ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
baozturk
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Haziran 2007 11:50
Son Ziyaret:
19 Kasım 2018 17:44
Toplam Mesaj:
42 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
barış öztürk
Doğum Tarihi:
27 Ekim 1977
Yaş:
41
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Ramshorn Salyangozu, Su Mercimeği Yer Mi?
Ramshorn salyangozu, su mercimeği yer mi?
Cevaplarsanız sevinirim...[:?]
Java Fernlerim Ölüyor Mu?
Bunların Kökünde rizormu yoksa (bana öyle geldi) yeni yaprak beklenmez. ancak söz konusu yapakların iç kısmında gözler oluşacak ve burdan yeni yavrular büyümeye başlayacak. Ordan yavruları koparıp yeni yerine sabitleyeceksiniz. Çoğaltmanızın tek yolu bu. Tabi dediğim gibi yaprakların bağlı olduğu bir rizorm (çubuk şeklinde gövde) yoksa....
Nerite Salyangoz Su Mercimeği Yer Mi?
Arkadaşlar Nerite Salyangoz Su mercimeği yer mi? Bilindiği üzere elma salyangozları Su mercimeğine bayılıyor. Aynı durum söz konusu mudur?
Java Fern İcin Gubre Ve Lamba Tavsiyesi.
Aquastar ve grolüx lamba bitkili akvaryum için birebir lambalardır. Bende bunları kullanıyorum.
Tecrübelerimden ancak Co2 verildiğinde iyi gelişim gösterdiklerini gözlemledim. Gerçi bazı arkadaşlar farklı tecrübelerden bahsediyor, benimde kafam karışıyor.
Java Fernlerimin Boyları 45cm'i geçti, Su yüzeyine çıktılar..

[EDIT]baozturk,2015-10-25 17:57:46[/EDIT]
Eheim 2213 Debi ve Ses sorunu
2010 senesinde açılan bir konuymuş:)baozturk2015-03-15 23:43:14
Eheim 2213 hava sesi problemi.
Bugün çalışır haldeyken dış filtreye ışık tuttum. Gördüğüm şey, kovanın içinde filtre malzemeleri konulan beyaz sepetin tam üstünde, kovanın motorla birleştiği noktada epey hava var, sallayınca çalkalanıyor.
Dolayısıyla bu hava karışımının motor pervanesini zorladığını düşünüyorum. Akvaryuma su gönderebiliyor ama muhtemel bir yanmaya yol açabilir.
Dış filtrenin altında, akvaryumdan gelen su giriş noktasına baktım. Çevrince açılan dirsek yeterince kapalı görünüyor. Ama bu noktada bir conta varsa ve eğer bu zarar gördüyse hava yapar mı? Aynı şekilde kovayla motor arasındaki kırmızı conta işlevini kaybettiyse yine hava yapar mı? İnsanın aklına gelen soru "o halde neden su sızdırmıyor?"
Yani su sızdırmasa da böyle bir etki göstermese de hava yapar mı? Tecrübesi olan arkadaşlar cevap verirse sevinirim..
Eheim 2213 hava sesi problemi.
Arkadaşlar, 2011 yılından beri Eheim 2213 dış filtre kullanmaktayım. Son zamanlarda motor kısmından içinde hava kalmış gibi sesler gelmeye başladı, yalnız bunu gün içinde belli zamanlarda yapıyor.
Normalde filtre ve biyolojik malzemeleri ayda 1 defa temizlerim. Tekrar taktığımda ise dış filtrenin altın kuralını uygularım. Alt giriş musluğunu açar, üstten kafadaki hortumdan su gelene kadar bekler, geldiğinde de bir kaç meşrebe su boşaltır, kafada hava kalmamasını sağlarım. Buna rağmen bu aşamalarda yine de kafada hava kalır, bu havayı da bir süre sonra motor kendi atar. Yani temizlikten sonraki safhalarda motordan hava sesi gelmesi doğaldır. Ama işte bunu diğer ki zamanlara yaymaya başladı.
Dış filtremin sorunu nedir acaba? Kafayla kova arasında sızdırmazlık elemanı olan ve satılan contalar var acaba bundan mı kaynaklanıyor? Gerçi su sızdırmıyor. Yada iç motor pervanesinde mi problem var. Tüm bu satılan parçaların belli bir mali külfeti var. Tabii sorunu anlayamadığımdan boşuna para vermek istemem.
Yardımcı olabilir misiniz?
Bitkilerimin Neyi Var ?
Gün Işığı tasarruflu ampulle bitki yetişmez. Yani Ev lambaları bitki gelişimini desteklemez. Kısaca en başta bitkilerinin kaybettiği nokta budur.
Akvaryumda bitki için özel ışıklar kullanılır. Grolux bunların en başında gelir. Bitkili akvaryumun olmazsa olmazıdır. Misal Sylvania Aquastar da iyi bir destekleyicidir.
Gübreyse ikinci önemli adımdır. Sıvı demir gübresi ilk öncelikte yeralır. Bitki gelişimini etkileyen ana can alıcı faktördür.
Potasyumla desteklemekte iyi bir fikirdir.

Herkes kendi tank tecrübesini yazıyor bilemiyorum ama demir gübresinin karideslerime etki ettiğini gözlemlemedim.

baozturk2014-12-23 22:11:46
bu bitkinin türü nedir ve üretimi
Aynısı bendede var. Echinodorus değil de Anubiasın bir türüdür. Çiçek verir. Yapraklarını biraz çekersen kumun altından kalınca bir sap ortaya çıkar, tabii ki tutturmak zor olduğundan rizorm denilen bu sapı kuma dikmek daha kolaya gelir ama hatadır, çürür. Dışarıda su içinde olmalıdır.
Bendeki rizormundan iki yeni çatal çıkardı, biraz uzadığında minimum 5 cm gibi kesip çoğaltacağım. Muhtemel co2 etkisiyle hızlı büyüyüp çoğaldığını zannediyorum, anubias türü olmasına rağmen bitkilerin fotosentez yaptığına dair delil olan kabarcıkları yapraklarından çıkarması ilgincime gitmişti. baozturk2014-12-21 23:05:35
Amazon-Anubias-Saz Gübreleme Tavsiyesi
Misket gübre ile desteklediğinde çoğaltma konusunda başarın bayağı fark yaratır. Hatta kimi türler misal benim yukarıda bahsettiğim amazon türü
(echinodorus palaefolius var. latifolius cinsi.) misket gübre ile desteklenince kökten yeni yavrular verebiliyor, sıvı gübre ile bunu gerçekleştiremiyor.
Bunun yanında saz için çoğalma konusunda sıvı demir yeterli gelir.
Crypto balansae için çoğaltma konusunda misket çok iyi gelir ama sıvı demir gübre ile de daha ağırda olsa çoğalma sağlarsın.

Işığın sağlamsa yani düzenli değiştiriyorsan ve gübre konusunda desteklersen elindeki bitki cinsleri seni hiç bir zaman terketmez.. baozturk2014-12-21 11:11:11

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.