz. [:)] Bu süreci benimle birlikte yaşayan ve sorularıma cevap veren Sayın [B]@MaxKrone[/B] 'a da ayrıca buradan tekrar teşekkür ediyorum. Herkese sağlıklı,huzurlu,kayıpsız ve zararsız hobiler dilerim.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/26062/130620170434331.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/26062/130620170435121.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/26062/130620170435461.jpg[/IMG]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=0HGskP1XteM[/VID]
Kuluçka Makinesi İçin Hava Motoru
2.5 -3 W 'lık hava motorları bile işinizi görecektir. Yumurtaları çevirse yeter sonuçta. Sessiz bir model değil ama Sobo Sb-248 işinizi görecektir. Hava akış hızını iki kademeli olarak ayarlayabiliyorsunuz.
Denizatı Doğal Dekor
Elbette yapar. Koku da yapacaktır zamanla.
Guraba Aquatics - Youtube Kanalı
[QUOTE=-RBG-]

Onur hocam, düşünceleriniz ve nasihatleriniz için çok teşekkür ederim.Dikkate alacağım. Yorumlarınız çok güzel. Umarım kendimi geliştirdikçe daha iyi şeyler ortaya koyabilirim. Sağlıklı hobiler dilerim.[/QUOTE]
Rica ederim ne demek. Ayrıca Estağfurullah, nasihat vermek amacıyla söylemedim. : )
Yeni Kumları Nasıl Akvaryumuma Koyabilirim
Dip çekim sifonuyla kumu komple çekebilirsiniz eğer ki kum yerine çakıl kullanmıyorsanız. Tabii bu şekilde suyu da çekmiş olacaksınız fakat su bulanmayacaktır. Ayrıca suyu bulandırmadan, kumu videodaki gibi ekleyebilirsiniz. [VID]https://www.youtube.com/watch?v=UGO8X9L2xuc[/VID]
Bakteri kültürünün bozulmaması adına da [K]mhmtcndd[/K] beyin önerilerini ve uyarılarını da dikkate almanızı tavsiye ederim.[EDIT]ksznr,2017-05-31 10:18:02[/EDIT]
Guraba Aquatics - Youtube Kanalı
Gayet kaliteli ve başarılı sunum içeriyor her iki video da. Tebrik ederim ! Çok beğendim ! Anlatımlarınızda kafaya takılabilecek sorulara da cevap vermişsiniz oldukça güzel bir başlangıç olmuş. İlk video özellikle ilgimi çekti, ileride deneyeceğim.
Kanalın sürekliliği çok önemli. Umarım bir süre sonra sıkılmazsınız. Belki izlenme sayısı ve abone sayınız başlarda çok da artmayacak ama bu sizi yıldırmasın. Ben kanalın geleceğini parlak görüyorum. Videoların ve benzer kanalların devamını diliyorum.
Beyaz Prenses
Merhaba, canlınız Snow (Beyaz) Prenses. Akvaryumunuzun birkaç fotoğrafını ve dişilerin de fotoğraflarını koyarsanız daha tatminkar yorumlar alırsınız. Ayrıca tank ne zaman kuruldu, dişi ve erkekler ne zamandır birlikte, strese girecekleri bir ortam var mı bulundukları oda da elbette akvaryum içindeki kaya dekorları da önemli etkenler.
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/26062/140520171310161.jpg[/IMG]
Yem Tecrübeniz Ve Öneriniz.
Yavru balıklarda gerek canlı doğuran gerekse Cichlid türlerinde Rotifish Starter Feed kullandım. Günde 4-6 öğün arası. Açıkçası hızlı gelişim gözlemledim bu yemde Yine yavrularda Rotifishin kabuksuz artemiasinini ezip verdim günde 1 öğün şeklinde.
Canli doğuranlarda Sera Florayi daha çok yetişkinlere veriyorum ki bitkisel ağırlıkli olduğundan hem yağlanma hem de kabızlığa karşı önlem olsun. Bunun yanında Tetramin yaprak yemi de kullanıyorum. Tabi Rotifish kabuksuz artemia'da devam ediyorum haftada 2-3 öğün şeklinde. Bunlar haricinde Tropical Regular Flakes de yüksek protein değerli Discus yemi olmakla beraber, özellikle lepisteslere 1 ayı geçtikten sonra vermeye başladım ve yine hızlı gelişimleri devam etti.
Chicledlerde Demasoni türü için konuşuyorum ana besinim; Dainichi Cichlid Veggie Deluxe idi. Tetra Pro Vegetable Algae ise haftada 3 öğün, Sera Flora da ara ara verdiğim bir besindi. Yine Rotifish kabuksuz artemia gelişkin Demasonilerde haftada bir veya 2 haftada bir defa olmak üzere kullandım.
Genel olarak bu yemleri seçtiğimde, yağlanma, hastalık, kabızlık gibi sorunlarla karşılaşmadim. Demasonilerimin en sevdiği yem ise Dainichi Cichlid Veggie Deluxe idi. [EDIT]ksznr,2017-05-10 23:39:47[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,467,648 Mesaj
  • 363,416 Konu
  • 91 Forum
  • 123,633 Forum Üyesi
  • 1,346 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,552 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.