ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Öğretmen Ali
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
69
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Nisan 2009 16:04
Son Ziyaret:
21 Eylül 2021 16:42
Toplam Mesaj:
1182 [0.26 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
30 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ali Gökce
Doğum Tarihi:
06 Ağustos 1988
Yaş:
33
İl:
Bursa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ali Gökce-Bursa

SON 10 MESAJI

Rehberlik
Akvaryum küçük görünse de, başka bir alternatif yoksa, günlük kısmi su değişikliği ile (mesela 5 lt dinlenmiş su takviyesi) akvaryum değerlerini koruyabilirsiniz. Filtre süngerinize ince gözenekli elyafın yararı olur. Kaliteli yemlerle az besleme yapın, ilaç kullanmayın, akvaryumun altına acilen strafor koyun.
Adi Salyangozdan Kurtulma Yöntemi
[QUOTE=lemur]Tartışma sözcüğü sokak tabiriyle kavga etmek anlamında değildir zaten. Bir konu hakkında enine boyuna görüş alışverişinde bulunmaktır tartışma esas. Ali bey, siz konu hakkında hatalı tanımlamalarda bulundukça, ben bunları örneklerle düzeltmeye çalıştıkça, siz yaptığım açıklamaların etrafından dolanıp başka şeyleri işe kattıkça elbette tartışma uzuyor.

Adi Salyangozlara sempati duyup beslemek isteyen beslesin. Neler beslemiyor ki insan... Fakat varlıklarına müsaade edenlerden çoğalmasına herhangi bir önlem almıyorum diyen çıkmadı daha. Demek ki insanlar burda sözde faydalarından söz ederken bir yandan sayılarını kontrol altında tutmaya çalışıyorlar.

Sorun salyangozun getirdiği faydalar ve dengeyse Benim akvaryumlarımda normal popülasyonun 3-4 katı fazla helena yaşıyor. Fakat bunlar eşeyli ürediklerinden 1 tane adi salyangozun 6 ayda 100 tane, 1000 tane olabilmesi gibi bir nüfus patlaması yaşanmıyor. Ve o yüzden artışlarına karşı özel bir önlem, müdahale gerekmiyor. Salyangoz artışının işaret ettiği sorunların saptanması ve çözümü için çok daha basit ve etkili yollar var. O yüzden salyangoz popülasyonunun akvaryumdaki süreçler için dolaylı bir belirteç olarak kabul edilmesi işlevsel değildir. Eşeysiz üreyen Salyangozlar akvaryum ortamında Yasin bey'in iddia ettiği gibi bir nimet olarak kabul edilemez.

Fakat ilanlarıma bakarsanız göreceğiniz gibi, ben bu konuda tarafsız olamam. İhtiyaç fazlası helena'ların sınırlı sayıda bile olsa satışını yapmaktayım. [:D]

Ali bey, bu konunun uzamasının bir nedeni de, başka bir tartışmada kullanmış olduğum bazı cümleleri kaynak göstermeden alakasız bir şekilde alıntılamış olmanızdır. İlk Mesajınızda geçen ''Sucul yaşamda bu sağ kalım süresinin haftalar ve aylara uzaması sadece niceliksel bir farktır.''''" cümlesi bana aittir ve tarafınızdan bağlamından koparılarak ve kaynağa gönderme yapılmadan kullanılmıştır.[:kotu:][/QUOTE]
Tartışma sözcüğünü önce siz kullandınız, kavga etmek anlamına gelmediğini söylemeniz değişik olmuş ,size böyle diyorsun dememiştim, bir sözün altından farklı bir anlam çıkarma yeteneğinize hayran kalmıştım, ama kendi söylediğinizi bana maletmeniz taktir edilecek bir durum olmuş....bakın sizin gibi oldum [:)]
''Sucul yaşamda bu sağ kalım süresinin haftalar ve aylara uzaması sadece niceliksel bir farktır.''''" cümlesi tabiki size ait, bu arada 'Doğadaki ekosisteme hassasiyet kazandıran, işleyen yasalar bütünü zaten. Sistem birebir aynı olmasa da yasalar aynı işliyor'' sözüde ArifhbsAquatics nikli üyeye ait hatırlıyorsunuz değil mi?. Sözlerin altındakileri detaylı anlamları bu kadar rahat çıkarırken bu espiriyi anlamamanıza üzüldüm gerçekten nefis bir Ekosistem tartışmasıydı unutmuş olamazsınız.. Hem ben sonuna [;)] işaretide koymuştum..
Daha fazla yazasım yok konuyu akıcılıktan çok kısır döngüye sokuyorsunuz... tarzınız yada ruhsal durumunuz bunu size yaptırıyor olabilir ama o sulara daha fazla giresim yok. Umarım sizi kırmamışımdır zaman zaman bende duvara toslarım geçiyor ama...
[EDIT]Öğretmen Ali,2021-09-12 16:02:58[/EDIT]
Adi Salyangozdan Kurtulma Yöntemi
[QUOTE=lemur]Tartışma gereksiz bir yöne evriliyor. Her ne pahasına olursa olsun kendini haklı çıkarma yönüne. "ekosistem kavramının, doğa kavramıyla özdeşleşmesi de gerekmiyor" sözleri de, "Ekosistem, tabiki doğada olur ve akvaryum tabiki "ekosistem taklidi" dir" sözleri de size ait Böyle olunca "Ekosistem doğada olur, bir bardak su bile olsa. Laboratuvarda ya da Akvaryumda oluşturulan şey "ekosistem taklidi" dir demek tabi ki doğal oluyor.

Ali bey, salyangozların varlığını bazı süreçlerin belirteci olarak gerekli sayabilirsiniz fakat öyle değil. Saydığınız şeyler başka birçok yolla takip edilebilir. Örneğin su değerleri için doğrudan yosun miktarındaki artış bir göstergedir. Kontrolsüz çoğalabilen akvaryumun her yerini binlerce kaplayabilen ve bizim bakmayı hedeflemediğimiz bir tür, başlı başına sorundur. Sayısal olarak kapalı sistemde böyle artan bir tür kaynakları sömürür. Sizin salyangoz istilasını önlemek için yaptığınız düzenlemeler de mücadeleye girer.


" Dünyada atık üreten istilacı tek tür insandır" değil. Tek hücreliler de dahil olmak üzere bütün canlılar atık üretir. "Ürettiği atıklarla ekosistemleri geri dönüşsüz çökerten tek istilacı tür insandır " belki denilebilir.

Salyangozları canlı yem olarak ayrı yerde besledim. Su değişimi de yapmama karşın o suyun lağım gibi koktuğunu bilirim. Salyangoz popülasyonu arttığında başlı başına bir kirlenme sebebidir. Sorunuza bu cevap yeterli gelmezse, filtrelerin içinde büyüyüp çoğalarak mekanik tıkanıklığa yol açtıklarını söyleyeyim bari...

[/QUOTE]
Konuyu tartışma değil bilgi alışverişi olarak görüyorum, bu yüzden kendimi haklı çıkarma gibi bir kaygım da yok. Aslında bir çok konuda aynı şeyi söylüyoruz fakat sizin kelimelerinizle veya detaylandırmanızla söylenmeyince doğru olmadığı gibi bir çıkarım içindesiniz. Buradan bir tartışma ortamı çıkarmaya gerek olduğunu düşünmüyorum verdiğiniz bilgiler çok değerli almaya çalışıyorum.
Ben salyangozlarla mücadele etmiyorum, taklit bir ekosistemin parçası olmaya çalışıyorum. Doğanın yaptığı gibi temiz bir protein kaynağını başka bir canlının yaşımına sunuyorum. Salyangozlar kapalı sistemin kaynaklarını sadece sömürmüyor aldığından çok vererek kaynak oluşturuyor ben böyle bakıyorum.
Salyangozları ayrı yerde beslemeseydiniz bitki, balık ve taklit ekosistem içinde gayet uyumlu yaşardı suda kokmazdı. Salyangozları izole ederek doğal döngüyü bozmuşsunuz. Ama durun, doğal döngü doğada olur akvaryum sadece doğal döngünün bir taklididir diyeyim de aynı dilden konuşmuş olalım:)
Adi Salyangozdan Kurtulma Yöntemi
Ekosistem, tabiki doğada olur ve akvaryum tabiki "ekosistem taklidi" dir bunu bu şekilde söylemeden de olur diye düşünmüştüm o zaman şöyle diyelim Salyangozlar doğadaki ekosistemin de , akvaryumlardaki "ekosistem taklidi" ninde önemli bir parçasıdır. Ama salatalığın adı değişse tadı değişmez hesabı, çokta farklı bir yere çıkmıyor. Şimdi gelelim istilacı tür kavramınıza salyangozlara bu kadar karşı olduğunuz için deneyimlememiş olabilirsiniz. Salyangozlar akvaryumda bir şeylerin ters gittiğinin göstergesidir bir tür sigorta yani ...Üremelerinin arttığı ,duraksadığı zamanlar olur, dibe yem düşmesine izin vermezsem, ısı,balık yükü,su değerleri,su değişim sıklığı,yosun kontrolünü düzenlersem sayıları kendiliğinden azalıyor . Taklit sistemde olsa ekosistem kendini düzenler. Dünyada atık üreten istilacı tek tür insandır ve hala " Yani arkadaşlar lütfen bu canlıları sorun olarak görmeyin " diyebiliriz.
Not: Size salyangozlarla ilgili, taklit sistemler için, yarar sayılabilecek bir çok + dan bahsettim sizde istilacı tür diye nitelendirdiğiniz bu canlılarla ilgili zararları yazarmısınız lütfen ...çünkü bu kadar net konuştuğunuza göre benim bilmediğim bir çok zararını biliyor olmalısınız.[EDIT]Öğretmen Ali,2021-09-12 00:13:36[/EDIT]
Adi Salyangozdan Kurtulma Yöntemi
[QUOTE=lemur]

Kapalı ve boyutları sınırlı akvaryum ekosistemini hiç bir zaman doğaya özdeş göremeyiz. Eşeysiz üreyen ve hızlı çoğalan salyangozlar eninde sonunda sisteminizi ele geçirecek ve bir önlem almazsanız sorun olacaktır. Sorun olması sadece bir zaman meselesidir. Mücadele şarttır. Seçeneklere herkes kendi karar versin. Helena iyi bir çözümdür. Balık yemi artıklarıyla beslenmediği bilgisi doğru değildir. 4 yıldır helena bakıyorum. 2 yıldır tek bir adi salyangoz olmamasına rağmen helenalar yaşıyor ve ürüyorlar.[/QUOTE]
Haklısınız, ancak ekosistem kavramının, doğa kavramıyla özdeşleşmesi de gerekmiyor ayrıca sistemin kapalı yada boyutlarının sınırlı olmasınında bir önemi yoktur. ...1 lt lik su birikintisinin bile kendine göre ekosistemi vardır. Ekosistemdeki temel düzen, sürdürülebilirlik kavramıdır. Akvaryumda bu süreç doğadakiye aynı hızda ilerlemese de ''Sucul yaşamda bu sağ kalım süresinin haftalar ve aylara uzaması sadece niceliksel bir farktır.''''Doğadaki ekosisteme hassasiyet kazandıran, işleyen yasalar bütünü zaten. Sistem birebir aynı olmasa da yasalar aynı işliyor'' [;)]
Adi Salyangozdan Kurtulma Yöntemi
Salyangozlar ekosistemin önemli bir parçasıdır, yosun , yem artığı,çürümüş yapraklar,ölü balıklar ...sizlerin göremeyeceği detaylı temizliği yaparlar, ayrıca bazı türleri toprağı havalandırır, ezilerek verilirse ulaşabileceğiniz en temiz protein kaynağıdır. Yani arkadaşlar lütfen bu canlıları sorun olarak görmeyin sorun ancak popilasyon çok artınca olur bununla ilgilide arkadaşların yazdığı salatalık, makrekante, botia, katil salyangoz çözümleri var. Hiç bir şekilde kimyasal önermiyorum işe de yaramıyor zaten.
Yosun Mu Bu Yeşillik
Yosunun türünden emin değilim, sanırım mavi-yeşil alg ...hızla akvaryumunuza yayılacaktır. Forumda yosun sorunu ile ilgili bir çok yazı var.
Bilinmeyen Bitki
Fotoğraf net değil ancak Anabiasın bir türü değilse Dracaena gibi bir kara bitkisine benziyor. Bu tür bitkiler akvaryum sektöründe bazıları tarafından satılıyor, bir kaç hafta içinde suda dağılıyor, yenisini almadan bekleyin bence. Daha net gövde, yaprak ve kök fotoları gerekiyor.
Walstad Metodu Ve Su Düzenleyiciler
Neyi bilip neyi bilmediğim hakkında fikriniz olması ne güzel, ayrıca kusur görmemenizde sizin için büyük kazanım...
Walstad metodundaki tabandaki organik yük su düzenleyicileri ile düzelmez, tabandaki amonyak ve diğer gazlar çeşitli evrelerden sonra akvaryum yaşamı için uygun şartları oluşturur ve bunun içinde zaman gerekir. Bu metodu kullanılabilir ancak özellikle steril olmayan bahçe topraklarında Fusarium başta olmak üzere ,uzun zaman salınım yapan toprak kökenli Patojenler ve Nematodların varlığından da bahsetmeden geçemeyeceğim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.