ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Fahrenheit
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
7
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2008 18:34
Son Ziyaret:
10 Ağustos 2020 18:48
Toplam Mesaj:
94 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet Önder
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Adana
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

ORJİNAL OLMAYAN, GENETİĞİYLE OYNANMIŞ YA DA FOSFORLU MADDELER İLE RENKLENDİRİLMİŞ BALIKLARI ALMAYIN ! --------------------------------------------------- 32 Fahrenheit=0 C / -40 F=-40 C

SON 10 MESAJI

Çiklik Tuzu
Orta Amerika balığı olan EBJD beslenecek bir akvaryuma elimde olan JBL Aquadur Malavi-Tanganyika tuzu kullanılır mı? Yoksa Seachem American Cichlid Salt tuzundan mı alıp kullanmalıyım? Bilgisi olan arkadaşlarım yardım ederse sevinirim.
İltalatçı Lidya Akvaryuma Nasıl Ulaşabilirim?
F0 Calvus almak istiyorum. Forumda araştırdım ve ithalatçı Lidya akvaryumdan temin edildiğini öğrendim. Kendilerine nasıl ulaşabilirim? Bilen var mı?
Slikonlar Ne Sıklıkla Yenilenmeli
[QUOTE=Cem Öcal]Akvaryumların aşağı yukarı 10 sene ömürleri var.Silikonlar kurutmadıkça sıkıntı olmaz.Tabi silikonların kuruması içinde Akvaryumu susuz bırakmak lazım.[/QUOTE]

Bazen sıfır akvaryumlar akvaryumcu deposunda uzun süreler bekliyor. Silikonların kuruma durumu ne oluyor? Yani, bekledikçe ömürleri mi azalıyor?
Ramirezi
[QUOTE=Turanegedogruer]Ramirezi dinlendirilmiş çeşme suyunda yaşarmı[/QUOTE]

Yaşamasına yaşar da nasıl yaşar? Her balığın vatanına uygun kendine göre su değerleri vardır. Her ne kadar artık türler doğasına uygunluğunu bir nebze kaybetmiş olsa da biz yine su değerlerini bulmaya çalışırız.
Işık İhtiyacı Az Olan Bitkiler
Herkese selam. Burada [URL]https://www.akvaryum.com/forum/dusuk_isik_ihtiyaci_olan_bitkiler_k169774.asp[/URL] bir forum üyesi, ışık ihtiyacı az olan bitkilerin listesini vermişti. Ama listede ışık ihtiyacı fazla olan bitkiler de mevcut. Böyle bir güncel listeyi verebilecek bir arkadaş var mı?
Akvaryum Dış Filtre Sesini Kesmek [çözüm]
[QUOTE=Lazasker]Merhabalar.

... Sadece havalandırma motorunun su sesi var, onu susturmak da imkansız olsa gerek.

Sessiz günler. [:D][/QUOTE]

Çok önemli bir konudaki bu paylaşımınız için çok teşekkür ederiz. Su sesi konusunda benim fikrim de su sesini susturmamak. Bırakın o kadar da su sesi gelsin. İmkanım olsa dahi su sesini engellemem. [:)] Ayrıca bu pratik çözümünüz için sizi tebrik ederim. Çünkü uzun zaman insanlar hava motoru, dış filtre vs hem sesten muzdarip olmuşlardır ama böyle güzel bir fikri ilk defa sizden duydum.
Akvaryum Su Yeşerme Sorunu
Bence akvaryuma bir bakteri bulaşmış ve suyu yeşil yapıyor. Anlaşılan bulaşan bakteri ölmemiş. Hiç bir bakterinin hayatta kalamayacağı bir şekilde akvaryumu boşatıp temizleyerek dezenfekte etmeyi deneyin. Gerekirse akvaryum bir kaç gün tamamen kupkuru beklesin. diğer malzemelerinizi de aynı şekilde. Filtre malzemelerinizi de sıfırdan değiştirin. Benim önerim bu şekilde. Anladığı kadarıyla ölmemiş bir bakteri türü var.
Nerede O Bitkili Eski Akvaryumlar!
Hobi arkadaşlarım, merhaba.
Uzun aradan sonra tekrar hobiye dönüyorum. Bu forum sitesine üyeliğim 2008 ve zaman içinde birbirimizden çok şey öğrendik ama kullanılmayan bilgiler unutuluyor. Şimdilerde bitkili güzel bir akvaryum kurma aşamasındayım fakat acelem yok. Acele etmeden ve dikkatli seçimlerle başlamak istiyorum.

Hiç bir şey değil de beni zora sokan şu kum ve bitki meselesi. Akvaryum ve diğer donanımların ne olduğu ortada. Balık seçimi de zaten kişinin keyfine kalmış. Besleyeceğim tür ciklet olsa bitki hiç sorun olmayacak ama bitkili bir akvaryum kurmak için bu konuda tecrübelerinize çok ihtiyacım var. Forumda çok yazı okudum ve herkesin bir söyleyeceği var. Fakat sonucu görmeyince hangisine itimat edelim bilemiyorum.

Eskiden akvaryuma deniz kumu koyardım. Bir tek florasan lambayla ne biçim büyürlerdi. Babamın fazla bitkileri toplayıp attığını bilirim. Şimdi bitkilerin bir dalına ciddi para istiyorlar. Saz bitkileri vardı mesela. Işık yeterliyse akvaryumu sarardı. Amazon denilen bitkinin sarardığını hiç görmezdim. Ama şimdi öyle kaynaklar okuyoruz ki ev tipi florasanlar bir asla kullanılmaz deniyor. Özel florasanlar, toprak altı torf, misketinden sıvısına kadar gübre ve kilosu on beşe hagenler... Şimdi bu hobiye yeni başlayacakların hallerini düşünemiyorum. Kafalar öyle karışık ki, sadece "akvaryum kumu" konusunda onlarca konu açılmış ve sonu gelmeden de konu kapanmış. Besleyeceğimiz altı üstü birkaç neon tetra ve bir kaç ufak balık. Bunların yanında güzel bitkiler için ne yapacağız? En alta lav kırığı, onun üstüne bilmem ne, aralara misketinden gübre, en üste hagen vs... Bunlar şart mı? Rengini beğendiğimiz kaliteli bir akvaryum kumu yetmez mi? Hiç gübre kullanmasak bitkerimiz ölür mü? Yoksa bitkilerin de mi genetiği değişti? İnanın bu konuların yarattığı stress hobinin keyfini kaçırıyor. Nerede o eski akvaryumlarımız?
65litre Akvaryum
[QUOTE=selam123da]Parkta bulduğum bir ağacın dalı.Bi sıkıntı çıkarmaz gibi[/QUOTE]

Akvaryuma koyacağınız ağaç kökleri sıradan ağaçlar değil. Salınım yapmaması da mümkün değil. Hiç bir şey yapmasa zamanla suda çürür ve atık haline gelir. Size tavsiyem akvaryumlar için özel olarak satılan köklerden alın.
Tavsiyeniz; 60 Litre Mi, 130 Litre Mi?
[QUOTE=Mderhan]Kesinlikle 130 litre olanı almanızı öneririm.Köktü,kayaydı, bitkiydi derken zaten bir 20 litre gidiyor.Net hacim 100-110 lt civarı olacaktır.Bu hacim bile melek balığına küçük gelebilir.İyi bir filtrasyon ve haftalık düzenli su değişimleriyle sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.En önemlisi az balık koymanız.Bakım sıklığını ve sorunları asgariye indirecektir.Örneğin 2-3 çöpçü bir cüce vatoz birkaç salyangoz bir çift ramirezi 8-10 kardinal tetra gibi.Biraz daha fazlası da olabilir ama daha sık su değişimi gerekir ve su dengesini korumak zor olur.Alg problemi,stres ve hastalıklar görülme ihtimali yükselir.[/QUOTE]

Bahsettiğiniz riskleri en aza indirmek için belirttiğim türlerden bir veya ikisinden de vazgeçebilirim. Mesela Ramirezi ve Kribensis türleri ya da Melek. O zaman en sağlıklısı; Tül Zebra, Melek, Kardinal Tetra, Karides, Cüce Vatoz, Çöpçü. Dediğiniz gibi bunları da az sayıda yapabilirim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.