ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Altıparmak
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Nisan 2009 01:13
Son Ziyaret:
07 Mart 2019 01:08
Toplam Mesaj:
481 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Burak Altıparmak
Doğum Tarihi:
05 Haziran 1987
Yaş:
32
İl:
Istanbul
Meslek:
Income & Credit Controller
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Burak Altıparmak

See-Through Golden Red Lace Snakeskins Guppy

Bir erkeğe yaraşan her şeyi yapmayı göze alırım; ama daha fazlasını göze almak, erkeklik değildir! Macbeth...

SON 10 MESAJI

Özel Cinslerim
Selamlar;

Balıklarınız harika gözüküyor, tebrikler.

Özellikle dişiyi çok güzel fotoraflamışınız. Erkek lepisteslere nazaran dişilerin düzgün bir vucut ve renk alması sağlıklı bir neslin göstergesi.

Üst yüzgeç ve bel uzantısındaki renklenme çok iyi.

Nazar değmesin, bolca yavrunuzda var.

Saygılar

Altıparmak
Rrea japanese red grasslarım
Ethem Bey Merhaba;

Çalışmalarınızı yakından takip eden biri olarak. Bu varyeteyi yakalamış olmanıza çok sevinmiştim.

Fotoraflar çok net olmasada, daha güzel ve görsel bir tür.

Ribbon Fin olanıda paylaşmanızı umuyorum. ( İlk Foto Rib.Fin. Sanırım.)

Saygılar

Altıparmak
Blue taillerim
Ethem Bey Selam;

Çok güzel bir Blue Tail, görmeyeli bir haylide kuyruk büyümüş.

Çok fazla ilgi görmeyen fakat çok klasik ve nadide bir varyete.

Bu tarz klasik balıklarada değer verilip beslenmesi dahada güzel.

Sağlıkla beslemen dileğiyle.

Altıparmak
Top sword blonde metallic özellikleri
Selamlar;

Çok hoş bir türe sahipsiniz. Sağlıkla beslemeniz dileğiyle.

Saygılar

Burak Altıparmak
160 Litre Bitkili Akvaryum - Düşük Destekli
[QUOTE=aoktem]
Burak sonunda ufak bir akvaryum daha kuracağım. Teklif ettiğin güzellikleri o zaman alacağım. Çok teşekkür ederim. Hoş balıklar ve ne şartlarda getirttiğini, nasıl gayret gösterdiğini biliyorum. Karma tanka almadan ayrı bir akvaryumda barındırmam daha iyi olur.
[/QUOTE]

Aydın abi;

Ufak bir tank bende istiyorum. Senin bitkiler iyice gelişsin otursun ilk hasat zamanı Tebessüm haberleşiriz.

Kocaman kocaman tanklara ufacık ufacık lepistesler attım Tebessüm Sonra anladım ki Lepistesler iyi bakılınca hiçte ufak değillermiş Tebessüm Kafamda bir çok şey var. Tekrardan bir bitkili kurup, lepistesleri öyle izlemek istiyorum. Bitkiliyi güzel bir noktada bıraktığımı düşünüyorum.

Seni ve Yılmaz abi'yi her zaman beklerim çay içmeye.

Hastalık konusuna fazla takılma, olur böyle durumlar.

[QUOTE=Kartal77]Allahtan Burak gibi bir hobici var memlekette her daim her tür lepistes var stoklarında :D [/QUOTE]

Yılmaz abi;

Bu tür konularda hizmete her zaman hazırım Karizma
 
Metalic Pink Ribbon Fin Real Red Eyed Albino
[QUOTE=radenko]
Burak kusura bakma ben anlayamadım ne demek istediğini. Örnerkle açıklarmısın. [/QUOTE]

Estafurullah raif abi, bazen bende anlamıyorum yazılanları, yazdıklarımı Tebessüm Aslında bende, neyi örnekle açıklamam gerektiğini pek anlayamadım. Ama yinede yazmayı deniyecem.

2. Sayfada
Kuyruğu örnekledim bu türü tanımak adına güzel oldu. Onun dışında Full Red'lerle ilgili pek fazla bir bilgim yok. Okuduğum, merak ettiğim kadarıyla biliyorum. Alıp hiç beslemedim. Gelişimi gözlemlemedim.

Ten rengin'den kastımı anlamadıysan. O konuda şunu diyebilirim.

Full Black, Moscow Black, HB Black aklıma ilk gelenler bunların dişilerini düşündüğümdüğümde çok variz farklar ilk bakışta göze çarpmıyor. Ama vucut geneline bakıldığında renk farkı orataya çıkıyor.

RREA Moscow Blue dişisini RREA Blue Topaz, RREA Super White yada RREA Moscow Polar Ice dişileri ile karşılaştırdığın tabiri cahizse hepsinin bir gideri olduğu açıkça anlaşılıyor Tebessüm Her ne kadar hepsi farklı maviliklere sahip olsada dikkatlice bakmadıkça, yahut doğru ışık altında gözlemlenmedikçe yanlış anlaşılmalar oluyor. Oysaki dişilerde gözle görülür bir farklılık söz konusu.

RREA Japanese Pink White dişisi ile RREA Full Platinum, RRE Full Yellow, RREA Full Gold, Golden Japan gibi varyetelerin dişileride variz benzerlik göstermekte. Bu fark bazen bel uzantısından bazende balığın kendi vucut renginden ortaya çıkıyor.

Yani; RREA Metalic Pink dişisinin kuyruğunu, yüzgeçlerini görmezden gelir direk vucuda bakar isek pembe renge çaldığını fark edebiliriz. Ten renginden kastım bu.

Full Red çifti hediye edebilecek yada misafir olarak gönderebilecek biri varsa ne demek istediğimi fotoraflayarak anlatabilirim Tebessüm

Başka bir platformda lepistes türlerinin dişi ve erkek halini anlattığım bir konu vardı, devamını getirmemiştim. Artık bazı şeyleri anlatmaya çalışmak vakit ayırmak ve paylaşmak eskisi kadar faydalı sağlamadığı düşüncesindeyim. Daha çok araştırıp bulup yayınlamaktan ziyade türleri gözlemlemek daha iyi sonuçlar doğuruyor.

Bunun dışında, yazarken aklıma gelen bir konu vardı aradım ama bulamadım. Tam emin değilim sanırım sen göstermiştin. Lutino, Albino vs gibi balıkların dişilerinin net resimleri vardı. Onu bulup çıkarırsan çok faydalı bir şey yapmış olursun.

Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Aslında bu tarz konuların tam bir yeri olmalı. Genelde bir konuya odaklandığımızda, bunun yeri burası değil aslında diyip duruyor sonrada devamını getirmiyoruz genel olarak.

[QUOTE=HabitatAqua]Burakcım pinkler gerçekten asil güzel balıklar. sendekilerde çok güzeller. Ben ne kadar uğraşsamda taylandan aldıklarımızdanda problem yaşadım. dişiler doğurduktan sonra yamuk yuluk oldular ve sonrası öldüler. özürlü gibi oluyor bu balıklar, çoğaltmak gerçekten sabır işi ama benim favorilerim arasında. senden trio bekliyorum. çoğaltmanı benden daha çok kimse isteyemez. bu balıkalrın üzerine düşmelisin. aslında bizim şu özel ırkalrda yağtığımız en büyük yanlış bir çok ırkı birden beslemeye çalışıyoruz. herkes tek ırkta kendini geliştirse, adam gibi bozmadan çoğaltsa, mesela o şekilde türkiyede isim yapsa, Ya burak var adam pinkte bir numara deseler. onun üzerine yok. pink almakj isteyen ona gideek. bence en güzel bu şekilde başlamaktır. Çünkü defalarca konuştuk, çok fazla tanklar ile bir çok fazla ırkı yapabilmek mğmkğn oluyor. Aynı şeyleri burada bu konu altında konuşmakta istemiyorum. Konu dağılmasın.

 Burakcım tebrik ederim abim. bu yolda devam etmeni istiyorum.
[/QUOTE]

Teşekkür ederim murat abi güzel yorumun için.

Dediklerine katılıyorum. Lepistese olan ilgimiz merakımız bizim bir çok türü beslemeye zorluyor. Zamanla bir çoğumuz fark etmeye başladık, bir çok şeyin gerekliliğini.

Senin gibi aynı dertten müzderip bir kaç arkadaşımız daha vardı ne aşamadalar bu sıkıntıyı çözüme ulaştırabildiler mi bilmiyorum.

Şuan benim bildiğim bende dahil, 3 tür Pink besleyen kişi var. Ve ciddi şekilde üzerine düşülüyor. Full Pink, Deep Pink ve Metalic Pink. Umarım herkez emeklerinin karşılığını alır.

Bu varyete çok fazla zorlamıyor şu sıralar.

Defalarca konuştuk çok fazla ırk ve çok fazla tank zor ! Ama bunu tecrübe etmeden anlamak dahada zor. Çünkü insan diğer varyetelerden uzak kalmak istemiyor. Gerekli özveriyide gösterebilmek için bazı türlerden fedakarlık etmek zorunda kalıyor.

[QUOTE=radenko]

2-4 tank adetleri ile artık bu işlerin olmayacağı aşıkar sanırım. Çok varyete çok tanklada olmuyor neticede insanız belirli varyete üzerinde ki sayılarda zamanımız yetmiyor. Dengeyi kurmak çok önemli sanırım.

[/QUOTE]

Raif abi;

Dediklerin bir noktada çok doğru ama kimi tür için 2-4 tankta yeterli oluyor. Mesela ben bu varyete için çok fazla tank açmadım 2 tank yetti. Nedenide Ribbon Fin olması. Yani nesli babaları devam ettiriyor. Kimi tür özelliğini uzun vadede daha iyi muhafaza ediyor.

Tank sayısı birazda kişinin ne istediğiyle ilgili bir durum. Çok iyisi mi, normal mi, yoksa tatminkar derecedemi istediğine bağlı.

Bence asıl olan damarı yakalamakta ve düzgün koloniyi oluşurup belli dönemlerde değişiklikler yapmakta. Dengeyi kurmak önemli.

Metal King Cobra Lace için şuan 4 tank ayırdığım halde yetişemiyorum. Ev ortamında bunun ne derece zor olduğu tartışılmaz bile.

Saygılar

Altıparmak
160 Litre Bitkili Akvaryum - Düşük Destekli
Aydın abi selam;

Ölen balıkların için üzüldüm. Tanktaki balıkların resimlerine baktımda Cobra, Golden, Mosaic ve birde albino bir balık gözüme çarptı yanılıyorda olabilirim.

Kabul edersen ben, Metal King Cobra Lace dişileri verebilirim. Linkide ekledim. Akvaryumun ısı yeterli ise 3 - 5 gün içerisinde doğuracak konumdalar üstelik. Birde istersen yanına genç bir erkek ( Yellow Lace )

Kısa bir sürede bir koloni oluşturabilirsin Tebessüm Senin tanktaki erkeklere çare bulmak gerekebilir, karar senin.

Altıparmak
Metalic Pink Ribbon Fin Real Red Eyed Albino
[QUOTE=Guppyman]Full red dişisi değiller. Bu üst kuyruktan anlaşılıyor.[/QUOTE]

Hüsnü bey selamlar;

Üst yüzgeçten nasıl anlaşılıyor ? Ben tam olarak anlayamadım.

[QUOTE=radenko]Kırmızı balıklarda dişiler hemen hemen aynıdır. Çok dikkatli ve yakından bakılınca ayırt edilebilirler. Bazende çok yanıltıcı olabilir. Filamingo, fullred, fullpink gibi varyeteler ayırt etmek çok zor olabiliyor.[/QUOTE]

Selam Raif Abi;

Dediğin gibi kırmızı varyetelerde dişileri birbirinden ayırmak biraz güç olabiliyor. Bunun başlıca nedenide bir birine yakın varyetelerin dişilerinin gönderilmesinden.

Burda dikkat edilmesi gereken husus birazda balığın kendi ten rengi sanırım. Aslında örnek verdiğin 3 balığında dişilerini ayırt etmek hiç zor değil. Zorlaştıran neden yanlış eşleşmeler.

[QUOTE=aykılıç] Peki pink dişisi ile full red erkeği eşlersek ne çıkar. Aynı denecek kadar benzeyen dişilerin farklı erkeklerle sonucu ?
 
Acaba metalik full red olur mu?
[/QUOTE]

Selçuk abi selam;

Metalic Full Red bildiğim kadarıyla olan bir varyete. Üstelik metalikliğide mor tonlarında oluyor sanırım.

Bu konuda araştırma yapabilirsin. Bu türün dişisi gözlemlediğim kadarıyla yüksek oranda baskın. Kaldıki renk aldatıcı.

Zaten 2. Sayfada 7 Aylık kuyruk gelişiminde kuyruktaki değişiklik variz bir şekilde gözükmekte. Ordaki ufak resimler senin beğendiğin balığa ait.

Saygılar

Altıparmak
160 Litre Bitkili Akvaryum - Düşük Destekli
Aydın abi;

Balıkları beyenmene sevindim Tebessüm Bu konu çok geniş bir yelpazede aslında. Konunu bu yönde meşgul etmek istemem açıkcası.

Elimizdekini korumayı, sonra onun üzerinden yeni bir hat çıkarmayı başarabildiğimiz noktada, bir sonraki aşama yeni bir varyete oluşturmaya çalışmak olucaktır.

Kolay değil, gerçekten başarı elde edilir mi buda muamma, fakat denemekten kaçınmıyorum. Denemeler yapıyorum Tebessüm Veryete belki kolay çıkarılabilir ama onun devamını sağlamak stabil kılmak zor olan kısmıdır bence.

Konuyu daha fazla uzatmadan, teşekkür ediyorum samimiyetinden dolayı Tebessüm

Saygılar..
160 Litre Bitkili Akvaryum - Düşük Destekli
Herkeze selamlar;

Aydın abi çok güzel bir akvaryum olmuş. Bolca bitki Tebessüm

Umarım akvaryumdan taşar hale gelmiş görüntülerinide fotoraflarsın. Lepistes eklemende çok hoş olmuş doğrusu. Lepistes konusunda destek olmaktan memnuniyet duyarım Göz%20Kirpma

Çok detaylı yorum yazamıyorum kusura bakma, mesajlar almış başını gitmiş Tebessüm Okumak biraz zaman alıcak.

Umarım istediğin gibi şekillendirebilirsin.

Saygılar...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 421 Online Kullanıcı, 229 Üye

Online Kullanıcılar

Titanium, emirkagan, Alcynone, epiphone, TheHobi, muratyarici, Fatih ÇE, beyazgul, emretez, CERANOXE, AhmetEmreC, NessPet, ozkurtozgur, onur_0606, ozdenozesen, Arkun, mustafakuzu, DTkadir, YeniBalikciniz, ilkeremm, extuin, rizasirman, sbilgic82, enginm2000, tugi, Btc78, gokil, fma3280, Jean leCroix, icelebi, denizim20, entedev, Sheyda27, bettakoi, Emerse, Quersian, UfukVural, ahmetcirali, SOULBEAT, BiotopeDogan, SubBaRcA, hounsoi, ozanbaseski, aliemre07, MEID, HardScape, SoSriKuA, Mustafa erk, Alper altuğ, selimemre, hero14, ismalkoc, Muhammed kose, caga71, Taha_D., Taskinilsever, Mannfischer, Sedatmm21, mad-boy, koagulant, UĞUR, volkankartal, erulusoy, korhanp, fikret43, Akif0661, StenkaRazin, Garraro, Ozcandemirr, ers1905, pilotx, TurX, Künefeli baytar, tnakresss, Aquasecron2, incaia, sefercnd, Necdet Buluk, mesut35, Turk1919, yunusemreyildrm, oscar., tsunami61, llegendd, cankutozdemir, serkantezel, nzm06, Acil Stop, redfox69, orimohito, AmazonSever, asiege, MiSoSiKiaN, eozen81, tosbag, HugoSanchez, umitbalcin, dusumsel, Koksal Gurkan, Therbosstat, yunisoy, ternapi, çelebi, burakabi11, yunus_can, rifai, Supervenenis, BoraBerkol, diper, AlfistAkvarist, gokkurt, furkans67, ALPDEM, armaqan, AncyraTR, aliverovic, gokberkgonenc, MurathanM, cengo, fretchord, Murat8, ALPERDORTKOL, frtdmr23, darkaura, DeviLLe, ufukdemirturk, saliharda, erengugu, _RdnC_, PlecoLover, mardek, Mikail Erdoğan, AycaAqua, SCORPION_79, M_R_T, aldemirim, Akvarmen, Memo03, apistoapisto, sobetta, Umitunver, Bestfix, candas, AmazonDream, berkayakkann, WaveRider, Furkann66, bytrmrt, tian, Asamet123, Hakan ARP, Cihat703, neco61, cheki, Ömer Aydıner, Balikcionur, Fishbone, mehmetsahin12, HRN1, Wolf, Donisz, yasarcannn, Amazonia, Badur, martinez7, FurkanYnk, yusuf21, orhanönal, YunusAslan1453, mrttor, AlpAlpAlp, mlh06, senolerdivan, muzaffer_81, erkangoren34, Emre Zaim, Alibaselcin, Kaya0606, smckr, adige42, serdarseker140, denizulucutsoy, Dark65, Mtnglsrn, deriinmavi, Arowana Düşkünü, SerdarCAKICI, Ejderha25, mustafasen, hatesli, onurxonur, Madeagle, Buğraa, sugusugu, uglysevket, ityo39, Neothauma, CagriTURK, Wretched, Atalay77, Okan Bilgiç, aXarayli, Ulker, bayram11, 00furkan00, Yılmazqq, sinanyas, mrah, Megline, Fanti35, otuzkilo, SalihNarci, Luthien, erdalakçay, ademh, ALEM, ŞENOL67, g.ates, Enisikizler, ONRAYDN, alvin21, HasanAraz, WildFish_Keeper, BurakAta, yqttt, acarsafa, m.aydin93, hasancn, babyface, Mehmet KAPTAN,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,731,473 Mesaj
  • 400,173 Konu
  • 91 Forum
  • 141,304 Forum Üyesi
  • 1,442 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,627 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.