ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Fahrenheit
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2008 18:34
Son Ziyaret:
19 Ocak 2020 10:54
Toplam Mesaj:
86 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
12 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet Önder
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Adana
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

ORJİNAL OLMAYAN, GENETİĞİYLE OYNANMIŞ YA DA FOSFORLU MADDELER İLE RENKLENDİRİLMİŞ BALIKLARI ALMAYIN ! --------------------------------------------------- 32 Fahrenheit=0 C / -40 F=-40 C

SON 10 MESAJI

Işık İhtiyacı Az Olan Bitkiler
Herkese selam. Burada [URL]https://www.akvaryum.com/forum/dusuk_isik_ihtiyaci_olan_bitkiler_k169774.asp[/URL] bir forum üyesi, ışık ihtiyacı az olan bitkilerin listesini vermişti. Ama listede ışık ihtiyacı fazla olan bitkiler de mevcut. Böyle bir güncel listeyi verebilecek bir arkadaş var mı?
Akvaryum Dış Filtre Sesini Kesmek [çözüm]
[QUOTE=Lazasker]Merhabalar.

... Sadece havalandırma motorunun su sesi var, onu susturmak da imkansız olsa gerek.

Sessiz günler. [:D][/QUOTE]

Çok önemli bir konudaki bu paylaşımınız için çok teşekkür ederiz. Su sesi konusunda benim fikrim de su sesini susturmamak. Bırakın o kadar da su sesi gelsin. İmkanım olsa dahi su sesini engellemem. [:)] Ayrıca bu pratik çözümünüz için sizi tebrik ederim. Çünkü uzun zaman insanlar hava motoru, dış filtre vs hem sesten muzdarip olmuşlardır ama böyle güzel bir fikri ilk defa sizden duydum.
Akvaryum Su Yeşerme Sorunu
Bence akvaryuma bir bakteri bulaşmış ve suyu yeşil yapıyor. Anlaşılan bulaşan bakteri ölmemiş. Hiç bir bakterinin hayatta kalamayacağı bir şekilde akvaryumu boşatıp temizleyerek dezenfekte etmeyi deneyin. Gerekirse akvaryum bir kaç gün tamamen kupkuru beklesin. diğer malzemelerinizi de aynı şekilde. Filtre malzemelerinizi de sıfırdan değiştirin. Benim önerim bu şekilde. Anladığı kadarıyla ölmemiş bir bakteri türü var.
Nerede O Bitkili Eski Akvaryumlar!
Hobi arkadaşlarım, merhaba.
Uzun aradan sonra tekrar hobiye dönüyorum. Bu forum sitesine üyeliğim 2008 ve zaman içinde birbirimizden çok şey öğrendik ama kullanılmayan bilgiler unutuluyor. Şimdilerde bitkili güzel bir akvaryum kurma aşamasındayım fakat acelem yok. Acele etmeden ve dikkatli seçimlerle başlamak istiyorum.

Hiç bir şey değil de beni zora sokan şu kum ve bitki meselesi. Akvaryum ve diğer donanımların ne olduğu ortada. Balık seçimi de zaten kişinin keyfine kalmış. Besleyeceğim tür ciklet olsa bitki hiç sorun olmayacak ama bitkili bir akvaryum kurmak için bu konuda tecrübelerinize çok ihtiyacım var. Forumda çok yazı okudum ve herkesin bir söyleyeceği var. Fakat sonucu görmeyince hangisine itimat edelim bilemiyorum.

Eskiden akvaryuma deniz kumu koyardım. Bir tek florasan lambayla ne biçim büyürlerdi. Babamın fazla bitkileri toplayıp attığını bilirim. Şimdi bitkilerin bir dalına ciddi para istiyorlar. Saz bitkileri vardı mesela. Işık yeterliyse akvaryumu sarardı. Amazon denilen bitkinin sarardığını hiç görmezdim. Ama şimdi öyle kaynaklar okuyoruz ki ev tipi florasanlar bir asla kullanılmaz deniyor. Özel florasanlar, toprak altı torf, misketinden sıvısına kadar gübre ve kilosu on beşe hagenler... Şimdi bu hobiye yeni başlayacakların hallerini düşünemiyorum. Kafalar öyle karışık ki, sadece "akvaryum kumu" konusunda onlarca konu açılmış ve sonu gelmeden de konu kapanmış. Besleyeceğimiz altı üstü birkaç neon tetra ve bir kaç ufak balık. Bunların yanında güzel bitkiler için ne yapacağız? En alta lav kırığı, onun üstüne bilmem ne, aralara misketinden gübre, en üste hagen vs... Bunlar şart mı? Rengini beğendiğimiz kaliteli bir akvaryum kumu yetmez mi? Hiç gübre kullanmasak bitkerimiz ölür mü? Yoksa bitkilerin de mi genetiği değişti? İnanın bu konuların yarattığı stress hobinin keyfini kaçırıyor. Nerede o eski akvaryumlarımız?
65litre Akvaryum
[QUOTE=selam123da]Parkta bulduğum bir ağacın dalı.Bi sıkıntı çıkarmaz gibi[/QUOTE]

Akvaryuma koyacağınız ağaç kökleri sıradan ağaçlar değil. Salınım yapmaması da mümkün değil. Hiç bir şey yapmasa zamanla suda çürür ve atık haline gelir. Size tavsiyem akvaryumlar için özel olarak satılan köklerden alın.
Tavsiyeniz; 60 Litre Mi, 130 Litre Mi?
[QUOTE=Mderhan]Kesinlikle 130 litre olanı almanızı öneririm.Köktü,kayaydı, bitkiydi derken zaten bir 20 litre gidiyor.Net hacim 100-110 lt civarı olacaktır.Bu hacim bile melek balığına küçük gelebilir.İyi bir filtrasyon ve haftalık düzenli su değişimleriyle sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.En önemlisi az balık koymanız.Bakım sıklığını ve sorunları asgariye indirecektir.Örneğin 2-3 çöpçü bir cüce vatoz birkaç salyangoz bir çift ramirezi 8-10 kardinal tetra gibi.Biraz daha fazlası da olabilir ama daha sık su değişimi gerekir ve su dengesini korumak zor olur.Alg problemi,stres ve hastalıklar görülme ihtimali yükselir.[/QUOTE]

Bahsettiğiniz riskleri en aza indirmek için belirttiğim türlerden bir veya ikisinden de vazgeçebilirim. Mesela Ramirezi ve Kribensis türleri ya da Melek. O zaman en sağlıklısı; Tül Zebra, Melek, Kardinal Tetra, Karides, Cüce Vatoz, Çöpçü. Dediğiniz gibi bunları da az sayıda yapabilirim.
Tavsiyeniz; 60 Litre Mi, 130 Litre Mi?
[QUOTE=bumega]Şimdi ne besleyeceksiniz o önemli. [/QUOTE]

Tül Zebra, Melek, Ramirezi veya Kribensis (Ya da her ikisi), Kardinal Tetra, Karides, Cüce Vatoz, Çöpçü,
Hangi Balığı Beslemeliyim?
[B]130 Litrelik bitkili akvaryumda:[/B]
Tül Zebra
Melek
Karides
Kardinal Tetra
Cüce Vatoz
Çöpçü
Ramirezi veya Kribensis (Ya da her ikisi)

Beslemek istiyorum. Sorun olacak bir şey var mı?
Tavsiyeniz; 60 Litre Mi, 130 Litre Mi?
Hobi arkadaşlarım, merhabalar.
Uzunca bir aradan sonra tekrar akvaryum hobime (bir daha ara vermemek üzere) tekrar dönüyorum. En büyük boyutuna kadar akvaryum kullanmış ve akvaryum konusunda oldukça tecrübeli biri olarak, hazır mı yoksa ısmarlama mı, ya da cam mı, akrilik mi vs gibi pek çok soruyu zaman içinde geride bıraktık çok şükür. Artık bu konularda daha rahat karar verebiliyorum. Bunda siz hobi arkadaşlarımın kuşkusuz büyük emeği var.

Şimdi tamamen keyfe keder bir konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var, yardımcı olursanız sevinirim. Yıllar önce hava motoruna bağlı süngerlerin akvaryumu temizlediği yeşil filtreler zamanında, küçük bir akvaryumum vardı ve bana dünya deniz gibi kocaman gelirdi. O küçücük akvaryumu izlerken, akvaryum içinde kaybolurdum. Şimdi sorum da bununla alakalı. Akvaryumun uğraşısı beni yormasın, izleme zevkimi örtmesin istiyorum. Büyük akvaryumların bakımı biraz meşakkatli oluyor ve bir çizgiden sonra artık akvaryumdan keyif almak bir yana, o büyük sistemi ayakta tutmak için çabalayıp duruyorsunuz. Tabi ki akvaryumla uğraşmak da bir keyiftir ama bu keyif, yapılması gereken stresli bir göreve dönüşmesin istiyorum. [:)]

Hazır sistem olarak SERA marka bir akvaryum alacağım. SERA'nın 60 ve 130 litrelik 2 modeli var. Hangi boyutu tavsiye edersiniz?

Saygılar...
Tavsiyeniz; 60 Litre Mi, 130 Litre Mi?
Konuyu yanlışlıkla buraya açmışım. Buradaki konu silinebilir.

[EDIT]Fahrenheit,2019-12-15 15:28:56[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.