ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
AquaticPlants
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1028
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Aralık 2020 19:26
Son Ziyaret:
Dün 12:27
Toplam Mesaj:
604 [0.67 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
AquaticPlants
Doğum Tarihi:
15 Haziran 1989
Yaş:
34
İl:
Istanbul
Meslek:
Kamu personeli...
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228388/160120211948081.jpg[/IMG]

SON 10 MESAJI

İlk Tecrübe High Tech Deneyimim.
İlerleme gayet şahane, diffüzörü değiştirmeniz yerinde olmuş bu arada tek tropica turuncu ilerleyen süreçlerde hata verebilir yanına yeşil eklemeyi şimdiden düşünün. Bitki kızarması için sıfır nitrat yeşil bitkilerde olumsuz sonuçlar yaratabilir bu da komple tankı etkiler bu yüzden tropica yeşil'i ufak dozlarda başlayın. "Hacme göre belirtilenin yarısı kadar bir süre ideal"
Saç Yosunu Sorunu
Paniğe gerek yok. Bu tür durumların çözülememesinin tek nedeni panikle yapılan agrasif değişimlerdir. Zincirleme bir biyo nüfus henüz gençse çok kırılgan bir yapıdadır, küçük müdehaleler negatif yada pozitif olarak büyük sonuçlar doğurabilir.

Genel itibari ile yosun oluşumunun temeli bitki enzim kapasitesinde oluşan bir hatadan kaynaklanır. Mevcut bitkilerinizin enzim kapatistesi ve hızı düşükse daha hızlı olan biyolojik oluşum her zaman beslenme yarışında daha hızlıdır. Bundan mütevellit öncelik hızlı besin tüketimini tamamen kesip yosunu zayıflatmakla işe başlayın mesela ışığı kısıp besin dozajını 3/1'e düşürün, oksidasyon ve karbondioksit dengesini koruyun bunu da ışık süresince co2 seviyelerini stabil tutup ışık kapandığında oksijen seviyesini artırmak için bir hava motoru kullanabilirsiniz.

Ekstra olarak acilen önceliğinizi aşağıda yazdıklarıma göre eksiksiz ve sırasıyla uygulayın.

1- organik atık yükünden kurtulun, dip temizliğini iyi bir şekilde yapıp sağlıksız bitkilerinizi akvaryumdan uzaklaştırın.

2- dış filtre süngerlerinizi ve malzemelerinizi güzelce yıkayın. Bir kovaya akvaryumdan su alın, içerisine lt başına 3ml kadar hydrojen peroxide ekleyin ve bütün filtre malzemelerinizi bu suyla yıkayın.

3- en başta yazdığım gibi ışık, besin, co2 ve o2 seviyelerini ayarlayın.

4- bunları tamamladıktan sonra yukarıda unuttuğum 3/2 su değişimini damacana su ile tamamlayın. Bakteri döngünüzü hızlandırmak için akvaryumunuza harici magnezyum sülfat eklemesi yapın. 40lt tanklarıma genelde 1 tatlı kaşığı kadar kullanıyordum.

5- bu süreçte besin olarak all in one kullanmıyorsanız eğer demir dozlamanızı normal kullanımınızın 10/1 oranında tutun.

Hepsi bu ve bu yosunun yok olma süreci zaten minimum 1 ay sürer, bu size özgü bir olay değil profesyoneller için de geçerli bir durum. Sabırlı olun.

Bu söylediklerimden verim almazsanız ve foruma tekrar uğrarsam bir yöntem daha var konunun altına onu da anlatırım.

Not : akvaryum low tech ise ona yapacak birşey yok, manuel temizlik yaparak tankın oturması dışında elinizden birşey gelmez.

Her zaman dediğim gibi, tankınızda bir bitki sararıp soluyorsa verim alamıyorsanız onu yaşatmaya uğraşmayın, çıkarın atın çünkü o bitkiyi yaşatayım derken herşeyi batırırsınız.
Tanganyika Gölü Kıyı Şeridi , Kayalık Habitat
Tanganyika tanklarına hep imrenmişimdir. Emeğinize sağlık çok hoş görünüyor.
78*40*40 High Tech Tank Nadir Türler İle Kurulumu
[QUOTE=hasancn]

Ali hocam hoşgeldin. Uzun zamandır forumda görmüyordum seni telefonda da konuşamadık. Tekrar aramıza hoş geldin diyelim mi? Yoksa bi uğradın mı? Aramıza geldiysen bitkilerin benden ha.

Tanktaki kirlilik çok sıkıntı gerçekten, gübre'den ziyade ben toprakla çok zorluk çekiyorum. Eski bir toprak ve aşırı derecede aşınıyor. Çok fazla tozlaşma var. Toprak bildiğimiz eriyor. Herhalde 6 ay sonra 1-2 cm zemin azalacak.

Reis gübre de zaten seyrek tutuyorum mg yi ama yaptıgım gh artırıcılarda sürekli mg değeri ile oynuyorum. Mesela şuanki gh artırıcımda 1.75:1 oranında ca mg kullanıyorum. Bu fazla mg'nin mikro'yu sınırlandırdığını ama demir alımını artırdığını düşünüyorum. Çünkü günlük verilen 0,09 demir tropicanın 1 haftalık demir değeri, ben günlük bu değeri verdiğim halde Ericaoulon cineriumda demir eksikliği yaşadım. Bunu magnezyuma bağladım , mg fazlası demir ve manganezin alımını artırdı diye düşündüm ama senin gübre kullanım alanlarında bilgin çok fazla bana bu konuda yardımcı olabilirsin.

Ama aklımda şu var ca mg oranını mg lehine yüksek tutsak ne olur acaba? Atıyorum 3 mg 1 ca oranı ne gibi bir etki yapar? Var mı tahminin? Bir denesek mi nasılsa öylesine bir tank

[/QUOTE]

Saygılar hocam, sadece eski dostları görmek için bi uğradım diyelim malum hanım ambargosuna takıldık şuan için önümüzde ki süreçte yeniden başlama gibi bir durum söz konusu değil sanırım. [:?]

Aktif toprakların üretim aşamasında silikat değerleri düşük tutulduğu için ömrünü yitirdiğinde erimeler ve tozlaşmalar başlıyor bu yüzden 3 aylık derinlemesine yapılan dip çekimini şu tansiyon aletlerinin pompası gibi bi zımbırtı var onunla yapmak bir süre daha tank ömrünü uzatır. Üzerine dere kumu sermekte bir çözüm.

Mikro enzimlemesini tek bir etken sınırlamaz hocam, mikro elementin bütün içeriği baştan aşağı zincirlemedir yani her biri, bir diğerinin enzimlenmesine yardımcı olur. Mg'nin mikro elementi etkileme gibi bir durumu yok ve o tez'i barreportta çürüttüklerine dair bir konu okumuştum yanlış hatırlamıyorsam ki zaten beni biliyorsun tanka yemek kaşığıyla mg atan biriyim. [:)))]

Dediğim gibi hangi akvaryum olursa olsun bir tankın kaderini mg belirler, bir tankta yaşayan bütün canlıların gelişimi için ihtiyacı vardır o yüzden tankta hızla tükenir. Bizim gübrelerimizde ekseri magnezyum sülfat kullanıldığı için magnezyum enzimlenir biter ve geriye su kirliliği yarayan sülfat kalır ve bu da değerlere etki eder.
78*40*40 High Tech Tank Nadir Türler İle Kurulumu
Selamlar hasan hocam...

All in one kullanımında mg her zaman error veriyor, tankın bütün kaderi suda bulunan mg oranına bağlı. Bakteri kolonilerinin gelişiminden tutun da bitki besin enzimlemesine kadar bütün döngünün devamlılığını mg sağlıyor bu yüzden uzun süreli genel çalışma ve kanım all in one içerisinde mg bulundurup suyu bir nebze de olsa doyurmaktansa ayrıca salt mg dozlamaları bu konuda büyük öneme sahip. Bilirsiniz ki gübre yapımında su doygunluğu büyük önem taşıyor ve doygun su kirliliğe sebebiyet veriyor ve olumsuz etkiler bırakıyor. Ne kadar az kirlilik o kadar temiz tank diyorum tabi sizin tecrübeleriniz oldukça yüksek bu yüzden besin dengeleme bilgisine sahipsiniz.
Bettarmy: Bir Beta Üretimi Girişimi
[QUOTE=Neothauma ]

Merhaba,
Aslında hortlanacak bir şeyim kalmadı. Uzun süredir betam yok. Yakında Sofya’ya taşınıyorum o yüzden hobiye belirsiz bir süre ara vereceğim.[/QUOTE]

Kısmen üzücü tabi haliyle ama atılımlarında başarılar diliyorum kıymetli hobidaşım. En kısa zamanda iletişime geçelim, uzun süredir sohbet edemiyoruz. [:)]
Bettarmy: Bir Beta Üretimi Girişimi
Konuyu hortlatayım da armağancığım bi güncelleme atsın. [:)))]
Dıy Dozaj Pompa Sistemi (arduino İle)
[QUOTE=rccol]

Teşekkürler.
Proje devam ediyor.
Son halini alması için dizayn değişiklikleri ile uğraşıyorum.
Bir iki ürün siparişi verdim ve onların gelmesini bekliyorum.
Yakın zamanda bitmiş halini yayınlarım inşallah.Ali kardeşim tabiki balık ve akvaryum bizim hobimiz.
Uğraşmak didinmek, emek ve zaman harcamak gerekiyor.
Hobinin anlamı bu.

Ama Arduino ile bir şeyler geliştirmekte benim bir diğer hobim.
Onlada bir şeyler üretmekten zevk alıyorum.
Yoksa bu yaptığım dozaj pompa projesini her hobici kullanacak diye bir durum yok.

Ayrıca ben iş sebebi ile çok seyahat eden biriyim.
Ben evde yokken de dozajlama düznli bir şekilde devam etse kötümü olur?
[/QUOTE]

Benim ki latife hocam [:)]
Dıy Dozaj Pompa Sistemi (arduino İle)
Uğraş olarak güzel bir çalışma emeğinize sağlık hocam. Fakat otomatik sistemler hobiyi hobilikten çıkarıyor düşüncesindeyim. Yapacağımız bi su değişimi bi gübreleme bi budama zaten, onları da otomatiğe bağlarsak ne anlamı kalır hobinin. [:lol:]

@hasancn hocam üretim tanklarının bir kaçında dozaj pompa sistemlerinden kullanıyor belki bir fikir verebilir.
Brezilyın Stilimsi Bir Deney Tankı...
[QUOTE=Stass]Hocam fırınlanmış saksı toprağı hangi marka acaba[/QUOTE]

Markasını bilmiyorum ama a101den almıştım sanırım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.