ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Giray ATASEVEN
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
35
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Aralık 2008 17:55
Son Ziyaret:
02 Kasım 2021 20:04
Toplam Mesaj:
256 [0.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
giray ataseven
Doğum Tarihi:
25 Ağustos 1993
Yaş:
28
İl:
Ankara
Meslek:
Elektrik-Elektronik Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/63536.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Bu Balığın Cinsi Ne Zebra Desem Zebra Değil Help M
[QUOTE=goldstrain][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220222/120120201257081.jpg[/IMG]

Zebrayada benzetemedim zebra yavrularımda var ama alakaları yok bunlarla[/QUOTE]
Öncelikle iyi hobiler dilerim.Balığınızın cinsini anlamak zor özellikle bu açıdan çekilmiş tek bir fotoğrafa yorum yapmak çok sağlıklı olmaz.Benim şahsi düşüncem mbuna ailesine ait bir tür. Mbunalarda genel itibariyle erkekler renkli olurken dişiler bu tonlarda olabilmektedir.Akvaryumda gördüğüm kadarıyla beyaz prenses mavi prenses var bunlarda mbuna türlerindendir.Bu türler agresif balıklardır yanına calico gibi ciklet türleri koyarsanız sıkıntılar yaşarsınız. Akvaryumda birtanede calicoya benzeyen balık olduğu için söylüyorum.Mbunalar için en iyisi kendi türleriyle beslenmesidir olabiliyorsa tek tür beslemenizi tavsiye ederim ileride sıkıntı çekmemeniz açısından.Ayrıca birkaç tane daha farklı açılardan fotoğraf koyarsanız üstadlarımız daha sağlıklı yorumlar yapabilir veya kendiniz tatlı su canlıları ansiklopedisinden mbuna türleri arasında araştırırsanız balığınızın tam cinsini öğrenebilirsiniz teşekkürler iyi günler.[:)]
Tül Kuyruk Cüce Vatoz Hastalıkları Ve Careleri Ve Cinsiyet Belirleme
Öncelikle konu başlığı için teşekkür ederim. Arkadaşlar için güzel bilgiler paylaşılmış lakin şunu belirtmek isterim ki bir konu karmaşası oluşmuş durumda . Değerli hobidaşlar öncelikle şunu belirtmek isterim. Bu bir hobidir hobi de ise kar gütmek gibi bir kaygı olmaz bu çoğalsın satayım en azından elektrik faturasını ödeyim gibi bir düşünce olmamalıdır bu hobiden çıkar ticarete girer ki bu durumda akvaryumu karşınıza alıp izlerken rahatlama veya dinlendirici özelliği ortadan kalkarak her baktığınızda maddiyat ve kaygı yüzünden gerilirsiniz. Size tavsiyem sakınan göze çöp batar düşüncesinde olmanız ancak elzem noktaları da kaçırmamanızdır.
Şimdi hastalık konusuna gelirsek eğer balığınız akvaryumdaki nitrat veya amonyak tarzı bizim istemediğimiz durumlar ortaya çıkarsa bunu en kolay şu şekilde anlarsınız:
1) a.Balık yüzgeçler dahi kuyrukları zeminden mümkün mertebe uzak tutar yani kumda yatan bir hayvan olabildiğince temas etmez.
b. İkincisi su da ani bir renk ve koku değişimi olur.

Peki bunlar neden olurun cevabı iste amonyak bir atıktır balıklar dışkıların birçoğunu amonyak türevleri şeklinde atar ve düzensiz su değişiminde sudaki amonyak derişimini arttırarak balığa zarar verir.Nitrat ise su da bulunan bazı bakterilerin nitrafikasyon sonucu ortaya çıkarak yine balığa zarar verir. Bununla ilgili detaylı bilgiler forumda var.(https://www.akvaryum.com/Forum/nitrifikasyon_ve_bakterileri_k215693.asp linke bakabilirsiniz)
2)Balıkta renk solma yüzgeçlerde kayıp varsa bir iki seçenek var biri dış parazitin sebep olduğu bakteriyel bir enfeksiyon diğeri ise üstadlarımızın belirttiği üzere su kalitesi bunun için su düzenleyici ve baktopur kullanmanız durumu kurtarabilir.

3)Balıkta karında şişlik veya dışkılamada sıkıntı varsa bildiğiniz üzere beslediğiniz yem çeşiti ve kalitesine göre kabızlık sorunu olabilir.Bunda ki en iyi çözüm ise bitkisel beslenmeye ağırlık verip yem çeşidini arttırmak olabilir.
4)Vatozlarda bazen çok hareketsizlik olabilir bu tür durumlara karşı paniklemeyin hemen çünkü bu kronikleşmiş bir durum olabilir yani balığın karakteri ufakken yaşamış olduğu travma veya bir tür darbe aldıysa bundan ötürü devam edebilir sakatlıklara bağlı fizyolojik sıkıntılar olabilir bu durumda yapacağınız tek şey özenle bakmak olacaktırki doğal seleksiyon dediğimiz şey sonucu pek uzun yaşatamayabilirsiniz bu vakaları. Bu özellikle tül albinolar için geçerlidir. Tül albinolar kesinlikle daha hassastır sebebi ise tüm albino canlıların tek ortak özelliği dayanıksız olmasıdır albino olmanın sebebi derideki melanin pigment yokluğundan ortaya çıkmasıdır bu genetik bir bozukluk olduğundan bu tür canlılar her zaman dış ortama karşı daha dayanıksız olmaktadır.
5)Balıkta oluşan fizyolojik çıkıntılar veya bozukluklar ise balığın tek beslenmeyip diğer etçil ve agresif türler dediğimiz balıklarla beslenerek zarar görmesinden veya akvaryumunuzda bulunan keskin kenarlı dekorlardan ötürü ortaya çıkabilir. Bu dekorları ve balık türlerini vatozunuzla birlikte aynı akvaryuma koymamanızı tavsiye ederim.
6)vatozlar kedi balığıdır kedi balıkları sığ suları ve düşük phları sever bunun için yüksek akvaryumdan kaçının ve akvaryum içerisine mangrov kökü kızıl ağaç kozalağı ekleyinki su phı düşsün ve balık daha güzel bir ortamda yetişsin birde kedi balıkları aşırı ışığı sevmez loş bir ışık stresi azaltacaktır bilginiz olsun.
Eğer doğru bildiğim yanlışlarım varsa düzeltirseniz sevinirim.
Bu arada kendim daha yeni L144 beslemeye başladım bu kadar şeyi nereden biliyorsun derseniz oradan burada araştırdım makale okudum yabancı makaleleri çevirdim tekrar okudum.Yanlış anlamayın ama bu foruma önceden birşey yazacak veya soracak olduğumda uzun süre araştırırdım uzman abilerimize mahcup olmamak için ama görüyorum ki herkes hazıra alışmış hobi ticaret olmuş herkes kar payı biçer olmuş.Sürçü lisan eylediysem af ola ve bu dediklerimi lütfen yanlış anlamayın değerli dostlar.Herkese iyi hobiler dilerim . :))
2017 Yılı Takvim Dağıtımı İle İlgili Konu.
Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim .Böyle güzel şeylerin devamlı olmasını da isterim [:iyi:][;)] Takvim elime ulaştı çok güzel bir çalışma olmuş [:)]
Türkçemizin Ve Forumun Kullanımı
Mesela demek istediğim bu arkadaşlar:

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/japon_baligimin_yumurtasimi_k896474.asp[/URL]
Bu linke bakıp artık ağlarmısınız gülermisiniz bilemem ,böyle giderse kalitesiz bilgisiz hobiciler yetişecek ve forum amacından çıkacaktır diye düşünüyorum [:?][:(][EDIT]Giray ATASEVEN,2017-03-03 18:26:12[/EDIT]
Türkçemizin Ve Forumun Kullanımı
[QUOTE=Jumbokılıç]Evet maalesef aynı konu başlıklı yüzlercesi var, hakikaten kabak tadı verdi artık[:(((]

balığım niye yüzmüyor ?

lepistesim ölüyor mu ?

suyum kirli mi ?

balığım neden yem yemiyor ?

balığım hamile mi ?

balığım kabız mı ?

vatozum erkek mi ?

sarı prensesim hep yukarıda duruyor ?

betamın yanına lepistes koydum olur mu ?

akvaryumu cam kyısına koydum suyum yemyeşil oldu ?

iç filtrem neden kabarcık çıkarmıyor ?

japonum neden ters dönüyor ?

200 litreye hangi dış filtre ?

50 lt tanka iç filtre önerisi ?

gibi sürekli birbirini tekrar eden geçmişe dönük paylaşımları okumak yerine ayağına hazır cevap bekleyen tembel bir gençlik var. boşuna zaman ve alan meşgul ediyorlar angaryadan başka bişiy değil.

defalarca yanıt verilmiş nedenleri ortaya konmuş tartışılmış konuları sürekli hazıra konarak ortaya koymak alenen bencilliktir tembelliktir. bunları yapmasınlar !

ve lütfen yönetim de artık bunları filtre ederek direk silsin. insanda yeni konulara konsantre olma imkanı kalmıyor.

saygılar[/QUOTE]
Aynen öyle Barış Bey malesef durum bu .Daha önceden bir konu açtığımızda buna benzer bir konu açılmışsa eğer forum yöneticilerimiz ve üyelerimiz hani daha iyi birbilgilendirme için konu şurada mevcuttur diye söyleyip web adresini yoruma yazıp konuyu kapatıyorlardı burada sadece Sn.Yöneticilerimize değil bizede büyük bir görev düşmekte .Elimizden geldiğince arkadaşlarımızı yönlendirelim böylece bir süre sonra onlarda anlayacaklardır durumu[:)] Israrla bunu yapanlarda olacaktır bu arkadaşlarada artık yapacka birşey yok gibi elimizden geleni yaparız yine.Ben isterimki araştırmacı arkadaşlarımız olsun çok okusunlar ancak her bilgiyede inanmasınlar .Ancak bu duruma gelebilmemiz için hepimiz bazı fedakarlıklar yapmalıyız eminim Sayın Site Yöneticilerimizde gerekli ilgi ve alakayı göstereceklerdir [:iyi:] [:)][EDIT]Giray ATASEVEN,2017-03-01 13:58:47[/EDIT]
Türkçemizin Ve Forumun Kullanımı
[QUOTE=Jumbokılıç]

selamlar

ne kadar yerinde ne kadar güzel ve güncel bir konu açmışsınız böyle, çok mutlu oldum.

maalesef gençler kendilerini 60 kelimeyle ifade eder hale geldiler. forumlar bu eksikliğimizin bir aynası olma görevi üstleniyorlar aslında, bu noktada gözlem yapabilmek adına son derce önemliler.

ben üniversitelerin ilgili bölümlerinin akademisyenlerin forumlarda sosyal platformlarda kullanılan türkçeyi, genel kelime dağarcığını, yeni oluşturulan ve hatta uydurulan kelimeleri etüd ederek bir rapor hazırlamalarını istirham ediyorum.çok yararlı olur önlem alınır.

evet topraklarımız gibi lugatımız da imlamız da erozyona uğruyor. üzülüyoruz.

son 15 senede bizzat müşahade ettiğim ve not aldığım yeni uydurulan kelimelerimiz tanımlamalarımız betimlemelerimiz deyişlerimiz;
günümüzde bunlara her yerde rastlamak mümkün hatta bırakın gençleri koca koca adamların hanımların ağızlarından düşmüyor ve hatta güzel bir iş yapıyormuş gibi özellikle üzerine basa basa eziyet ediyorlar türkçemize.

- tabiiki de ? nedir yahu ? tabiiki de "de" takısına ne gerek vardı ? tabiiki zaten destekleyen onaylayan güçlendiren pekiştiren bir zarf tır.

- eskiden "daima bir numara" şekkinde kullandığımız tanımlamamız günümüzde bir anda "on numara" şeklinde kullanılmaya başlandı. "on numara çocuksun ?" halbuki numara vererek onaylama cansız maddelere daha bir yakışır değil mi ? çıkış yeri neresi oldu çok merak ediyorum. eminim bir tv dizisidir.

- "zevk" tabiri, eskiden günlük konuşma dilimizde zevk aldım, zevk verir, zevk duyarım gibi zamir cümlelerin yerine keyif aldım, çok keyifli betimlemesi oturtuldu. "zevk" kelimesinden utanç mı duyuldu ? oysaki gayet medeni bir tanımdı. merak ediyoruz.

-"adamın dibisin" ! ne demektir "adamın dibisin" ? bu tip argo jargon günlük konuşma diline nasıl bu kadar kolayca iliştirilir. elbette medyanın rolü ve gençliğin her verileni kolayca kapabilme yeteneği bu sonuçta rol oynamış olmalıdır.

oysaki biz "adamın hasısın", "adam gibi adamsın" şeklinde pekiştirir övgüde bulunurduk.

lütfen sizlerde dikkatinizi çeken yeni luydurlan ugatı burada paylaşınız.yararlı olur, tartışırız.

çok teşekkürler giray bey, iyi bir iş yaptınız.[:iyi:]

[/QUOTE]
Değerli düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim Barış Bey . Dediklerinize katılıyorum [:)][:iyi:] Bu hata aslında hepimizin yani bunu düzeltecek olanlarda yine biziz .Biz elimizden gelen çabayı sarfedelimki genç arkadaşlara ışık tutalım.Ben böyle konuşuyorumda bende genç bir arkadaşınızım [:D] Hatalarım muhakkak olur önemli olan düzeltip elinden geleni yapmaktır benim için [:)]
Türkçemizin Ve Forumun Kullanımı
[QUOTE=Kınayu]Selamlar bu şekildeki imla kurallarında aklımıza hemen eski yöneticimiz. Türk dili ve edebiyatı hocamız Erdal Karakuş hocamız aklımıza geliyor olsaydı şimdi yanmıştık valla [:)][/QUOTE]

Ben yanmaya hazırım yeterki böyle hobici hocalarımız olsun [:)][:iyi:]
Türkçemizin Ve Forumun Kullanımı
[QUOTE=ZayaZ]Doğru söylüyorsunuz Giray bey... Yazdıklarınız doğru şeyler. Ama herkesten mükemmel ve sıfır hatalı bir yazım beklemek mümkün değil. Ufak tefek hataları hoş görmek gerekir. Kaldı ki bazı arkadaşlar telefondan yazıyor; telefondan yazarken yazım kurallarını uygulamak bir işkence...

Bu arada siz de mesajınızda pek nokta kullanmamışsınız... [:)]

[/QUOTE]
Tabikide herkesten sıfır hata beklemiyoruz kimsede beklemez zaten inasanız hatamız olur düzeltmeye çalışırız.Yazım imla dışında çok fazla yanlış yere anlamsız konular açılması birşeyleri kolay elde etme çabası daha büyük bir problemdir benim için . [EDIT]Giray ATASEVEN,2017-02-27 16:24:46[/EDIT]
Türkçemizin Ve Forumun Kullanımı
Herkese öncelikle merhaba bu konuyu açma sebebim Türkçemizin bu kadar özensiz kullanılmasından rahatsız olmam yani tabikide bu biraz eleştiri tarzında olabilir ama amacım kimseyi üzmek veya kırmak değil. Bu foruma uzun bir süredir üyeyim .Üye olduğum zaman ise böyle bir site malesef Türkiye 'de yoktu varsada bu kadar kapsamlı değil o zamana göre tabi[:)]O ilk üyeliğimi aldığım günü çok iyi hatırlıyorum.İlk defa bir akvaryumum olmuştu ,sarı prenseslerim vardı o heyecanla direk araştırmaya başladım o kadar açtımki bilgiye internette direk bu siteyi buldum.İçine girince bir baktım ki makaleler konular piyasada olan ve olmayan sayısız balık hergün okuyorum durmadan geceliyorum bir hastalığa yakalanmış gibi.Burada büyük ustalarımızın makalelleri paylaşımları hertürlü etkinliklerini yakından inceliyorum falan büyük bir hevesim var. En sonunda balıklarımdan biri hastalandı bende bir türlü tedavi edemedim lafı şuraya getircem foruma konu açmaya karar verdim, bir sürü uzman ve bu işe gönül vermiş hobidaşlarla paylaşayım bir çözümü vardır muhakkak dedim.


İlk konumu açtım sonrasında bir uyarı aldım yazım ve imla konusunda hatalardan dolayı.Tabi bilmiyorum yani o zamanlar bir msn dili vardı herkes bilir "mrb slm naber yaaa vs" alışmışız buna ,arada yazıyorum ben foruma engelleniyorum tabi yine sinirleniyorum ama yazıyorum yani konu açamıyorsun ceza alıyorsun durmadan niye yazıyorsun değilmi ?[:)))] İşte bende bilmiyorum ama seviyorum bu hobiyi gönül vermişiz ne kadar yazım hatasıda yapsam yazıyorum sanırım üyeliğimin uzun bir süresi ceza ile geçti.Şimdi anlıyorum ki o cezalar benim için müthiş bir ayrıcalıkmış.Ben ceza yedikce konu açamadıkca daha çok şey araştırmaya başladım .Çokca okuyup daha az konuştum emin olun daha çok şey öğrendim halada o aşk var içimde yeni keşif edilen türler kurulan hobihaneler üretimhaneler yeni üyeler bunlar çok güzel şeyler.Ancak beni üzen kısım ise forumda yoğun bir kirlilik var eskiden böyle değildi şimdi her üye olan arkadaş direk olarak balığın fotoğrafını koyuyor ve ardından sırasıyla şu sorular geliyor;
1. Balığımın türü ne ?
2. Balığımın cinsiyeti ne?
3.Balığımın nesi var ters yüzüyor ?
4.Su neden kahverengi?[:(((]

Belki güleceksiniz ama cidden durumumuz bu.Yani öyle bir nesil yetişiyorki o bilgi açlığı dediğimiz şeyin tadını bilmiyorlar.Hemen hazır bilgiyi alıyım ne araştıracamki kafası var kısacası armut piş ağzıma düş.Hiç unutmam bir üstad bana şunu demişti;
"Bu forum bak bir noktadan sonra yetersiz kalacaktır senin için ,çözemediğin bir sorun varsa git araştır bu forumada bak bulamadınmı tecrübeli kişilere sor yinemi bulamadın o zaman bir çözüm üret ve bunu bizimle paylaşki buradaki diğer insanlarda faydalansın akvaryum.com benim için bir ailedir bir gemiye binmiş bir istikametde yol alan insanlardır biz bu siteyi kurduk sende bizim kardeşimiz oldun, ya bu gemiyi yüzdürürüz ya da beraber batarız kolay yoldan ulaşılan şey değerini yitirir bilmem anlatabildimmi."

Şimdiki arkadaşlara bakıyorum düzgün bir konuyu bırakın Türkçemiz bile yerlerde malesef benimde hatalarım var tabi olacakta.Ben burada yani sen şunu yapıyorsun yanlış bunu bunu yapma diyecek biri değilim ancak kendimizide bir özeleştiri yapmamız lazım dilimizi ne kadar iyi kullanıyoruz forumu ne kadar doğru kullanıyoruz ne kadar verim alabiliyoruz.Bunlar önemli şeylerdir.Mesela güncel bir örnek veriyim .İsim vermeden bir ustamız lepistes konusunda çok güzel bir konu açmış.Bu gen çaprazlaması mendel kanunları hakkında inanın lepistes tankı kurmaktan son anda vazgeçtim[:D] Öyle bilgilendirici ve güzel konu ki ama gel görki forma kayıt olan yeni bir arkadaşımız hemen kendi lepistesinin fotoğrafını çekip paylaşmış.Lepistes hamile kaç güne doğurur demiş ,konuyu açan ustamız ise şöyle demiş bunun konuyla bir alakası yok [:iyi:] Kesinlikle kırıcı olmak istemediğine eminim çünkü bencil biri olsa orada zaten o lepisteslerle ilgili böyle bilgilendirici bir konu açmazdı .Bazı ustalarımızda konuyla alakalı olmasada cevap veriyorlar ve bu cevabı alan arkadaş kusura bakmayın ama herşeyin hazırına alışıyor.Öğrenme isteği olmuyor en kolay yoldan öğreniyor benim için bir bilginin kalıcı olmasının tek yolu zor yolla öğrenmektir böylece o bilginizin bir değeri olur yani çok okuyup çok araştırmamız lazım buna bende dahil herkes için söylüyorum belki ben bu konuyu yanlış yerede açmış olabilirim ancak site yönetiminide doğrudan eleştirmek yanlıştır.Çünkü sitenin an ve an gelişimini ilk elden gördüm Akvaryum.com çok büyük şeyler başardı ve halada başarıyor saygım sonsuz,uradaki arkadaşlara karşı .Yani bunu bazılarınız belki yağ çekme gibi görebilir ama yiğidin hakkınıda vermek lazım şimdi[;)]

Bu konu defalarca açılmıştı ancak bende kendi açımdan ele alma gereği duydum eğer forumda kalabalık yaptıysamda kusuruma bakmayın lütfen .


Sonuç itibariyle eskiye nazaran konu açmak çok kolay oldu.Bunun site yönetimi tarafından biraz daha disiplin altına alınmasını istiyorum.Hani kimseninde hevesini kırmak gibi bir art niyetim yok sadece daha iyi hobici kardeşlerimiz abilerimiz ablalarımız olsun geleceğe yön veren araştırmacı herşeyi okuyan ancak herşeyi benimseyip uygulayan değilde sentezleyen bir nesil olsun istiyorum .Benim yaşım hala genç malawi besledim amerikan besledim ancak bir ustam canlı doğuran hakkında bilgi veriyorsa ben bunu dinlerim.Hayatım boyunca beslemeyecek olsamda saygı duyarım .O adam ona hayatını vermiş hayatını ,benim gibi evde tek akvaryumda balık beslememiş ve bu insanların açtığı konularda o aradaki konuşmalar içler acısı emeğe hakarettir bence ama bu konuda genç ve yine arkadaşlarımızı bilgilendirirsek çok daha güzel olacağını düşünüyorum.Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim eğer oldu da sizi kızdırdıysam veya üzdüysem afola kusuruma bakmayın [:)][EDIT]Giray ATASEVEN,2017-02-27 15:35:46[/EDIT]
Cichlid İçin Işık
Öncelikle size tavsiyem çok fazla ışık olması balığa stres yapıcak ayrıca yosunlanma sorununu da getirecektir bu yüzden akvaryum ışığını belli sürelerde açın sürekli açık kalması balıka bir stres oluşturup daha temkinli veya panik halde olmasına sebebiyet verebilir benim şahsi düşüncem akvaryumcudan akvaryumunuzun boyutundan daha ufak hatta yarısı kadar olabilir mavi ve beyaz ışığı birlikte kullanmanız olacaktır saygılarımla.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.