ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Taner01
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Ekim 2010 20:40
Son Ziyaret:
19 Ocak 2020 22:11
Toplam Mesaj:
119 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Taner BOZKURT
Doğum Tarihi:
28 Şubat 1983
Yaş:
37
İl:
Adana
Meslek:
Biyolog
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/99778.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Discus Larva ölümleri
[QUOTE=milamber]Taner bey söylediğiniz gibi artemia da etken olabilir,bunun yanı sıra bir hafta on gün süreci içerisinde solungaç paraziti kaynaklı larvalarda kayıp da yaşana bilir benim aklıma ilk olarak o seçenek geliyor açıkçası.Anaçları üretime alırken sağaltım yapmışmıydınız?Ölümler önce yavruların anne babadan ayrılması sersem sersem yüzmesi ve akabinde ertesi günü ölme şeklinde ise pariziquanten içerikli bir ilaçla ilaçlama yapmanızı öneririm.Bu söylediğim ölümler devam ediyorsa tabi ki.[/QUOTE]

İbrahim bey teşekkürler bu gün sabah yine 33 ölü vardı. Yazınızı okumadan önce bir ilaç eklemiştim sabah ölüleri çektikten sonra. İlaç: Microbe-Lift Praziquantel.
Daha öncesinde yapmamıştır. Balıklar yukarı doğru yüzmeye çalışıp ölüyor.

Hala yavru ölümleri devam ama daha yavru var anne-baba sırtında..!


swamp012014-09-02 10:13:48
Discus Larva ölümleri
[QUOTE=milamber]Taner bey larvalarınız sırta geçtimi?Eğer geçtilerse kaç günlükken artemia verdiniz.Balıklarınız kaçıncı günde ölmeye başladı.[/QUOTE]

sırta geçmesinin 7. gününden sonra başladım artemia vermeye. Verdiğim akşamın sabahı 35 adet (belki daha fazla) ölmüştü. Artemia yumurta kabukları da gitmiş olabilir akvaryuma. Vermiyorum ama toplamda çok ölüm oldu. 
Discus Larva ölümleri
Merhaba Arkadaşlar,

Bir süre önce 85 ten fazla larva aldım. Artemia çıkarma konusunda zorlandım ve sonunda larva çıktı. Süzdüm verdim fakat sanırım fazla oldu. Belkide kabukta gitmiştir. 24 saatte 35 ten fazla larva öldü. 48 saat oldu ve hala az az ölümler devam ediyor. Artemia vermiyorum bu ölümden dolayı.
Ne yapmalıyım?  artemia dışında yem önerisi olan var mı?

Yardım lütfen...!

swamp012014-08-31 17:43:14
Discus Göz Hastalığı
[QUOTE=celalabay]Hocam öncelikle geçmiş olsun. Benim akvarymumuda br balıkta olduğunda herkes amonyak ve nitrat demişti ama bence su değişimi esnasında dinlendirmiş olsam da kullandığım su buna sebep oldu diye düünüyorum. Yaklaşık bir gün kadar bir süre Sera Bactopur tedavisi ile karantina akvaryumunda tuttum balığı değişen tek şey renginin daha da kararması olmuştu. Ayrıca ana tankta bir balığın tek gözü daha hafiften şişmeye başlamıştı. Eminönü-karaköy den 3 lü kartuş filtre aldım ve hemen o günün akşamı su değişimlerine başladım. Her geçen gün iyiye gitti ve ikisi de şu anda maşallah çok iyi. 

Tavsiyem hastalık ilerlemeden bolca ve mümkünse kartuş filtre kullanarak edindiğiniz su ile değişim yapın. Bence discusların yegane ihtiyacı bu.

Çok geçmiş olsun. 

Bu arada Discus da oldukça bilgili bir abimin tavsiyesi ile permasol almıştım. 1-2 dk iyice havalandırılmış permasollu suda banyo da yaptıracaktım. Şükür ki gerek kalmadı.
[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Bende de filtre var ordan su değişiyorum. Birde Permasol ü araştırayım.
Discus Göz Hastalığı
[QUOTE=celalabay]Az önce teşhis koydum.. Bu durumu yaşamaktayım. Balıklarım 75 (tahmini) günlük. Sadece birisinde bir gözden başladı.Su değişmine çok dikkat ediyordum. Sanıyorum dün gece eklediğim 70 litre su buna sebep oldu. Dinlenmişti fakat yine de bir balıkta bu görüntüyü gözlemledim. Discuslarda tuz kullanımı ne derece mümkündür bilemiyorum. Karantinaya alıp tuz kullansam olumu ki?  [/QUOTE]

Celal bey, uzun bir süreden sonra başka bir balığım yine bu hastalığa yakalandı. Kesin çözümünüz nedir aceba..!
Reeflowers pearl white sand
[QUOTE=Denges] [QUOTE=swamp01]Deniz akvaryumum için 2 kova döktüm, 1 aydan fazla bulanıklık geçmedi. Katman katman akvaryumu yapladı. Camlar, cihazlar yani her taraf toz ile kaplandı. Hala kumu akvaryumdan çıkarmak için uğraşıyorum.

[/QUOTE]

Doğrudur Taner Abi. Bizde ilk döktüğümüzde aynı durumla karşılaşmıştık. Akvaryum adeta süt gibi olmuştu bembeyazdı ve tozlar heryere yapışmıştı. Ancak biz üzerine silis kum döktüğümüz için belkide bulanıklık bir süre sonra geçti. Ama evet hele ki kumu yerinden oynatacak bir canlı varsa akvaryumda çok zor bir kum. Ben de o yüzden yeni kurduğum yüksek ph isteyen sulawesi tankıma hiç bulaştırmadım bu kumu,en temizinden mercan kırığı kullandım.[/QUOTE]

Doğru bir seçim yapmışsın. Kum en ufak bir harekette akvaryumu görülmez hale getiriyor. Ne denediysem çözemedim. Şuanda çıkarıyorum. Çıkarırken bile göremeden çıkarıyorum. 
Reeflowers pearl white sand
Deniz akvaryumum için 2 kova döktüm, 1 aydan fazla bulanıklık geçmedi. Katman katman akvaryumu yapladı. Camlar, cihazlar yani her taraf toz ile kaplandı. Hala kumu akvaryumdan çıkarmak için uğraşıyorum.

swamp012012-12-11 15:29:55
Discus Göz Hastalığı
[QUOTE=oyazik]Ben 2 aya yakın uğraştım ve tam çare olmadı hiç bir denemem.Maalesef kötü bir rahatsızlık.Birde size tavsiyem ne olursa olsun 100% su değişimi yapmayın. 

Akvaryumda başka balık var mı şu an?
[/QUOTE]

O akvaryum zaten üretim içindi, sadece 2 adet çöpçü kaldı şuanda.
Discus Göz Hastalığı
[QUOTE=oyazik] Hocam çok geçmiş olsun. Gerçekten çok illet bir rahatsızlık ve oldukça bulaşıcıdır.Ben kesinlikle ana tank içerisinde ilaç kullanmanızı tavsiye etmem. Diğer tüm canlılarda kimyasaldan veya sizin müdehalelerinizden bir şekilde etkilenecektir. 

Bakteriyel bir hastalık olduğu için ısı seviyenizi 2-3 derece arttırmanızı tavsiye ederim, suya bolca meşe yaprağı hatta bulabilirseniz kızıl ağaç kozalağı ekleyin.(Meşe ile ilgili detaylı bilgiiçin; http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=299207&PID=3262109#3262109) 30 lt suya 1-2 ml çay kullanın ve bunu bir kere uygulayın su değişimi yaparsanız da eksilen suya aynı oranda çay demi ilavesinde bulunabilirsiniz. Kaya tuzuda çok önerilen bir yöntem lakin benim tankımda bitki olduğu için ben uygulayamadım. 

Bunlar kimyasal olmadan ilk önerebileceğim şeyler. Lakin hastalık olsun ya da olmasın meşe yaprağını akvaryumunuzda bulundurmanızda fayda var. Verdiğim linkide okuyunca bana hak vereceksiniz.

Tüm bu müdehalelere rağmen (2-3 günlük bir süreçtir bu) hastalıkta gerileme göremezseniz ilaçla tedaviye başlayabilirsiniz. İlaç olarakta bildiğimiz metilen mavisini balığın gözüne günde bir kere bir damlatabilirsiniz. Sürenlerde var ama ben sürerek uyguladığım bir balıkta ciddi anlamda rahatsız olduğunu gözlemledim. Bu tedaviyide 2-3 gün devam ettirin.

Son olarak ise benim gerçekten en etkili sonuç aldığım tedavi yöntemi PERMOSOL...
10 lt sürekli bol şekilde havalanan bir suya permosol ekleyin suda erisin. Hatta erimesi uzun sürecektir isterseniz öncelikle ılık bir su ile eritin daha sonra balığın bulunduğu sıcaklık ile aynı sıcaklıktaki bol havalanmış suya ekleyin. Sonra balığınızı bu suya ekleyebilirsiniz. Bu suda kalması 3-4 dakikayı geçmesin permosol ZEHİRLİDİR. Bu uygulamayıda günde 1 kere uygulayabilirsin. İlk gün 3-4 dk tuttuysanız 2. gün 2-3 , 3. gün 1-2 dk bekletin.

Ben 4-5 haftayı aşkın süre uğraştım. Kesin bir geçme olmadı açıkçası.1 balık kaybettim 1 balığım hala hayatta şişlik yok ama uygulanan tedavilerden sonra tüm metabolizması değişmiştir canlının. Zaten hareket ve tavırlarıda huzursuz olduğunu açıkça gösteriyor. Ama ben ana tankta uygulama gibi bir hata yaptım. Karantina tankında daha etkili olacaktır bu yöntemler. Ve kesinlikle SABIRlı olun. Hayvana üst üste değişik tedaviler yapmayın her tedavi için 1 hafta ayırın balığın durumuna göre diğer tedaviye başlayın.

İnşallah sonuç alırsınız. Gelişmeleri  yazarsanız bizlerde takip ederiz.
[/QUOTE]

Orhan bey teşekkürler.
Malesef bu sabah balığımı kaybettim. Bu şekilde, üreyen 1 çift balığım öldü. Ne illetmiş çözemedim ama benim için kötü oldu. Isıyı artırmıştım, metilen mavisi uygulamıştım su temizlenmişti ama kurtaramadım 2 günde öldü.

Discus Göz Hastalığı
[QUOTE=M.Tuna]Sera'nın bir ilacı buna benzer bir hastalığı akrabamda  geçirmişti ama asla pansuman yapmadık ve  % 100 su değişimi yapmadı.
Yedek tanka almıştık.Yaklaşık 2 yada 3 gün kaldı ve düzeldi.

[/QUOTE]

Hangi ilaç?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 404 Online Kullanıcı, 220 Üye

Online Kullanıcılar

twinsoul, emreert, Akvarist Görkem, Mikail Erdoğan, hatesli, suzillisi, biacar, ibrahimhakki, otto, MertA, Skylord, edabilsel, fatihkuzen, praksis, onur55, Tülek, Sezerturunç, SonOfWolf, Kınayu, Ali.65, Alihanunal01, muratyuce58, EmirHaN, DumansaL, darkandcold, xplashz, CagriSindirac, Arifhb, Mete Duru, soliter83, onurxonur, Chensy, ataU, Vascol, daricadiscus, rexxter, alecozan, SonGökhan, mrah, anchor, Jujlak, Said Sığar, sina cen, borabgln, ceyh, BuRAK, ilkayocak, cmasdiver, dusumsel, bakaya, y.yurdusev, Furkann66, Ahmet Haşim, erkanmazici, KILLIFISH, legendht, diaslayt, osman-01, mcmert, corax, jueJ., kaankart, hakansel, icelebi, Flexa, Oguzhance, bulent84, ealparslan, zaro73, metsi, Goksen, Nursun, CARdanADAM, Aydin92, yz.04, vendetta99, 06serkan06, siyaha, cüneyt99, HarunYldrm, arapaima, Carl, Arapaima, SinaBezek, umut5555, BatuMert, EmrullahBoslu, darkaura, erimgorgulu, Nadirmbuna, Balikcidede, arte35, Fatih şen, emrepablo11, Emerse, kptanil, HardScape, Umutcanakvarist, Apoca1ypse, onrbgs, BlackGoat, seapromise, Aquarist101, armagan0606, ikola, lazarusv20, cobankartal, ihsan95, philip, ERCÜMENT ÖZBAŞ, TugayKrmn, ilker aydın, Furkan1811, EvsedKarides, RoIF, Aspet, idiopatik, Mehmet gunel, MurathanM, Bilgekarga, marco.pasha, omerfaruk812, Superman26, UtkuDeniz, Okansari, Oguzhank, atakan1, Gökyüzüyl, Şakir Üçoluk, Mesutoz, innersilence, zekigonlum, karemisola, suslu_78, yldrmali, makyol61, AmazonDream, fatihsahin, SinanBulut, Supervenenis, aybas, Cem Altay, ferdisahin, BiotopeDogan, merterelcay, osprey, calderon, Curse, DeviLLe, gustin, iad70, budak_murat, lazzy5353, Kayi1299, aktasg, akcay034, baymehmet, Aeran, TheSequeeL, Tutuncu11, Brtbrt, naat60, serkancilek, Filozof, Onurali, ilturk, deriinmavi, Aquamanscaper, cashercash, İlkerAyas, iaksoy80, GirayKaan, Şenol ÇETİN, Gustlof, SmallCandyThing, lazdelikanli, sinanb85, AgReSSiVe, goldfishlove, erten, Oguzz92, emre5255, RuFKaD, toprakzan, mperk, Fondip, pacosinan, Bitkisel_Hayat, yakuzajr, EnginGürsan, nlrdgn, Madeagle, mcbb, Ogii, borani, utku79, NANGU, MrsFurkan, Adilozatalay, BerkayB, erdinc1, i_gulistan, Ali Talip0306, zaferyumusak, Ardyus, ertcavdar, elmakebabi, Alltitan, stonemage, yazici1, Mehmetpoad, Sheyda27, hanbeyiderler, Gorkemkgo, DiscusFan, Piyanist., hanil, Betanın_Tacı, Discusss78, muyat, ZeYnEL,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.