ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Arkun
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
194
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Temmuz 2011 14:44
Son Ziyaret:
7 Saat 60 Dakika önce
Toplam Mesaj:
283 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
244 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arkun Acar
Doğum Tarihi:
01 Nisan 1987
Yaş:
32
İl:
Bursa
Meslek:
Proje Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

*Tank: 80x40x50h HT *Aydınlatma: Creaqua Premium Serisi (Afromosia Kasa) PRO804 80 cm LED (Bilinen adıyla Firefly) *Substrat: Hagen *CO2: Ista 1 lt Co2 Tube + Mufan Regulator with Selenoid Valve + Ista 3in1 Cmpact V Diffuser *Gübreleme: DIY / EI

SON 10 MESAJI

İki Akvaristin Güncesi
Merhabalar,

Bu tankta bazı bitkiler sizi budamaktan bezdirip bazıları ise son derece ağır gelişecek bazıları da hiç gelişemeyip ölebilir. Keyfini çıkarmaya bakın.

Tavsiye vermem gerekirse tüplü CO2 ye geçin derim bence High Tech in olmazsa olmazıdır yoksa Low yapmak daha mantıklı...

İlave olarak tank çok büyük umarım bu tarihten itibaren 6 ay sonra rutin haftalık su değişimleri bitki budamaları, gübreleme, yemleme ve zahmetli işlerden sıkılıp bıkarak tankı kaderine terk etmezsiniz. Şu vakte kadar bunları yaptıysanız o zaman problem yok tabi ki. Unutmayınız ki tank büyüdükçe ayrılması gereken zaman, ilgi, alaka, çaba, iş yükü de artmaktadır. Ben biraz bu büyük tank kurma hevesini anlamıyorum insanlardaki çünkü hakikaten ciddi bir sorumluluk getiriyor bu iş ve buna hazır mıyız ne kadar farkındayız bundan emin olamıyorum.

Son söyleyebileceğim şey ise tankın yüksekliğinden dolayı (50 cm) monte carloların gelişiminde sorun yaşamanız muhtemelen. Keyifli hobiler.[EDIT]Arkun,2019-06-14 15:51:57[/EDIT]
Bitkili Akvaryum Başlangıç
Merhaba,

Klasik siyah hagen kum altında lav kırığı ile bir zemin oluşturmanız oldukça ekonomik olur ve her türlü bitkiyi yetiştirebilirsiniz her daim. Işık çok önemli yanlış bir aydınlatma yosun problemine boğar sizi ve sıkılıp tankı bozarsınız. Ben ledten ziyade floresan kullanmanızı tavsiye ederim bu bağlamda çünkü floresan ışık anlamında garanti bir sonuç sağlar. CO2 zaten olmayacak, haftalık %15 düzenli dinlenmiş su değişimi yeterli olur. Sıvı gübre olarak low tech için karma bir gübre sera florena gibi kullanabilirsiniz. Misket gübre de kullanmanız bitkiler için fayda eder. Tropica nutrition tabs veya jbl balls olabilir. Günde 8 saat aydınlatmayı aralıklı verebilirsiniz 3 2 3 olabilir.

Bitki olarak zeytin, limon, tütün, karidesler için moss türleri vs. internetten araştırıp bir çok bitkiyi yetiştirebilirsiniz.
Bu Gübresizlikten Mi Olur?
Merhaba,

Eski yaprakların yok olması NPK eksikliğine işarettir. NPK elementleri taşınabilir elementlerdir, ortamda düşük miktarda bulunmaları sebebiyle yeni yapraklarını beslemek durumunda kalan bitkiler alt yapraklarından NPK yı taşıyarak çürümelerini sağlarlar. Böylece bitkilerinizin gövdeleri sap gibi kalır. NPK desteği sağlamalısınız.
Başım Bu Yosun Türü İle Belada
Merhaba,

Sakal yosunu... Ortamda dengesiz bir durum varsa hemen ortaya çıkmaya başlarlar ve kaybolmaları çok zordur. Işık, CO2, sıvı gübre üçlüsünden bir veya birkaçındaki eksiklik/yetersizlik sebebiyle bitki gelişimi durmuş ve alg sorunu başlamıştır. CO2 nin eksikliği muhakkak ki sebeplerden biri olarak gösterilebilir.

Bitki budamaları ve manuel temizlemeler ile kurtulmak dışında oksijen uygulamaları yapılıyor ancak diğer bitki ve balıklara zararı olduğunu düşündüğümden hiç cesaret edemedim. Genelde budama veya manuel toplayarak arındırıyorum.[:(]
Canlı Bitki Mi? Yapay Bitki Mi?
Merhaba,

Bana göre akvaryumda asıl canlılar bitkilerdir balıklar ise aksesuar. Belli bir tecrübeden sonra öyle bir hale gelirsiniz ki akvaryumda balıkları değil bitkileri inceler hatta sadece bitki olan akvaryum dahi kurabilme potansiyeliniz olabilir.
Zemin Bitkisi İçin En Uygun Kum
Merhaba,

150 tl ye JBL Manado altına da JBL Aquabasis uygun olur ama Hagen ile de çok rahat zemin bitkisi yetiştirilebilir.
Eheim Classic 250 Ses Sorunu
Merhaba,

Fişini arka arkaya çıkarıp takın zamanla sesi kesmesi gerekiyor aynı filtre bende de var ve gerçekten normal şartlarda sesini çok zor duyabilirsiniz.
Firefly Armatürler Hakkında
[QUOTE=BarisC]

İki deneyimde de aydınlatma dışında şartlar neredeyse tamamen aynıydı. Taban kurulumu, gübreleme, filtrasyon, CO2 seviyesi ve kullanılan bitkilere kadar.

Firefly armatürde gözlemlediklerim kırmızı bitkilerin power led armatüre göre daha az kızardığı ve ışığa yönelme konusunda daha tepkisiz olduğu yönünde. Taban bitkilerinde ise power led e göre çok geride.

İki akvaryumda da taban bitkisi olarak cuba mevcuttu. 90 derecelik lenslerle desteklenmiş power ledlerin taban bitkileri üzerinde çok daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Bu arada gerekli gübreleme ve CO2 seviyesinin olmadığı akvaryumda bitkilerin gelişimini tetikleyen ışığın, akvaryumunuzu tamamı ile yosun deryasına çevireceğini de unutmamamız gerekiyor.

Firefly armatürde led olarak ne kullanıldığını bilmiyorum ama tahminimce piyasada bulunacak ledlerden 1 tık kaliteli ledler kullanılıyor. Öyle hi-tech tanklarda çığır açacak bir armatür olmadığını söyleyebilirim.

Lenslerle desteklenmiş power led armatür kullanılan akvaryumdaki balıkların çok daha fazla stres olduğunu gözlemlemiştim. 6 aylık süre içinde aydınlatma açıldığı için aniden akvaryumdan atlayan 6-7 adet tetra olmuştu.

Bana göre hi-tech olarak kurulan tanklar balık için -gerek aydınlatma, gerek CO2 seviyesi ve gübreleme nedeniyle- eziyet oluyor.

Toparlamak gerekirse tam anlamıyla yüksek destekli bir akvaryum için power led; kısmen yüksek destekli, bitki kızartma hevesinin olmadığı, bir ayda tabanın Utricularia Graminifolia kaplanmasını istemediğiniz, nispeten Nature tarzı akvaryumlarda Firefly önerilebilir. Tabi bir de tasarruflu ampüllerle ya da şerit ledlerle cüzi bir fiyata çözülebilecek aydınlatma yerine Firefly’a o kadar ödenir mi orası sizin tercihinize kalmış. Estetik kaygılar mevcutsa ödenebiliyor, tecrübeyle sabit[:D]

Belirtmiş olduklarım tamamen kullanıcı tecrübesi ve benim görüşlerimdir. Bahsetmiş olduğum konular nano chrome serisine ait.

[/QUOTE]

Merhaba,

Ne olursa olsun iki ayrı tankta deneyim yaşamışsınız bu sebeple kesin konuşmak doğru olmayacaktır.

Ayrıca son derece kırmızı bitkilere sahip olup zemini çok etkili şekilde cuba ve diğer bilimum zemin bitkileri ile kaplayan hemen hemen her bitkinin sağlıklı şekilde yetiştirilmiş olduğu firefly kullanan akvaristler tanıyorum. O yüzden eleştiriniz biraz acımasızca olmuş bence. Nano chrome serisi için bir şey diyemiyorum belki o seri daha düşük bir aydınlatma içeriyordur. Ben standart seri hakkında konuşuyorum. Ben tanıdığım insanların kullanımlarına göre yorum yapabiliyorum şu anda kendim yeni kullanmaya başladım, sonuçlarını yakın bir zamanda göreceğim. Firma bu konuda yabancı firmalarla rekabet içindedir ve yaptıkları son armatür serisi hakkında da iddialı olduklarını dile getiriyorlar. Firefly armatürleri bu kadar hafife almamak gerektiğini düşünüyorum. Power led in ısınma problemini de dikkate aldığımızda firefly da hiçbir şekilde ciddi bir ısınma problemi oluşmamaktadır.

Yaklaşık 3-4 günlük bir süredir kullanmaya başladım. Şu anda ilk izlenimim fevkalade bir görünüş ve yüksek bir fotosentez sağladığıdır. Tankımdaki hemen hemen tüm bitkiler fotosentez ile coşmuş durumda ancak gelişimlerini zamanla göreceğim. Kırmızı bitkiler aynı şekilde ne forma gelecek, zemin bitkilerim ne forma gelecek görüp paylaşımlara devam edeceğim. Aşağıdaki 4 günlük kullanım sonrasında çekmiş olduğum videoyu görebilirsiniz. Şimdilik sonuçlar gayet başarılı gidiyor. Videoyu yüksek kalitede izlediğinizde fotosentezin durumunu daha net görebilirsiniz.

[VID]https://youtu.be/c1a-upCG6_U[/VID][EDIT]Arkun,2019-06-01 23:26:36[/EDIT]
Firefly Armatürler Hakkında
[QUOTE=BarisC]45 litrelik nano akvaryumumda Firefly Nano Chrome kullanıyorum. Açıkçası çok da memnun değilim. Büyük akvaryumum için Mustafa Bey’e yaptırdığım power led armatürlerden daha memnun kalmıştım. [/QUOTE]

Merhaba,

Biraz detay paylaşabilirseniz biz de öğrenelim. Hangi konularda memnun değilsiniz?[:)] İki ürünü karşılaştırabilir misiniz?[EDIT]Arkun,2019-06-01 04:47:14[/EDIT]
Firefly Armatürler Hakkında
[QUOTE=MehmetAkif]
Arkun bey resmen heyecanınıza ortak olmuş durumdayım [:)] umarım olumlu sonuçlar alır dilediğiniz bir tank elde edersiniz. Güncellemeleri bekliyorum [/QUOTE]

Teşekkür ederim Akif Bey. Hedeflediğim bir tank için bende heyecanlıyım oldukça, amacım profesyonel düzeyde bitki yetiştirebilmek ve bu iş için de elimden gelen bütçeyi en uygun şekilde kullanmaya çalışıyorum. Bu işe girişmeden önce her şeyin en ekonomiğine el attım hala da öyle ilk kez bu kadar ciddi bir masrafa girdim umarım emeklerimin karşılığını alabilirim. Bu armatüre güvenim tam fakat bu ışıksız dönemde tankım çok kötü duruma gelmiş, çok budama yapmak durumunda kaldım ve sakal yosunları iyice artmış durumda toparlamaya çalışıyorum. Bayram tatilinde iyi bir seviyeye gelebileceğimi düşünüyorum. Bakalım, hedeflerim çok yüksek inşallah emeklerim boşa çıkmaz.

Bu sırada boş durmayıp 1 lt lik tüpüme ek bir tüp daha temin ettim. Wolverin nickli arkadaşa teşekkür ediyorum burdan, 2,67 lt lik çelik çekme tüp temin ettim ondan oldukça da uygun fiyata verdi sağ olsun, CO2 den kısmamam gerekiyor. Indicator devamlı yeşil olmalı yine de selenoidle devam etmeyi düşünüyorum. 7/24 CO2 düşüncem yok şu anda.

DIY gübrelerim elimde hazır hala, şimdilik başka ciddi bir masrafım yok. Sadece yeni bir tank alma planım var ve bu kez şık bir dolapta düşünüyorum döküntümü toplayacak. Cama cam extra clear ideal bir tank olacak biraz da zemine yatırım yapayım dedim o da en fazla jbl aquabasis işte. Amacım yüksek maaliyetler değil zaten.

Göreceğiz bakalım sonuçları...[EDIT]Arkun,2019-05-31 16:14:30[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 290 Online Kullanıcı, 158 Üye

Online Kullanıcılar

mperk, Hayalbaz, vendetta99, candas, gsx1300rhayabusa, sonerslvn, Efekulien, BULENTKARABULUT, erdalakçay, yavuzsezgin, Noyes, boratsdmr, ktulgar, Mallaca, cinarciko, since_1910, hepatik, Therbosstat, ŞENOL67, MurimuraT, kemal açıkbaş, Alphird, Ugur79, oguzkagank, cafermutlu, Neothauma, Umut6, Muhammed422, serkantezel, Aquariumhouse, tosbag, ethem67, Gtuncay, belhanda, Laetacara, ankara0606, zeroide, svg1000, Enver Mert, mustafakuzu, YeniBalikciniz, sulox, Luthien, ertan26, Hawks, pilotx, Mikail Erdoğan, vedat79, halilsa, erhanozcan71, semihenes, omrozd, Garraro, muzaffer_81, Mehmet KAPTAN, SubBaRcA, budak_murat, smckr, metin06, AhmetGuner, TitaniumWhite, enginm2000, aybas, ibrahim3523, heihache, llegendd, mek44, Btc78, çulsuz, AlperTasci, kadriguvenc, EnginEmirErdogan, PASAMAKAW, olympos06, ProoF2834, icelebi, hanil, darkaura, Bekir Can, dınay, onur228, Curse, necaati, ryzend, Hyperaktif, ErtanGulen, aXarayli, deriinmavi, ootkn, TugayÇınar, Aquasecron2, mightymurat, fkarakaser, AmazonDream, LUXANN, ozgürfreedom, Hobbici, benerium, Eserb, aquamania, avukathasan06, soliter83, Emir Aylanç, KRaL_MaLaWi, mvklbk11, ziyabatuhan, Crocs, Sercan10, hacivat, hkavkaci, bonker0618, capitain, mertank, Talha, melankolia5, leonisleo, fedaxdello, Orcun.ceylan, Hakan Çapcıoğlu, emresnl, cüneyt99, emre_inan85, Muammer57, AEfe, Bltyld, image, alpyg, mustafasen, mustafa59, Senol, sherloock, rexxter, CMD59, OZTURK, luxor_34, FurkanYnk, thercan, science82, smithiseek, fatihincky, Aqua Discovery, mesutok, UnalCevahir, suslu_78, JapoJupo, metoarslan, Yordle, cabiliyet, ssezen, Gursoyhasan, Kubilay Sakarya, pugy, emreemin, Wizardlin, Loreth, Mertmmtgl, speed944, Senfoni07, cbberkol,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.