ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
krib
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
50
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Ocak 2008 07:28
Son Ziyaret:
14 Temmuz 2019 10:07
Toplam Mesaj:
386 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cihangir Ünlütürk
Doğum Tarihi:
03 Eylül 1984
Yaş:
34
İl:
Istanbul
Meslek:
endustri urunleri tasarimi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/41770.jpg[/img] (Maalesef klavyem Turkce desteksiz)

SON 10 MESAJI

Leopar Çalı Balığı
Uzun süre beslediğim bir tür, cok karakterli ve güzeller. Saklanmaları ve çekingenlikleri doğaları gereği. Cinsiyet tayini en net yetişkin erkeklerde solungaç kapaklarındaki dikenlerden yapılabiliyor. Bende 2 yıla yakın beraber sorunsuz yaşadığı pelvicachromisleri bir anda yemeye karar vermişti. Ağzına sığmasına da gerek yok, kuyruktan yakalayıp ikiye bölebiliyor avını. Bence sorun yaşamadan ayırın. [EDIT]krib,2018-12-06 14:29:47[/EDIT]
Cüce Afrika Dünyası
[QUOTE=AmazonDream]

Anladım önemli olan tek fark güçlü eş bağları.[:)]

Isıyı 26'ya yükselttiğimde balıklardaki hızlı ve heyecanlı hareketler daha durgun bir hal aldı zaten sazanla ilişkilendirmemin sebebide buydu. Sanırım normal olan durgun halleri[:)]

Titremeler tekrar başladı bu sıcaklıkta. Yabancı bir arkadaşın deneyim yazısını okudum 27.5 derecede tam verim aldığını söylemiş ancak bu yüksek bir değer gibi geldi bana. Bir yarım derece daha artırıp gözlemliycem umarım yavru alırım.

Garip bir yapısı var eş konusunda. Bir kaç defa erkeğin canlı su piresini ağzına alıp dişinin önüne attığına şahit oldum. İzlemesi çok keyifli bir tür. Sürekli yan yana geziyorlar oldukça hoş[:)][/QUOTE]

Pelvicachromisler eş bağlılığı ve yavru bakımı konusunda rakip tanımaz :) Sıcaklık konusuna çok takılmayın derim, o kadar hassas değiller. Biraz zaman verin balıklara. Şimdi akvaryumunuzun fotoğraflarını gördüm, yumurtalayabilecekleri bir kaç alternatif yer sağlarsanız faydası olabilir. Bir de şimdilik müdahale gerekmese de ileride sıfırdan akvaryum kurarsanız ince silis kum öneririm. Eğer altını kazıp yuvayı derinleştirebilirlerse daha güvende hissediyorlar.
Cüce Afrika Dünyası
[QUOTE=AmazonDream]

Cihangir bey üretimle alakalı sıcaklık değerini paylaşabilirmisiniz. Benim ilk batı afrika deneyimim oluyor. Yapısal olarak (daha çok ağız yapısı ve kum karıştırma hareketleri) sebebiyle sazan türünü andırdığı için ilk etapta sıcaklığı 24.5 derecede tuttum. Titreme hareketleri kesildi. Sonrasında 26'ya çıkardım ancak hala bir icraat yok. Deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyorum. Nigerian red bendeki[/QUOTE]

Merhaba, öncelikle davranış ve ağız yapısı gibi morfolojik özelliklerin sıcaklıkla hiç bir alakası yok. (Sazanların ağız yapısına bakarsanız bıyıkları vardır zaten, cichlidlerle benzerlikleri yok bu bakımdan. Bir diğer yandan sazansıgiller familyası içinde tropikal türler de var, onları da soğuk su diye düşünmemek lazım hemen.) Nigerian redlere gelince 24.5 derece yeterli bir ısı ama balıkların üreme döneminde sıcaklık daha yüksek (bazı istisna türlerde daha düşük) olabiliyor. Bir de nesillerdir tank üretimi canlıların ihtiyaçları/toleransları doğal olandan sapabiliyor. Eğer 26 derecede daha keyiflilerse sıcaklığı tekrar yükseltin. Aslında işin özeti sazan yerine aynı familya içinde (cichlidae) yer alan, yaklaşık aynı enlemde yaşayan ve benzer ekolojik niş dolduran apistogrammaları referans alabilirsiniz kabaca. Temel ihtiyaçları büyük ölçüde tutuyor.
Cüce Afrika Dünyası
Bahsi geçen türlerden Nanochromis parilus, N. tranvestitus, P. taeniatus (aslında taeniatus değil) ve P. subocellatus türlerini şu an besliyorum. Bunlardan N. parilus'u 3 nesil üretip dağıttım, transvestituslardan geçtiğimiz ay yavru almıştım ancak (tahminimce hidra sebebiyle) yavruları kaybettim, bir sonraki batını bekliyorum. P. subocellatus'lar henüz yeni yetişkin oluyor, şimdilik geçimsiz bir çift gibiler ve biraz daha zaman ihtiyaçları var gibi. (Forum üyesi Devito'ya subocellatuslar için teşekkür etmeden olmaz, kolay kolay bulunacak bir tür değil) Son olarak P. taeniatus'la ilgili not düşmek lazım, moliwe gibi sarı karınlı formlar P. kribensis olarak yeni bir tür altında sınıflandırıldı. P. taeniatus ismi sadece eskiden "Nigerian red" olarak anılan form için geçerli. Moliwe formunu daha önce üretmiştim, yıllar sonra aynı türe dönüş yapıp tekrar bir batın yavru aldım. Aslında Batı Afrika'da çok sayıda güzel tür var ancak bölgedeki savaşlar ve politik durum yüzünden pek çok yerden uzun zamandır balık toplanamıyor. Bir fırsat bulduğumda düzgün fotoğaflar çekebilirim umarım.
Yarışmada 1. Olmanın Sırrı!
Bunları yarışmaya bir kaç kere katılmış ve derece almamış biri olarak yazdığımı belirtmek isterim.

Öncelikle "Bu canlı yarışması, fotoğraf yarışması değil" demek anlamsız. Canlı yarışmaları "canlı" yapılır, balığınızı, kedinizi, köpeğinizi alır gidersiniz, jüriler de gelir, birebir canlılar puanlanır. Akvaryum.com'daki gibi bir yarışmada fotoğraflama becerisi de mutlaka puanı etkileyecektir, sonuçta değerlendirme fotoğraf üzerinden yapılıyor. Peki bu durum yarışmayı tamamen fotoğraf yarışmasına mı çevirir? Kesinlikle hayır. Eğer bu bir "fotoğraf yarışması" olsaydı, fotoğraf kalitesi yüksek, sanatsal değer taşıyan ( örneğin hasta ya da ölmek üzere bir balığın fotoğrafı gibi ) derece alabilirdi. Sapla samanı karıştırmamak lazım.

Photoshop ya da herhangi bir yazılım müdahelesine karşı çıkmak, bunu yasaklamaya çalışmak da anlamsız. Sonuçta fotoğrafların tamamına yakını dijital araçlarla çekiliyor. Hele cep telefonuyla çektiğinizde zaten ortaya çıkan fotoğrafta yazılım müdahelesi en baştan var, en basitinden otomatik ayarlarla çektiğinizde white balance vs. gibi pek çok değer cihazdaki yazılım tarafından manipule ediliyor. Bu değerlere sonrasında herhangi bir yazılımda müdahele edilmesi bu açıdan herhangi bir haksızlığa yol açamaz. Zaten balıktaki fiziksel kusurların giderilmesi vs. yasak olduğu açıkça belirtilmiş. Bugünkü imkanlarla her türün nasıl görünmesi gerektiği belli, dolayısıyla renk konusuna yapılacak doğal olmayan bir müdahele zaten oy verenlerin dikkate alması gereken bir durum. Eğer farkedilemeyen ama kural dışı müdaheleler varsa, bunlar zaten Photoshop'u yasakladığınızda da çözülmeyecektir.

İş en nihayetinde oylama yapanların tarafsızlığına ve değerlendirme becerisine kalıyor. Eğer bir haksızlık varsa da bu noktada ortaya çıkıyordur. Yarışma adil mi, net bir cevap veremem ama adil olması için gerekli kriter jürinin objektif ve yeterli olması. Objektiften kastım arkadaşının çektiği fotoğrafa ya da sevdiği türün fotoğrafına yüksek oy verme gibi durumlar. Yeterlilikten kastımsa oy verenlerin konusu geçen türleri adil değerlendirebilecek ölçüde konuya hakim olmaları ve fotoğraflardaki aşırı müdaheleleri farkedebilecek göze sahip olmaları. Maalesef bu tip yarışmalarda halk oylaması tadında herkese açık oylama yapıldığında bu kriterleri tam anlamıyla tutturmak mümkün değil. Uzman jüri kurmaya çalıştığınızda da elitistlikten adam kayırmaya suçlanmadığınız şey kalmıyor. Bence tüm bunları değerlendirip biraz daha insaflı eleştirmek lazım yarışma sistemini.
Alamanya Fethi Başlıyor ( Duraklama Devri’nde )
"Guruldayan" herhalde Ingilizce'de "croaking gourami" olarak gecen T. vittata. Gorunus olarak benzer turler.
Microfex / Dero Worms
1-2 ay kadar önce yurtdışında yaşayan bir arkadaşımla getirip getiremeyeceğini konuşuyorduk. Türkiye'de beslendiğini hiç görmedim ama aslında doğal faunada mevcut olan bir tür. Kendini destekleyen sistemler (%100 olmasa da) kurmak için bu tür canlılar cok faydalı, hem atıkları dönüştürüyor hem de canlı yem sağlıyorlar.
Nanochromis
Saf ozmoz suyu kullanana kadar bendekiler yumurtlasa bile yavru görememiştim. "Zenginleştirilmiş" kısmı sorun olabilir. Donmuş ya da canlı yem teşvik edici oluyor. Biraz kum kazıp iyice saklanabilecekleri bir kaç yuva sağlamak bende işe yaradı, en az 2 cm çok ince kum tavsiye ederim. Bir de agresif bir tür olduğundan "dither" koymakta fayda var. Bunlar olduktan sonra durduramıyorsun resmen :)
Tüm Gemma Marka Yemler
"The New Generation Artemia" yemini 2 haftalık Apistogramma yavrularında denedim, sonuç hiç fena değil. Tabi gerçek artemia kadar istahlı yemiyorlar ama yiyorlar, boyutları ve rengi birebir artemia gibi. İnka yavrularına o boyda başka kuru yem yediremediğimi düşünüce bence başarılı bir yem. Büyümeye etkisini görecek kadar kullanmadım henüz. Ama gene de tek başına canlı artemia alternatifi değil bence. Zaten firma da artemiadan kuru yeme geçişte kademeli olarak verilmesi gerektiğini söylüyor. Bunun yanında "Growth and Breeder" yemi de biraz sert bir granül olmasının dışında iyi sonuç veriyor. Growth lafı biraz yanıltıcı olabilir çünkü bir çok balık 2 cm'den küçükken bu yemi yiyemez. Genel olarak memnun kaldım diyebilirim.
Cüce Amerikan Dünyası
Yanilmama sevindim, benimkiler artemia yiyememisti. Hatta en son inka yavrulari da ilk iki gun yiyemediler, simdi suphelendim acaba bendeki artemia iri larvali bir tur mu diye. Yavru bakarken kafayi sabit tutup kuyruklarini asagi yukari sallamari vs izlemesi cok keyifli bir tur. Tekrar tebrikler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,741,108 Mesaj
  • 401,294 Konu
  • 91 Forum
  • 141,729 Forum Üyesi
  • 1,446 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,444 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.