ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
alonesmaug
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
201
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Eylül 2010 16:34
Son Ziyaret:
4 Saat 35 Dakika önce
Toplam Mesaj:
280 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
152 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Canberk UYSAL
Doğum Tarihi:
23 Haziran 1990
Yaş:
27
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektrik Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Canberk UYSAL 240 litre -jaguar x midas cichlid melezi 200 (90x45x50) litre bitkili -Penguen Tetra, Plati,Gold gurami,Panda çöpçü,Moli,Kiraz ve mavi jeli karides,zebra nerite salyangoz.

SON 10 MESAJI

Corydoras Trilineatus
Balıklarınız çok güzel gözüküyor umarım bol bol yavru alırsınız.Panda besliyorum ben de elimde 3 tane var 3 tane daha alarak sayılarını 6 ya çıkarmayı düşünüyorum.Sürekli beraber gezmelerini izlemek çok zevkli. Corydoras türleri kesinlikle beslemesi çok zevkli türler.Eskiden bu balıkları çöpçü der küçümserdik.Diğer balıklardan düşen artıkları yesin diye alınırdı.Şimdilerde sırf corydoras besleyen insanlar var [:)] Hal böyle olunca ülkemize daha nadir türler gelecektir diye umuyorum.[EDIT]alonesmaug,2017-12-29 13:48:27[/EDIT]
Orion Ve Arkadaşları
Çok güzeller, insanın japon besleyesi geliyor :)
Akıl Hocası Arıyorum
Adım adım gitmek lazım.Ben high tech bitkili tankımı kurana kadar aylarca araştırma yaptım hatta özelden bazı tecrübeli ustalara sorular sordum.Öncelikle sabırlı olmak en önemli şey,bitkili tank aceleye gelmez,kimi zaman yosun sorunu patlak verir bıkmadan pes etmeden mücadele etmeyi gerektirir.
Gelelim ihtiyaçlara;
Akvaryum ebatlarınızı belirledikten sonra taban,aydınlatma ve bitki türlerini seçmek lazım.Tabi high tech yani co2 li bir sistem kuracağınızı var sayıyorum.
-Taban için alttan yukarı arasına sineklik vs koymadan
1-2cm yükseklikte lav kırığı(miktarı hacme bağlı)
Yine hacme bağlı jbl aquabasis tarzı besin içerikli kum
En üste de bitkileri dikeceğimiz ve görsel amaçlı hagen kum veya jbl manado gibi kumlar.
Toplam taban yüksekliği önden arkaya artacak şekilde ortalama 6-8 cm arasında olabilir.
-Aydınlatmada iki seçenek var ; led veya florasan. Ben led kullanıyorum florasan da kullanılabilir,tercih meselesi.Bununla ilgili forumda yeterince bilgi mevcut.Çok anlamıyorum açıkçası, led armatür setini forumdan bir arkadaşa yaptırmıştım.Akvaryum hacminize özellikle yüksekliğe bağlı olarak gücü değişir.
-Bitki seçimi çok geniş bir konu,bunun için tropica sitesindeki örnek kurulumlardaki kombinasyonlara bakıp ona göre planlama yapabilirsiniz(zevk meselesi).
-Gübre konusu için estimative index yöntemi diye bir yöntem var onu kullanabilirsiniz.Linkini paylaşıyorum; [URL]http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/fertilizing/15225-estimative-index-dosing-guide.html[/URL]
Buna göre bitkilere makro ve mikro besinleri vermeliyiz.Makro ve mikroları hazır markaların gübre setlerini alarak verebiliriz.Ya da bunları evde kendiniz daha uygun bir fiyata yapabilirsiniz.Özellikle makro gübreleri kesinlikle kendiniz yapmalısınız.Mikroyu ben hazır kullanıyorum,yapması daha karmaşık.Bu gübrelerin hazırlanması ile ilgili link ;
[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/nasil_sivi_gubre_hazirlanir_k888540.asp[/URL]
Bunlara ek olarak biktiler tabandaki besleyici kumdan(jbl auqabasis gibi),yine bitkilerin köküne doğru koyabileceğiniz misket gübrelerden ve sudaki canlıların artıklarından ve yem artıklarından besin alırlar.
-Co2 için ise tüp+regülatör+difüzör gerekli ana malzemeler.Bunlarla ilgili forumda yine konular mevcut.Hazır set alınabilir veya tüp ile regülatörü ayrı ayrı sipariş edebilirsiniz.Bununla ilgili ayrıntılı sorulara bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışırım.Malzemelerin nereden alınabileceği konusunda da yardımcı olmaya çalışırım.
Bitkili akvaryum konusu çok geniş bir konu,öğrenmenin sonu yok :) [EDIT]alonesmaug,2017-12-27 19:30:59[/EDIT]
2 Erkek Betta
Bu hacimde dahi birbirlerini mutlaka bulurlar. Ancak böyle bir hacimde dişiler bir arada yaşayabilir ki onun da garantisi yok.
Melek Balıkları Hakkında
10 litrelik akvaryum melekler için fazla küçük.Bir 0 eksik yazdığınızı tahmin ediyorum.İç filtre olarak kesinlikle eheim öneririm.Sessizlik,temizlik ve kalite anlamında kullandığım en iyi iç filtre.Akvaryum hacminiz 10 litreyse öncelikle daha büyük bir akvaryum almalısınız.
Lepistes Yavrulari Karides Yavrusu Yermi ?
Bende kiraz karidesler 3 noktalı gurami,plati,moli,penguen tetra,panda çöpçü balıklarıyla yaşıyor.Sadece 9 adet kiraz karides sipariş etmiştim ama şuan o kadar çoğaldılar ki herhalde toplamda 150 tane vardır.Bunda akvaryumda yoğun olarak bulunan chrismass moss çok etkili oldu.Yavru karidesler orada büyüyüp 1 cm olduktan sonra akvaryumun her yerine dağılıyorlar.Hiçbir balığım karideslere dokunmuyor.Ama tabi balık sayım fazla değil,hacim 200 litre ve bol bitkili bir akvaryumum var.
140x50x50 Hı Tech Kurulum Loadıng...
Hayırlı olsun takipteyim :)
Bitkili Akvaryumuma Co2 Sistem Almak İstiyorum
O hacimde mayalı sistem külfet.Bu sitede hazır set satanlar var,onun haricinde kendiniz de tek tek parçaları alarak co2 sistemi kurabilirsiniz.Benim Co2 sistemim yaklaşık 300 tlye geldi herşey dahil.Regülatörü Çinden tüpü de Bks firmasindan sipariş ettim.Tüp 5 litre ve içi dolu kargo ile 177 tlye geldi.Regülatör seti ise 34 dolar gibi bir fiyata geldi.
Bitkili Akvaryum Konusunda Bilgiye İhtiyacım Var
Aldığınız malzemeler uygun,hava motorunu balık sayınız fazla değilse kullanmanıza gerek kalmayacaktır.Ancak elinizde bulunmasında fayda var.
Tabanda dizilim olarak sıralama ve malzemeler uygun, sinekliğe gerek yok.
Co2 kullanmayacaksanız aydınlatmanız fazla güçlü olmasın. Ben şahsen led kullanıyorum, floresan da olur artıları eksileri var, karar sizin.
Gübreleme için ise kendiniz yaparsanız daha uyguna gelir.Özellikle makro gübreler kendiniz yapınca çok ucuza geliyor. Ya da hazır satanlar var,çeşitli markaların setleri var.
Seçeceğiniz balık türlerine bağlı olarak karides,nerite salyangoz,otocinclus ve sae gibi yosun yiyen türleri öneririm.Bitkili akvaryumda en önemli husus aydınlatma,besin,co2 dengesini sağlamaktır.Deneye yanıla bu dengeyi bulmanız gerekir.Aksi halde yosun patlamaları çok baş ağrıtır.Hızlı besin tüketen bitki türlerini özellikle başlangıçta kullanarak yosunlanmayı azaltabilirsiniz.
Japon Türü
Comet japon balığı sanırım.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,547,703 Mesaj
  • 374,224 Konu
  • 91 Forum
  • 128,640 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,221 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.