ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
thanatas
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
30 Ağustos 2016 21:54
Toplam Mesaj:
49 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Vural
Doğum Tarihi:
09 Aralık 1980
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Vural

SON 10 MESAJI

Sıcaklık ve Cinsiyet
Selamlar,

Su PH 7.5 civarlarında ve sıcaklıkta 26 derece. Kılıçlardan erkek yavru almak için 

1- ph ile oyanmam lazım. 
  2- birde kış günü oturup akvaryumu soğutmam lazım. 

Yaz kış akvaryum aynı derecede hiç ısıtıcı kullanmadan.

Elimde tamamen dişi bir koloni olacak, damızlıkların ömrü tüketince. O yüzden endişeliyim.

Sıcaklık ve Cinsiyet
Arkadaşlar sıcaklığın cinsiyete etkisini bir yerde okumuştum. Merkezi sistem ve sabahları güneş gören bir salonda akvaryum kurdum. Kılıçlarımda ilk nesilde erkek yavru alamadım. Şimdi büyüyenlerde de sanki yok. 

Pembe zebra daniolarım yumurtladı ve onlarıda yumurtadan çıkardım 10 tane kadar yaşattım. Sanki onlarında hepsi dişi.

Bu nedendir. Akvaryumlar 24-26 derece arasında, salınım yapmıyor. Max-min'i bu. Isıtıcı yok. Dış filtre mevcut ve ışıklandırma orta derecede.

Bu gözlemim doğrumudur yoksa, tesadüf mü?
Mayalı Co2
Co2 konusunda yeniyim, alternatifleri ve vortex yapımı + diffuser kombinasyonlarına gireceğim. Şimdilik havataşına bağladım ki geçici. Bu konunda farkındayım.

Sorularım hava taşı -> diffurser çeviriminde de geçerli. 

Özellikle ışık konusunda yardım istemiştim.Ne dersiniz diye, akvaryuma sadece t5 tipleri oluyor  ve Grolux ankarada baktığım yerlerde yoktu.  Kargo ile almak  da istemedim. T8 almak istemiyorum.

Işık, co2 verme zamanı ile ilgili sorularımı yineliyorum. Bilgi eksikliklerimi kendi tank parametrelerimi de işin içine katarak tamamlamaya çalışıyorum. Aksi durumda 200 Lt tank ve ya 30 Lt tanklar üzerine yazılmış yazıları pek fazla kendi durumumla ilişkilendiremiyorum.

Mayalı Co2
Merhaba, bugün uzun süreden beri niyet etiğim mayalı sistemi yapıp canlı doğuran tankıma bağladım.  Balık ölümlerini atlatmam ardından akvaryumum oturdu. Bitkilerin daha verimli olması için bu işe giriştim, ışıklandırmayı değiştirdim. Birsürü yazı okudum kararsız kaldım soru sormak istedim;

Akvaryumun özellikleri;

Balıklar : 8 kılıç,2 plati,4 cüce vatoz yavrusu 2-3 adet kılıç yavrusu mevcut. 
Bitkiler  : 1-2 petlik java moss, 10 adet eleoda, 7-8 kök saz, 5-6 kök cüce saz
Diğer    : 3-4 Adet Helena

+Dış Filtre (Lifectech 835), quartz kum, hava motoru çalışmıyor.

Kafama takılanlar; 

1- bu co2 salınımı ne kadar akvaryuma verilmeli
2- en az seviyede ama hava motoru gibi kabarcık üretiyor çok mu,endişelendirdi balıklar meraklıca yemeye çalışıyorlar?
3- Hava taşı kullanıyorum aynı kanaldan hava motoru ile co2+o2 versem ne olur?
4- Balık ölümü olur diye endişeleniyorum,yersiz mi?
5- T5 Grolux frolasan piyasada karaborsa, aquastar aldım ama hala fotosentez gözlemleyemedim ne yapmalıyım (pencere önünde 5 lt tankımda güneş ışında çılgınca fotosentez oluyor)

Herkese güzel hobiler.
thanatas2013-11-24 16:22:35
Yeni Grubumuz: Çanquatica
Ellerinize sağlık. 

Bu noktadan sonra etkinlik mi geliyor acaba?
İç Parazit
Merhaba bende bu hastalık ile çok uğraştım 4 ay sonra pes ettim, siz epey sabırlıymışsınız. 

O durumdan sonra lepistesleri bıraktım. Hala gönlüm oarada ama kılıç ve platiye döndüm. Bitki aldım, ektozon kullanıyorum (sera bactopur ile aynı), düzenli değişim  su yapıyorum.Şimdilik tank oturdu. Lepiste artık çok korkutuyor beni. 

Tüm süreçte flagy tablet kullandım, akvaryumu 3 kere yeniden kurdum ama fayda etmi eski balığın yanına koyduğum anda yeni lepistesler öldü.

Ya sıfırdan başka tank kurmak lazım ya da bu hastalığın olduğu tanka lepistes almamak lazım kanımca.

Erkek lepistesler ölüyor
Tankınıza yeni balık eklediniz mi? ne zaman kurdunuz? 

İç parazit şüpheleri var mı? 

(-beyaz uzun dışkı,karın çökmesi, yılan gibi yüzme vs vs)
Yurtdışından Balık Getirme (Resmi Yazışmalar)
Merhabalar, 

Ben düzenli olarak yurt dışından ürünler alıyorum.

Kaçırdığım bir şey yok ise, balıkta bu şekilde değerlendirebilir. İyi bilinen bir adres'e yolllatmak işin püf noktası. Bu gününe 30 adetin üzerinden ürün almışımdır. Genelde hediye gibi geliyorlar ve gerçek fiyatını yazmıyor. Sadece 1 ürünüm kayboldu. E-bayden aldığım için telafi edildi.

Büyük nesneler gümrükte takılıyor. Onları elden almak lazım. 1 Keresinde amerikadan gitar getirtmiştik 99 dolar yazıyordu. Onu alırken zorlandık. Anlamadıkları şeyleri pek kurcalamıyorlar ama bildikleri birşey ise kıllık yapabiliyorlar. 

Ben genelde kablo, ufak parçalar (yemleme aleti, ph metre,derece,şarj aletleri vs vs ) ve 2 kere de saat aldım. 

Ama şans işi, izmirin gümrüğünün sıkıntılı olduğunu duymuştum. Bir arkadaşımda Ankara gümrüğüne model araba ve araba parçası taktırtmıştı. Gümrük ile muhattap olup ek vergi ödemişti.

Ama değişim gibi biraz şans.

Brustmann Ektozon
Kimsenin  bilgisi yok sanırım forumda 2007 ve 2011 yılına ait bir iki yazı buldum ama emin olamadım?
Olası helena yumurtası
Ufaklıkları ne zaman ortalıkta görmeye başlarım acaba?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.