ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
gokberkgonenc
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
831
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Ekim 2006 21:20
Son Ziyaret:
1 saat 31 dakika önce
Toplam Mesaj:
1456 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
75 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Harun Gökberk Gönenç
Doğum Tarihi:
23 Temmuz 1992
Yaş:
27
İl:
Istanbul
Meslek:
Mimar
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[URL=https://www.kisa.link/Lyu3]Tuzlu su kurulum konum için tıklayınız[/URL] [B]Goko Resif[/B] 60.50.50 Resif Ana Tank - 50.50.50 Sump AquareefPro2 Led Aydınlatma Nac7 PS RW8 Sirkülasyon

SON 10 MESAJI

Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
Selam,

Akvaryumda balıklardan yana bir türlü sağlıklı ortamı oluşturamadım son zamanlarda. 7/24 UV çalıştırmama rağmen balıklarım hastalıkla mücadele ediyor. Palyaçolar ve chromislerde hiç bişey yok. Yellow watchman çift de problemsiz. Ancak 2 yıldan fazladır bende olan Blue Tangimi dün kaybettim. Şu an powder da benek olmuş durumda. Bakalım hep beraber görücez. Elimdeki balıklar toparlayana kadar uzun bir süre balık almayı düşünmüyorum açıkcası. Bu parazit ile ilgili tam olarak bir sonuç bulabilmiş de değilim ama şunu söyleyebilirim bildiğimiz hastalıklardan değil. Bu işi layıkıyla yapan bir tanıdığımızın su ürünleri bölümünden prof hocasının canlıların ölüm şekli ve gözlemleriyle alakalı aşağıdaki sonuçlara vardığını söyleyebilirim. Hatalığın Oodinium olduğunu düşünüyoruz. Tedavi sürecinde ışıkları kapalı tutmak tarzı yöntemler var -aşağıda detaylı olarak görebilirsiniz- ancak mercan dolu akvaryumda bunu yapmak imkansız. Hadi balıkları çıkarıp karantina yapalım desek, o da imkansız gibi çünkü koca akvaryumda hepsini çıkarmak işkenceye dönüşecektir. Ne yapacağımı bilemiyorum.

[B]Oodinium Hastalığı Nedeni :[/B]
Oodinium'u bir balıkta tanımanız için onun ne olduğunu bilmeniz gerek öncelikle. Tatlı sularda yaşayan Oodinium limnectum bir Dinoflagellate'tır. Yani aslında okyanuslardaki plantonların grubundan parazitik bir algaedir. Zoologlar onu 'protozoa' ailesine dahil ediyorlar, buna karşılık botanistlere göre Oodinium bir 'algae'. İnce saç benzeri uzantıları olduğundan protozoandırlar, ancak yeşil klorofil pigmentleri nedeniyle daha çok algae olarak sınıflandırılırlar. Balığın en yumuşak dokusuna uzantılarını yerleştirir ve içinde bulunan renk pigmentleri vasıtasıyla ışığı kullanarak dokuyu yiyeceğe çevirir. Balığın en yumuşak dokusu solungaçlarının iç kısımları olduğundan parazit ilk olarak oraya yerleşme eğilimindedir. Birkaç günlük beslenme sonrasında uzantılarını çıkartıp tankın dibine düşer ve bir kist oluşturur. Kistin içinde 250 veya daha fazla dinaspor oluşur,kist çatlar ve dinasporlar serbest yüzer safhaya geçip yeniden av aramaya başlarlar. Oodinium aracı bir canlı olmadan çoğalamaz, ancak yetişkin bir parazit türüne göre 28 saat ile 1 ay arası aracısız kendi başına yaşayabilir. Tüm yaşam döngüsünü (dinoflagellate-kist-dinospor safhaları) 6 ile 12 gün gibi uzun bir devrede tamamlar. Bu döngüde ilaca karşı en hassas safhası kistten çıkıp sebest yüzen dinosporlara dönüştüğü safhadır.

[B]Oodinium Hastalığı Belirtileri :[/B]
Parazitler ilk olarak solungaçlara yerleştiğinden ilk belirtiler balığın enfeksiyon kaptığı 6-8 saat içerisinde sık nefes almaya başlamasıdır. Bir balığın normal nefes alıp vermesi dakikada 60-90 iken sık nefes alıp vermesi ile sayı dakikada 200-300'e çıkıyor. Normalde gözle görülemeyecek kadar küçük parazitler balığın vücudunu kaplayıp o bildik sarı pudra görüntüsünü meydana getirdiklerinde hastalık oldukça ileri bir safhadadır. Gene de oodinium'u en iyi tanıma imkanı balığı neredeyse tümden kaplayan sarı pudra şekeri, veya altın sarısı toz, şeklindeki görüntüdür. Bu tozlar aslında parazitin kist oluşturup balığa yaptışığını gösterir. Yani her bir toz zerreciği içinde yüzlerce dinspor barındıran bir kist. Beyaz benek ile karıştırılabildiği söylense de bu pek doğru değil. Beyaz benek beyaz kristal tuzu andırır, ve kistler genelde yüzgeçlerdedir. Oodinium sarıdır, kistler çok daha miniktir ve yüzgeçlerden önce vücutta büyük alanları kaplar. Oodinium'un akvaryumlara nasıl bulaşabildiği kesin olarak saptanamamıştır, fakat deneyimler gösteriyor ki, parazit özellikle nitrit-nitrat seviyeleri yükseldiğinde çoğalma eğilimi gösteriyor. Özellikle yavru tanklarında oodinium'a dikkat edin. Yavrularda çok yüksek ölüm oranlarına yol açabilir. Bunun dışında uzun süre soğuk suya maruz kalmış balıklarda ve uluslararası-yurtiçi nakil edilen balıklarda da oodinium'a çok sık rastlanıyor.

[B]Oodinium Hastalığı Tedavi Yoları :[/B]
İlk belirtileri olan sık nefes almayı fark etmeseniz bile sarı toz bölgeleri gördüğünüz an harekete geçin. İlaçtan önce akvaryumu her türlü ışıktan uzak tutun. Oodinium parazitleri fotosentez yaparak beslendiğinden ilk olarak tankın etrafını koyu renkli bir kağıt ile kaplayarak ışığı kesin. Işık almayan bir köşeye balıkların durumunu izleme imkanı verecek bir pencere açın. Piyasada oodinium'u tedavi ettiğini belirten ilaçlar vardır. Asla deniz canlıları için hazırlanmış oodinium ilaçlarını satın almayın, çünkü tuzlu sulardaki oodinium (Amyloodinium ocellatum) bakır bazlı ilaçlar ile yok ediliyor ve bakır tatlı su balıkları için yüksek oranda zehirli bir madde. Piyasada satılan oodinium ilaçlarının özellikle formalin-malachite yeşili bir karışımdan oluştuğunu kontrol edin. Bulamıyorsanız kendiniz ayrı ayrı alacağınız formalin ile malachite yeşilini karıştırın. Yumuşak sularda 10 litreye 1 mg, sert sularda 10 litreye 2 mg seklinde en az 5 gün kullanın. İlk günlerde iyileşme belirtisi görseniz bile ilacı kesmeyin. Tüm hastlıklarda olduğu gibi filtre süngerini ve aktif karbonu çıkarın tedavi boyunca. Formalin kullanırken sularınızın çok temiz olduğuna dikkat edin. Ayrıca tedavi boyunca ilaç kullanımından önce her gün en az %20 su değiştirin, çünkü oodinium yukarıda belirtildiği gibi nitrit-nitratların varlığında ilerleme eğilimi gösteriyor. Tam iyileşme gördüğünüzde tedaviyi kesin, 1 hafta sonra tekrar 3 günlük bir tedavi uygulayın. Yukarıda belirtilen hiçbir ilacı bulamıyorsanız antibiyotik uygulayın. Ancak antibiyotiğin bakteriyel etkili değil daha çok parazitik etkili güçlü bir antibiyotik olmasına dikkat edin. Tedaviyi en az 4 gün sürdürün, ve aynı formalin-malachite yeşili tedavisinde olduğu gibi her gün su değiştirmeye gayret edin. Tedavi bittikten sonra %50 su değiştirin, 1 hafta sonra 3 günlük tedavi tekrar uygulayın.
Oodinium ilacı
Kadife hastalığı içindir.
Tatlı su ve tuzlu su akvaryumları içindir.
Tatlı sularda oodinium pllularis, tuzlu sularda amyloodihi ocellatumların sebep olduğu velvet hastalığına karşı çok etkilidir.
Aynı zamanda akvaryuma yeni balık koymadan önce önlem ve karantina uygulamaları için en iyi üründür.
Omurgasız canlıların bulunduğu akvaryumlar için zararlıdır.
Deniz balığı tedavilerinizi ayrı izde bir kap veya akvaryumda yapmanız tavsiye edilir.

[B]Kullanım Şekli:[/B]

10 gün 100 lt. suya 10 ml uygulayınız.
2. gün Azoo CU testi ile cu ++ seviyesini ölçünüz.
İdeal cu ++ seviyesi 0,3 mg/1 dir.
Çıkan değer düşükse 1. gün uygulamasını tekrar ediniz.
3. gün 2. günkü uygulamayı tekrar ediniz.
Erken önlem almak için 100 lt suya 5 ml. ekleyiniz.
Uygulama esnasında aktif karbonu çıkartınız.
Tedaviden sonra suyun % 50 sini değiştiriniz ve aktif karbonu tekrar koyunuz.
Bitki ve mercan akvaryumları için tavsiye edilmez.

Saygılar
Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
[QUOTE=genckanat]Gökberk Hocam, ben burayı uzun zamandır boşlamıştım şimdi yeni gördüm mesajlarınızı. Kayıplarınıza çok üzüldüm inanın, aynısını daha önce yaşadığım için neler hissettiğinizi anlıyorum. Ben de ikinci tankta yavaştan gidiyorum ve artık her gördüğüm canlıyı almıyorum. Eski evdeki gibi karantina akvaryumum da yok.
En son 3 hafta önce Yellow Tang aldım, takip ediyorum sürekli benek benimkinde de var ama bir azalıyor bir artıyor, diğerlerine bulaşmadı 3 haftadır inşallah birşey olmaz.

Siz daha iyi bilirsiniz tabi ama o güzel tanka ben hep hobici balığı alırım bundan sonra...[/QUOTE]

Teşekkür ederim oluyor böyle şeyler. Yapmayacağım bir hata yaptım ama sıkıntı yok. Motivasyonum aynen devam ediyor. Geçen hafta çok güzel bir çift watchman goby ekledim. Sistemde şu an olabilecek tek sıkıntı nazar [:D][:D[:D]
Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
[QUOTE=34ahmet34]Merhaba,
Konunuzu baştan sona inceledim ama 60.50.50 nano tankta konuyu açmışsınız aynı konu ve başlıkta 110.60.50 resifle devam ediyorsunuz bu biraz konu takibi açısından uyumsuz olmuş.
Balık kayıplarınıza üzüldüm.
Mercan gelişimleri iyi soft ve lps genelde, sps ye geçmeyi düşünüyormusunuz.?
İyi hobiler.[/QUOTE]

Valla tek konuya bile anca bu kadar ilgi çekebildim. 2. bir konu ile uğraşamam sanırım. Şu an balık olarak Blue Tang, palyaço çiftim, 4 chromis ve favorim powder black tang var. Sps denemelere başladım, aslında uzun zamandır 3-4 çeşit plate mevcut. Aynı zamanda yavaştan milka, forest fire vs tarzı canlılar girmeyi düşünüyorum.
Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
Selamlar,

Nazara gelmiştik ama çabuk toparladık. Bu sırada ufak tefek upgrade ler oldu;

* Sumpa wifili elektrik panosu ekledim. Bu sayede Her akşam düzenli girdiğim AquaForest ABVE katkıları esnasında ps yi kolayca wifi üzerinden kapatıp aşağıdaki fotoları çekmek için akıntı ve motorları durdurabildim.

* Aydınlatmamdan normalde çok memnundum ama nereden estiyse bir anda T5 takviyesi yapmak geldi içimden, Pro2'nin 2 sağına 2 soluna olmak üzere 4 tane 39W T5 ekledim. Lambaların 3 tanesi mavi ( sylvania coralstar ), 1 tanesi beyaz ( sylvania marinestar ). Şimdilik günde 5 saat yanıyorlar. T5 ler eklendikten sonra led üzerinden beyazların hepsini kapattım, sadece kırmızı, yeşil, uv ve maviler yanmakta. Zamanla leddeki beyazların düzeni olan 10 saate çıkarırım muhtemelen.

* Ofisteki akvaryumu ilgilenemediğimden bozdum, dolayısıyla oradaki ekipmanları ve canlıları genel olarak elimde tutuyorum. Mangrove kökleri şu an evde sump içerisinde 2700K bir ampul ile normal akvaryum aydınlatmasına ters olarak 4 saat çalışıyor. Düşük bütçeli refigium diyebiliriz ki orta vadede bu konu hakkında çalışmalarım / düzenlemelerim olacak.


Güncel görseller aşağıda iyi seyirler.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/040920192352091.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/040920192352401.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/040920192352421.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/040920192352431.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/040920192352541.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/040920192352571.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/040920192352571.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/040920192353071.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/040920192353191.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/040920192353311.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/040920192353451.jpg[/IMG]

Sevgiler.
Sistem Çöktü
Merhaba,
Sistem hakkında daha fazla detay verebilir misiniz ?
Üçüncü Resif Tankım
Maşallah çok güzel, balık malık koy şu akvaryuma yahu
Armatür Tavsiyesi
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/030820191253531.jpg[/IMG]

Aşağıdaki akvaryumun aydınlatmasını yukarıdaki listedeki ledlerle biz yaptık, sadece ledlerin bana maliyeti yaklaşık 200 liraya çıktı ama profesyonel armatürlerin kullandığı ledlerin bire bir aynılarını kullandık. Siz de almak istiyorsanız bu kodlarla doğru kombinasyonu bularak yapmayı deneyebilirsiniz ama dediğim gibi ben bir kere yaptım bir daha uğraşmam.

İki kanallı toplam 18 tane 3w Cree marka power led. Maviler ayrı yeşil ve beyazlar ayrı yanıyor. Manuel Timer ile programladım önce maviler yanıyor, 1 saat sonra bütün ledler yanıyor, kapanmadan 1 saat önce sadece mavi ledler yanmaya başlıyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/030820191255181.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/030820191255221.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/030820191255251.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/030820191255291.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/15655/190420191350281.jpg[/IMG][EDIT]gokberkgonenc,2019-08-03 12:59:25[/EDIT]
Armatür Tavsiyesi
Merhaba,

Ya bilindik markaların power led bilindik armatürlerini ikinci el arayın, ya da yine bilindik marka ledlerle kendiniz yapın. Ben hepsini denemiş biri olarak söyleyebilirim ki adamlar bu işleri boşuna yapmıyor, o kadar arge çalışması vs kolay olmuyor. Uzun vadede life spect sizi tatmin etmeyecektir. Benim evimde aquareefpro2 armatürüm var, konumu da takip ediyorsanız biliyorsunuzdur forumda mevcut. Şimdi o armatüre 2x24wt5 yaptırıyorum ki daha efektif olsun. Ama ofisteki akvaryumum için kendim yaptığım armatür çok iyi oldu. Tamamını cree marka 3w ledlerle yapıp ai hd prime armatürünü model aldık. Performans olarak canlılardan da zaten belli oluyor.

Life spect armatürle uzun süre lps-sps bakan görmedim duymadım. Hep elden ele dolaşıyor armatürler. Genelde de yeni başlayanlar fiyatı uygun olması sebebiyle tercih ediyor.
Sumpu Bir Türlü Halledemedim
Merhaba,

Akvaryumu kendiniz mi yaptınız ? Yapan usta ile görüştünüz mü ? Kurulum doğru mu yapıldı ? Normal şartlarda ne kadar su basılırsa o kadar iner debiye bağlı olarak ama bana hata var gibi geldi. Sump dışarısında kalan borunun su içerisine kadar inmesi gerekir doğru bir sistemde. Hadi borulamayı geçtim bölmelerinizde sıkıntı var gibi sump üst hizasına çok yakın duruyor.
Sump Projesi
Merhaba,

Açıkcası anlamakta biraz güçlük çektim, çizim falan yaptınız mı ? Arka sump mı yoksa alt sump mı ?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 362 Online Kullanıcı, 197 Üye

Online Kullanıcılar

uthraven, Superozo, adnanuluçay, Hsynn, ngokkaya, muhammet abaci, Neothauma, korayyy, beyazgul, wolverin, dusumsel, Kromatit, icelebi, BURAK15, İbrahiM SameT, MeRichJane, cozsahin, enginm2000, emirkagan, eskiyapar, ggorkem, Bursayaldiz, Fatih ÇE, derela, MurathanM, Gursoyhasan, pekozgur, GOKHANKAYHAN, keremmina11, daricadiscus, ErdiKaptan, Alp48, must_1032, Supervenenis, ilker2626, Mrtypc26, anchor, hermiş, ceyh, Mikail Erdoğan, Shateiel, Morpho, ssozdemirr, punis_her, SCORPION_79, mcmert, Hiko, onurozgen, Woland, CagriSindirac, koraysoylu, HarunYldrm, Meteor71, toprakzan, emregök, TimKo, Yasarozen, biscuit_35, ozngns, ternapi, Kınayu, frgunduz, AkvaristMustafa, orimohito, MaxKrone, KaridesDoga, sempathyc, MoRt4L33, the__legend, orkali, Yavuz ÖZTÜRK, blue_biber, koridoras, ozgurnez, Grydmrlng, aziz_basak, Brk26, m3mm7r, Cingoz77, Mubetta, AlperTasci, emreemin, mustafa.güvenir, asabijapon, Noeldayi, berkbolk, Goksen, furkantenekeci, AtlasPoyraz, Anıl Özekşi, agha, ALPDEM, alex10, Assa, FatihHoca, CaagriBey, denizulucutsoy, mustafatasan, mesagac, benparker, wendigo, egehamit, yaBiz, semihenes, demir7891, Cüneyt sönmez, hipnos, BALTINLI, ynsmre, Dracula77, OzanEge, Selimbicer, tycoon74, Mustifree, Fatihs, yedili, ulvikerem, abunil, FurkanKöse59, Nadirmbuna, ersel, yucesoy83, altan16500, Adnan53, WaveRider, Corydoras34, RaspberryChoco, lemur, byyilmaz, zsgoksu, volkantuna, Nerogatto, YASİN K., Cmlcngz, cenkistan, bkaracayir, mozcanc, cyhn84, AliA, Zulkarneyn, beyaz_kartal, umutsb, ademh, ccrawenn, a.gumrah, sot5454, isik, tkahramaner, onurmt, lazarusv20, cashercash, Mustafasuna, Hamza Özel, Arapaima, newology, DRARH, yunusessiz, inspector, erdalakçay, Qguz, TalhaAkif, DTkadir, teksel, gunata2003, Levent Gltknr., efebahser, Bgunduz34, fikret43, Laetacara, mrtfrldk, irmak, MiSoSiKiaN, Hobbici, Ozden73, bulentx1, Acil Stop, Arkun, lazy46, mutlubaba, blokurlu, FurkanYnk, seran06, USD4EVER, ProScotch, mustican07, spongebob55, erdemovic, MŞEN, corax, Fercak, Yalnız kurt, demasoni1, ahmetakkus0650, sirhill, devito, BurhanAskin, bayezidibistami, DeviLLe,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,770,690 Mesaj
  • 405,220 Konu
  • 91 Forum
  • 143,543 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,853 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.