ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ookan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
26 Haziran 2013 15:58
Toplam Mesaj:
76 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
okan KOLVERDİ
Doğum Tarihi:
Girilmedi
İl:
Yurtdisi
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Okan j

SON 10 MESAJI

Kahverengi nesne
[QUOTE=halongan]Işığı tam alamayan ve gelişimini tamamlayamayan yosundur.Alg yiyicilerin yiyeceğini sanmıyorum. Filtrasyonun zayıflığından, yemlemenin fazlalığından, su değişim periyotlarının uzun olmasından ve akvaryumun düzensiz ışık veya günün birkaç saati güneş ışığına maruz kalmasından kaynaklanıyor olabilir.

Saygılarımla...
[/QUOTE]

Güneş ışığı kesinlikle akvaryuma gelmiyordu.Ancak hiçbir zaman akvaryuma özel ışık yanmadı sadece oda ışığı vardı.

Akvaryuma ait bir ışık olsa yeterli filtrasyon olsaydı yosun oluşmazmıydı ve alg yiyici gerekmezmiydi?

Ancak şunda kesin olarak eminim filtre yetersiz geliyordu.
ookan2008-08-31 19:03:57
Kahverengi nesne
[QUOTE=Ozan.B]  Yosunlanma sadece ışık gören akvaryumlarda olmaz.Hayvansal yağlı yemlerde yosunlanmayı hızlandırır.Cüce vatoz işinizi görür ama vatoz istemiyom derseniz yosun gidereci kulanabilirsiniz.Tankınızın hacmini yazarsanız dış filtrenin yeterli gelip gelmiyeceğini söyliyebiliriz.

Saygılar,
[/QUOTE]

100x35x45
Kahverengi nesne
İnşallah yanlış yere konu açmamışımdır.1 seneyi geçti nedense nereye konu açacağımı tam çözemedim.Herneyse.

Canlı doğuran akvaryumumumda iç filtre vardı ve balık sayısı da fazla değildi.Ancak akvaryumu kurduktan 2 ay geçtikten sonra akvaryumun camında kahverengi nesneler oluştu (yosun diye tahmin ediyorum).Geçende balıkları arkadaşa verdikten sonra suyu 5-6 cm e kadar boşalttım ve 4-5 gün sonra kahverengi görünen nesneler yeşile döndü.
Sizce bu nesne yetersiz filtrasyondan mı yoksa yosundan mı oluyor?
Neler önerebilirsiniz?
Mesela yakında kuracağım malawi akvaryumumda ekol 15 çalışacak.Bu filtreyle aynı sorunu yaşarmıyım?
Yoksa ekol 15 olsada vatoz ya da sizin önereceğiniz alg yiyici gerekli mi?
Enteresan Balık Vatoz
[QUOTE=Hiko]Akvaryuma Vatoz koymak zorunlu değil ki. Zaten vatozlar belli bir boydan sonra iş yapmaz oluyorlar. Dışkılarıysa, inanılmaz derecede büyük nitrat bombalarıdır. Yosunları kendiniz temizleyebilirsiniz yada bir UV filtre alıp Dış Filtrenize ilave edebilirsiniz. (Dış filtreniz yoksa kollarınıza kuvvet. Big%20smile)

Saygılar...
[/QUOTE]

UV filtre nasıl birşey oluyor bi açıklar mısınız?
Malawi akvaryumu
[QUOTE=tropeus]Merhaba
mercan kırığı için şunu söyleyebilirim şu an 240 lt'lik akvaryumumda sarı prenses besliyorum ve kum olarak deniz akvaryumumdan kalma ince mercan kırığı kullanıyorum bir sorun yaşamıyorum fakat illada almak isterseniz maliyeti yüksektir 10 kg lık torbayı 100 ytl'ye almıştım
[/QUOTE]

Peki alternatif olması için malawi akvaryumunda taban için önereceğiniz başka kumlar var mı?
En İyi 7 Alg Yiyici
Yeni kuracağım malawi akvaryumuma (sarıprenses,yunus,red rubin) CAE koymayı düşünüyorum.Bitki olmayacak akvaryumda.Bu CAE yi yosun temizliğine karşı çok övdüler.Acaba hakikaten de öyle mi?
Silikon
[QUOTE=angerwolf]6-8 Lt Akvaryummudur ya ? 1 damacana bilem değil :D bence daha büyük bir tank alınız.....[/QUOTE]

Akvaryum benim değil,söylemiştim.Ayrıca ona göre de balık konacak içine.Hata yapıp papağan koymuşlar hayvanın psikolojisi bozulmuş karanlıkta kimse olmadığını anlayınca geziyordu.2 gün önce kurtardık ama.
Malawi akvaryumu
[QUOTE=seyyaHH]

Merhabalar Okan bey,

Öncelikle size tavsiyem forumda aramalar yaparak, hobi hakkında temel bilgileri öğrenmeniz. Bu size daha sağlıklı ve güzel balıklar, yetiştirmeniz açısından yararlı olacaktır.

Gelelim sorularınıza

Camlardaki yosunlar için vatoz almanız gayet mantıklı ve hemen hemen her malawi türüyle yaşar. Ancak tankınızı yeni kuracağınız için vatoz için acele etmeyin, camlarda yosun oluşumu en az 2 hafta kadar süre gerektirir.

Besleyeceğiniz canlılar hususuna  gelince, canlılar arasındaki uyum çok önemli. Sarı prenses ve Yunuslara en rahat uyum sağlayan tür aysmendir.
1 erkek 3 dişi olacak şekilde balıklarınızıda alırsanız gayet uyumlu ve güzel bi tankınız olur ama şunuda göz önünde bulundurmak lazım, yunuslar geniş yüzme alanlarını severler, sarı prensesler ise kayalık ve saklanacak yerleri. aysmen için okadarda mekan önemli değil meraklı bir tür.

Fiyat konusuna gelince forumdaki satılan canlılar bölümü kafanda bir fiat belirleyecektir. 

Akvaryum kurulumu bir anda olacak birşey deil evrelerini iyi takip etmelisin. Dediğim gibi, forumdaki kırmızı başlıkları okuyarak, daha geniş ve sağlıklı bilgi edinebilirsin.

Saygılar.
[/QUOTE]

Vatoz boyu önemli mi ? Önemliyse kaç cm olmalı?

Malawi akvaryumu
Arkadaşlar yaklaşık 4-5 ay sonra 100x35x45h ebatlarındaki akvaryumumu en sonunda faaliyete geçireceğim.Sarı prenses ve yunus balığını kesin olarak koyacağım ancak red rubin de koyabilirm.Ancak bir sürü sorum var.

Dibe mercan kırığı koymayı düşünüyorum acaba fiyat olarak ne kadar tutar ?

Camlardaki yosunlamanın önüne geçmem için vatoz koyabilir miyim vatozla bu 3 tür balığın uyumları nasıldır ?

Bu 3 tür için vatozda olursa 4 tür için en fazla toplamda kaç erişkin balık olur 100x35x45h akvaryumum için ?

Sarı prenses, yunus, red rubin in fiyatları ne kadardır?

Bu alacağım balıkların cinsiyeti önemliyse erkek dişi oranını da söyleyiniz lütfen gerçi üretmeyi düşünmüyorum.

Sarı prenses,yunus,red rubin in hayatları ortalama kaç yıldır ?

Bitki bu balıklar için gerekli mi,bakılır mı ?

Taban için hangi tür malzeme kullanmalıyım ?

Vatoz olarak hangi türü tavsiye edersiniz ?

Şimdilik sorularım bunlar.

Siz değerli akvaristlerden bu sorularımı cevaplamanızı rica ediyorum.Cevaplarken de lütfen bilgisi az , emin olmayan cevaplamasın çünkü sizin dediklerinize göre hareket edeceğim.

Çok teşekkürler.
ookan2008-08-29 08:27:02
Çiklet için hangi kum?
Daha dün bu soruyu akvaryumcuma sordum.Kesinlikle mercan kırığı kullan bu cikletler için daha iyi dedi.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.