ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Arkun
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
153
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Temmuz 2011 14:44
Son Ziyaret:
18 Nisan 2019 01:41
Toplam Mesaj:
228 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
189 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arkun Acar
Doğum Tarihi:
01 Nisan 1987
Yaş:
32
İl:
Bursa
Meslek:
Proje Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

*Tank: 80x40x50h HT *Aydınlatma: 48 watt Power Led DIY *Substrat: Hagen + Seachem Nitrution Tabs *CO2: Ista 1 lt Co2 Tube + Mufan Regulator with Selenoid Valve + Ista 3in1 Cmpact V Diffuser *Gübreleme: DIY / EI Metodu insta : bitkili.akvaryum

SON 10 MESAJI

Bitki Tankıma Başlangıç (high Tech)
Merhabalar,

Son durum nedir? Cubalarda gelişim başladı mı?
Bitkili Akvaryumum
Kendi tankımda uzun süredir sadece hagen siyah kum kullanarak bitki yetiştiriyorum. Hergün sıvı gübreleme yapıyorum ancak o şekilde monte carlo yetiştirebiliyorum, başka türlü imkansız. İyi hobiler.
Bitkili Akvaryumum
[QUOTE=UzayErdem].. Sol taraftaki kutu boş,aparatları için.size şöyle sıralıyım.zemin:en altta humus,ortada fondovivo,en üstte fbl monado kullandım.6-7 cm'de bir misket gübre ve akıllı kapsülleri yerleştirdim.bu takviyelerle sera'nın gübresi işe yarıyor.tabiki aydınlatma İn etkisinde büyük((2 aquastar,1 grolux)) kullanıyorum.Bu arada evet çeşme suyu kullanıyorum.2 gün dinlendirmeniz yeterli bence[/QUOTE]

Tamam şimdi oldu. [:)]. Çünkü sadece JBL Manado ile de bu işin olmayacağını biliyorum. Birçok yazı okudum, nötr bir kum ile mümkün değil çünkü. Burada muhtemelen en etkiyi sağlayan fondo vivo ve humus dediğiniz topraklar. Humus için bir marka var mı nedir bu humus normal bitki toprağımı biraz açabilir misiniz? Bir de misket ve akıllı kapsül olarak neler kullandınız? Tropica falan mı? İyi bir zemin hazırlamışsınız onun sonuçlarını alıyorsunuz yoksa sadece sera florena ile mümkün değil böyle formları yakalamak. Bitkiler asıl gübreyi zeminden topluyor tankınızda diye düşünüyorum.
Bitkili Akvaryumum
[QUOTE=UzayErdem].. Jbl manado ve misket gübre kullandım.haftada birde sera sıvı gübre veriyorum.sonuç bu[:)][/QUOTE]

Merhaba,

Dolabın içindeki sol taraftaki kutuda ne var? Su olarak çeşme suyu mu kullanıyorsunuz yoksa RO su mu? Tek çeşit gübre ile monte carlo yetiştirmeniz şaşırtıcı gerçekten.
Bitkili Akvaryumum
Merhaba,

Zemin toprağı nedir? Normal şartlarda bu bitkilerin bu şekilde büyümesi bu kadar az gübre ile pek mümkün değil bence.
Yeni Yine Yeniden
[QUOTE=cmglmz77]

Hocam aldığım ürün bu:
https://www.hepsiburada.com/eurostar-bitki-tohumu-hemianthus-callitrichoides-pm-HB000006BLPQ

Tohumdan yetiştirdim ve 3 ay gibi bir süredir bakıyorum, salyangozu yemesi dışında herhangi bir sorun görmedim.


Dediğiniz doğrudur, tohumdan yaptığım için daha uzun beklemem gerekiyor yok filizlenmesi yok tutunması iş uzuyor. Kök olarak dikip, yayılmasını sağlamak daha kolay geliyor.[/QUOTE]

Eurostar sahte bitki tohumu satıyor. Sucul bitkiler tohum aracılığı ile yetişmez. Aldatmaca bu iş. Yol yakından vazgeçin.
Yeni Yine Yeniden
[QUOTE=cmglmz77]

Eurostar Hemianthus Callitrichoides idi adı internetten tohumlu olarak satın alıp ektim. [/QUOTE]

Bence iyice araştırın bu bitkiler kolay yetişen türler değil öyle tohum saçmalığına benzemez yani. Tohumdan yetişen kandırmacadır.
Yeni Yine Yeniden
Merhaba,

Zeminde Cuba olduğuna emin misiniz? Cuba tohumdan yetişen bir bitki değil çünkü. Hiçbir akvaryum bitkisi tohumdan yetişmiyor.[:?]
Shire / 80x40x50 / High-tech
Uzun araştırmalar ve deneme çalışmalarım devam etmekte ancak ileri yol almaktansa bugünlerde geri yol almaktayım. JBL biotopol kullanmaya başladım. İlgili midir bilemiyorum ama marsilea hirsuta da bölgesel çürümeler başladı. Biotopol'dan şüphelenmeye başladım çünkü tanka fazla bir müdahalem yok. Şüphelenme sebebim biotopol çeşme suyundaki bazı mineralleri bağlaması sonucuna bağlı olarak bitkilerin bu minerallerden faydalanamaması. Wallichii durmuş durumda, eriocaulon setaceum aynı şekilde tankımda gelişirken durmuş ve ölmeye başlamış durumda. Proserpinaca palustris keza iyice gelişim yavaşladı. Biotopol gibi ürünlerin bitkilere zararları olabilir mi?
Aşama aşama gitmeye çalışıyorum. Saç yosunları hızla büyümeye devam ediyor. Ben tekrardan besin eksikliğinden şüphelenmeye başladım. Özellikle Trace konusunda şüphelerim var. Rotala wallichii yi tankına çeşme suyu basarak yetiştiren forumda bir arkadaşla tanıştım. Formu da gayet güzeldi aynı şekilde tankta proserpinaca palustris'te hızlı büyüyor. Bu demek oluyor ki RO su şart değil ama arkadaşın bir artısı vardı benden o da zemini. Zeminde ADA amazonia altına lav kırığı kullanmakta. ADA suyun gh kh ve otomatik olarak ph seviyelerini aşağı çekiyor ve wallichii için ideal ortam oluşturuyor olabilir düşüncesindeyim. Nihayetinde RO su olmadan da bu bitkiler güzel formlar yakalayabiliyor demek ki zeminin aktif toprak olması ile veya başka parametrelerle. Diğer bir şüphelendiğim nokta ise aktif toprağın yoğun bir şekilde eser elementlere sahip olması. Bu yüzden tankımın suyuna verdiğim trace gübresinin yetersizliğinden şüphelenmeye başladım. (Biotopol'un de eserleri etkilemesi dengeleri bozmuş olabilir) Tankıma bugüne kadar NPK'yı DIY (EI metod) - Fe Seachem ve Trace Reeflowers Aquaplants Trace kutu üstünde belirtilen şekilde ancak EI ye uygun olarak veriyordum. Trace'in yeterliliğinden emin olmak için seachem trace ve flourish gübrelerini temin ettim. Kullanmaya başladım. Tanka yoğun bir şekilde mikro element basmayı planlıyorum.
Biotopol'u bir süre kullanmayı düşünmüyorum. Çeşme suyu basan arkadaş tankına mikro elementler vermediğini belirtiyor. ADA toprak ve çeşme suyu yeterli mikroyu sağlıyor diye düşünüyorum.
Bunlar dışında saç yosunuyla mücadele için ufak bir dalga motoru ekledim tanka ve difüzorumu daha iyi CO2 çözen bir versiyonla değiştirdim veya ben öyle zannediyorum. CO2 seviyelerimi hem yüksek tutuyorum hem de dalga motoruyla tankın her yerine yayıyorum. Ledlerimdeki lenslerin bir kısmını çıkardım bir iki gün yosunları inceledim ama topladığım saç yosunları yeniden oluştu. Fotosentez iyice yavaşladı dengeleri daha da bozmak istemiyorum. O yüzden ön taraftaki lensleri geri taktım arkada stem bitkiler üzerindeki ledler lenssiz kaldı.
Bunlar dışında diğer bitkilerim gelişmeye devam ediyor. Başlıca olarak;
*M. Hirsuta bölgesel çürümeler dışında başka bölgelerde yayılmaya devam ediyor.
*Monte carlo yayılımını sürdürüyor yapraklar gayet sağlıklı ve yeterli hızda bir büyüme var.
*Kırmızı bitkilerde de herhangi bir bozulma yok.
*Bitkilerin bazı yapraklarında yeni sakal yosunları oluştuğunu gözlemliyorum. Lilaeopsis brasiliensis hemen böyle yosunlara meyilli ve eski yapraklarında sakalları toplamış.
*Hydrocotyle tripartita da problem yok. Gayet güzel gelişim devam.

Geçici yeni bir video ekledim.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=77sufyxP35A[/VID][EDIT]Arkun,2019-04-12 08:52:04[/EDIT]
Çim
Merhaba,

Çim derken? Çimden kasıt eleocharis parvula herhalde? 10 lt tankta bu iş çok zor. Çin tohumlarından alın ekin, 3 ayda bir yenilersiniz başka türlü zor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.