ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bedbin
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
412
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Mayıs 2013 15:04
Son Ziyaret:
2 Saat 28 Dakika önce
Toplam Mesaj:
393 [0.18 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
112 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Sahin Mert
Doğum Tarihi:
12 Ocak 1994
Yaş:
25
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Sahin

SON 10 MESAJI

Düşük Debi Daha Faydalı?
[QUOTE=Flexa]
Mantıksızlığımın kusuruna bakmayın, IQ'um bu kadarına yetiyor. Bundan sonra da bilim camiasına aynı öneride bulunalım. Boşuna uğraşıyorlar onca deneyle hesapla, mantıkla çözmek varken ne gerek var o kadar harcamaya uğraşa değil mi [:)] Bunu şaka yollu vurguluyorum çünkü sırf bu bahsettiğiniz konu üzerine bile en az yüzlerce makale yazılmış, çizilmiştir. Üstelik elde ettikleri veriler de filtrasyon malzemesini çıkarıp hücre kültüründe sayımını yaparak elde ediliyor. Öyle tecrübeyle elde edilen, suyum bulanıktı düzeldi gibi neye bağlı olduğu belli olmayan şeylerle değil.[/QUOTE]

Bilim mantıktan bağımsız değildir. Bilimsel verilerinizi mantığınızla birleştirin bir tutarsızlık varsa o veriyi biraz daha irdeleyin. Bunu önerirsiniz bilim camianıza. Okuduklarınızla burada bilim dersi vermeden önce biraz deneyimlere gözlemlere de yer verirseniz kendinize de başkalarına da daha faydalı olursunuz.
Önemli olanın yüzey alanı yani filtre hacmi olduğunu, diğer ayrıntılara dikkat etmeden yüksek debili sözde güçlü bir filtrenin daha iyi filtrasyon yaptığını zanneden ve bu konuda önerilerde bulunanların yanlış yaptığını vurgulamaya çalıştım. düşük debi konusunu destekler nitelikteki ıslak kuru sistemlerin en iyi biyolojik filtrasyon yöntemlerinden biri olması, bir pipo filtrenin bir iç filtreden daha iyi biyolojik filtrasyon yapması gibi bilimsel olmayan örnekleri de hiç vermiyeyim şimdi.
Bilim adamlarımız konuya el attığına göre ben çekilebilirim.

Düşük Debi Daha Faydalı?
[QUOTE=Flexa]Debinin yüksek olması homojen dağılım açısından iyidir. Emin olun bakterilerin tutunma yeteneği, yüksek debiyle bile baş edebilecek düzeyde. Eğer bahsini ettiğimiz yüksek debiler bakterilerin tutunmasına engel olsaydı, sterilizasyon işlemlerini o düzeyde akan su altında yapar hiçbir kimyasala da ihtiyaç duymazdık. Çok tazyikli su altında dahi rahatlıkla yüzeylere tutunabiliyorlar, elbette bu oran giderek düşüyor fakat bahsini ettiğimiz debiler tutunmalarını engelleyebilecek seviyelerden çok uzak. O nedenle su ne kadar çok dönerse, suyun içerisindeki maddeler o kadar homojen dağılır ve reaksiyonlar daha hızlı gerçekleşebilir.

Burada filtre malzemesinin yapısı da devreye giriyor aslında. Oluklu yapılar sebebiyle zaten akışkanlar dinamiğini ele aldığınızda o oyuğun içerisinde suyun akış hızı oldukça düşüyor. Daha doğrusu kapalı bir alan olduğundan ötürü su girmek isterken içeride kalan su dışarıdan girmek isteyene basınç uyguluyor ve fazla bir sirkülasyon olmuyor. O nedenle bakterilere güzel bir yuva oluşturuyorlar. [/QUOTE]
Mesele bakterilerin tutunabilmesi değil beslenebilmesi. Önünüzden hızla kaçıp giden bir avla mı yoksa yavaş giden kolayca yakalayacağınız bir avla mı daha iyi beslenirsiniz? Bu konuyu anlamak için bilimsel veri gerekmiyor, mantıklı düşünmek yeterli.
Örneğin, biyolojik filtrasyonun en etkili şekilde gerçekleşmesi için suyun substrattan fıskiye yada damlama gibi yöntemlerle yavaşça geçirildiği ıslak kuru filtreler kullanılır.
Düşük Debi Daha Faydalı?
Doğru bilinen yanlışlardan biri. Filtre seçiminde yapılan en temel yanlış, yüksek debili filtrenin daha iyi filtrasyon yapacağının zannedilmesi. Herkesin ağzına dolanmış bir debi muhabbeti gidiyor. Bu, filtreyi ne amaçla kullanacağınıza, filtreden ne beklediğinize bağlı olarak değişir.

Eğer amaç mekanik filtrasyonsa yüksek debili, amaç biyolojik filtrasyonsa düşük debili bir filtre tercih edilmeli. Filtre debisinin düşük olması bakterilerin rahatça tutunup besinleri daha iyi kullanmalarını sağlar. Dolayısıyla biyolojik filtrasyonu daha etkili kılar.

Bazıları sirkülasyon sağlamak amacıyla filtre debisinin yüksek olması gerektiğini söylüyor. Sirkülasyona ihtiyaç varsa yapılması gereken kafa motoru, dalga motoru yada iç filtre kullanmaktır, yüksek debili bir dış filtre seçmek değil. [K]Yani güçlü filtre = güçlü filtrasyon mantığı yanlıştır[/K]. [U]Filtrasyonda önemli olan kullandığınız malzemeler ve bakterilere sağladığınız yüzey alanıdır, yüksek debi değil[/U].
Şahsen ben dış filtreyi sadece biyolojik amaçla kullanıyorum ve filtreye pislik gitmemesi için ön filtre olarak emiş kısmına sünger takıyorum.
Lowtech Akvaryum İcin Öneri
[QUOTE=Crocs]Moss ball dan bozarak yapılan mosslar büyümediği için ağaca yapıştırdığın şekilde kalır ölmezse.[/QUOTE]
Moss ball parçalansada her parça büyümeye devam eder.
Bitkili İçin Kum
Sıkıntı olmaz, dediğim gibi kendi akvaryumumda da kullanıyorum. 3mm uygundur. Kum yükseliği en az 4-5 cm olmalı. İsterseniz daha yüksek yapabilirsiniz.
Bitkili İçin Kum
Bu kumların besleyicilik yönünden bitkiye bir katkısı yok bunlar nötr kumlar. Bazaltı high tech akvaryumumda kullanıyorum. Boyut ve ağırlık olarak uygun. Kum yüksekliğinin de 5cm kadar olması yeterli.
Yine Bırakamadım... :)
[QUOTE=Quersian]
Benim burada anlamadığım "emiş borusuna vermekle akvaryumun diğer köşesinden vermek arasında pek fark yok devir daim eden su aynı." demişsiniz, emiş borusuna takın muhabbeti gereksiz gibi geldi bana şuan... Ayrıca hiçbir uygulama görmedim bununla ilgili örnek atabilir misiniz?[/QUOTE]

Anlatmak istediğim şey anlaşılamadı yada ben anlatamadım. Bir suyu devir daim ettiriyorsanız ( dış filtre, sump vb.) suyun devrini sağlayan bölüm ile ana tank ayrı ayrı değil bir bütün olarak değerlendirilir.
Emiş borusuna takmak değil difüzörü emiş borusunun dibine koymak yaptığım şey. Amacını da yazdım yukarıda. Kendi uyguladığım yöntemdir, gereksiz olduğunu düşünen varsa herkesin kendi tercihi. Filtremde de biyolojik döngüde de sıkıntı yok.
Yine Bırakamadım... :)
[QUOTE=ozkurtozgur]Dış filtre emişine CO2'yi koyarsanız, dış filtredeki faydalı bakterileri öldürürsünüz. CO2 değil O2 ihtiyaçları var. Eğer doğru bir yöntem olsaydı difüzör ile uğraşmaz emiş borusuna direk CO2 yi bağlardık. Doğru bir uygulama olmadığına inanıyorum.[/QUOTE]
Eğer verdiğimiz co2 miktarının aerob bakterileri öldürdüğünü düşünüyorsanız akvaryuma hiç co2 vermemeniz gerekir. Çözünen co2 akvaryumda da filtrede de aynı. Co2 yi emiş borusuna vermekle akvaryumun diğer köşesinden vermek arasında bir fark yok. Devir daim eden su aynı su.
Günlük Foruma Mesaj Yazma Sınırlaması
Bu forumda yöneticilerin yaptıkları tek şey kavga çıktığında üyeleri uyarıp mesaj silmek gördüğüm kadarıyla. Herhangi bir üye buradaki olayları, konuları, mesajları görmezden gelebilir ama bir yöneticinin olup bitenlere karşı kulaklarını tıkayıp gözlerini kapatması gerçekten üzücü.
Kimsenin tek işi forumda yöneticilik yapmak değil, herkesin bir hayatı, işi gücü var. Belki iş hayatları yoğundur, belki özel hayatlarında sıkıntılar vardır ve bu yüzden foruma vakit ayıramıyorlardır. Böyle bir durumda yapılması gereken yöneticilik sıfatını bu işi tam anlamıyla yapabilecek ve foruma vakit ayırabilecek birilerine( varsa eğer) bırakmaktır diye düşünüyorum.
Profilinizde yönetici yazdığı sürece forumun sorumluluğu sizin omuzlarınızdadır ve üyelerin de sizlerden beklentileri olacaktır doğal olarak.
Bırakın forumu yola sokup düzenlemeyi, bu tarz konular geçtiğinde görüş belirtmeye, cevap vermeye bile tenezzül etmeyen yöneticilerimiz var galiba.
Akvaryumda Beyaz Canlılar
Bahsettiğiniz kurtlar nematod. Kumda ve filtrede olurlar. Fazla yemlemeyle çoğalırlar. Balıklar gördüğünü affetmez zaten bir zararı yoktur. Araştırıp detaylı bilgi alabilirsiniz forumda da birçok konu var.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,733,339 Mesaj
  • 400,393 Konu
  • 91 Forum
  • 141,384 Forum Üyesi
  • 1,445 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,608 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.