ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
vel1d
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
61
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
20 Mart 2023 18:14
Son Ziyaret:
27 dakika önce
Toplam Mesaj:
104 [0.24 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
68 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Velid Hamamcıoğlu
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Velid Hamamcıoğlu

SON 10 MESAJI

Dark Method 60x40x40 High Tech Bitkili
Rotala indica greenlerdeki yeni yapraklarda sararma ve lekelenme söz konusu, diger bitkilerde bu mevcut degil. Potasyum eksikligi belirtisi degil mi?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/238928/240520241202381.jpg[/IMG]
Lepisteslerim Ve Karideslerim Ölüyor
İç filtre debisi fazla mı onu kontrol edin.

Yemi biraz azaltın 1 tablet verin balık sayısına bağlı olarak.

Su sıcaklığını 24 e düşürün.

Su değişimini %30 ile sınırlayın, ani yüksek miktarda su değişimi doğru değil.

Suyu eklemeden önce dinlendiriyor musunuz ya da su düzenleyici kullanıyor musunuz?
Co2 Difüzör Tavsiyesi
[QUOTE=Sardinha]
Onun için ekstra damla sayacı gerekiyor mu damla sayacına difüzörden fazla para istiyorlar.Tüplü sistem.[/QUOTE]

Evet gerekiyor ancak şu an elinizde mevcut bulunan 3 in 1 ile damla sayacını ayarlayıp, yeni olan ile devam edebilirsiniz. CO2'de önemli olan damla sayısı değil zaten indicatörün yeşil olması, onu baz alarak ayarlayabilirsiniz.
Çatlak Akvaryum Camı
Evet sorun olabilir, birisi yüzeysel kırılmış ancak diğeri içerden kırılmış ve basınç gördüğü anda kırık veya çatlak her neyse yürüyüp gidebilir, hiç risk almayın derim.
Co2 Difüzör Tavsiyesi
Tüplü sistem kullanıyorsanız Creaqua bubblegun difüzörünü tavsiye ederim, çok iyi çözüyor.
Akvaryumumda Ne Yaparsam Yapayım Bitkilerim Ölüyor
Karasal aydınlatma veya su aydınlatması diye bir şey yoktur, ışık ışıktır [:)))]

Buradaki fark kullanılan ledlerin renkleri, beyaz ışık kullanılmasının sebebi bitkilerin fotosentez yapabilmesi ihtiyacı olan spektrumun büyük kısmını karşılaması sebebiyle kullanılır, bitkilerin ihtiyacı olan renkler, beyaz mavi ve kırmızıdır, bunlar da kendi aralarında parcalanır ancak siz imal etmeyecegeniz icin kafanızın karısmasına gerek yok, aqualed aydınlatmanız su anlık size gayet yeterli. 40-50 watt'lık bir aydınlatma alırsanız 2 hafta sonra tankı yosundan göremezsiniz, böyle bir şey yapmayın sakın [:cik:] [:D]
Lepisteslerim Ve Karideslerim Ölüyor
Filtre olarak ne kullaniyorsunuz?
Fazla yem mi veriyorsunuz?
Su sıcaklığı kaç derece?
Su değişimi ne kadar sürede ne kadarlık yapiyorsunuz?
Tankı ne zaman kurdunuz?
Akvaryumumda Ne Yaparsam Yapayım Bitkilerim Ölüyor
[QUOTE=onurckmk]


maddeler halinde yazdıgınız için teşekkür ederim. ben de maddeler halinde sorularınıza cevap vermeye çalışacağım :

1-) aydınlatma olarak 2 farklı lambayı aynı anda kullanıyorum. bunlar sırasıyla eversonic Bitki Yetiştirme Lambası Full Spektrum 300leds 256v 8w , aqualed marka full spectrumlu led aydınlatma 20 cm lik

2-) co2 ekipmanı olarak İSTA marka co2 tüplerinden kullanıyorum ve yanında verilen plastik co2 yoğunluk salınımlı aparatı kullanıyorum. günde 2 defa bu aparatın içerisi fotoğrafın sağında gözüktüğü gibi co2 ile dolduruluyor ve suya salınım yapılıyor.

3-) kullandığım gübre markası crystalpro aquatic markasının 2 ayrı sıvı gübre karışımı. bunları haftada 2 defa arkasında yazan ölçekler doğrultusunda şırınga ile suya veriyorum.

4-) kullandığım suyu arıtma cihazından alıyorum çeşme suyunu doğrudan kullanmıyorum ve her hafta ortalama 20 litre kadar su değişimi yapıyorum. her su değişiminden sonra yine cyrstalpro aquatic markasının su düzenleyicileri olan bacto feed, multi-vit, aqua conditioner ve aqua clear ürünlerini yine şırınga ile 1 defalık veriyorum.

5-) lav kırığının ebatı 3mm lik olarak kullandım. ek olarak bitkilerin köklerinin olduğu alanlara kapsül gübreler ekledim ama ne yazık ki pek bir fayda göremedim :/ kumumun markası da REEFLOWERS ICELAND SORREL LAVA

EK OLARAK AYDINLATMA İÇİN ZAMANLAYICILI PRİZLERDEN ALDIM. SABAH 8 İLE ÖĞLEN 1 ARASI AYDINLATMA SAĞLIYORUM. DAHA SONRA IŞIKLAR KAPANIYOR. ÖĞLEDEN SONRA 4 TE YENİDEN AÇILIYOR VE AKŞAM 9 A KADAR IŞIKLAR YANIK KALIYOR.

AKVARYUMUN SICAKLIĞI SÜREKLİ SABİT KALIYOR SOĞUTUCU MEVCUT 26 DERECEDE SABİT KALIYOR.

VALLA BİR BİTKİLİ AKVARYUMDA NE YAPILMASI GEREKİYORSA ASLINDA HEPSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUM AMA BİTKİLERİM YİNE BÜYÜMÜYOR VE HATTA DEDİĞİM GİBİ ÖLÜYORLAR. NAPMAM LAZIM ALLAH AŞKINA BİR YOL GÖSTERİN[:((][/QUOTE]


1. Sadece aqualed full spectrum kullanmanız yeterli, diğerini şimdilik kullanmayın.

2. O aparat suya ihtiyacı olduğu kadar co2 salgılamaz, 7/24 veya ışıklar açılmadan 2 saat önce gibi belirli bir oranda ve miktarda co2 verilmesi lazım, bunu da dediğim gibi indicatör edinerek öğrenebilirsiniz, şu anda mevcut sisteminizin yeterli co2 sağlamadığından eminim.

3. Gübrelerin resimlerini yükler misiniz veya içerik olarak ne içerdiğini yazar mısınız detaylıca.

4. Bacto feed kullanmayın gerek yok amonyak yüklemeye, multi-vit kullanabilirsiniz, conditioner kullanabilirsiniz, clear kullanmayın (bitkilerin ihtiyacı olan besinleri bağlayabilir)
Eğer arıtma suyunuzdan sonra remineralize yapmiyorsanız ki bahsettiginiz ek katkılar arasında bu yok, suyu tekrar bitkilerin ve balıkların kullanabileceği GH ve KH aralığına getirmeniz gerekmektedir, KH şimdlik sizin için önemli olmasa da GH değeriniz minimum 2-3 olmalı. TDS metre edinip suyun tds değerini öğrenebilirsiniz.

5. kumunuzda bir problem göremedim o halde, tekrar kapsül gübre ekleyebilirsiniz, zararı olmaz.

6. Aydınlatmayı günde 7-8 saat tek seferde olacak şekilde ayarlayın, öğlen 12 de açıyor iseniz akşam 7-8 gibi kapansın, bu süreyi kısaltabilirsiniz bitkilerin kök gelişimi tamamlanana kadar ancak burada temel husus tek seferde ışığı vermek, asıl mantık doğayı taklit etmek olduğundan bi sabah bi de akşam güneş tepede olmaz [:)))]

7. Akvaryum sıcaklığınız biraz yüksek, bitkili ve canlı bulunan akvaryumlar için 24 derece idealdir [:iyi:][EDIT]vel1d,2024-05-23 14:05:33[/EDIT]
Eheim Ecco Pro 200 Mü? Eheim Klasik Modeli Mi?
Fluval 207 tavsiye edebilirim, debi düşmesi vs. de yaşamazsınız, malzeme kalitesi oldukça iyidir.
150*50*60h Isıtıcı Tavsiyesi
Oda aşırı soğuk olmuyorsa (20 derece aşağısı) Tetra ht 200 w yeterli olur. Sirkülasyonun iyi olduğu bir noktaya koymanız yeterli.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.