ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Arkun
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
353
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Temmuz 2011 14:44
Son Ziyaret:
3 Saat 29 Dakika önce
Toplam Mesaj:
396 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
165 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arkun Acar
Doğum Tarihi:
01 Nisan 1987
Yaş:
32
İl:
Bursa
Meslek:
Proje Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

*Tank: 80x40x50h HT *Aydınlatma: Creaqua Aquatics Premium Serisi (Afromosia Kasa) PRO804 80 cm LED *Substrat: Hagen *CO2: BKS 2,67 lt Co2 Tube + Mufan Regulator with Selenoid Valve + Ista 3in1 Cmpact V Diffuser *Gübre: DIY / EI

SON 10 MESAJI

Salda Gölünün Leziz Kumu :)
Salda gölü özel statüde ve ender bulunabilecek bir alan, doğadan her yerde bulunabilecek kök ve kaya alımlarıyla bir tutulamaz. Bu gölün çok iyi şekilde korunması gerekiyor. Bu defalık almışsınız ancak bir daha almamanız uygun olur.
Bursadaki Gidilecek Güvenilir Tek Akvaryumcu
Bence BAF Akvaryumu tek geçerim. Tecrübe, kalite, ilgi alaka, bitki ve balık çeşidi ile.
Firefly Armatürler Hakkında
[QUOTE=Özgür1978]

Merhabalar. Bende creaqua armatürlerden almak istiyorum.(Akvaryum ölçüleri 60x45x40Y hightech bitkili düşünüyorum. ). premium,firefly,afromosia serileri arasında ne gibi fark var ? (lümen değeri ? )
mesala siz imzanızda afromosia kasa premium serisi olarak yazmışsınız , bunlar ayrı modeller değil mi? [/QUOTE]

Merhaba,

Premium serisi şu anda en üst model olarak satışa sunulmuş bir seri. Bu seride önceki seriye göre (Firefly serisi) bazı iyileştirmeler var. Daha detaylı bilgi için yetkili Bünyamin Kutlu Bey ile görüşmeniz daha uygun olur. Afromasia ve Limbo gibi modellerde tek fark kasa değişikliği. Ahşap kasalar devreye giriyor. Normalde kasalar alüminyumdur. İstenilen seride istenilen kasalar üretilebilir.
Shire / 80x40x50h / Ht / Dutch Style - Final...
[QUOTE=volkanizma06]Merhabalar Firefly serisi ile premium serisi arasındaki farklar nedir acaba? Arada 800 tl gibi bir fark var.[/QUOTE]

Merhaba,

Bu konuyu Bünyamin Bey ile görüşmeniz daha detaylı bilgi almanızı sağlayacaktır. Kendisine Facebook'tan veya aşağıdaki linkte iletişim kısmından mesaj atarak veya instagram "creaqua aquatics" hesabından ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

[URL]https://www.creaqua.com.tr[/URL]
Shire / 80x40x50h / Ht / Dutch Style - Final...
[QUOTE=WaveRider]Arkun bey tankın son durumu nedir?Firefly armatürün performansını merak ediyoruz.[/QUOTE]

Merhaba,

Firefly armatürden çok memnun kaldım. Bu tankta olabilecek en iyi seviyeyi yakaladım ve artık bozuyorum. Ayrıca tekrar saç yosunuyla karşı karşıyayım. Benim belalım bu saç yosunu oldu. Problemin ana sebebini anlamış değilim.

Bu tankı kapatmamın sebebi profesyonel anlamda yeni bir tank kurulumuna başlıyor olmam. Yeni bir tank, yeni bir filtre, aktif toprak ve daha kaliteli ekipman ile yakın zamanda yeni bir kurulum için konu başlığı açacağım.
Parvula Tohumu Çimlendirme
[QUOTE=omerdikici]

Bu bilgiyi kimden veya nerden aldıgını bilmiyorum ama cok yanlış bence sen araştır biogenetik okumuş birisi olarak bütün bitkilerin tohumu var olmasıda lazım cünkü sen yoktan var
vardanda yok edemesin bu bitki türünü bende araştırdım kalıcı olacak birşey degil ama kalıcı olabiliyor cok iyi bakılması gübrelenmesi ve co2 sistemi olması lazım arkadaş hagen kum üstünde yapmış hagen kum kök besleme acısından cok yanlış bilinen bir kum yapay olarak üretilir ama lav kırıgına tohum ekseydi ve dediğim gibi gübre ve co2 olsaydı eminim bitki hicbirzaman ne solma yapardı nede sökülürdü burayada bi video atıyorum aynı türden tohumlanma https://www.youtube.com/watch?v=QUl9EDMwS08&t=500s[/QUOTE]

Sonucu kişi kendi de hata yaptığını belirterek anlatmış. Durum ortada tartışmaya gerek yok.
Shire / 80x40x50h / Ht / Dutch Style - Final...
Merhaba,

Shire'da artık sona yaklaşıyoruz. Epeyce bir yol alındı. Deneyimlerime istinaden farklı türlerin aynı tanka aynı anda bulunmalarının da epeyce zor olduğunu anladım. Muhtemelen besinlerin yetersizliği buna sebep oluyor olabilir. Sp. Japan tankımda önceleri coşarken artık büyümesi tamamen durmuş hale geldi, sanırım diğer bitkiler ihtiyaç olan gübreleri çekince o da besinsiz kalmaya başladı. Belki de artık daha fazla gübre dozlamalıyım bilemiyorum.

Bir başka yenilik olarak DIY gübreye ara verip Tropica Specialised denemeyi planlıyorum. Bakalım mevcut durumda ölme durumuna düşmüş olan türleri bu şekilde canlandırabilecek miyim.

Glossostigma Elatinoides ise tüm zemine meydan okuyarak her yeri sardı ve güzel bir zemin oluştu. Bir köşede ise monte carlo varlığını sürdürüyor. Aralarda marsilea, parvula da yaşamaya devam edip, Shire ormanında herkes kendine bir yer edindi. Bu kadar çok türün bir arada ve yalnızca HAGEN gibi bir zeminde yetişmesi bu tankın en can alıcı noktasıydı ve bu tankı adeta cümbüşe dönüştüren Firefly armatüre de teşekkür ediyorum, kesinlikle memnun kaldım. Keyifli hobiler diliyorum.

Buyrun son fotoğraflar ve bir adet video;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/113544/230820190902411.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/113544/230820190905361.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/113544/230820190905461.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/113544/230820190905561.jpg[/IMG]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=GtGWXU3RYjs[/VID][EDIT]Arkun,2019-08-23 09:16:58[/EDIT]
Tropica Plant Growth Fertiliser Hakkında
[QUOTE=hakancakir]

Kesinlikle düşünceler herkesin farklı olabilir. Ben böyle düşünmüyorum. Arabalar açısından bakarsak ben bunu performansa benzetebilirim. Ferrariden alınan performans hiçbir şekilde Fiattan alınamayacaktır. Fiat ile ulaşılan nokta hiçbir zaman Ferrari gibi olmayacaktır. Kaliteli bir ekipman kullanılarak ulaşılan sonuç ile ucuz ve kalitesi düşük, bitkiye tam olarak randıman vermeyecek bir ekipman ile ulaşılan sonuç illa ki fark edecektir. Keyifli hobiler.
Hocam high techh tankın bir bedeli var illaki bazı olmazsa olmazlar var CO2 tüplü sistem daha stabil calışır zaten yüksek destekli tank yapacak biri mayalı ile uğraşmaz ve bu işe girişiyorsa belli bir bütce ayırmak zorunda yoksa yapmaya gerek yok sonuç belli olur.Benim anlatmak istediğim 2000 liralık tüp seti değilde 500 TL bir tüp setide aynı işi yapar ,şırıngadan difizör yapmak yerine 30-40 liralık bir ista difizör güzel performans sunar adanın pahalı difizörünede gerek yok ben ,ha hağen yaparsın alta güzel substar koyarsın aktif olmaz evet ama bu şekildede bir çok bitkiyi yetiştirirsin ,tabiki lav kırığından sadece taban yaparsan yada hagenden ,mayalı sistem ,saçma el yapımı difizör ,şerit ledden aydınlatma ile illaki olmaz.Bazı şeylerin bir takım bedeli var bununda minimum ve ultra sı var bu seçim kişiye kalmış.[/QUOTE]

İşte hocam öyle de şu da olsun bu da olsun derken bütçe şaşıyor. Bakıyorsunuz ADA toprak kullananlara içiniz açılıyor. Bakıyorsunuz kırmızı bitkiler yetiştirenlere hep iyi formlar en iyi topraklarda atıyorum RO su kullananlarda yani bu işe masraf yapıp kaliteli ürün veya çeşit kullananlarda, kısacası bu iş belli bir bütçe ayırmadan başarı sağlamıyor. Toprağa vereceksiniz bir 300-500 tl kafadan, tüplü sisteme aynı şekilde 500 tl, aydınlatmaya en azından 300-500-700 yukarı doğru çıkıyor, gübreleme keza yılda 200-300 ayıracaksınız, yeterli bir dış filtre şart, işte cımbızı, makası zaten ekstralar derken ki ortaya adam akıllı başarılı bir tank çıksın. Yoksa para olmadan düşük bütçe ile başarı sağlanamıyor. Çünkü bu şekilde çok uğraşan insan var, armatürünü kendi yapıyor, zeminini ucuzundan alıyor, gübresini kendi yapıyor adam akvaryumunu bile kendi yapıyor. Yani herkesin bu kadar bütçe ayıracak parası yok ama yapmak istiyor ve sonuç başarısızlık oluyor. Demek istediğim bu, bu iş belli bir bütçe olmadan başarısızlıkla sonuçlanmak zorunda bu kadar basit. İnsanlar 300-500 toplam maliyetle başarılı olmaya çalışıyor. Bir armatüre ben 500 tl verdim deyince yok mu bunun başka çözümü diyor valla hocam başarılı olmak istiyorsan alcaksın diyorsun bu iş böyle. O yüzden bence bunu kabullenmemek doğru değil. Paran varsa bu işte şakıyorsun açık ve net...[EDIT]Arkun,2019-08-19 17:04:51[/EDIT]
Su Yumuşaklığı
Merhaba,

Bu konuda çok okudum. Reçine tam sağlıklı bir sonuç vermiyor. Bu işin tek ve kesin çözümü RO su veya damacana suyu kullanmak. Yani arıtılmış su kullanımı. Bu sular içerisinde suyu sertleştiren maddeler barındırmadığı için bitkilerin yetişme ortamı daha sağlıklı oluyor bu sebeple daha orjinal formlara kavuşabiliyorlar. Takdir edilir ki temiz su şartlarında bitkilerin daha güzel formlar alması hiç şaşılmayacak bir durum.

Buna ek olarak tahmin ettiğim kadarıyla sert su şartlarını yumuşak su seviyelerine çekmenin başka bir yöntemi de kaliteli bir aktif toprak kullanmak. Aktif toprağın suyun yumuşaklığa etkisinin olduğunu biliyorum. Çünkü çeşme suyunda aktif toprak ile çok iyi sonuçlar alanlar var. Yine de bu söylediğimin bilimsel bir açıklaması var mı emin değilim.[EDIT]Arkun,2019-08-19 16:47:50[/EDIT]
Tropica Plant Growth Fertiliser Hakkında
[QUOTE=rifai]

Şehir Ankara. Suyun değerlerine hiç bakmadım ama suyu en az 24 saat ağzı açık dinlendiriyorum ve reeflowers su düzenleyici atıyorum içine.Hocam konu polemiğe dönüşsün istemiyorum ama bu iş bütçe işi. Paran varsa ferrari marka arabaya binersin. Yoksa fiat marka arabaya binersin. Ve bana istediğin kadar pahalı olanı savunabilirsin; daha sağlam, daha hızlı, daha güvenli diye. Ama sonuçta her ikisi de "[B]Ehliyeti olanı[/B]" A noktasından B noktasına götürüyor. Benim "ehliyeti" yani tecrübeyi savunmamın sebebi de bu.

Akvaryumunda yeşil nokta görürsün, başlarsın araştırmaya. Bulduğun sonuç fosfat eksikliğidir. Test alırsın ölçersin ve gider fosfatı normalde fazla dozlamaya başlarsın. Bu sefer de yeşil su olur. Bir daha araştırırsın ve bulduğun sonuç fosfat ve nitratı arttırıp azaltırken birbiri ile doğru orantılı olarak yapman gerektiği sonucuna ulaşırsın. İşte bunların hepsi tecrübe. [/QUOTE]

Kesinlikle düşünceler herkesin farklı olabilir. Ben böyle düşünmüyorum. Arabalar açısından bakarsak ben bunu performansa benzetebilirim. Ferrariden alınan performans hiçbir şekilde Fiattan alınamayacaktır. Fiat ile ulaşılan nokta hiçbir zaman Ferrari gibi olmayacaktır. Kaliteli bir ekipman kullanılarak ulaşılan sonuç ile ucuz ve kalitesi düşük, bitkiye tam olarak randıman vermeyecek bir ekipman ile ulaşılan sonuç illa ki fark edecektir. Keyifli hobiler.[EDIT]Arkun,2019-08-19 15:45:23[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 292 Online Kullanıcı, 164 Üye

Online Kullanıcılar

littlefish, ceyh, Okansari, Bonzi, tathadr, Ersancigerim, sempathyc, Kınayu, shiroii, Özgür1978, ngokkaya, budak_murat, mcmert, Süleymannn., icelebi, R. Ünal, Orkinoz22, beyazgul, ssozdemirr, Foai, kuduzruh, Goksen, murat006, dusumsel, Aspet, ezc06, braweheart, tosbag, serhatktnci, berkbolk, UfukVural, nemo61_4, ERZAT, Mikail Erdoğan, kerim123121, Byknss97, sebo11, casper04, nzm06, enginm2000, cenkistan, Unal54, rifai, efe.konukcu, ozgurrrrr, ternapi, Fanti35, suleymansane, apistoapisto, Shateiel, Bshkk, oazili, Erdem08, Gökhan1907, cankose, StepBetta, Aporetti, ankara0606, Ozcandemirr, AmazonDream, MiSoSiKiaN, Mehmet0011, Hasanahshsjh, erten, innersilence, AdiL35, fatihincky, HalimBozkurt, DenizVurucu, barus, Yas400, Erdem5834, TSevil, Birtek, Furkannn, Morpho, denizulucutsoy, meka130, ozgurkeklikoglu, sasa01, YoKuSa, merlin1123, Supervenenis, Hakan G., Adnanyum, MKA1923, yucesoy83, lazarusv20, Taner12, FurkanYnk, zekigonlum, Brdk64, Burak Dişli, erayt, rata39, EFEvcfx, 35erten35, Emre39, macagil, SerkanAkın, Mucahit0, smhakgl, Erdinckaragoz09, Street Parrot, Elaronias, hatesli, sinanb85, Tropicall34, BURAK15, Bartbuba, Mehmetpoad, Repoer, bonker0618, PetVaryum, ariza_105, WaveRider, Clear, Deniz78, gyunda, ers1905, Alcyunus1903, CanBarut, fatihkuzen, Selim802, serkul2007, kadirik, paloschi06, chtr, SJess, Makbulutt, GirayKaan, ethem67, Taha2699, byyilmaz, Aarif, Tanzer Kutsal, serdar61, Sozriko, ferdisahin, voltran, MustafaCan09, akhenatoN, ozgur_22, Karahisar2834, LepistesDüşkünü, s3lcuk, Mete Duru, Saraylı, yqttt, harunefe, oguzburcin, alpkim, erhan069, yakaryus, mlh_mrv, Noeldayi, Baykusssss3458, Gastropoda, mgokturk, frthakan, aybas, atik2526, ibmsony, yormusm, hakancez,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,772,242 Mesaj
  • 405,431 Konu
  • 91 Forum
  • 143,661 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,906 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.